DomovŠportKorčuleKorčule na ľad - Pánske, dámske a detské (návod ako vybrať)

Korčule na ľad – Pánske, dámske a detské (návod ako vybrať)

Korčuľovanie je neoddeliteľnou súčasťou zimných radovánok. Korčuľovať môžete jednak na verejných klziskách, ale aj na prírodných plochách. Bez ohľadu na to miesto, ktoré si vyberiete, je korčuľovanie krásnym spôsobom trávenia času v zimných mesiacoch. Ak ste sa už pre tento druh športu nadchli a uvažujete, že si zakúpite korčule na ľad, je tento článok určený priamo pre vás.

Prevedieme vás výberom jednotlivých druhov korčúľ a pomôžeme vám dobre sa zorientovať v tejto problematike.

Najlepšie korčule na ľad – náš výber

Praktické tipy pred nákupom


korčule

Ešte predtým, ako sa pustíte do nakupovania korčulí, pre vás máme zopár tipov. Rozhodne sa vám oplatí poznať ich.

  • Najprv si premyslite, na čo korčule potrebujete. Ak na občasné korčuľovanie počas zimy, pravdepodobne si budete vyberať lacnejšie modely ako niekto, kto potrebuje korčule na profesionálne využitie. Výber sa bude líšiť aj pri človeku, ktorý hrá pravidelne hokej.
  • Premyslite si cenovú kategóriu, v ktorej sa budete pohybovať. Ak tak spravíte hneď na začiatku, uľahčíte si výber aj celý nákup.
  • Nekupujte hneď prvé korčule, ktoré uvidíte, aj napriek tomu, že vám sadnú. Spravíte dobre, ak si prezriete viacero modelov a zistíte, ako vám sedia tie. Keď nenájdete nič lepšie, môžete sa k prvému výberu vrátiť.
  • Neponáhľajte sa. Výber korčulí môže trvať niekoľko hodín až dní. Je dôležité jednotlivé modely skúšať. Zistite, ktorý z nich vám sedí najlepšie.
  • Myslite na dôležité parametre, ktoré si v tomto kompletnom návode spomenieme.

Ako vybrať tie správne korčule na ľad?


Odporúčame sa najskôr zamyslieť nad tým, na aký účel budete korčule potrebovať, či vám stačia korčule pre rekreačné korčuľovanie (amatérske) alebo sa skôr obzeráte po korčuliach športových a podľa toho vyberať.

Výrobcovia sa podľa toho tiež zariadili a dodávajú na trh dva základné druhy korčúľ:

  • pre rekreačné korčuľovanie
  • pre športové korčuľovanie

Ak predpokladáte, že vaše prechádzky budú mať skôr rekreačný ráz, dbajte najmä na pohodlie vašich dolných končatín.

Ak však máte v pláne časté športové výkony alebo dlhšie trvajúci korčuľovanie, mali by byť vaša korčule vyrobené z termoregulačných materiálov.

Tie dokážu odvádzať pot a korčuľu zároveň zatepľujú.

Dajte si pozor aj na voľbu správnej veľkosti korčule. Pre rekreačné korčuľovanie je vhodnejšie mať korčuľu o kúsok väčšiu, než je vaša bežná veľkosť obuvi.

Naopak pre športové korčuľovanie je výhodnejšie, keď vám korčuľa na nohu dobre padne a preto voľte veľkosť len o pol čísla väčšiu, než bežne nosíte.

Aby vám pri korčuľovaní nebola zima na nohy, nezabudnite na kvalitné ponožky a korčuľu si už samozrejme skúšajte s týmito ponožkami.

 

Parametre korčulí


Pri výbere je potrebné zamerať sa na niekoľko dôležitých parametrov. Ktoré to sú?

  • druh korčulí – rekreačné alebo športové
  • typ – dámske, pánske alebo detské
  • veľkosť
  • materiál
  • nože
  • viazanie
  • cena
  • značka.

Poďme si o každom niečo povedať.

Amatérske korčule


Korčule určené pre pohodové rekreačné korčuľovanie. Hlavné kritérium je jasné: pohodlie. Ak vás hodinu vkuse  niečo tlačí do členku, tak idylické korčuľovanie na zasneženom rybníku sa mení na stredoveké mučenie.

