Mrazivé, chladné počasie postupne vystriedali teplé, slnečné dni a vy s príchodom jari uvažujete o tom, že by nebolo na škodu pustiť sa do nejakej športovej aktivity? Po kratšom uvažovaní ste sa rozhodli, že si zadovážite kolieskové korčule a stane sa z vás vášnivý korčuliar?
Ak s kúpou kolieskových korčúľ nemáte žiadne skúsenosti, je potrebné vedieť, že výber tých správnych je oveľa komplexnejší, než sa môže zdať na prvý pohľad. V dnešnom článku vám poradíme aké kolieskové korčule vybrať.
TOP 5 – Najlepšie kolieskové korčule
Nie je to len o tom, že si kúpite kolieskové korčule z bazáru pre ich peknú modrú farbu a nízku cenu. Pri výbere vhodných korčúľ treba dômyselne zvážiť všetky faktory, aby ste si na nich následne mohli užívať príjemné jazdy.
Nemusíte sa však obávať, my vám prinášame presný návod, vďaka ktorému sa vám podarí vybrať si správne bez toho, aby ste svoj nákup neskôr oľutovali.
Obsah článku
Aký druh korčúľ?
Zásadné otázky, ktoré si treba položiť pri kúpe kolieskových korčúľ sú:
- pre koho sú korčule určené
- na aké účely ich kupujete
- ako často ich budete využívať
Ak jazdíte na kolieskových korčuliach prvýkrát, určite chcete korčule, ktoré vám uľahčia udržanie rovnováhy.
Musíte hľadajť prvky, ktoré podporujú stabilitu. Takýmto prvkom je napríklad odolný rám, bezpečnostné remienky na členky a dostaočné polstrovanie. Ak ste skúsený korčuliar, ktorý chce posunúť svoje zručnosti na kolieskových korčuliach na vyššiu úroveň, hľadajte čo najľahšie korčule s nízkym profilom. Pri zostavovaní tabuľky najlepších kolieskových korčúľ sme hodnotili každý produkt z hľadiska pevnosti, odolnosti, polstrovania a typu terénu, pre ktorý sú korčule najvhodnejšie.
V prípade, že máte s korčuľovaním len minimum skúseností, ste nováčik a korčule využijete len pri večernej jazde v miestnom parku, tak by pre vás boli najvhodnejšou voľbou rekreačné korčule.
Tie sú vyrábané z mäkších, poddajnejších materiálov, čo vám počas jazdy zabezpečí stopercentný komfort. Treba však rátať s tým, že tieto druhy korčúľ disponujú so slabšou kvalitou.
Ľahšie sa opotrebúvajú a sú náchylnejšie na poškodenie. S pravidelnou údržbou však viete rozhodne predĺžiť ich životnosť.
Ak však už máte nejaký ten piatok odkorčuľovaný, určite neváhajte siahnuť po fitness korčuliach. Tie sa zaraďujú medzi najobľubovanejšiu a najpredávanejšiu triedu.
Môžete si vybrať spomedzi širokého výberu. A skutočne každý si tu nájde to svoje, čo mu bude vyhovovať. Vstupné modely majú klasické šnurovacie zaväzovanie, no nájdete aj korčule s modernejším systémom zapínania.
Detské kolieskové korčule
Zvažujete kúpu detských kolieskových korčúľ? Potom sa uistite, že bude možná nastaviteľná veľkosť ich podvozku.
Vďaka nej sa vaše deti budú môcť tešiť z korčuľovania ešte dlhé roky bez toho, aby ste museli zbytočne utrácať za nové modely zakaždým, ako trocha podrastú.
No kebyže ste to mysleli s korčuľovaním naozaj vážne a chceli ho posunúť na iný level, na trhu nájdete rôzne druhy korčúľ vhodných pre tréningy, skúšanie rôznych trikov, na freestyle korčuľovanie alebo na závody.
Medzi také sa zaraďujú quad korčule alebo štvorkolieskové korčule, ktoré majú namiesto typických štyroch za sebou idúcich koliesok dve vpredu a dve vzadu.
