LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPosilňovanieMultipress - Pomôže odcvičiť drepy a ďalšie cviky + (TOP 5)

Multipress – Pomôže odcvičiť drepy a ďalšie cviky + (TOP 5)

Multipress je jedným z klasických všestranných zariadení, pokiaľ ide o založenie vlastnej malej posilňovne doma. Umožňuje takmer prekvapivo veľké množstvo cvikov a tréningových možností.

Multipressy sú dostupné v mnohých rôznych prevedeniach. Líšia sa výbavou a možnosťami tréningu. Zatiaľ čo niektoré sú vhodnejšie pre klasický tréning s činkou a tlaky na lavičke, iné sú vybavené početnými možnosťami cvičení. Konverzia pre rôzne tréningy je detskou hračkou a závažia je možné zvoliť individuálne v závislosti od sily.

Pred kúpou by ste však mali venovať pozornosť výberu správneho modelu.

Najlepšie Multipress zariadenia

Čo je to multipress?

Ako multipress sa označuje multifunkčná posilňovacia stanica, ktorá na malej ploche kombinuje niekoľko rôznych tréningových zariadení.

Používa sa na kondičný a silový tréning a je známy aj ako Smithov stroj.

Odkiaľ sa vzal ten názov? Bol pomenovaný po Rudy Smithovi, ktorý prevzal pôvodný nápad Jack LaLannea, nechal ho upraviť a potom umiestniť do telocviční, ktoré riadil. Nápad sa ujal a zvyšok je už história.

Multipress má zvyčajne viacero možností nastavenia a nástavcov, ktoré sa dajú použiť na rôzne cviky, ako je bench press, tlak na ramená, motýlik, leg press, príťahy a ďalšie. Niektoré modely majú aj opierku nôh, ktorá vám umožňuje vykonávať cviky na nohy, ako sú tlaky na nohy alebo Leg Curl.

Multipressy sú zvyčajne robustné a stabilné, čo je zárukou, že vydržia aj každodenné používanie. Niektoré modely majú dokonca maximálnu nosnosť cez 100 kg.

Jednou z výhod týchto strojov je, že šetria miesto a na precvičovanie rôznych svalových skupín nepotrebujete veľa rôznych zariadení. Je to tiež skvelý spôsob, ako ušetriť čas a peniaze namiesto členstva v posilňovni.

Dôležité je však podotknúť, že pri multipresse je dôležité poznať správnu techniku ​​a nepreťažovať sa. Odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc trénera, aby sa zabezpečilo správne vykonávanie cvikov a predišlo sa zraneniu.

Multipress Body-Solid DELUXE GS348QP4

Multipress Body-Solid DELUXE GS348QP4

 • zariadenie, ktoré je vhodné aj do profi posilňovní
 • umožňuje pohyb hore a dole pri cvičení pomocou dvoch vodiacich tyčí
 • váha tyče Smith je 11,5 kg
 • lineárne ložisko Smith Machine je vybavené 20 synchronizačnými bodmi
 • 6 skladných tŕňov Olympic
 • 95 kg závažie na priťahovanie hrazdy
 • súťasťou stroja je Ped Dec na posilňovanie prsných svalov
 • šikmá lavička
 • biceps podložka
 • 20 poistných bodov pre bezpečný pohyb (bench press, drepy)

Ktoré faktory brať do úvahy pri výbere?

Na čo si teda dať pozor predtým, ako si domácu telocvičňu vybavíme týmto strojom?

Rozmer a priestorové možnosti

Je dôležité overiť koľko miesta máte k dispozícii. Činky sú okolo 2 metrov dlhé, takže priestor, v ktorom má byť multipress umiestnený, musí týmto parametrom zodpovedať a navyše poskytnúť aj dostatočný priestor pre používanie stroja. V opačnom prípade rýchlo stratíte radosť z nového zariadenia.

Kvalita a bezpečnosť

Bezpečnosť je dôležitým atribútom. Stroj by mal vydržať čo najvyššie zaťaženie a byť veľmi stabilný.

Mal by byť vyrobený z pevnej ocele a vybavený kvalitnými guľôčkovými ložiskami. Ergonomická lavička je výhodou pre pohodlie pri tréningu. Nevyhnutné sú smart vedenia a bezpečnostné mechanizmy. Len tak sa dá používať multipress bez ohrozenia vlastného tela.

Je vhodné držať sa značkových výrobcov

Muž cvičiaci na multipresse

Vodiaca dráha

Jednou z vlastností, ktoré by mal mať každý kvalitný multipress, je precízny systém ložísk, inak známy ako vodiaca dráha. Musíte síce meniť platne, aby ste zvýšili alebo znížili váhu, ale tyč, ktorú používate na zdvíhanie, je na vedenej dráhe.