Myslite teda na svoje pohodlie a vždy si vyskúšajte niekoľko párov. Najlepšie od rôznych výrobcov.

Prechádzajte sa s nimi po predajni sem a tam. Odhalíte tak potenciálne nepohodlné korčule.

V korčuliach nebudete sedieť alebo chodiť, ale vykonávať športovú činnosť, takže topánka vám musí pohodlne sedieť.

Amatérske korčule môžeme ďalej rozdeliť na viacero rôznych druhov:

  • Pánske korčule na ľad
  • Dámske korčule na ľad
  • Detské korčule na ľad

Jednotlivé podskupiny zimných korčúľ na amatérske určenie si bližšie predstavíme v nasledujúcom texte.

korčule na ľad

Pánske korčule na ľad


Ako to už býva, musia nohu pevne držať, ale nie ju príliš zvierať (to si opäť strážte pri skúšaní korčule).

Majú pevnú špičku a topánka je nad nožom korčule znížená. Zadná časť je zase zvýšená.

Nože pánskej korčule sú oproti dámskym mierne zaguľatené a bez zúbkov. Je na vás, aký si stanovíte na nákup korčule rozpočet.

Lacnejšie modely majú nože z karbónovej ocele, tie lepšie sú z nerezovej ocele.

Veľká výhoda, keďže nedochádza k hrdzaveniu.

Drahšie korčule tiež pamätajú na termoregulačný komfort korčuliarov, takže vám v nich nebude taká zima alebo sa vám naopak nebude noha nadmerne potiť.

Dámske korčule na ľad


Majú vysokú topánku a nože majú vpredu zúbky kvôli výrazne inému štýlu korčuľovania oproti tomu pánskemu.

V minulosti mali dámy malý výber v dizajne a iné než biele korčule k dostaniu neboli. Dnes už výrobcovia ponúkajú veselšiu paletu farieb a vzorov.

Pre rozdiely v nožoch a ich kvalitu platí to isté čo pre pánske nože.

Niektoré druhy dámskych korčúľ sa pánskym korčuliam podobajú nielen vzhľadom (oproti klasickej vysokej dámskej topánočke sú nižšie), ale hlavne nie sú vybavené zúbkami vpredu.

Pri spôsobe zapínania sa ale do žiadnych experimentov nepúšťajte. Klasické zaväzovanie na šnúrky zatiaľ iný spôsob neprekonal.

Detské korčule na ľad


Čo sa vzhľadu týchto korčúľ týka, výrobcovia sa vedia poriadne vyblázniť. Paleta farieb je neobmedzená.

korčule na ľad

Väčšina detských korčúľ má dnes rozťahovací systém, ktorý umožňuje zväčšiť korčuľu o 4 čísla.

Ide o výhodnú vlastnosť, keďže korčule chvíľu rastú s dieťaťom a nemusíte každú zimu kupovať nové.

Pri kúpe detských zimných korčúľ rozhodne odporúčame nechať si poradiť aj od odborníkov.

Hokejové korčule a všetko o nich


Korčule určené na hokej zaraďujeme v medziach tohto článku k tým profesionálnym (profesionálnejším).

Pred tým, než začnete vyberať značku a model svojich nových korčúľ, je potrebné si povedať, ako dobre viete korčuľovať, za akým účelom korčule kupujete a ako často chodíte na ľad/hrať hokej.

Medzi korčuľami sú veľké rozdiely, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať (nejedná sa len o cenový rozdiel medzi značkami).

V zásade platí pravidlo, že čím je korčuľa drahšia, tým je lepšie vystužená, je pevnejšia, má lepší nôž (runner), nižšiu hmotnosť a aj vyššiu odolnosť.

