LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPosilňovanieNajlepšie nakladacie činky: Cviky + (výhody)

Najlepšie nakladacie činky: Cviky + (výhody)

Ak nie ste vo svete fitness úplný nováčik, s nakladacími činkami sa už stretávate pri väčšine silových cvikov. Tento druh posilňovacieho náradia obľubujú športovci a fitness nadšenci práve vďaka ich praktickosti. 

Keďže na trhu je možné nájsť veľmi širokú paletu nakladacích činiek, je dobré mať pred kúpou ako taký rozhľad, aby ste si vedeli vybrať tie najvhodnejšie nakladacie činky pre vaše využitie.

Najlepšie nakladacie činky

Nakladacie činky ako základ silového tréningu

Keď si pomyslíme na silový posilňovací tréning a neberieme do úvahy cviky s vlastnou váhou, určite nám hneď na um prídu práve nakladacie činky.

Gro ich konštrukcie pozostáva z oceľovej tyče a koncových závitov.

Závity slúžia na upevnenie závažia (vo forme kotúčov) na činke, prostredníctvom ktorého si viete hmotnosť činky ľubovoľne upravovať.nakladacie činky

Nakladacie činky na trhu nájdetev rôznych veľkostiach, tvaroch, hmotnostiach či s rozličnými veľkosťami závitov. Na tie je potrebné myslieť práve kvôli následnej kompatibilite s kotúčovými závažiami.

Všetky tieto charakteristiky sa pri činkách líšia v závislosti od toho, na aký cvik si činky kupujete.

Najbežnejšími nakladacími činkami sú jednoručné činky, väčšie zahnuté nakladacie činky s tzv. EZ hriadeľom pre obojručné použitie, vzpieračské rovné nakladacie činky, ako aj ťažšie obojručné olympijské tyče.

Ako správne používať nakladacie činky a nezraniť sa

Predtým ako sa rozhodnete cvičiť s nakladacími činkami, prípadne si chcete činky zadovážiť do domáceho fitka, uistite sa, že poznáte správnu techniku a svoje vlastné limity.

Odporúčame držať sa týchto dvoch základných pravidiel:

  • Správna technika pri cvičení
  • Výber adekvátnej váhy

Zamerajte sa na to, aby váš úchop činky bol čo najpevnejší. Počas samotného cvičenia sa snažte intenzitu cviku presúvať výhradne na svalové partie, ktoré cielene precvičujete.

Cviky vykonávajte v čo najizolovanejšej možnej forme vo vzťahu k danej svalovej partii a vyhýbajte sa kývavým pohybom, aby ste zamedzili zraneniu.

Rozlišujte taktiež záťaž naprieč rôznymi časťami tela.

Majte na zreteli, že pri cviku s jednoručnými nakladacími činkami je prirodzené použiť výrazne menšie váhy, ako pri posilňovaní nôh či prsných svalov s obojručnými činkami.

Čo všetko môžem s nakladacími činkami posilňovať?

Činky slúžia ako veľmi univerzálny nástroj na precvičenie prakticky každej svalovej partie nášho tela.

V prípade jednoručných činiek je najčastejšie posilňovanie rúk (predlaktia, bicepsov, tricepsov), ako aj prsných svalov a ramien za pomoci lavičky.

činkový set fitland

Cviky na hrudník, chrbátbrucho za pomoci nakladacích činiek patria vo všeobecnosti medzi optimálny spôsob posilnenia hlavných svalových partií vášho tela. To ma pozitívny vplyv na lepšie držanie tela a celkovú silu.

Pri precvičovaní každej svalovej partie máte k dispozícií viaceré úchopy a techniky, ktoré vám poskytnú odizolovať sval a precvičiť všetky ich časti.

 

Výhody nakladacích činiek

Posilňovacie nakladacie činky okrem svojej všestrannosti poskytujú viacero výhod. Cenovo sú oproti masívnym posilňovacím strojom niekoľko násobne lacnejšie.

V porovnaní s cvikmi výhradne s vlastnou váhou poskytujú možnosť dôkladnejšieho a cielenejšieho precvičenia svalových partií.

Cviky za pomoci jednoručných a obojručných nakladacích činiek pre vaše telo zahŕňajú:

  • Všeobecne zlepšenie kondície a sily
  • Redukcia telesnej hmotnosti
  • Zvýšenie mobility a flexibility kĺbov a potencionálne stuhnutého svalstva
  • Zlepšenie držby tela pri bežnej činnosti a chôdzi (postúra tela)
  • Prevencia rôznych chronických zdravotných komplikácií

NAJVHODNEJŠIE TYPY NAKLADACÍCH ČINIEK

Ako dvojica najpraktickejších a najuniverzálnejších druhov nakladacích činiek, s ktorými nebudete mať žiaden problém precvičiť každú svalovú partiu na vašom tele, je najmä:

  • Sada jednoručných činiek so závažiami (pestrý výber najrôznejších dostupných modelov na slovenskom trhu nájdete na tomto odkaze)
  • Nakladacie činky STRONG 57kg  (pestrý výber najrôznejších dostupných modelov na slovenskom trhu nájdete na tomto odkaze)

V prípade, že si zariaďujete domáce fitko, určite nezabudnite ani na doplnkové závažia, stojan na obojručné činky, či posilňovaciu lavičku.

nakladacie činky set 10kg

Cviky s činkami sú skvelým nástrojom ako sa dostať do formy

Posilňovanie s nakladacími činkami je skvelý spôsob ako nabrať silu, dostať sa do formy a zvýšiť si celkovo svoju kondíciu.

Veľkou výhodou je nespochybniteľná flexibilita, keďže na trhu sa môžete dostať ku činkám najrôznejších tvarov a hmotností.

Na začiatok je dôležité začať s menšou váhou, ktorá vám nespôsobuje výrazné ťažkosti a postupne ju zvyšovať, aby ste predišli zraneniam. Rovnako dôležitým aspektom je tiež správna technika cvičenia.

Okrem toho, že s nakladacími činkami sa môžete stretnúť v každom patrične vybavenom fitku, základný set nakladacích činiek si môžete kúpiť aj domov. To sa môže javiť ako ideálna možnosť pre ľudí, ktorým preplnené fitness centrá nevyhovujú z akéhokoľvek dôvodu a preferujú cvičiť doma.

4.4/5 - (13 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dávid
Dávid
Dávid je pravý športový nadšenec s hlbokým záujmom o atletiku a posilňovanie. Od malička behal a hral hokej, čo ho pripravilo na súčasné zameranie na MMA a box. Pravidelne cvičí v posilňovni, aby zlepšoval svoje výkony a udržiaval sa v kondícii. Je motivovaný k dosahovaniu vynikajúcich výsledkov v športe.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.