Väčšina strojov prichádza s vertikálnou dráhou, čo je niečo, čo je ideálne pre plynulé vertikálne pohyby bez toho, aby ste sa museli starať o vyváženie, navyše sa nemusíte obávať pohybu tyče dopredu alebo dozadu.

Niektoré stroje sa však dodávajú aj s horizontálnym vodiacim systémom, ktorý umožňuje bočný pohyb, čo je samozrejme ideálne. Mnohé z týchto vodiacich koľajnicových systémov majú tiež automatický cut – off aby zabránili dopadu závažia na zem v prípade, že ho pustíte a niektoré majú tiež pružiny v spodnej časti, ktoré majú rovnaký efekt.

Hmotnostný limit

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú je potrebné venovať pozornosť pri kúpe stroja Multipress je hmotnostný limit, ktorý má. Je to skôr otázka osobných preferencií a potrieb. Ak ste začiatočník, ktorý hľadá primeraný tréning, postačí vám limit 100 až 150 kg.

Ak ste expert a hľadáte výzvy, môžete dostať stroj, ktorý má hmotnostný limit kdekoľvek až do 500 kg. Myslite na to, že vyšší hmotnostný limit znamená, že stroj bude ťažší a vyrobený z pevnejších materiálov, čím sa zvýši aj jeho cena.

Žena pri Multipress stroji

Podložka

Ďalším dôležitým aspektom je stav podlahy. Kvalitné modely majú pogumované nožičky, aby bola podlaha chránená a stoja bezpečne a šmyku-odolne.

V prípade potreby môže byť potrebná ochrana podlahy. Jednak chrániť vlastnú podlahovú krytinu a jednak nerušiť susedov.

Druh zamýšľaného tréningu

Pri výbere multipressu si musíte byť istí, ktoré cviky s ním chcete robiť. Ak chcete precvičiť len určité svaly, môže vám stačiť jednoduchá variácia pre tlaky na lavičke, drepy či príťahy.

Ak máte za cieľ komplexný tréning, oplatí sa zakúpiť plne vybavený multipress.

Rozpočet a hodnota za peniaze

Nakoniec by ste si samozrejme mali byť vedomí svojho rozpočtu. Kvalitné multipressy nie sú lacné, ale zaobstaráte si malé fitness centrum do vášho domova. Cviky sú pestré a dajú sa precvičiť všetky časti tela.

Multipress Body-Solid GS348

Multipress Body-Solid GS348

 • vybavený rovným guľôčkovým ložiskom Smith Machine s 20 záchytnými bodmi
 • 7 stupňový sklon
 • 6 skladných stojanov Olympic
 • olympijská tyč s priemerom 50 mm, s dĺžkou 180 cm q váhou 11,5 kg
 • vhodný pre všetky typy posilňovní

Výhody Multipressu

Multi-pressy ponúkajú množstvo benefitov, ktoré zlepšia  silový tréning.

 • Bezpečnosť hrá pri silovom tréningu veľmi dôležitú úlohu. Primárnym cieľom je budovať svaly, ale sekundárnym nezraniť sa. Vedený tréning na multipresse výrazne znižuje riziko zranenia pri vykonávaní rôznych cvikov. Postupnosť pohybov je vždy rovnaká.
 • Okrem bezpečnosti zaujme multipress aj svojou flexibilitou. Každý kvalitný multipress umožňuje cvičencovi voľný silový tréning na stojane. Cviky ako tlaky na lavičke, drepy alebo tlaky na ramená možno vykonávať aj voľne s činkou. To umožní flexibilne navrhnúť  tréning a pridať nové podnety do workoutov.
 • Možnosti rozšírenia umožňujú postaviť si z klasického multipressu kompletnú domácu posilňovňu. Integrácia lat pulldown vám umožní precvičiť celý chrbát. Okrem toho môžete pomocou kladky precvičiť biceps, triceps a ramená. Ďalšie prídavné zariadenia, ako sú napríklad stojany na činky, poskytujú dodatočnú bezpečnosť a pohodlie.

Muž zdvíhajúci činku na multipress

Multipress workouty pre rôzne ciele

Multipress je všestranné zariadenie, ktoré vám môže pomôcť dosiahnuť rôzne fitness ciele, od budovania svalov až po chudnutie. Pozrime sa na niektoré workouty navrhnuté špeciálne pre rôzne ciele, aby ste dosiahli svoje osobné maximá.

Budovanie svalov

Ak chcete budovať svaly, zamerajte sa na cvičenia zamerané na hlavné svalové skupiny. Vykonávajte zložené pohyby, ako sú drepy, tlaky na lavičke a príťahy, s dôrazom na zvyšovanie záťaže a postupné preťažovanie svalov.

