LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínLipozomálny vitamín C - benefity a význam pre ľudské telo

Lipozomálny vitamín C – benefity a význam pre ľudské telo

Lipozomálny vitamín C predstavuje vstrebateľnejšiu formu klasického vitamínu C, preto je oveľa účinnejší a prináša so sebou niekoľko zdravotných benefitov. Medzi jeho základné benefity patrí zdravá pokožka, funkčnejší mozog a zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Naše bunky absorbujú až 98 % dostupného vitamínu C, ktorý následne privádzajú do lymfatického systému. Odtiaľ vitamín C prúdi do celého krvného obehu a nakoniec do všetkých buniek vo vašom tele.

Čo je lipozomálny vitamín C?

Lipozomálny vitamín C je v podstate vitamín C v lipozóme a je oveľa účinnejší. Má ochrannú vrstvu fosfolipidov, na základe ktorých sa môže rýchlejšie presunúť do tenkého čreva, čím priamo prenesie vitamín C do buniek vo výstelke čreva.

Z toho dôvodu je lipozomálny vitamín C neuveriteľne prospešný pre tých z vás, ktorí chcú optimalizovať vstrebávanie a naplno využiť túto vitamínovú esenciu.

Tradičný Vitamín C a lipozómy

Vitamín C

Vitamín C, bežne známy aj ako kyselina askorbová je základnou živinou, ktorú naše telo potrebuje. Vitamín C je skvelý pomocník pri rôznych základných funkciách ľudského tela, pri zápaloch, zlepšení imunity, tvorbe karnitínu a kolagénu.

Tento vitamín takisto hrá hlavnú úlohu pri oprave a raste telesných tkanív.

💡 Vedeli ste, že?

Zvieratá ako napríklad psy si dokážu vytvoriť svoj vlastný vitamín C? Ľudia túto schopnosť bohužiaľ nemajú, preto musia vitamín C prijímať v strave bohatej na spomínaný vitamín a prostredníctvom doplnkov výživy.

Lipozómy

Lipozómy sú veľmi malé tukové častice, ktoré sú tvorené rovnakým typom tukov ako naše bunky. To znamená, že ľudskému telu umožňujú efektívne absorbovať prírodné zložky, ktoré sa vyhýbajú ľudskému tráviacemu systému, ktorý predlžuje proces vstrebávania.

Lipozómy sa stali prevratným objavom, pretože pomohli zvýšiť biologickú dostupnosť živín rozpustných vo vode.

Biologická dostupnosť

Keď sa živiny absorbujú do buniek, absorbuje sa len percento z nich. Zvyšok buniek sa buď uloží a použije neskôr, alebo ho telo samo vylúči. Biologická dostupnosť predstavuje to percento živín, ktoré sa absorbujú do buniek.

Rozdiel medzi klasickým a lipozomálnym vitamínom C

Hlavné rozdiely medzi lipozomálnym vitamínom C a tradičným vitamínom C súvisia s ich biologickou dostupnosťou. Keďže tradičný vitamín C je rozpustný vo vode, jeho biologická dostupnosť je veľmi nízka.

lipozomálny ivtamín C

V prípade šumivých tabliet, ktoré obsahujú okolo 1g vitamínu C, telo absorbuje asi len 7 až 8% z celkového množstva. 

Oproti tomu vstrebateľnosť lipozomálneho vitamínu C dosahuje u väčšiny produktov 88 až 95 % absorpcie. To znamená, že podstatný rozdiel medzi týmito formami vitamínu C je vstrebateľnosť

Aké sú zdravotné benefity lipozomálneho vitamínu C pre vaše telo?

Hlavné benefity užívania lipozomálneho vitamínu C:

Lepšie sa absorbuje

Lipozomálny vitamín C neprechádza procesom trávenia, ktorý vedie k strate veľkého množstva vitamínu C. Nedovoľuje tiež, aby vitamín C oxidoval a stal sa menej užitočným.

Lipozomálny vitamín C je absorbovaný bunkou, tým pádom môže byť absorbovaný a presunutý do všetkých častí tela, čo vedie k lepšiemu výkonu.

Mnoho ľudí sa domnieva, že ak  užívate vitamín C, vaše telo automaticky absorbuje celú dávku.

Bežná mylná predstava je, že čím viac si vezmete, tým viac výhod získate. Štúdie však ukázali, že vo forme perorálneho doplnku telo absorbujete iba 12 až 14 % vitamínu C, pri dávkach nad 200 mg umožňuje len 50 % absorpciu. Zvyšok neabsorbovaného vitamínu sa vylúči močom.

Znižuje riziko oxidácie

Keď sa tradičný vitamín C užíva perorálne, časť z neho sa oxiduje, čo znižuje jeho účinnosť. Lipozomálny vitamín C výrazne znižuje pravdepodobnosť oxidácie a zvyšuje účinnosť vitamínu v telesných funkciách

Zostane vo vašom systéme dlhšie

Keď užívate tradičný vitamín C, jeho hladina zostane v krvi asi 2 až 4 hodiny. Po tomto období sa to, čo telo považuje za nadbytočné, vylúči močom alebo v extrémnych prípadoch stolicou.

Lipozomálny vitamín C sa vstrebáva priamo do buniek, čím sa udržuje normálna hladina vitamínu v krvi. To znamená, že takmer celá dávka sa využije na telesné funkcie.

