LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínAlex Lukáč - Naturálny kulturista, o ktorom ešte budete počuť!

Alex Lukáč – Naturálny kulturista, o ktorom ešte budete počuť!

V dnešnom rozhovore sa pozrieme na to, ako trénuje Alex Lukáč. Tento mladý a ambiciózny chalan sa venuje naturálnej kulturistike. Naturálna kulturistika je čistá forma kulturistiky bez steroidov a podobných zakázaných látok.

Ahoj, na začiatok sa nám, prosím, v krátkosti predstav. Kto si a čomu sa venuješ?

Volám sa Alex Lukáč mám 20 rokov, som z Nitry a venujem sa naturálnej kulturistike -kulturistika bez dopingu.

Spomínaš si na svoje začiatky vo fitness? Kedy to vlastne celé začalo?

Začalo to cca 2 roky dozadu, keď sa ma moja sestra spýtala, či by som nechcel skúsiť posilku, a či by som nechcel začat cvičit s jej trénerom. Keďže sa mi v tej dobe kamaráti smiali, že mam prepadnutý hrudník a žiadne svaly, tak som túto príležitosť využil (smiech).

Pracuješ alebo študuješ? Je náročné skĺbiť prácu alebo školu s cvičením?

Aktuálne si zarábam ako osobný fitness tréner, pomáham ľuďom s tréningom a s výživou. Keďže moja robota je spojená s cvičením, tak nemám problém tieto dve veci spojiť a som rád, že môžem robiť to, čo ma baví.

Prečo práve cvičenie? Robil si aj iné športy?

Predtým, ako som začal cvičiť, som robil freestyle – jazdenie na bicykli. Dlhodobo som sa snažil venovať obom týmto športom, ale keďže som mával stále nejaké zranenia z pádov na biku, a to znamenalo, že mal stále prestávky v cvičení a žiadny progress. Nehovoriac o tom, že som vďaka bicyklu schudol všetku tvrdo vybudovanú svalovú hmotu.

Začínal si cvičiť sám alebo rovno s trénerom? Je možné dosiahnuť takéto výsledky bez pomoci trénera?

Ja som od začiatku trénoval iba s trénerom Martinom Folkelom a som zato rád, lebo som sa vyhol všetkým chybám začiatočníkov. Či už nesprávneho prevedenia cvikov, alebo chybám pri strave, ktorá je, podľa mňa, dôležitejšia ako samotné cvičenie.

Tento rok mi teda zaručil oveľa lepšie a rýchlejšie výsledky pri cvičení. Každému by som tým pádom trénera odporučil. Či už začiatočníkom, alebo pokročilejším. V prvom rade je treba nájsť si trénera, ktorý je skúsený a vie čo robí, lebo inak vaše dni v posilňovni skončia rovnako rýchlo ako začali.

Asi mi dáš za pravdu, keď poviem, že vo fitness je potrebná obrovská dávka sebazaprenia. Čo musí človek spraviť pre to, aby vydržal cvičiť?

Je to presne tak. Ľudia častokrát chcú výsledky za extrémne krátky čas, ale neuvedomujú si, že cvičenie a zdravá strava musia byť ich životným štýlom, že to nie je to len trest za to, že zjedli nejaký koláč a pribrali. Ak ľudia vydržia, tak časom začnú vidieť výsledky, tieto výsledky ich motivujú, a hneď ide všetko ľahšie, keď majú motiváciu lebo vidia, že ich cieľ sa dá dosiahnuť.

Čo by si poradil úplnému začiatočníkovi, ktorý chce začať cvičiť?

Určite by som mu poradil, aby si našiel nejakého trénera, ktorý mu všetko vysvetlí a ukáže mu, kde ľudia robia chyby, a ako týmto chybám predísť.

Mojou hlavnou motiváciou je asi to, že chcem byť najlepší v tom, čo robím a jediný spôsob, ako sa k tomuto cieľu dostanem, je ísť cvičiť a dať do toho 100%.

Máš občas aj ťažšie dni, kedy sa ti nechce cvičiť? Čo je vtedy tvojou hlavnou motiváciou pokračovať?

Jasné, že mám ťažké dni, tak ako každý, ale snažím sa tieto záležitosti nezaťahovať do cvičenia. Pri cvičení chcem mať čistú hlavu a sústrediť sa len na to, čo robím. Okrem toho je posilka môj relax a vždy tam na mňa čakajú ľudia, ktorí mi dokážu zlepšiť deň.

Mojou hlavnou motiváciou je asi to, že chcem byť najlepší v tom, čo robím a jediný spôsob, ako sa k tomuto cieľu dostanem, je ísť cvičiť a dať do toho 100%.

