DomovMagazínPotraviny domov – ako si vybrať správnu krabičkovú diétu?

Potraviny domov – ako si vybrať správnu krabičkovú diétu?

Mať každý deň navarené a presne vypočítané kalórie aj makroživiny vie ušetriť čas aj nervy. Dnes sa pozrieme na možnosť, ako si nechať doviezť čerstvé potraviny domov, a to vo forme tebou zvoleného celodenného jedálnička.

Nečakane vážna situácia okolo koronavírusu nás viacerých prakticky uväznila v byte. V čase, keď je najlepšie zdržiavať sa doma a obmedziť akýkoľvek kontakt, je návšteva obchodu tak trochu adrenalínovým zážitkom. Premýšľal si nad tým, že by si si nechal potraviny priviezť domov? A čo keby si to posunul ešte na ďalší level – a nechal si si domov priviezť už uvarené jedlo na celý deň?

Krabičková diéta je bezstarostný spôsob, akým schudnúť alebo nabrať .

Kľúčová je energetická hodnota jedla a pomer makroživín. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, podľa čoho spoznáš tú pravú krabičkovú diétu pre teba.

Je pre teba krabičková diéta vhodná? Odpovedz si na nasledujúce otázky:

potraviny domov krabičková diéta (1)

  • Vieš si predstaviť lepšie strávený čas než pri varení a chystaní jedla?
  • Obťažuje ťa chystanie jedla?
  • Často premýšľaš, čo máš variť?
  • Nevieš kedy, koľko a čo jesť?
  • Nemáš problém si za trochu luxusu priplatiť?

Ak si aspoň na tri otázky odpovedal „áno“, možno by ti život uľahčilo, ak by ti niekto priviezol potraviny domov. Alebo ešte lepšie – ak by ti z nich priamo navaril 😊.

Najlepšie krabičkové diéty – náš výber

Aké výhody má krabičková diéta? Prečo si nechať priviezť potraviny domov?

  • ušetríš čas
  • dostaneš chutné a zdravé jedlo (zostavené špecialistom na výživu, uvarené kuchárom. Čo viac si priať?)
  • každý deň máš presne vypočítané hodnoty podľa tebou zvoleného programu
  • máš istotu, že prijímaš dostatok všetkých živín: bielkovín, sacharidov aj zdravých tukov, vitamínov či minerálov
  • ješ pravidelne
  • nemusíš variť
  • nemusíš nakupovať (čo oceníš najmä teraz)
  • nemusíš zapisovať kalórie – urobili to za teba
  • zohreješ a ješ 😊
  • menej myslíš na jedlo – oceníš najmä ak chceš schudnúť. Máš vopred presne stanovené, koľko a čoho máš zjesť

Ako vybrať tú správnu krabičkovú diétu?

Firiem, ktoré ponúkajú krabičkovú diétu či potraviny domov, je neúrekom – ale kto sa v tom má vyznať? Zostavili sme návod, podľa čoho by sme sa rozhodovali my vo Fitlande. Na čom záleží?

1. Jedálniček zostavuje nutričný špecialista

Keď už za nejakú službu platíš nemalé peniaze (lebo sa nebudeme hrať, že je to takmer zadarmo, že 😊), mal by si dostať záruku kvality a odbornosti.

Najjednoduchšie je dať dokopy niekoľko potravín, zrátať ich energetickú hodnotu a zostaviť z nich jedálniček.

Ťažšie je to napasovať do celého denného príjmu, kalkulovať s príjmom kvalitných bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, komplexných a jednoduchých sacharidov atď. Skrátka – ak to chceš robiť poriadne, výživa je veda.

Preto si over, že človek, ktorý zostavuje jedálničky, naozaj vie, čo robí. V ideálnom prípade (štandardnom, pozn. autorky 😊) má výživu vyštudovanú na vysokej škole.

2. Môžeš si vybrať program na mieru

Vybrať si program na mieru neznamená, že dostaneš na výber z dvoch či troch alternatív. Najčastejšie ide o jedálničky okolo 1000 – 1200 kcal na chudnutie, 1600 – 1900 kcal na udržiavanie a cez 2100 kcal pre aktívne žijúcich ľudí či športovcov. Haha.

Okrem ťažkej choroby alebo stavu po operácii si nedokážem predstaviť situáciu, v ktorej by som jedla 1000 kcal a cez deň plnohodnotne fungovala. Takéto jedálničky jednoducho nie, nie a nie.

 

Ani po nich nepozeraj. Aj 1200 kcal  vo väčšine prípadov znamená príjem pod hranicou bazálneho metabolizmu, čo je iba minimálne množstvo energie, ktoré naše telo potrebuje na to, aby fungovali.

