LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínNízka hladina testosterónu: príznaky, príčiny a liečba

Nízka hladina testosterónu: príznaky, príčiny a liečba

Nízka hladina testosterónu, tiež známa ako hypogonadizmus alebo andropauza, je stav, v ktorom je hladina testosterónu v krvi nižšia ako normálne. Tento stav sa môže vyskytnúť u mužov v akomkoľvek veku, ale je bežnejší u starších mužov.

Príčiny nízkej hladiny testosterónu môžu byť rôzne, vrátane zranení alebo chorôb semenníkov, nadmerného fyzického alebo emocionálneho stresu, nadmernej telesnej hmotnosti, cukrovky alebo ochorení štítnej žľazy. Niektoré lieky, ako sú napríklad opiáty alebo steroidy, môžu tiež ovplyvniť produkciu testosterónu.

Príznaky nízkej hladiny testosterónu môžu zahŕňať zníženú sexuálnu túžbu, zníženú produkciu spermií, zníženú svalovú hmotu a silu, zníženú kostnú hustotu, únavu a depresiu.

vysoká hladina testosterónu

Kedy ísť na testy na testosterón?

Ak máte podozrenie, že máte nízku alebo vysokú hladinu testosterónu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Lekár vás vyšetrí a odporučí vám vhodné testy na testosterón v závislosti od vašich individuálnych potrieb a zdravotného stavu.

Niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať potrebu vyšetrenia hladiny testosterónu, sú:

  • Znížená sexuálna túžba
  • Znížená produkcia spermií alebo erektilná dysfunkcia
  • Znížená svalová hmotnosť alebo sila
  • Znížená kostná hustota
  • Zmeny v správaní alebo nálade
  • Nadmerná únava alebo apatia

Ak sa u vás vyskytujú tieto príznaky alebo ak máte akékoľvek obavy o svoju hladinu testosterónu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Lekár vám poskytne odborné poradenstvo a odporučí vhodné kroky na riešenie problému.

Ako zvýšiť testosterón u mužov?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zvýšiť hladinu testosterónu u mužov.

Nižšie uvádzame niektoré možnosti, ktoré môžu byť užitočné:

  1. Zvýšte príjem bielkovín: Bielkoviny sú základným stavebným materiálom svalovej hmoty a môžu podporovať produkciu testosterónu v tele. Snažte sa zahrnúť do svojho jedálnička vyvážené množstvo bielkovín zo zdrojov ako sú mäso, ryby, vajcia, fazuľa a strukoviny.
  2. Zvýšte príjem zinku: Zink je dôležitý minerál pre produkciu testosterónu v tele. Môžete ho získať z potravín ako sú mäso, ryby, vajcia, celozrnné výrobky a orechy.
  3. Zvýšte príjem vitamínu D: Vitamín D je dôležitý pre produkciu testosterónu v tele. Môžete ho získať z potravín ako sú ryby, vajcia a obohatené mliečne výrobky alebo ho môžete získať prostredníctvom slnečného žiarenia.
  4. Zvýšte príjem D-asparagínovej kyseliny: D-asparagínová kyselina je aminokyselina, ktorá sa nachádza v potravinách ako sú mäso, vajcia a mliečne výrobky. Môže podporovať produkciu testosterónu. D-asparagínová kyselina je aminokyselina, ktorá sa nachádza v potravinách ako sú mäso, vajcia a mliečne výrobky. Niektoré štúdie ukázali, že príjem D-asparagínovej kyseliny môže podporovať produkciu testosterónu v tele. Napríklad štúdia z roku 2009 zistila, že u mužov s nízkou hladinou testosterónu, ktorí užívali D-asparagínovú kyselinu počas 8 týždňov, sa zvýšila hladina testosterónu v krvi o viac ako 40%.

Ďalšie zaujímavé spôsob sa dozviete v našom článku o testosteróne.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.