Nespôsobuje črevné problémy

Vysoké hladiny tradičného vitamínu C môžu u človeka vyvolať hnačku alebo zvracanie, v prípade lipozomálneho vitamínu C sa tento problém pravdepodobne nevyskytne.

Zlepšuje zdravie pokožky

Koža je známa ako najväčší orgán v tele. Mladistvý vzhľad bez vrások je v našej spoločnosti samozrejmosťou, ktorý však môže narušiť vek, UV žiarenie a zlý zdravotný stav.

Dostatok lipozomálneho vitamínu C môže zvýšiť hrúbku a kvalitu pokožky, zjemniť výskyt vrások a podľa nedávnych štúdií takisto zvýšiť elasticitu pokožky až o 33 %.

Má vplyv na tvorbu kolagénu

Kolagén je bielkovinou mladosti v našom tele, avšak jeho prirodzená produkcia sa starnutím spomaľuje.

Vitamín C je kofaktorom v enzýmoch, ktoré produkujú kolagén. Keď hladina vitamínu začne klesať, tým pádom je aj menej k dispozícií pri procese tvorby kolagénu. To sa prejavuje slabšími kĺbmi, šľachami, cievami alebo vráskami na pokožke.

Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie

Jedným z dôvodov, prečo je kardiovaskulárne zdravie narušené, je poškodenie stien krvných ciev. V prípade tohto poškodenia sa telo snaží uzdraviť steny tým, že na ne ukladá tukové tkanivá.

Postupom času sa tieto tukové usadeniny zväčšujú a cievy sa zužujú. Cievy následne zvýšia tlak krvi a pod týmto vplyvom začne zlyhávať celý kardiovaskulárny systém.

Podľa dostupnej štúdie z roku 2004 publikovanej v časopise American Journal of Clinical Nutrition môže pravidelný a odporúčaný príjem vitamínu C znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb asi o 25 %.

Dostatočným užívaním vitamínu C telo nemá potrebu v takom množstve ukladať tukové tkanivá, tým pádom  zostanú steny a srdce zdravé.

Pravidelné užívanie lipozomálneho vitamínu C môže takisto znížiť pravdepodobnosť výskytu ischémie-reperfúzie (poškodenie spôsobené oxidačným stresom).

Ako súčasť liečby rakoviny

Vitamín C je veľmi šikovný pomocník, ktorý keď sa podáva intravenózne a vo vysokých dávkach, tak môže pomôcť pri boji proti rakovine. Samozrejme nie je používaný ako samostatná liečba, ale ako skvelý pomocník pri chemoterapií.

Zlepšuje zdravie mozgu

Dôležitou funkciou mozgu, ktorá potrebuje vitamín C, je premena dopamínu na serotonín. Zvýšené hladiny serotonínu môžu pomôcť vyliečiť alebo znížiť príznaky depresie a celkovej úzkosti.

Takisto pri procese starnutia sa v ľudskom tele a mozgu vyskytuje veľa oxidačného stresu, ktorý spôsobuje degeneratívne poruchy – napríklad Alzheimerovu chorobu.

lipozomálny vitamín C

Lipozomálny vitamín C pomáha bojovať proti oxidačnému stresu a môže tak pomôcť zvrátiť, hoci len minimálne, účinky týchto degeneratívnych porúch.

Kde môžete lipozomálny vitamín C kúpiť a aká je jeho cena?

Lipozomálny vitamín C je lepšie vstrebateľná alternatíva klasického vitamínu C. Je vhodný pre dospelých a aj pre deti.

So zinkom a vitamínom D3 predstavuje ideálnu kombináciu na podporu imunity a boja proti virózam.

Na čo si dať pri kúpe pozor?

Existujú 2 základné typy lipozomálnych doplnkov. Prvým je lipozómový vitamín C a druhý pro-lipozóm.

Pro-lipozóm je chemicky viazaný vitamín C a obsahuje fosfolipidy spôsobom, ktorý vedie k tvorbe lipozómov v prítomnosti vody pri telesnej teplote.

Pri kúpe sa zamerajte na zloženie, a ak v zložkách nájdete ako prísadu vodu, pravdepodobne ide o vytvorené lipozómy. Ak zloženie vodu neobsahuje, ide o pro-lipozóm. V oboch prípadoch sa uistite, že oba druhy obsahujú fosfolipidy, ako je fosfatidylcholín.

Výživové doplnky

Jednou z alternatív, ako si dopriať a začať používať lipozomálny vitamín C je kúpiť si ho vo forme doplnkov výživy.

Tieto doplnky výživy môžete nájsť v každej dobrej lekárni či e-shope, ktorý sa venuje predaju takýchto vitamínov a doplnkov. Kúpiť si môžete tabletky alebo tekutú formu vitamínu.

Cena lipozomálneho vitamínu C sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 50 €, záleží od kvality výrobku.

Potraviny

Druhou alternatívou sú potraviny, ktoré takisto obsahujú určitý pomer vitamínu C.

lipozomálny vitamín C

Najväčšou zásobárňou vitamínu C sú:

  • paprika,
  • rakytník rešetliakový,
  • kel,
  • čierne ríbezle,
  • šípky,
  • kiwi,
  • brokolica,
  • jahody,
  • citrusové plody, najmä pomaranče a citróny,
  • petržlen.
4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.