DomovŠportVodné športyAko vybrať najlepší kajak a nafukovací čln?

Ako vybrať najlepší kajak a nafukovací čln?

Veľa športových aktivít a náčiní má svoj pôvod v minulosti, kedy boli používané predovšetkým pre pracovné a úžitkové činnosti ľudí. Práve takým je aj kajak. Ten je však dnes používaný iba na zábavu a šport. Zaujímavosťou je, že kajak bol vynájdený pred viac ako 6 000 rokmi, kedy ho vynašli domorodený obyvatelia Kanady a Grónska. Dnes je populárny vo väčšine krajín sveta a od roku 1936 tiež kajak a vodný slalom patrí medzi olympijské disciplíny.

Najlepší kajak – TOP 8

Čo je to kajak?

V minulosti sa kajaky používali ako dopravné prostriedky a slúžili na riekach, jazerách alebo na pobrežiach. Až v 19. storočí sa našlo aj športové uplatnenie kajaku a začal sa používať na množstvo športových disciplín a pretekov na hladkej vode.

Kanoistiku, ktorá je teda druhom športu na kajaku, možno považovať za šport, ale tiež formu relaxu a odpočinku.

Kajak je vcelku malé, pádlom poháňané plavidlo. Pochádza zo severských oblastí. Na jeho pohon sa používa kajakárske pádlo, tzv. dvojpádlo.

V tom spočíva jeho hlavný rozdiel voči príbuznému kanoe, ktoré má len jednostranné pádlo. V kajaku sa sedí.

Ako si vybrať kajak?

Ak ste skúsený kajakár, určite nie je vylúčené, že by ste mohli sami chcieť vlastniť kajak. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o veľmi nákladnú záležitosť, ale kajaky sú v súčasnosti oveľa dostupnejšie a ak ste milovníkom tohto športu, nie je žiaden dôvod, prečo by ste ho nemohli mať.

Pri výbere kajaku je v prvom rade dôležitý účel, na ktorý chcete kajak používať.

Podľa toho sa kajaky členia na tieto kategórie:

  • na divokú vodu – tieto kajaky sú o niečo kratšie ako tie, ktoré sa používajú na turistické účely. Pri splavovaní divokých vôd je predovšetkým dôležité, aby mali vysokú odolnosť  a tiež točivosť, pretože s nimi budete musieť manévrovať v búrlivých vodách, medzi kameňmi a v perejách. V porovnaní s kajakmi, ktoré sa používajú na more, sú tieto o niečo pomalšie. Tým, že sú kratšie zvyčajne nemajú žiaden batožinový priestor, čiže sú vyslovene určené na splavovanie a pre adrenalínových nadšencov.
  • turistické kajaky – ak chcete prebádať pokojné vody a skôr relaxovať, hľadajte kajak, ktorý je o niečo dlhší, a to 3 až 4 metre. Zvyčajne sa v ňom nachádza aj malý batožinový priestor, takže bude ideálny aj na menšie výlety a putovanie po riekach a jazerách.
  • rýchlostné kajaky – tieto kajaky sú väčšinou vyrobené z karbónu a je ich najlepšie kupovať v špecializovaných predajniach. Sú ideálne na šport a výkonnostné pádlovanie na rovnej a miernej vode. Ich výhodou je rýchlosť a ľahkosť. Nie sú však ideálne pre začiatočníkov, pretože sa môžu veľmi ľahko pretočiť.
  • nafukovacie kajaky – sú ideálnou alternatívou pre začiatočníkov a pre tých, ktorí si chcú užiť prírodu trochu inou formou. Na rozdiel od pevných kajakov sa dajú bez problémov poskladať do auta a tým pádom ich môžete prevážať kdekoľvek budete chcieť. Zvyčajne je tento kajak vybavený aj odnímateľným sedením a jeho váha je asi 10 kilogramov.
  • morské kajaky – sú sofistikovanejšie druhy kajakov, pretože majú v sebe častokrát zakomponované aj kormidlo z dôvodu, že slúžia na dlhé kajakovanie. Sú rýchle, stabilné aj pohodlné na sedenie. Bez problémov v nich zvládnete aj niekoľkodňové putovanie na riekach či na mori. Zvyčajne sú vybavené aj priestranným a vodoodolným batožinových priestorom, takže do nich zmestíte všetko potrebné. Ich základnou nevýhodou je, že sú pomalšie.

Akú veľkosť kajaku potrebujem?

Pri výbere kajaku si musíte vybrať kajak, ktorý je dostatočne pevný aby vás uniesol, dostatočne dlhý, aby vám poskytol priestor na nohy a dostatočne široký, aby ste sa doň pohodlne zmestili.

