DomovMagazínVojtova metóda – Čo to je? + (Cviky a ich popis)

Vojtova metóda – Čo to je? + (Cviky a ich popis)

Možno ste už o tzv. Vojtovej metóde počuli.

Čo to je, ako ju cvičiť, resp. praktizovať, si povieme v našom článku.

Čo to je Vojtova metóda?


Ide o špecifickú formu reflexnej lokomócie. Táto revolučná metóda bola vyvinutá neurológom MUDr. Václavom Vojtom (1917 – 2000).

MUDr. Václav Vojta - Vojtova metóda
MUDr. Václav Vojta

Doktor Vojta sa v 50. rokoch minulého storočia intenzívne zaoberal detskou mozgovou obrnou. V priebehu svojich štúdií a pokusov došiel k prevratnému záveru.

Bolo ním zistenie, že v ľudskom tele sú zafixované určité vrodené vzory pohybov, ktoré je možné aktivovať aplikáciou tlaku na špecifické miesta v tele, a tiež pomocou naťahovania niektorých svalov.

Za roky svojej existencie si získala Vojtova metóda mnohých zástancov.

Dnes sa používa na rôzne poruchy pohybovej sústavy dojčiat, batoliat a malých detí vo všeobecnosti.

Komu je Vojtova metóda určená?


Jej aplikácia a použitie nie je rezervované len pre choré deti, resp. deti postihnuté defektmi pohybovej sústavy.

Veľký úžitok z nej môžu mať aj zdravé deti, ktorých vývoj je trochu oneskorený.

Aplikácia Vojtovej metódy sa však stretáva s rôznymi reakciami. Mnohí odporcovia totiž argumentujú, že celá metóda bola vytvorená pre pacientov s rôznymi poruchami.

Ďalšou kontroverziou metódy je jej dopad na psychiku dieťaťa. Mnohé mamičky sa pri tejto metóde stretávajú s tým, že ich dieťa plače a narieka.

K tomu môžeme povedať, že je to spôsobené tým, že sú deti nútené do rôznych pre ne nepríjemných polôh. Ak im to však pomôže v správnom vývoji pohybového systému, tak to za pár sĺz stojí.

Záver si však musí urobiť každý sám. Viac info…

Účinnosť Vojtovej metódy


Účinnosť tejto metódy sa znovu a znovu len potvrdzuje.

V prípade detí s rôznymi poruchami pohybového aparátu je jej účinnosť veľmi vysoká. Deti, ktoré podstupujú túto metódu, sa tešia z veľkých pokrokov.

Nebýva vzácnosťou, že problémy dieťaťa po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch úplne zmiznú. Prinajmenšom robia deti veľké pokroky, ktoré tešia ich rodičov rovnako ako odborníkov.

Účinnosť u detí, ktoré majú oneskorený vývin, je však zistiteľná ťažšie.

Samotný koncept oneskoreného vývinu pohybových schopností je silne subjektívny a to, čo je u jedného odborníka znakom stagnácie a oneskorenia, je u iného normálnym stupňom vývoja.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že je táto metóda účinná aj na zdravé deti. Tie bude nabádať k urýchleniu vývoja motorických a pohybových kapacít v súlade s ich vekom.

MUDr. Vojta stanovil 3 modely (polohy na vyvolanie reakcie stimuláciou príslušných bodov):

  • model sa aktivuje v polohe na bruchu – ide o tzv. reflexné plazenie
  • model aktivovaný z polohy na chrbte – ide o tzv. reflexné otáčanie
  • model aktivovaný z polohy na oboch kolenách – ide o tzv. prvú pozíciu

Vojtova metóda má mnoho využití a mnoho tvárí.