 • Kvadricepsy: Drepy na Multipress sú perfektné na zacielenie na kvadricepsy, vďaka čomu získate silné a vytvarované stehná.
 • Hamstringy: Mŕtve ťahy a výpady pomocou stroja môžu zapojiť a posilniť hamstringy, čo prispieva k celkovej sile nôh.
 • Zadok: Vďaka cvikom ako hip thrust a split drepy je multipress ideálny na tvarovanie a posilňovanie zadku.
 • Hrudník: Klasický tlak na lavičke je vynikajúci spôsob, ako sa zamerať na prsné svaly, vybudovať silu a tvar hrudníka.
 • Chrbát: Príťahy zapájajú chrbtové svaly, čím podporujú lepšie držanie tela a stabilitu.

Multipress inSPORTline SM106

Multipress inSPORTline SM106

 • záťaž regulovaná kotúčmi
 • 12 polôh zarážok
 • odnímateľné bradlá a multifunkčná hrazda
 • pohyblivý držiak na vzpieračskú tyč
 • tŕne na odkladanie závažia
 • pevný háčik na zavesenie boxovacieho vreca, alebo expanderu
 • váha tyče 21 kg, dĺžka 190 cm
 • maximálna nosnosť 150 kg

Silový tréning

Pri silovom tréningu uprednostňujte ťažké zložené zdvihy s nižším rozsahom opakovaní.

Začleňte cvičenia, ako sú mŕtve ťahy, tlaky na ramená a ťahy na stojane, čím zaistíte udržanie správnej formy a časom budete postupne zvyšovať odpor.

Vytrvalostný tréning

Na zlepšenie svalovej vytrvalosti používajte multipress na cvičenia s vyšším rozsahom opakovaní a ľahšími váhami.

Niektoré príklady efektívnych cvičení zahŕňajú výpady, bench press a zdvihy lýtok, ktoré môžu pomôcť zvýšiť výdrž a celkovú svalovú vytrvalosť.

Strata váhy

Využitím zložených cvičení a krátkych prestávok na odpočinok zvýšite intenzitu svojho tréningu a spálite viac kalórií.

Existuje mnoho rôznych WORKOUT MOŽNOSTÍ, takže buďte kreatívni a používajte multipress flexibilne

Praktické tipy pred tréningom

 • Držanie tela a poloha: Dbajte na to, aby ste počas cvičenia mali vystretý chrbát a chrbticu. Aktivujte svaly jadra pre lepšie napätie tela. Ak si nie ste istý správnym prevedením cvičenia, opýtajte sa svojho fitness trénera alebo skúseného športovca.
 • Techniky dýchania počas cvičenia: Pri spúšťaní závaží sa nadýchnite a pri tlačení alebo zdvíhaní vydychujte. Riadené dýchanie podporuje napätie aj stabilitu tela.
 • Správna poloha nôh – keď používate Multipress, vaša činka je zaistená na mieste. Záťaž sa nemôže pohybovať, ale vy môžete! Najmä pri drepoch a split-drepe si dávajte pozor na vyrovnanie chodidiel. Skontrolujte, či máte koleno ohnuté na 90 stupňov a nikdy nedovoľte, aby sa kolená dostali pred prsty na nohách.
 • Vyhýbajte sa bežným chybám: Uistite sa, že sa pohybujete pomaly a kontrolovane, aby ste sa vyhli zraneniam a naplno zapojili svoje svaly.
 • Progresia a zvyšovanie záťaže: Pred začatím workout zostáv sa dostatočne zahrejte. Zvoľte vhodnú váhu, ktorú môžete dobre kontrolovať. Hmotnosť, ktorú si vyberiete, by vás mala však aj primerane vyzvať. Postupne zvyšujte hmotnosť, aby ste neustále zvyšovali intenzitu tréningu. Poskytne to nové svalové stimuly, aby ste dosiahli nepretržitý svalový rast.

Multipress stojan Body-Solid GPR370

Multipress stojan Body-Solid GPR370

 • vyrobený z odolnej ocele, so širokou a stabilnou základňou
 • 7 percentný sklon ideálne kopíruje prirodzenú trajektóriu zdvihu
 • 14 odkladacích polôh
 • 4 tŕne na olympijské kotúče
 • vhodný pre domáce aj profi telocvične
 • vzpieračská tyč, kotúče ani objímky nie sú súčasťou balenia

Zhrnutie na záver

Z dlhodobého hľadiska je multipress perfektné zariadenie, s ktorým precvičíte množstvo svalov.

Z krátkodobého hľadiska však nejde o lacnú investíciu, aspoň nie v prípade, že chcete dobrý prístroj so širokou škálou možností pre efektívny tréning. Ak sú však bezpečnosť a stabilita prioritami (a mali by byť!) multipress je dobrá voľba.

Zdroje informácií:

4.9/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.