Ďalšími alternatívami sú aj rýchlostné, závodné či hokejové korčule. No tie sa odporúčajú už skutočne len pre pokročilých korčuliarov.
Značka korčúľ
Pri výbere kolieskových korčúľ je veľmi dôležité hľadieť aj na ich značku. Tento krát nejde o to, že platíte len za značku. Korčule Oxelo, Fila, Tempish, Roces, Worker alebo Botas sú oveľa kvalitnejšie ako Tesco korčule.
Veľkosť a tvrdosť koliesok
Práve veľkosť a tvrdosť zvolených koliesok budú tie, ktoré rozhodnú o výkonnosti vašich kolieskových korčúľ. Od nich závisí, akou rýchlosťou dokážu ísť vaše korčule a aký terén zvládajú bez problémov prejsť.
Základné korčule pre začiatočníkov majú zvyčajne menšie kolieska ako korčule pre pokročilých. Ak teda chcete zdolávať náročný terén pri vysokých rýchlostiach, pravdepodobne sa oplatí investovať do kvalitnejšieho páru.
Ale ak radi korčuľujete miernou rýchlosťou na chodníkoch a uliciach, nebudete musieť venovať príliš veľkú pozornosť svojim kolesám. Väčšina z nich by pre vás mala fungovať dostatočne dobre.
Priemerná veľkosť koliesok sa pohybuje od 43 milimetrov do 110 milimetrov.
Pre začiatočných korčuliarov sú optimálnejšie menšie kolieska (76 mm-80 mm). Menšie kolieska zabezpečia telu vyššiu stabilitu počas státia ale aj pri samotnej jazde na kolieskových korčuliach.
A taktiež sa s nimi aj jednoduchšie manévruje.
Čo začínajúci korčuliari určite ocenia počas toho, ako sa budú učiť obozretnejšie narábať so svojimi korčuľami.
Menšie kolieska však majú aj menšiu rýchlosť.
Veľkosť medzi 80 mm a 85 mm sa zaraďuje medzi univerzálnu, čiže je vhodná pre všetky typy korčuliarov.
Korčule Olaff obsahujú vložku Comfort Fit, ktorá zabezpečí pohodlie a správnu polohu členku. Hliníkový rám, odnímateľná brzda a iné vychytávky, na ktoré si veľmi rýchlo zvyknete. Veľmi rýchlo ich prerobíte na zimné korčule.
Pre deti sa odporúčajú kolieska s priemerom 60 mm-70 mm. Je to veľkosť, pri ktorej si budú môcť ľahko osvojiť techniku jazdy a manévrovateľnosť s korčuľami.
Kolieska veľkosti 85 mm a viac sa vyznačujú veľkou rýchlosťou. Tie už využívajú skutočne skúsení korčuliari, zvyčajne pri pretekoch a závodoch.
Ďalším aspektom pri výbere koliesok je ich tvrdosť – tá sa označuje od najmäkšej (74A) po najtvrdšiu (97A).
- Mäkšie kolieska (74A – 80A) sú lepšie na jazdu po nerovnom, menej kvalitnom povrchu, keďže lepšie tlmia a absorbujú nerovnosti a nárazy.
- Stredne tvrdé kolieska (80A – 90A) sa zaraďujú medzi najvyužívanejšie. Sú určené na jazdu po chodníkoch pre korčuliarov, rovných cestách a povrchoch.
- Tvrdé kolieska (90A – 95A) sa odporúčajú na naozaj rovný, kvalitný povrch. Tieto kolieska sa zvyčajne kombinujú s rýchlostnými a závodnými korčuľami.
Kebyže sa plánujete korčuľovať s priateľmi alebo so svojou polovičkou, zistite si, s akou tvrdosťou a veľkosťou disponujú kolieska ich kolieskových korčúľ.
Tým pádom predídete tomu, že sa budete musieť dobiehať alebo čakať jeden na druhého. A môžete si pokojne vychutnávať spoločnú jazdu.