Najčastejšie sa odporúča na nasledujúce problémy  a poruchy:

  • stredné a ťažké centrálne nervové poruchy
  • hybridné poruchy vyvolané ochorením mozgu
  • skoliózu
  • periférne poruchy horných a dolných končatín
  • svalové poruchy
  • choroby chrbtice a rôzne funkčné obmedzenia chrbtice
  • terapiu a pomocnú terapiu pre ľudí trpiacich vrodenými vývojovými chybami bedier
  • na problémy s dýchaním a prehĺtaním
  • rehabilitáciu
Zastav! Máme super zľavy na športové vybavenie!
+ ti do mailu pošleme kvalitný ebook úplne ZADARMO… 🙂

Kedy Vojtovu metódu radšej nepoužívať?


Vyššie spomenuté problémy a ťažkosti sú najzákladnejšími problémami, na ktoré sa odporúča aplikácia metodiky Vojtovej metódy.

V nasledujúcej časti vás oboznámime s prípadmi, kedy sa Vojtova metóda nesmie vykonávať. Ide o tieto prípady:

  • akútne horúčkovité ochorenia a rôzne zápalové procesy
  • špecifické ochorenia – napríklad osteoporóza
  • určité formy srdcových a svalových ochorení
  • tehotenstvo

Vojtova metóda – pohľad zblízka


V priebehu rokov a praxe sa pohľad odborníkov na cvičenie bábätiek podľa Vojtovej metódy postupne vyvíjal. Po dobu svojej existencie si získala mnoho podporovateľov, ale tiež mnoho odporcov.

Aká je ale táto metóda naozaj? Bolí? Prečo by ju dnes malo cvičiť každé tretie dieťa? Čo robíme zle? Sú nejaké alternatívy? A kedy je už naozaj potrebné ju cvičiť?

Vojtova metóda sa často používa tiež v prípade, že je dieťa a jeho pohybový systém tzv. asymetrický.

Pod týmto pojmom máme na mysli, že je jedna časť jeho tela dominantná. Táto dominancia má potom aj značný vplyv na jeho pohybové aktivity. Mnoho rodičov neakceptuje túto diagnózu. Veria totiž, že ich dieťa je úplne v pohode a nič mu nechýba.

Treba však myslieť na to, že k diagnóze odborníka sa vždy musíte stavať objektívne. Nikto nepochybuje o tom, že svoje dieťa ľúbite.

No ak vám niečo vraví odborník, snažte sa udržať si svoju objektivitu.

Je moje dieťa na tom tak zle, že potrebuje Vojtovu metódu?


Ako na tom je vaše dieťa, je na úsudku dobrého fyzioterapeuta a detského neurológa. Všetko by vám malo byť vysvetlené a mali by ste byť oboznámení so zdravotným stavom svojho dieťaťa, ako aj s cvičebným plánom.

Podľa toho by mala byť každá rozumná mama schopná pochopiť či jej dieťa naozaj túto metódu potrebuje, alebo nie. Občas sa stáva, že je cvičenie predpísané na problémy či odchýlky vo vývoji, ktoré by sa dali zvládnuť samy, alebo niečím úplne iným.

Každá mamička by sa teda mala zaujímať o alternatívy, ktoré sú jej ponúkané. Treba najprv vyskúšať tie. A ak je problém hlbší, musíte začať cvičiť.

Dalo by sa povedať, že sú problémy väčšie a menšie.

Na tie menšie (ľahká asymetria, predilekcia hlavičky, málo posilnené priame a šikmé brušné svaly, slabšie šijové svaly, ktoré držia hlavičku pri pasení koníkov či slabšie stehienka, ktoré napomáhajú správnemu otočeniu z chrbta na bruško) hravo pomôže vaničkovanie. Ide o cvičenie s bábätkami doma vo vani.

Nápomocný môže byť aj tzv. handling. Pod týmto pojmom rozumieme špeciálne pohybové aktivity s deťmi. V tomto koncepte je obsiahnutý aj široký význam slovného spojenia zaobchádzanie s bábätkom. Sú to všetky tie každodenné činnosti, ktoré s bábätkom robíte. Teda zdvíhanie, nosenie, kladenie, obliekanie, prebaľovanie atď.