Stále sa sústredím na to, že práve v tej chvílu, keď sa ja rozhodujem, či si trochu neoddýchnem, tak je tu niekto, kto tvrdo maká, nevyhovára sa a šliape mi na päty!

Máš nejaké vzory, ktoré sleduješ a nevieš si bez nich predstaviť svoj instagram?

Každý, kto si nepustí do hlavy hejterov, je pre mňa vzor (smiech). Ja som si tento talent ešte zatiaľ neosvojil. Ale napríklad taký Rich Piana mi pomohol pri diétach, kedy už som vážne myslel, že to vzdám. Jeho youtube videá stoja za to!

Cvičíš s hudbou alebo bez? Je niečo, bez čoho si nedokážeš predstaviť svoj tréning?

99% svojich tréningov cvičím bez hudby, keďže sa stále rozprávam buď so svojím trénerom, alebo s ľuďmi v posilke (samozrejme, len keď mám pauzu). Keď mám tréning sám, tak vtedy si niečo pustím, ale častokrát sú to skôr nejaké moje motivačné reči ako hudba.

Svoj tréning si neviem predstaviť bez toho, aby som dookola nemrnčal, ako ma všetko bolí a ako je všetko ťažké (smiech). Ale aj napriek všetkým týmto rečiam, čo okolo toho mám, tak aj napriek tomu všetko vždy splním. Trénerovi to chvíľu trvalo, pokiaľ si na to zvykol, ale keďže vždy všetko nakoniec spravím, tak je len spokojný a už nadomnou len mávne rukou.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Tak najväčší úspech pre mňa je zatiaľ 1. miesto na majstrovstvách sveta a Európy v kategórii juniorov a 2. miesto na majstrovstvách Európy v kategórii mužov. Aj keď si osobne myslím, že majstrovstvá Európy boli oveľa ťažsie a boli tam lepšie pripravení pretekári ako na majstrovstvách sveta.

Médiá tento šport veľmi nepodporujú, čo je, podľa mňa,  dosť smutné a myslím si, že by si zaslúžil viac pozornosti.

Ako si na tom so zraneniami? Prekonal si už nejaké vážnejšie?

Zatiaľ som, našťastie, a musím si zaklopať, nemal žiadne vážne zranenia a snažím sa týmto zraneniam predchádzať správnym, pre mňa vyhovujúcim spôsobom tréningov.

Ako vnímaš aktuálnu situáciu vo fitness na Slovensku? Je tu dostatočná podpora zo strany sponzorov a podporujú tento šport médiá?

Ak ste žena, robíte fitness a máte instagram, tak máte asi o 90% väčšiu šancu, že sa dostanete k sponzorom. U mužov je to o dosť náročnejšie, a to ani nehovorím, aké to je náročné, keď robíte fitness a kulturistiku naturálne. Médiá tento šport veľmi nepodporujú,  čo je podľa mňa dosť smutné a myslím si, že by si zaslužil viac pozornosti.

Čo je pre teba najväčší relax po cvičení?

Po cvičení sa musím v prvom rade najesť. To je jediné na čo myslím, keď docvičím. Bez toho žiadny relax neexistuje! Keď sa už najem, je mi v podstate jedno čo robím a som spokojný.

No a ešte žiadne výhovorky, tie nikoho nezaujímajú!

Aké sú tvoje ciele do budúcna a čo by si chcel vo svojej kariére dosiahnuť?

Tento rok sa pripravujem na veľa súťaží, ale malo by sa to všetko zakončiť tohtoročnou naturálnou Olympiou. Je to najväčšia a najprestížnejšia súťaž, aká sa dá vyhrať, a veruže ju aj mám v pláne vyhrať (smiech).

Paráda, ďakujeme za rozhovor, Alex. Je niečo, čo by si na záver odkázal našim čitateľom?

Za žiadnych okolností sa nedajte odradiť ľuďmi, ktorí vám hovoria, že sa to nedá, že to nedokážete a smejú sa na vás. Títo ľudia sú tou najlepšou motiváciou. To isté hovorili aj mne. Ja som bol len ticho, a proste som sa sústredil na ciele, ktoré som chcel dosiahnuť, lebo som vedel, že to jedného dňa dokážem, a budem to ja, kto sa bude smiať naposledy. No a ešte žiadne výhovorky, tie nikoho nezaujímajú!

Ak chcete vidieť viac z Alexovho života, a hlavne tréningu, môžete ho sledovať na sociálnych sieťach a .

Alexovi prajeme veľa úspechov a veríme, že o ňom budeme ešte veľa počuť!

4.5/5 - (11 hlasov)

3 Komentáre

  1. Naturalna kulturistika a nato ze hovoril ze nemal žiadnu svalovú hmotu tak si myslím ze za dva roky sa to nedá takto vypracovať.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.