Viac sa o bazálnom metabolizme dočítaš v tomto článku.

potraviny domov krabičková diéta chudnutieAk budeš svoje telo dlhodobo vystavovať takémuto nízkemu príjmu, nastane niečo, čo sa volá tzv. adaptívna termogenéza. Nejde o „spomalený metabolizmus“ v pravom slova zmysle, ako sa o tom často hovorí. Jednoducho len tvoje telo cíti nebezpečenstvo a naučilo sa spaľovať energiu efektívnejšie.

Zároveň si unavený, takže sa počas dňa toľko nehýbeš, čo tiež rapídne znižuje tvoje energetické nároky. Napokon, jediné čo získaš z jedálnička s takýmto príjmom je únava, nervozita, poškodené zdravie alebo večerné vyjedanie chladničky – a tým pádom vyhodené peniaze za redukčný jedálniček.

Možno by sme mohli polemizovať o tom vybrať si krabičkovú diétu s podobne nízkou energetickou hodnotou a zvyšok jedla zjesť z domácich zdrojov – čo potom ale vlastne stráca zmysel.

Čím viac programov máš na výber, tým väčšia je šanca, že niektorý ti sadne ako na mieru. A nejde pritom iba o množstvo kalórií, ale dôležitý je aj pomer makroživín či výber jednotlivých surovín.

3. Cena

Cena krabičkových diét sa pohybuje cca od 13 € za deň – ale pozor, iba v prípade extrémne málo kalorických jedálničkov. Súhlasíme, že ani to nie je málo peňazí – tu si ale každý musí sám stanoviť svoje pre a proti. Objednávka

Ak máš problém jesť zdravo či schudnúť a stále kupuješ čokoládky či iné maškrty, často jedávaš v reštauráciách či bistrách a rád si dopraješ, nebude to pre teba finančne veľký skok.

Daj si iba pozor, aby si si zvolil správny program, neboj sa tvoje potreby konzultovať priamo s konkrétnym odborníkom. Všade nájdeš číslo na infolinku – a keď už sa chystáš za niečo zaplatiť, uisti sa, že dostaneš presne to, čo potrebuješ.potraviny domov krabičková diéta

4. Kvalita a bezpečnosť prípravy

Hygiena a spôsob prípravy sú takisto dôležité. Over si, že tvoj favorit má dostatočné technologické aj personálne vybavenie. Niekde máš na výber aj rôzne druhy balenia, napríklad ekologickejšie varianty. Jedlo by sa malo čo najrýchlejšie dostať z hrnca priamo k tebe. Nečakaj ale, že ti cinkne kuriér s teplým jedlom – všetky pokrmy sa predtým chladia, väčšinou sú varené deň vopred, aby si ich ráno (alebo ešte večer) mal nachystané.

A či jednotlivé jedlá spĺňajú predpísané energetické hodnoty? To už je na zodpovednosti a schopnostiach konkrétneho personálu.

Fitland odporúča – potraviny domov od firmy Zdravé stravovanie

Dnes existuje množstvo firiem, ktoré ponúkajú krabičkovú diétu. Vo väčšine prípadov sme narazili na žalostne malý energetický príjem bez možnosti jeho navýšenia.

Prečo sme si vybrali potraviny domov zo stránky Zdravé stravovanie?

Na začiatok sme si stanovili kritériá, ktoré musí spĺňať kvalitná krabičková diéta. Chceli sme, aby to bolo viac ako len potraviny domov.

Základom je odborne zostavený jedálniček, podľa možnosti čo najviac prispôsobený potrebám zákazníka. Konateľkou spoločnosti vyštudovala Lekársku fakultu Masarykovej univerzity, odbor Výživa človeka – a všetky jedálničky má pod palcom. Za to dávame palec hore my.

Väčšina jedál je pripravená šetrným varením v pare alebo na panvici s minimom olivového oleja. Zdravotná nezávadnosť a čerstvosť je zabezpečená vďaka šokovému chladeniu uvareného jedla – kedy sa z 90 °C za menej ako hodinu ochladí na 2°C a okamžite hermeticky zabalí do plastovej krabičky. Ak by sme chceli veľmi vŕtať, tak by sme sa spýtali, či neexistuje ekologickejšia alternatíva, ale „čert to vem“.

 

Aké programy máš na výber? Tu sú naši favoriti

Kompletný zoznam programov, z ktorých si môžeš vybrať, nájdeš tu. Pri každom programe si potom môžeš zvoliť jeho energetickú hodnotu – o tom My sme pre uľahčenie vybrali našich favoritov:

Fit+

Program pre tých, ktorí chcú zamakať na svojej kondičke a prostredníctvom stravy zlepšiť svoje zdravie. Znížiť cholesterol, možno niečo schudnúť – to všetko ide ľahšie, ak k tomu pridáte adekvátnu výživu. V programe Fit+ nenájdeš rafinovaný cukor. Všetko je sladené stéviou alebo medom, dôraz je kladený na dostatok kvalitných bielkovín (chudé mäso, vajíčka, strukoviny). Špičku ľadovca tvoria zdravé tuky v podobe rýb, semienok, orechov a kvalitných olejov.