Rám a ložiská korčúľ
Rám je tiež jednou z dôležitých vecí, na ktorú treba prihliadať pri výbere správnych korčúľ. Kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť korčúľ, zatiaľ čo dlhší rám je určený skôr na vytrvalostné jazdy. Kvalitu týchto rámov určuje materiál, z ktorých sú vyrobené.
Rámy z hliníka sa rozhodne považujú za kvalitnejšie a lepšie odolávajú nárazom než ich plastová alternatíva.
Ložiská korčúľ nemajú vplyv len na rýchlosť vašej jazdy, ale aj na jej samotnú kvalitu.
Ložiská sa značia skratkou ABEC (Annular Bearing Engineering Committee) a nesú číslovanie od 1 po 9. Toto číslovanie je ukazovateľom presnosti, s akou boli ložiská vyrobené.
Pričom čím vyššie označenie nesie ložisko vašich korčúľ, o to podrobnejšie bolo jeho spracovanie pri výrobe. Teda je aj kvalitnejšie a odolnejšie.
Podvozok korčúľ
Práve o podvozok korčúľ, čiže nože, sa zachytávajú kolieska. Pri ich výbere si zistite, aká je maximálna veľkosť koliesok, ktoré o ne môžete uchytiť.
Dámske fitness korčule s odpruženými kolieskami a kvalitnými ABEC ložiskami. Ľahko sa obúvajú a držia členok v tej srávnej polohe.
Tým pádom, ak sa vám vaše kolieska budú pozdejšie javiť primalé alebo pomalé, nebudete mať problém s ich výmenou a nebudete si musieť kvôli tomu kupovať kompletne nové kolieskové korčule.
Ďalej sa snažte uistiť, že nože vašich korčúľ nebudú plastové (čo sa najčastejšie využíva pri detských korčuliach).
Korčule s týmito nožmi môžu byť síce lacné, no v porovnaní s ich nízkou kvalitou to nebude žiadna výhra. Radšej siahnite po kompozitných nožoch alebo vyrobených z hliníkovej zliatiny.
Pohodlnosť korčúľ
Pri výbere korčúľ hľaďte na to, aby vám ich látka tesne obopínala nohu. Väčšia papuča by na vašej nohe nebola dostatočne tesná a pre nedostatok opory by ste mohli skončiť s nepríjemnými opuchmi, pľuzgiermi a odreninami.
To by vám len zbytočne strpčilo vaše zážitky z korčuľovania.
Dokonca sa odporúča pri výbere topánky siahnuť na o pol čísla menšiu než zvyčajne nosievate. Keďže vnútorná výplň sa v priebehu používania prispôsobí tvaru vašej nohy.
Na zmiernenie nepohodlia a zaistenie správneho prispôsobenia sú kolieskové korčule zvyčajne vystlané plyšovou výstelkou. Pokiaľ máte kvalitný pár korčúľ, tak na materiáli výstelky vo všeobecnosti až tak nezáleží.
No na druhej strane dávajte pozor aj na to, aby vás topánka netlačila a vy si nezvolili veľkosť, ktorá by bola priveľmi malá.
Korčule si vyskúšajte nielen postojačky ale skúste sa v nich aj mierne predkloniť, ako keby ste sa korčuľovali. Takto sa môžete uistiť, či vám korčule budú vyhovovať aj počas jazdy.
Kúpou kolieskových korčúľ si nielen obohatíte svoj voľný čas strávený vonku na čerstvom vzduchu. Ale spravíte aj niečo prospešné pre svoje zdravie.
Korčuľovanie má množstvo benefitov – posilníte si vďaka nemu vaše dolné končatiny, zlepšujete svoju vytrvalosť a pekne sa zadýchate, čím kvalitne prekrvíte svoje telo.
Máme presne tie, čo sú v tabuľke z decathlonu a môžem povedať, že to bola super kúpa. Za tú cenu som očakávala, že po pol roku sa pokazia a koliečka sa budú zadrhávať ale nestalo sa tak a slúžia už vyše roka 🙂 Paráda!
Super navod ako vybrat korcule. Uz sa tesim ked mi pridu moje objednane.