LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínVeslovanie a jeho 15 hlavných výhod - Poznáte všetky?

Veslovanie a jeho 15 hlavných výhod – Poznáte všetky?

Veslovanie má obrovské množstvo výhod. Hneď na začiatok si môžeme povedať, že ide v podstate o tréning celého tela. Veslovaním dokážete zapojiť až 85 % svalov. Veslovanie na veslovacom trenažéry pomáha zlepšiť držanie tela, zvyšuje silu hornej a tiež spodnej časti tela. Toto je len zlomok výhod, ktoré veslovanie ponúka. Poďme sa pozrieť na 15 hlavných výhod veslovania.

Veslovanie zažíva boom

Veslovanie, jeden zo športov na letných olympijských hrách, je efektívny tréning celého tela. Jeho popularita vzrástla hlavne v posledných rokoch.

Prečo?

Jeho sláva vzrástla vďaka tomu, že veslovanie už nie je možné len na vode ale prišlo do módy aj veslovanie na veslárskom trenažéry. Taktiež sa táto disciplína stala súčasťou rôznych vysoko intenzívnych intervalových tréningov (HIIT) a crossfitu.

Je to ideálna alternatíva k bežiacemu pásu a stacionárnemu bicyklu. Aj preto veslovací trenažér nájdete vo väčšine telocviční. Väčšina ľudí ho však nepoužíva pretože nevedia (alebo si to len myslia) ako ho používať.

Hlavné výhody veslovania

1. Veslovanie je ideálna rozcvička

Kvalitná rozcvička a zahriatie svalov je kľúčom k úspešnému tréningu. Rozcvička by mala pripraviť vaše srdce, svaly, kĺby a myseľ na náročnejšie cviky. Najhoršie, čo môžete spraviť je prísť do fitka a začať ihneď zdvíhať ťažké váhy.

Zahrejte sa, dajte si pár minút na vesle alebo bicykli, strečing a až potom začnite so silovým tréningom.

2. Veslovanie zapojí viaceré svalové partie

To, čo robí veslovacie trenažéry lepšími ako iné trenažéry, je to, že posilňujú hneď niekoľko hlavných svalových partií.

Veslovanie zapája až 85 % hlavných svalových skupín tela, takže efektívne precvičíte ruky, ramená, core, chrbát, zadok aj nohy.

Väčšina ľudí má mylnú predstavu, že veslovanie je zamerané iba na hornú časť tela. V skutočnosti sú pri veslovaní rovnako dôležité aj vaše nohy a stred tela. Väčšina sily totiž vychádza z nôh. Je to disciplína zameraná na celé telo.

žena vesluje na trenažéry

3. Má nízky odpor

Veslovanie spaľuje relatívne veľké množstvo kalórií bez toho, aby nadmerne zaťažovalo vaše kĺby. Ak vás trápia problémy (praskanie v kolene) alebo bolesti, veslovanie je ideálna aktivita.

Umožňuje vám úplne kontrolovať pohyb a tempo. To z neho robí skvelé cvičenie pre aktívnu regeneráciu.

4. Zlepšuje držanie tela

Veslovací trenažér vám môže pomôcť vybudovať lepšie držanie tela. Ako sme už spomenuli, tento trenažér zapája hlavne vaše nohy, stred tela a chrbát, má množstvo výhod pre celkové držanie tela.

Zapojenie zadnej časti tela je veľmi dôležitá pre vyváženie rovnováhy medzi prednou a zadnou časťou tela a náprave zlého držania tela.

Zle držanie tela je bežné hlavne pre ľudí so sedavou profesiou. Veslovanie je ideálna aktivita, ktorá vám môže pomôcť prestať sa hrbiť a poriadne sa vystrieť.

5. Je to ideálna aktívna meditácia

Celý pohyb sa skladá z opakujúcich sa pohybov, ktoré umožňujú vašej mysli prejsť na autopilota a vyvolať takzvaný „flow“ stav. Ide o súhru veľmi plynulých pohybov. Nezáleží na tom, či máte možnosť veslovať na kajaku alebo na trenažéry.

Je to ideálna aktivita, ktorá vám môže pomôcť prepojiť myseľ a telo.

6. Zvyšuje silu spodnej časti tela

Pri tomto tréningu zapájate takmer celé telo ale svaly nôh budete používať najviac. Veslovanie je ideálne na budovanie sily a vytrvalosti nôh. Doplňte ho do tréningu nôh a uvidíte, že budete mať rýchlejší progres.

7. Zlepšuje zdravie srdca a pľúc

Ako efektívne kardio cvičenie, veslovanie posilňuje aj váš kardiovaskulárny systém. Tento systém je zodpovedný za transport živín a kyslíka po celom tele.

Veslovanie je intenzívny tréning, pri ktorom vaše srdce musí tvrdo pracovať, aby dopravilo viac krvi do vášho tela. To môže zvýšiť jeho silu a odolnosť (zdroj).

8. Zvyšuje silu a kondíciu

Každá časť veslovacieho pohybu využíva inú svalovú partiu. Tým efektívne pomáha zvýšiť silu aj vytrvalosť.

muž po veslovaní na trenažéry

9. Pomáha spáliť veľa kalórií

Veslovanie je neuveriteľne efektívny spôsob spaľovania kalórií, takže ak je vaším cieľom chudnutie, zamierte po príchode do fitka rovno k veslovaciemu trenažéru.

Podľa rôznych výskumov môže osoba s hmotnosťou 80 kg spáliť približne 200 kalórií za polhodinu veslovania pri miernom tempe. Toto číslo môže byť pokojne vyššie ak budete veslovať svižnejším tempom. Viete spáliť až 500 kalórií za 30 minútový tréning.

10. Ideálne domáce cvičenie

Bežecký pás, stepper alebo stacionárny bicykel zaberie oveľa viac miesta ako šikovný veslovací trenažér.

Kvalitnejšie modely sú dokonca skladacie takže ich po dokončení tréningu jednoducho zložíte a uložíte.

11. Veslovanie je ideálny „finisher“

Zapojiť kardio aktivitu po silovom tréningu je ideálny spôsob ako spáliť extra kalórie navyše.

Vyskúšajte po tréningu niekoľko minút veslovať rýchlym tempom. Uvidíte, že to posunie váš tréning na úplne iný level.

12. Zlepšuje silu úchopu

Tým, že držíte rukoväť trenažéra a ťaháte, posilňujete svaly na predlaktiach a rukách pri každom ťahu. Vyššia sila úchopu vám môže pomôcť pri ďalších cvičeniach.

žena na veslovacom trenažéri

13. Je časovo nenáročné

Väčšina z nás je v dnešnej dobe veľmi zaneprázdnená a nemá možnosť venovať veľa času cvičeniu. Preto je efektívnosť pri cvičení kľúčová.

Jednou z výhod veslovania je, že poskytuje kardio a silový tréning súčasne, čo vám významne ušetrí čas. Nemusíte stráviť polovicu dňa v posilňovni, aby ste dosiahli želané výsledky.

Už 30-minútové intenzívne cvičenie na veslárskom trenažéri môže stačiť na zlepšenie vašej kondície a udržanie si zdravej hmotnosti.

14. Je vhodné pre každého

Nezáleží na tom, či ste začiatočník, ktorý sa len snaží dostať do pohybu, alebo ste v najlepšej forme svojho života. Veslovanie je dostupné pre každého.

15. Je dobré pre vaše psychické a duševné zdravie

Tak ako každý pohyb aj veslovanie je ideálna psychohygiena. Veslovanie miernym tempom má podobné podobné upokojujúce účinky ako prechádzka v prírode.

4.3/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.