Existujú aj príjemnejšie cvičenia, a to formou hry, ktorú poskytuje napríklad Bobath koncept.

Cvičenie nezanedbávajte!


Vývoj by mal optimálne postupovať podľa určitých míľnikov, ktoré by na seba mali nadväzovať.

Ak sa niekde stane chyba, nastane rozkol v psychomotorickom vývoji.

Teda napríklad taký, že dieťa by sa už chcelo otáčať na bruško, pretože je na to psychicky vyzreté, ale jeho telíčko ešte nevie použiť správne svaly a vytvoriť súhru pohybov, ktorá by ho na bruško dostala.

Snaží sa tam teda dostať spôsobom, ktorý vie. A to zdvíhaním zadočku, odstrkávaním sa a prehýbaním v chrbte. Otočiť sa mu nepodarí a začne sa zlostiť. Dieťa je nespokojné a frustrované, a tak ho mamička otočí. Vykoná pohyb za neho.

Vidíte ten problém? Bude ho musieť otáčať dokola a dokola. A dieťa z toho bude nešťastné, pretože sa mu nebudú dariť ďalšie veci. Keď nebude posilňovať (vykonávať pohyby), bude jeho pohybový vývoj pozadu. Tým sa bude brzdiť jeho celkový vývin.

Rozkol psychiky a tela sa bude čoraz viac prehlbovať a výsledkom bude, že skončíte na Vojtovej metóde.

V centrálnom nervovom systéme človeka sú geneticky zakódované vrodené pohybové vzory, podľa ktorých sa dieťa v prvom roku života vyvíja. V prípade odchýlky od týchto vzorov alebo následkom nejakých porúch sme od týchto vzorov odpojení.

Cviky Vojtovej metódy dokážu zasiahnuť do centrálneho nervového systému a tento problém či prekážku opraviť.

Cieľom je, aby sa vývoj dieťaťa uberal čo možno najideálnejšie.

Ja svoje dieťa trápiť nebudem!


Bolí Vojtova metóda? O tzv. „vojtovke“ sa toho hovorí veľa. Bohužiaľ, na názor detí sa opýtať nemôžeme. Usudzujeme len z ich uslzených líc a výrazu  tváre typu „mami, pomoc“. Mnoho rodičov si tým prešlo tiež. Najčastejšie rodičia prestanú mať o metódu záujem práve z tohto dôvodu.

Tu je potrebné vysvetliť jednu podstatnú vec. Väčšina ľudí žije v domnienke, že táto metóda bolí. Nie je to však pravda. Vojtova metóda nebolí.

Často sa stáva, že po nejakom čase cvičenia dieťa prestane plakať. Niekedy sa dokonca začne pri cvičení aj smiať.

Názorom fyzioterapeutov je, že je to spôsobené vykonávaním pre dieťa zvláštnych pohybov. Dieťa nie je zvyknuté na takéto pohyby, a preto na ne reaguje plačom.

V praxi to teda znamená, že dieťa len dostanete do situácie a pohybu, na ktorý nie je zvyknuté.

Vo výsledku potom chce dať dieťa tento svoj nesúhlas najavo jediným spôsobom, aký pozná. Bolestivosť metódy je naozaj minimálna a nemusíte sa jej obávať.

Ja ale nemôžem vydržať ten plač!


Jediný, koho cvičenie môže naozaj bolieť, je ten, kto s bábätkom cvičí. Spočiatku vám možno bude  trhať srdce, keď vaše dieťa pri cvičení plače. Občas možno budete plakať s ním, ak ste citlivá osoba.  Ale je potrebné sa na to pozerať z iného pohľadu.

Bábätku pomáhame. My musíme byť silnejší a zvládnuť situáciu.

Cvičením naštartujete správnu funkciu svalov, ktoré budú bábätku pomáhať celý deň.

Trebárs k lepšiemu otáčaniu alebo ďalším pohybom. Zamerajte sa na maličkosti. Pozorujte, ako bábätko cvičia iní a uvidíte, že sa samo po cvičení lepšie hýbe.