To, koľko miesta budete potrebovať závisí od vašich potrieb a preferencií, preto si pred kúpou dvakrát skontrolujte nosnosť kajaku, jeho dĺžku a šírku a uistite sa, že rozlišujete medzi celkovou šírkou kajaku a šírkou kokpitu kajaku.

Tým sa však úvahy o veľkosti nekončia. Musíte si zodpovedať ešte niekoľko otázok.

Plánujete vziať so sebou nejakú batožinu alebo iný náklad?

Ak áno, budete si musieť byť istý, že váš kajak je dostatočne priestranný na uloženie vašich vecí a dostatočne pevný, aby uniesol ich váhu spolu s tou vašou.

Pokročilí kajakári môžu preferovať dlhšie, užšie kajaky, ktoré majú tendenciu plaviť sa rýchlejšie a vydržia aj dlhé vzdialenosti. Rekreačným kajakárom bude pravdepodobne stačiť kratší a trochu širší kajak.

Odolnosť kajaku

Dokonca aj v pokojnejších podmienkach môžu kajaky naraziť na plytšie brehy a skryté kamene. V týchto chvíľach sa oplatí mať kajak, ktorý je dostatočne odolný.

Druhy materiálov na výrobu kajaku

  • drevo,
  • sklolaminát,
  • kompozit,
  • termoplast,
  • polyesterová tkanina s nánosmi syntetických kaučukov,
  • karbón.

Charakteristika jednotlivých druhov materiálu

Plast sa zvyčajne používa pri výrobe morských kajakov. Jeho veľkou výhodou je, že je odolný a má aj dlhú životnosť. Má však aj vyššiu hmotnosť a drsnejší povrch. Vyberajte si skôr mäkšie plastové materiály, ktoré sú menej náchylné na prasknutie.

Hlavné výhody – cenovo dostupný materiál, dlhá životnosť, odolnosť voči pádu a odolnosť voči nízkym aj vysokým teplotám;

Hlavné nevýhody – ťažký materiál.

Karbón je drahší druh materiálu, ktorý skôr používajú prestížnejšie značky. Jeho výhodou je, že je oveľa ľahší v porovnaní s plastom, má perfektný sklz, a preto sa používa predovšetkým na rýchlostnú kanoistiku. Je však krehký a tiež výrazne drahší ako iné materiály.

 

Hlavné výhody – elegantný vzhľad, ľahkosť, jednoduchá manipulácia;

Hlavné nevýhody – krehkosť, vyššia cena.

Sklolaminát – má veľmi podobné vlastnosti v porovnaní s karbónou a je jeho lacnejšou variantou. Je pružný, ale aj o niečo ťažší.

Hlavné výhody – ľahký materiál, ľahká manipulácia, vzhľadný materiál.

Hlavné nevýhody – náchylnosť na poškodenie, vyššia cena oproti plastu.

Hmotnosť

Hmotnosť kajaku môže výrazne ovplyvniť jeho prenosnosť. Kajakári, ktorí plánujú prepravovať svoje kajaky z miesta na miesto, by mali pri nákupe kajakov zvážiť hmotnosť. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí plánujú jazdiť na kajaku len zriedkavo, odporúčame vyskúšať mimoriadne skladný a ľahký nafukovací kajak.

Nosnosť

Nosnosť kajaku ovplyvňuje, koľko vecí dokáže uniesť a hlavne to, aký ťažký môže byť jeho pasažier. Kajakári, ktorí plánujú viacdňové dobrodružstvá, budú potrebovať kajak s väčším úložným priestorom a vyššou nosnosťou. Ak patríte do skupiny hobby kajakárov, nemusíte nosnosti venovať príliš veľkú pozornosť.

Doplnky ku kajaku

Nech už sa chystáte rýchlostnú kanoistiku alebo chcete kajak len na voľný čas, vždy budete potrebovať niekoľko hlavných doplnkov. Sú nimi:

Vodotesný kufor

Je ideálnym doplnkom ku morským kajakom, ak s chystáte splavovať na niekoľko dní. Vďaka nemu zbalíte na vašu cestu množstvo vecí a aj keby sa kajak prevrátil, dostane sa do kufra len minimum vody. V každom prípade je odporúčané baliť dôležité časti výbavy, ako je, napríklad, varič, do menších vodotesných vakov. Niektoré morské kajaky majú dokonca batožinový priestor aj vzadu, aj vpredu, preto tam skutočne zbalíte všetko, čo potrebujete. Ak máte na kajaku iba jednu komoru, snažte sa ju zbytočne nepreťažovať, inak by mohol byť zbytočne váš kajak naklonený na jednu stranu.

Kormidlo

Je potrebné iba v prípade dlhšieho splavovania hlavne na morských kajakoch. Ak budete čeliť vetru alebo ak potrebujete zabezpečiť, aby sa vám kajak dobre ovládal, je kormidlo ideálne. Ak máte dobre obratný kajak alebo vám ide predovšetkým o športové vyžitie, kormidlo nie je potrebné.

