DomovMagazínPlávanie pre začiatočníkov: Ako sa ho naučiť?

Plávanie pre začiatočníkov: Ako sa ho naučiť?

Plávanie patrí medzi obľúbené športy mnohých ľudí. Nie je nič lepšie, ako vojsť do bazéna alebo mora a zaplávať si. Okrem skvelé pocitu má plávanie množstvo výhod pre naše zdravie. Bohužiaľ, aj napriek tomu, že je plávanie tak obľúbené, nie každý vie, ako na to. Naučte sa plávať aj vo vyššom veku jednoducho a rýchlo.

Hovorí sa, čo sa za mladosti naučíš, v starobe akoby si bol našiel. A rovnako je to aj s mnohými aktivitami ako napríklad plávanie, lyžovanie, korčuľovanie alebo bicyklovanie. Ak ste boli ako malí aktívni, v dospelosti si môžete ďakovať. Plávanie totižto nie je len voľnočasovou aktivitou, ale taktiež aktivitou, ktorá vám môže v mnohých prípadoch zachrániť život.

Nikdy nie je neskoro

Ak premýšľate, či v dospelosti nie je neskoro naučiť sa plávať, odpoveď je nie.

Na plávanie nie je nikdy neskoro.

Jediná vec, ktorá bude v tomto prípade iná je rýchlosť, akou sa budete jednotlivé veci učiť.

plávanie v bazéne

Čím sme starší, tým viac sa vecí bojíme. Vieme, aké následky môžu mať na naše zdravie alebo celkovo na náš život.

Pri plávaní sa bojíme napríklad toho, že sa utopíme. Naše reflexy sú v pozore a človek je v kŕči. Každý, kto vie plávať, rozhodne vie, že kŕč je presne to, čo vo vode dostať nechcete.

Malé deti nepremýšľajú nad tým, ako by ich mohlo učenie tejto aktivity ovplyvniť na celý život. Do vody sa veľmi rady hádžu bez toho, aby premýšľali nad následkami.

Na jednej strane je to nebezpečné, ale ak majú pri sebe človeka, ktorý plávať vie a chce ich to naučiť, majú doslova, dvere otvorené.

V prípade, že sa učíte plávať a máte viac ako 10 či 15 rokov, proces bude dlhší, no rozhodne sa netreba vzdávať. Práve naopak. Dajte sebe a svojmu telu čas.

Uvidíte, že pravidelným cvičením sa dostanete k tým najlepším výsledkom.

Dopredu sa oboznámte so všetkým, čo sa spája s plávaním

Keďže ste dospelí a máte prístup na internet, zistite si informácie o plávaní. Čítajte články a pozrite si jednotlivé techniky. Predtým, ako sa pustíte do praxe je dobré vedieť niečo o teórii.

Na plávanie sa teda pripravte tak, že budete poznať štýly plávania, to ako by ste sa mali správne položiť na vodu, poprípade čo vo vode nerobiť, aby ste sa neutopili.

Pohyby, ktoré sa robia rukami vo vode, si môžete skúšať aj na suchu, aby ste vedeli, čo následne vo vode robiť.

Zo začiatku sa budete učiť pravdepodobne základ ako prsia, neskôr sa naučíte aj ďalšie typy plávania.

Na nič zbytočne netlačte. Všetko sa učte pomaly a plynule.

Správne miesto na plávanie

Jedným z miest, v ktorom sa rozhodne nenaučíte plávať, je nepokojné a rozbúrené more. Je úplne jedno, že budete na okraji, kde je plytká voda.

Vlny budú do vás neustále narážať, špliechať a vy sa nebudete môcť sústrediť.

Najlepšie miesto na učenie je pokojné more. Vhodné sú rôzne zátoky alebo pláže s pozvoľným vstupom do mora. Pomaly ako sa budete učiť, môžete ísť do mora hlbšie.

Vhodné sú aj bazény, ktoré majú pozvoľný vstup. Slaná voda však nadnáša, vďaka čomu sa naučíte plávať rýchlejšie a ľahšie.

Kým kedysi boli veľmi obľúbené plavárne, dnes sa za tak skvelé miesto na učenie nepovažujú. Často je v nich veľké množstvo ľudí a bazény sú hlboké. Vhodné sú spravidla pre skupiny ľudí s profesionálnym inštruktorom.

Neberte plávanie ako povinnosť

Problémom mnohých ľudí je najmä to, že plávanie berú ako povinnosť. Chcú sa ho naučiť čo najrýchlejšie a čo najskôr.

Čím viac však na seba budete tlačiť, tým horšie vám všetko pôjde. Namiesto toho, aby ste celý proces urýchľovali, si ho naplánujte na niekoľko dní.