Protein+

Deklarované zvýšené množstvo bielkovín poteší každú silovo cvičiacu či pohybovo aktívnu ženu. Vzhľadom k veľmi malej energetickej hodnote neodporúčame ťažším a svalnatejším mužom, resp. tí budú potrebovať ešte niečo, čím svoj denný príjem doplnia (najväčšia alternatíva obsahuje iba 2390 kcal). Ak si šikovný a fakt nemáš rád varenie, môžeš to vyriešiť orechmi, proteínom alebo koláčom od frajerky navyše 😊.

Bez mäsa

Nie každý je mäsožravec – preto máš na výber aj z programu, ktorý obsahuje iba rastlinné bielkoviny. Tofu, sója, strukoviny či quinoa sú iba časťou zo širokého výberu potravín, ktoré Zdravé stravovanie ponúka v programe pre vegetariánov.

Lakto minus

Pomerne dosť ľudí pociťuje tráviace ťažkosti po konzumácii väčšieho množstva mliečnych výrobkov. Problém často robí laktóza – mliečny cukor. Vekom prirodzene strácame schopnosť tvoriť si laktázu (enzým, ktorý rozkladá laktózu).

Už menej ľudí ale vie, že v prípade miernej laktózovej intolerancie existujú mliečne výrobky, ktoré problémy spôsobovať nemusia. Ide o kyslomliečne výrobky, ako napríklad kefír či jogurt, v ktorých je do veľkej miery laktóza rozložená na jednoduchšie cukry.

Program Lakto minus obsahuje minimum laktózy – a keď už, tak zo zdrojov, ktoré prospievajú črevám aj imunite.

Pozor! Nie je vhodné v prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka – ide o dve úplne rozdielne veci. Takisto radšej nepokúšaj, ak máš problémy s trávením aj po konzumácii minimálneho množstva laktózy.

Potešil nás aj program „Pre mamy“, ktorý je určený pre dojčiace mamičky a program „Senior“ so zameraním na starších ľudí.krabickova dieta vegetarian

Akú energetickú hodnotu zvoliť pri konkrétnych programoch?

Toto je veľmi individuálne. Najlepšie je približne poznať množstvo kalórií, ktoré za deň spáliš. To si môžeš vypočítať napríklad podľa návodu v tomto článku, zjednodušenú verziu nájdeš aj tu.

Ak si stále nebudeš vedieť poradiť, môžeš kontaktovať priamo infolinku danej firmy – alebo napríklad aj nás do správy (na Instagrame) a určite ti ochotne poradíme ako na to.

Veľmi rýchle odporúčanie – dievčatám neodporúčame ísť pri konkrétnych programoch pod 7 000 kJ (čo je v prepočte cca 1673 kcal). Nižšie čísla pripadajú do úvahy, ak naozaj celý deň sedíš na gauči, necvičíš a si drobučká 😊.

Bežná baba, čo si aspoň tri razy do týždňa strúhne nejaký tréning, sa nemusí báť 8 000 kJ (1912 kcal), a ak nechce chudnúť, tak ani 9 000 kJ (2151 kcal).

U mužov je to trochu zložitejšie – najväčší program má hodnotu 10 000 kJ, čo je iba 2390 kcal. To pre väčšinu silovo cvičiacich chalanov bude žalostne málo. Na druhej strane, ak dostaneš presný rozpis makroživín, ktoré obsahuje tvoj jedálniček, je najmenej doplniť napríklad dezert o lyžicu arašidového masla alebo si po tréningu urobiť proteín.

Koľko ťa to celé bude stáť?

V porovnaní s ostatnými podobnými službami je Zdravé stravovanie zlatý stred. Ak uvažuješ o krabičkovej diéte na celý týždeň alebo mesiac, pravdepodobne u teba nehrá rolu pár centov hore dole.

Áno, sú aj lacnejšie služby, ale treba prihliadať aj na veľkosť porcie. Nemôžeš porovnávať 14 € program od konkurencie, ktorý ponúka 1000 kcal jedálniček s jedálničkom, ktorý stojí síce 16 €, ale má takmer dvojnásobnú energetickú hodnotu – a to nie iba vďaka deci pridaného oleja 😊.

Veľkou výhodou je, že rozvoz je už v cene – nemusíš teda kalkulovať s tým, v ktorom meste bývaš a na koľko ťa výjde rozvoz, ako pri väčšine konkurenčných firiem. Jedlo väčšinou dostaneš večer deň vopred, aby si mal od rána všetko k dispozícii.

4.5/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.