Anatómia hokejovej korčule


Súčasné hokejové korčule sa skladajú z týchto 4 dôležitých častí:

  • Topánka + jazyk – samotná topánka sa už dnes nepredáva. V obchodoch narazíte v drvivej väčšine na celý komplet všetkých častí. Najväčšie rozdiely medzi topánkami korčule sú v kvalite spracovania, pevnosti, výstuhe, komforte a tiež štýle prevedenia.
  • Podrážka – hoci to nemusí byť okamžite zrejmé, je podrážka korčule maximálne dôležitá pre zachovanie stability a optimálneho prenosu energie. Zároveň tiež odvádza preč vlhkosť. Pri niektorých druhoch korčúľ sa stretávame aj s karbónovou podrážkou. Použitie karbónu má za následok rapídne zníženie hmotnosti. Tento materiál tiež disponuje dobrou mierou odvádzania vlhkosti.
  • Holder – holder je časť ktorá, ktorá bez spája korčuľu s ľadom. K samotnej korčuli je holder pripevnený nitom. Vďaka takémuto spoju nedochádza k nebezpečným pohybom behom používania korčule. Samotný runner (nôž) je potom k holderu buď priskrutkovaný, alebo na pevno vsadený bez možnosti výmeny.
  • Runner (nôž) – na runner korčule kĺžu po ľade a jedná sa tak o veľmi diskutovanú časť, ktorá podlieha stále usilovnému vývoju predovšetkým kvôli zníženiu trecej sily. Tá totiž do istej miery ovplyvňuje hráčovu rýchlosť. Runnery tiež podliehajú vysokým nárokom pri výrobe, aby bola maximalizovaná ich odolnosť. Veľkej obľube sa začína tešiť revolučný systém T-Blade, čo je systém výmenných nožov, ktoré sa nemusia brúsiť.

Rozdelenie hokejových korčúľ podľa úrovne


Teraz sa pokúsime predstaviť základné rozdelenie hokejových korčúľ, pomocou ktorého sa môžete lepšie orientovať a prípadne sa začleniť do takejto skupiny.

Korčule pre amatérov

Korčule pre amatérov (začiatočníkov) – tieto korčule sú konštruované skôr pre bezkontaktný hokej, kde sa príliš často a tvrdo nestrieľa. Tieto korčule majú relatívne mäkkú výstuhu a tým pádom potrebné pohodlie a komfort. Nespornou výhodou sú nízke obstarávacie náklady a ľahká dostupnosť. Je však potrebné počítať s tým, že nie sú konštruované na príliš časté a náročné hranie. Ak to budete rešpektovať, tak vám budú tieto korčule budú dobre a predovšetkým dlho slúžiť.

Korčule pre poloprofesionálov

Korčule pre poloprofesionálov – zrejme najbežnejšie a najpredávanejšej kategórie hokejových korčúľ. Výhodou je fakt, že preberajú veľa aspektov, vychytávok a technológií z najvyšších modelov, avšak stále za prijateľnú cenu. Laicky povedané, jedná sa akýsi kompromis medzi špičkovú korčúľ a cenou. Tieto korčule sú vhodné pre hráčov na vyššej až poloprofesionálnej úrovni, ktorí už plne dokážu využiť potenciál korčule a protihráči vedia tvrdo vystreliť. Teda je potrebná aj dostatočná výstuha a ochrana členku.

Korčule pre profesionálov

Korčule pre profesionálov – tu názov hovorí za všetko. Jedná sa o korčule, ktoré sú prispôsobené pre maximálny výkon, využitie a ochranu. Tieto korčule sú neuveriteľne pevné, skvele držia nohu a nepripúšťajú najmenšie pochybenie ani slabosť. Tomu všetkému však odpovedá aj obstarávacia cena.

 

Korčule na krasokorčuľovanie


Krasokorčuliarske korčule sú ďalším typom korčúľ, ktoré môžeme zaradiť k tým profesionálnejším.

Či už ste rekreačný športovec alebo profesionálny krasokorčuliar, pri výbere korčúľ je potrebné dbať predovšetkým na pohodlie s ohľadom na náročnosť prvkov a úroveň zručností športovcov.

Z tohto dôvodu je pri kúpe korčúľ nutné topánku vždy vyskúšať, aby ste sa dokázali správne rozhodnúť a vybrať tvar topánky. Ide o to aby sedel na chodidlo čo najlepšie.

Nákup na internete môže byť mnohokrát lacnejším a lákavejším variantom.

Nie je však zaručené, že výber bez predchádzajúceho vyskúšania korčule nebude chybou. Pre korčuľovanie na profesionálnej aj rekreačnej úrovni odporúčame klasické kožené korčule.