Ak učenie beriete ako povinnosť a niečo, čo musíte urobiť, nebude vás to baviť tak, ako keď celý proces pojmete vo forme zábavy a hry.

Myslite na to, že plávanie je voľnočasová aktivita. Áno, chcete sa počas nej niečo naučiť, ale stále je to skvelá forma oddychu.

Keď sa z plávania stane povinnosť, prestane vás baviť a následne skončíte tam, kde ste začali. Motivácia klesne a vy s učením prestanete.

plávanie pod vodou v bazéne

Vode musíte dôverovať

Ako sme na začiatku spomenuli, ľudia, ktorí nevedia plávať, sú najčastejšie vo veľkom kŕči. Nevedia, čo robiť, a preto sa boja, že sa utopia.

Ešte predtým, ako sa začnete učiť plávať, myslite na to, že vode treba dôverovať. Nesmiete do nej vojsť v kŕči a nervoch. Treba si ju užiť.

Pomocou iného človeka si ľahnite na hladinu a nechajte sa chvíľku unášať. Buďte vodou obklopení a uvidíte, že sa vám nič nestane. Pomaly dýchajte a uvoľnite sa.

Ak pri sebe nemáte nikoho, kto by vám mohol pomôcť ležať na vode, choďte do bazéna a chyťte sa okraja. Namočte sa do vody a chvíľku buďte v takejto pozícii.

Na začiatok musíte pocítiť, že voda nie je nepriateľ. Práve naopak. Môžete byť s ňou v súlade.

Uľahčite si plávanie pomôckami

Zo začiatku bude pre vás ťažké úplne sa vode oddať a plávať len tak, samostatne. Preto je dobré pomôcť si určitými pomôckami. Malé deti síce používajú plavecké rukávy alebo kolesá, no tie moc pri plávaní nepomáhajú.

Práve naopak. Človek sa na ne príliš spolieha, a preto sa nemusí naučiť plávať vôbec.

Medzi efektívne pomôcky sa radia rôzne polystyrénové tabuľky, o ktoré sa zachytíte a nohami začnete plávať. Vďaka nim si osvojujete prvé plavecké pohyby.

Následne, pomocou iných pomôcok viete začať plávať aj rukami. Dôležité je, aby ste si na vodu zvykli a vedeli ste správne pohybovať rukami aj nohami.

Správne pohyby

Počas plávania musíte vedieť, ako správne pohybovať končatinami. Je úplne zbytočné spraviť desať pohybov, ktoré vás unavia, no nikam neposunú a neudržia nad hladinou.

Spravte radšej dva poriadne, ktorými sa dostanete ďalej a budete sa držať na hladine.

Každý typ plávania má iné pohyby. Pri prsiach je dôležité robiť správne „kruhy“, ktorými do vody zaberáte. Pri kraulovi sú veľmi dôležité správne pohyby nôh.

Každý typ plávania má taktiež svoje úskalia. Vo väčšine prípadov sa ľudia naučia najprv prsia a neskôr sa učia aj ďalšie typy.

Výbava začiatočníka

Plávanie nie je finančne náročný šport, čo poteší snáď každého. V lete zaň nemusíte nič platiť, pretože môžete plávať v jazerách, bazénoch alebo v mori.

Ak plánujete plávať na jeseň alebo v zime, vstup do krytých bazénov nie je príliš drahý.

Výbava začiatočníka je taktiež pomerne lacná. Stačia vám kvalitné plavky. Najlepšie bez rôznych ozdôb. Také, ktoré vám s telom skvelo splynú a bude sa vám v nich dobre plávať.

Pri plávaní sa vám určite oplatí plavecká čiapka a okuliare. Nezabudnite na osúšku alebo uterák. Viac potrebovať nebudete.

plávanie v bazéne

Stavte na odborníka

V prípade, že sa sami neviete naučiť plávať alebo nemáte v okolí nikoho, kto by vám s plávaním pomohol, pokojne stavte na odborníka. Profesionálny plavec vás naučí všetky základy.

A ak by vám to náhodou nestačilo, pokojne vás môže naučiť ďalšie pohyby alebo iné typy plávania. 

Výhodou plávania je to, že ho môžete vykonávať počas celého roka. Keď sa raz rozhodnete, že sa chcete naučiť plávať, nemusíte čakať na leto.

Zhrnutie

Plávanie má veľké množstvo výhod pre celé naše telo. Vhodné je pre všetky vekové skupiny nehľadiac na pohlavie alebo kondíciu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí nevedia plávať, no chceli by ste to zmeniť, vyskúšajte naše rady a s plávaním začnite ešte dnes.

1.9/5 - (9 hlasov)
1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.