Nezabudnite, že dieťa preberá vašu náladu. Buďte preto silní a snažte sa byť pozitívni, pretože to je kľúčom k úspechu.

Nebojte sa!


Mnoho rodičov svoje maličké ratolesti až príliš rozmaznáva, a tým im aj nevedome ubližuje. Často sa odborníci stretávajú aj s prípadom, kedy rodičia nie sú ochotní svoje dieťa nosiť. Boja sa totiž, že by mu tým mohli nejako ublížiť. Tento strach je úplne neoprávnený.

Zdravému dieťaťu nemôžete nijako ublížiť. Ak necháte bábätko vyvíjať sa len na podložke, bez vášho kontaktu a vášho nosenia, môže nastať práve ten spomínaný rozkol vo vývoji a bude potrebné s bábätkom začať cvičiť.

Bábätko sa samo od seba nebude len tak vyvíjať. Potrebuje k tomu podnety a hlavne sebavedomých rodičov.

Vývoj dieťaťa


Na úvod tejto časti si povieme, že komfort nie je vždy to najlepšie, čo dieťaťu môžete dať. Dávajte ho dieťaťu v zdravej miere a nebojte sa ho nosiť aj v náručí. Nosením ho nerozmaznáte, práve naopak, poskytnete mu dostatočné impulzy k jeho vývoju. Len mu poskytujte dostatočnú oporu v súlade s tým, čo vie a nedovoľte mu záklon v chrbte.

Žiadne spôsoby úchopov a nosenia nie sú tie jediné správne. Rozmanitosť držania a pochopenia potrieb dieťaťa, kedy chce a kedy nechce odpočívať, vedú k správnemu vývoju. Nenúťte dieťa teda byť zabalené do klbka, pokiaľ v ňom nechceme byť.

  • Pasívny sed občas nevadí, ale pravidelné vysedávanie na pohovke či medzi vankúšmi, ak dieťa ešte samo nesedí, nie je pre jeho vývoj dobré.
  • Lezenie je pre zdravie dieťaťa veľmi prínosné. Podporujte preto dieťa vo všetkých formách lezenia.
  • Nebuďte jeho ďalší pár rúk či nôh. Nechajte dieťa padať, jedine tak sa naučí byť opatrné.
  • Vodenie za ruky nie je vhodné. Paradoxne totiž spomaľuje pohyb dieťaťa a vlastne mu svojím spôsobom škodí. Dieťa sa vodením za ruky nenaučí chodiť. Vyzerá to síce milo, ale nie je to veľmi účelné. Držať dieťa za ruku však má značne ochranný účel.

Dávajte si pozor predovšetkým na rôzne pomôcky a nástroje, ktoré majú deťom pomáhať. Mnoho z nich totiž môže dieťa potenciálne zraniť. Nejde len o nesprávne spôsoby ich využitia, ide o mnoho viac.

Veľa týchto produktov totiž nebolo navrhnutých odborníkmi, ale len ľuďmi, ktorým ide o zisk. Využívanie takýchto produktov je teda potenciálne riskantné.

Najčastejšie otázky mamičiek


Ako dlho a ako často je potrebné cvičiť Vojtovu metódu?

Pri pohybových problémoch na odporúčanie neurológa. Čím skôr sa začne, tým väčšia je nádej na úplné alebo čiastočné odstránenie problému.

Odporúčaný čas na cvičenie je 5 až 20 minút. Ideálna frekvencia je asi 4x denne.

Kde sa naučím cviky Vojtovej metódy?

Naučiť vás ich môže vyškolený fyzioterapeut, ku ktorému budete pravidelne dochádzať na kontroly.

Nesúhlasím s názorom odborníka. Nemyslím, že by moje dieťa malo cvičiť Vojtovu metódu. Čo mám robiť?