Sedenie

Je ideálne zamerať sa naň predovšetkým, ak chcete v kajaku naozaj relaxovať alebo ja dlhšie plavby kajakom. Sedenie je vždy ideálny si pred kúpou vyskúšať, pretože vám môže sadnúť iba určitý typ sedenia.

Koľko stojí kajak?

Ak sa rozhodnete kúpiť si kajak, samozrejme sa nejedná o úplne malú investíciu. Má význam predovšetkým vtedy, ak sa tejto športovej aktivite chcete venovať. V inom prípade vám úplne postačia kajaky, ktoré sú k dispozícií na outdoor športoviskách.

Najlacnejšie druhy kajakov sú zvyčajne nafukovacie a ich cena začína už od 150 Eur. Všetko závisí od vašich očakávaní a požiadaviek. Čím viac kladiete dôraz na pohodlnejšie sedenie, odolnejší materiál alebo úložný priestor, tým sú kajaky drahšie. Tie najdrahšie nafukovacie sa pohybujú na úrovni 700 až 800 Eur. Kajaky z pevných materiálov nájdete v cenách od 300 až po 1 200 Eur.

Ak ste teda fanúšikom tohto druhu športu a túžite byť flexibilný vo výbere času a priestoru, kde budete kajak používať, je ideálne zaobstarať si vlastný.

Kanoistika – druh športu na kajaku

Táto športová disciplína je dnes súčasťou mnohých vodných parkov, preto nemusíte byť vlastníkom kajaku, aby ste si ju mohli vyskúšať. Mimochodom kanoistika je veľmi zdravý šport (zdroj).

Najčastejšie sa vykonáva na umelých vodných tratiach, akými sú umelé kanály, ktoré slúžia aj na iné športy. Môže sa však tiež realizovať na rôznych priehradách či dokonca v moriach. Podľa Medzinárodnej kanoistickej federácie (International Canoe Federation) sú jej športové disciplíny nasledovné:

  • rýchlostná kanoistika
  • slalom na divokej vode
  • zjazd na divokej vode
  • maratón
  • polo na kanoe
  • kanoe sailing
  • dračie lode

kajak

Ako sa kajak ovláda?

Ovládanie kajaku nie je zďaleka určené pre začiatočníka. Je potrebný minimálne určitý tréning na súši, kedy si človek osvojí základné triky jeho ovládania.

V prípade kajaku je športovec otočený vždy v smere jazdy. Na pádlovanie sa používa dvojlisté pádlo. To je väčšinou vyrobené z vlákien karbónu a kevlaru. Krídla pádla sú vždy špeciálne vykrojené, aby zabezpečili správnu techniku pádlovania.

Ak sa chcete plaviť po rozbúrených vodách a úzkych priechodoch, musíte sa vedieť pohybovať obratne a rýchlo.

Títo kajakári by mali hľadať kajak, ktorý má veľmi dobrú ovládateľnosť. Sedacie kajaky, ktoré ponúkajú viacero bodov kontaktu medzi telom kajakára a loďou, majú tendenciu ponúkať väčšiu kontrolu ako tie, kde sa sedí na vrchu.

Kratšie kajaky sa tiež zvyknú ľahšie ovládať ako tie dlhšie.

Ubezpečte sa však, že máte s ním skúsenosti a nevyberiete sa na vodu bez človeka, ktorý túto športovú aktivitu ovláda alebo bez predchádzajúcej skúsenosti s inštruktorom. Najlepšie je absolvovať si niekoľkokrát splavovanie na umelo vytvorenej vode a až následne sa pustiť na otvorenú vodu. Je to však zaujímavý a vzrušujúci typ aktivity, ktorú stojí za to si vyskúšať.

Aké oblečenie si obliecť na jazdu na kajaku?

Pri jazde na kajaku môžete očakávať, že sa dosť výrazne namočíte a to najmä ak používate kajak na sedenie. Ideálne je obliecť si oblečenie, pri ktorom vám nebude vadiť ak sa namočí.

Ak je vonku horúce letné počasnie, môžete nosiť plavky, krátke gate, tričko a prípadne topánky do vody.

Ak je vonku chladnejšie, oblečte si neoprénové oblečenie.

Zaujímajú vás tiež ďalšie druhy outdoor aktivít? Prečítajte si aj článok o slackline!

4/5 - (6 hlasov)
3 Komentáre
  1. Kajak sme kúpili v roku 2020 a môžem povedať, že v lete ho využívame fakt extrémne často. Je to super zábava, stačí hodiť do kufra a ísť. Nafúkanie je príjemná rozcvičk a potom už len sedíš a užívaš si okolie. Paradíčka.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.