Moderné škrupinové korčule sú mnohokrát dizajnovo zaujímavou alternatívou. Pre pravidelnejšie korčuľovanie však tento typ topánky neodporúčame.

korčule naľ

Viazanie korčulí


Na trhu sa stretnete s tromi rôznymi typmi viazania. Radia sa k nim:

  • Pracky – sú praktické a vhodné pre každého, kto nechce viazaním stráviť príliš veľa času. Korčule si stačí obuť a zapnúť. Ich nevýhodou je, že miesto viazania je pevnejšie a menej pohodlné. Plus, pracky neposkytujú tak precízne utiahnutie ako šnúrky. Nie sú preto vhodné pre profesionálnych športovcov.
  • Šnúrky – sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálov. Poskytujú precízne utiahnutie a v mieste zaväzovania sú mäkšie. Šnúrky patria k veľmi obľúbeným typom zaväzovania u oboch pohlaví.
  • Boa – treťou možnosťou je patentovaný systém boa. Je veľmi zaujímavý, pretože zapínanie funguje na otočné koliesko. To sa navíja na lanko a tým sa korčule zaväzujú. Zapínanie je rýchlejšie a patrí medzi najpevnejšie zo všetkých troch.

Cena korčulí


Cena korčulí je často rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim celú kúpu. Ak chcete kvalitný model, ktorý vám vydrží roky, je dobré investovať.

Všeobecne sa nedá určiť, aká cena korčulí je najlepšia. Ako ste podľa článku zistili, existuje niekoľko základných typov. 

Cena sa teda odvíja nielen od jednotlivých parametrov a značky, ale taktiež od toho, aký druh si kupujete.

Za profesionálne korčule pre hokejistov zaplatíte inú sumu ako za korčule na korčuľovanie po zamrznutom jazere.

Za klasické korčule na ľad, ktoré si možno pamätáte z detstva, zaplatíte dnes do 40 €.

Sú vhodné pre každého, kto si ide zakorčuľovať na klzisko alebo počas zimy niekde na zamrznutú vodu.

Za profesionálnejšie typy vhodné na častejšie korčuľovanie, si priplatíte zopár desiatok eur viac. Spravidla stoja nad 100 €. 

 

Hokejové korčule bývajú najdrahšie. Ich cena je nad 200 €. 

To, aký typ korčulí si vyberiete a koľko doň investujete je na vás. Rozhodne by ste na nich však nemali šetriť.

Značka korčulí


V prípade, že ste amatér alebo človek, ktorý nekorčuľuje profesionálne, značky pri korčuliach pravdepodobne nepoznáte.

Nie je to však ani potrebné. Mnohé korčule sú kvalitné nehľadiac na značku. 

Dôležité je, aby vám dobre sedeli a spĺňali všetky parametre. 

Medzi veľmi obľúbené značky sa však radia napríklad Oxelo, Spokey alebo Tempish. Spravidla ide o značky, ktoré majú vo svojej ponuke aj iné športové potreby.

Ak máte nejakú overenú značku, pokojne sa zamerajte na ňu.

V prípade, že nemáte, to vôbec nevadí. Tento parameter môžete preskočiť. Nie je tak dôležitý.

Starostlivosť o korčule


Keď si z množstva druhov jeden vyberiete, je dôležité vedieť, ako sa oň starať. Mnohí totižto po kúpe korčule len používajú.

Následne, po určitej dobe ich vyhodia, pretože sú zničené alebo sa im na nich dobre nekorčuľuje.

Dôvod, prečo sa to deje je ten, že korčule nemajú dostatočnú starostlivosť. 

Čo pod týmto pojmom myslíme?

Najdôležitejšou starostlivosťou o korčule je pravidelné brúsenie nožov. Presne tak, aj v dnešnej dobe sa korčule stále brúsia.

Nestačí na nich len jazdiť.

Korčule sa predávajú nenabrúsené. Preto je potrebné pred prvou jazdou zájsť za špecialistom a nechať si ich nabrúsiť.

Ten najlepší pocit z korčuľovania získate len vtedy, keď sú nože ostré a nabrúsené. 

Nehovoriac o tom, že nenabrúsené nože sú často nebezpečné. Môžete sa kvôli ním zraniť.

Brúsenie by malo byť pravidelné. Odvíja sa od toho, ako často korčule používate.