Nechajte pohybový vývoj svojho dieťaťa posúdiť aj inými odborníkmi. Hlavne neurológmi. Na základe ich vyjadrení sa môžete slobodne rozhodnúť. Do Vojtovej metódy vás nikto nútiť nemôže. Dobre však  zvážte následky svojho konania, než sa rozhodnete. Zistite si o tomto cvičení čo najviac informácií. Nech ste si istá, že je vaše rozhodnutie správne. Odporúčame si prečítať skúsenosti mamičiek z diskusií. Na internete nájdete desiatky príbehov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Myslím si, že moje dieťa má pohybový problém. Doktorka však vraví, že je všetko v poriadku. Neriešim to zbytočne? Mám začať cvičiť Vojtovu metódu?

Skúste sa objednať priamo k neurológovi alebo môžete skúsiť iného doktora. Nikto nepozná bábätko lepšie ako jeho rodičia. Ak sa vám niečo nezdá, radšej to trikrát riešte zbytočne ako raz neskoro.

Moje bábätko počas cvičenia Vojtovej metódy veľmi plače. Je to normálne?

Bohužiaľ, áno. Veľká časť detí týmto spôsobom protestuje. Nepáči sa im totiž, že ich dávate do polôh, ktoré sú pre ne neprirodzených a nútite ich v nich zostať.

Môže mať Vojtova metóda negatívny dopad na psychiku dieťaťa?


Odborníci oficiálne tvrdia, že bábätká si nič nepamätajú. Na druhej strane je však pravda, že všetko,  čo v živote zažijeme, nás nejakým spôsobom utvára.

Psychika dieťaťa po cvičení Vojtovej metódy je častou témou diskusií mamičiek na internete. Časť opisuje následný bezproblémový vývoj, ale časť opisuje nočné mory, záchvaty hnevu či podivné správanie detí.

Je otázne, či by tieto problémy nenastali aj bez cvičenia Vojtovej metódy. Jednoznačná odpoveď neexistuje. Ak Vojtovu metódu cvičiť musíte (dieťa trpí pohybovým či iným diagnostikovaným problémom), je to pre dobro vášho dieťaťa.

Skúste túto „istotu“ prenášať aj na bábätko. Bábätká síce nerozumejú našej verbálnej komunikácii, ale dobre vnímajú naše pocity. Dávajte si preto pozor, čo vyžarujete. Keď budete nervózni a ustráchaní, vaše dieťa sa bude cítiť rovnako. Dbajte preto na to, aby ste boli v pohode a uisťujte sa o bezpečí svojho dieťaťa.

Ak vám bolo odporúčané Vojtovu metódu cvičiť preventívne, je už cvičenie rozporuplné. Takéto preventívne cvičenie sa odporúča pri oneskorenom vývine. Jeho použitie je však v niektorých kruhoch považované za kontroverzné. Skúste si o tom viac prečítať na internete.

Prečítajte si vedecké články a tiež verejné fóra, kde nájdete niekoľkoročné diskusie, ale hlavne skúsenosti iných mamičiek.

Aké sú alternatívy Vojtovej metódy?


Existuje ich pomerne veľa.

Jedna z nich sa volá Bobath koncept. Táto koncepcia je menej známa. To však neznamená, že je aj menej účinná.

Rovnako ako Vojtova metóda má svojich obhajcov i odporcov.

Terapeut vykonáva s dieťaťom pohybové aktivity, ktoré bežne dieťa robí.

Využíva tak vlastné aktivity dieťaťa, ktoré terapeut iba svojím vedením upravuje a naučí tomu aj rodičov.

Dieťa sa teda necíti byť nútené zostávať v niektorej polohe, ako je tomu práve pri Vojtovej metóde. Ďalší rozdiel spočíva v tom, že tieto upravené činnosti vykonávate s dieťaťom po celý deň (kŕmenie, hygiena, nosenie).

Metóda je náročná predovšetkým zo začiatku, kým si na nový režim zvyknete.

4.2/5 - (12 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.