Ak patríte k ľuďom, ktorí korčuľujú len v zime, vhodné je vždy pred sezónou korčule nabrúsiť.

Naopak, ak na korčuliach stojíte počas celého roka, mali by ste nože brúsiť viackrát.

Po čase budete cítiť, kedy sú korčule vhodné na používanie a kedy by ste ich mali dať upraviť.

mama s dieťaťom na klzisku

A kde korčule brúsiť?

Túto službu nájdete na takmer každom štadióne, ktorý poskytuje verejné korčuľovanie.

Plus, výhodou je, že brúsenie nezaplatíte žiadnu vysokú sumu.

Praktické doplnky ku korčuliam


Ku korčuliam si môžete dokúpiť aj praktické doplnky, ktoré vás a vaše korčule rôznymi spôsobmi ochránia.

K nim sa radia napríklad chrániče. V tomto prípade môžete siahnuť po chráničoch pre samých seba, napríklad na kolená.

Dôležité sú však aj samotné chrániče pre korčule. 

Áno, pri kúpe korčulí síce nejaké dostanete, no tie sú často nekvalitné a veľmi zle držia. Práve preto je dobré investovať do kvalitných typov.

Tie nájdete na trhu za výhodné ceny. Sú z kvalitných materiálov, vydržia dlho a nože sa vám len tak nezničia.

Praktickým doplnkom je aj taška na korčule, v ktorej ich môžete nosiť. Je špeciálne tvarovaná tak, aby sa do nej korčule zmestili.

Dokonca, má priehradky, aby mali korčule dosť miesta a nijako sa o seba netreli.

Pri výbere sa stretne s mužským alebo ženským variantom. Poprípade siahnite po univerzálnom dizajne. 

Okrem toho, že taška je praktická, má ešte jednu výhodu. Materiál, ktorý je na jej výrobu použitý, je často funkčný.

Rýchlo uschne a vie ochrániť korčule od rôznych vplyvov, ako napríklad vlhkosť.

Korčule z bazáru?


Niektorí ľudia túžia po kvalitných korčuliach, no odmietajú si za ne priplatiť. Práve preto sa obzerajú po rôznych bazároch.

Premýšľali ste aj vy nad tým, že by ste si svoje nové korčule kúpili tu?

Ešte predtým, ako tak urobíte, by ste si mali svoje rozhodnutie premyslieť. Korčule z bazáru sú už niekoľkokrát obuté a použité.

Mnohé z nich sú staré aj niekoľko rokov. S tým sa spája nulová záruka, ktorú by ste mohli po čase používania potrebovať.

Pre niekoho záruka dôležitá nie je, no v skutočnosti je potrebná.

Ak by sa vám korčule po nejakom čase pokazili, pokojne ich môžete reklamovať. Nemusíte zbytočne kupovať nové alebo platiť za opravu.

Nakupovanie na bazári je často risk, ktorý sa nevypláca. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ušetríte, no v skutočnosti sa stane presný opak.

Základné pravidlá zimného korčuľovania


Ako sa správne správať, a na čo si dávať pri takomto korčuľovanie na ľade pozor, vie snáď každé dieťa. Napriek tomu si radšej niektoré zásady pripomenieme!

Na rybníkoch je samozrejme tou najväčšou hrozbou zle zamrznutý ľad.

Hrozí totiž riziko, že vás tenký ľad nemusí byť schopný udržať.

Nerobte žiadne unáhlené kroky a poriadne si prezrite štruktúru ľadu.

Niektoré zdroje uvádzajú, že ľad by mal mať hrúbku aspoň 10 cm.

Nezabudnite na ostrosť. Správne nabrúsené korčule sú absolútnym základom pre bezpečné korčuľovanie. Takisto správna veľkosť a dobre uviazané šnúrky sú základom pohodlného korčuľovania.

Pamätajte na to, že tréning robí majstra. Hlavne v začiatkoch vašej korčuliarskej kariéry majte so sebou trpezlivosť.

Nie je hanbou opýtať sa na radu skúsenejších alebo venovať nejaký čas korčuľovaniu pod profesionálnym dohľadom.

Zimné korčule na hokej

Hľadáte kvalitné zimné korčule na ľad? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

4.3/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.