DomovMagazín5 Tibeťanov - Cviky + Video (KOMPLETNÝ NÁVOD)

5 Tibeťanov – Cviky + Video (KOMPLETNÝ NÁVOD)

Celková nepohoda, príliš veľa stresu a negatívny náhľad na život devastujú existenciu mnohých z nás. Patríte k nim aj vy?

Nemusí to tak byť. Aby ste našli pokoj, nestresovali sa zbytočne mnohými vecami a mali pozitívny prístup k životu, skúste Päť Tibeťanov.

Nie je to nič zložité ani časovo náročné. K relatívnej každodennej pohode vám postačí iba päť cvikov. Avšak nie hocijakých.

Odkiaľ sa vzali?


Mudrci a mnísi v Tibete a takmer všetci učenci východných filozofií a medicíny tvrdia, že v tele existuje sedem centier energie. Náš moderný svet ich už tiež pomaly začína akceptovať. Bežne ich nazývame čakry.

Podľa východných filozofií ich má vo svojom tele každý. Okrem najrôznejších spôsobov čistenia čakier za pomoci hudby, mantier, cvičenia jogy a mudier, meditácie a relaxácie, možno s čakrami pracovať ešte inak.

Keďže ide o energetické centrá predpokladá sa, že energia v nich víri a rotuje. Zaujímavosťou je, že podľa dávnych indických filozofií sa hovorí o opačnom smere prúdenia energií v rámci čakier v závislosti od pohlavia.

Mužom údajne rotujú čakry opačným smerom ako ženám. Ide o zaujímavú filozofiu, v ktorej sa odzrkadľuje klasické pravidlo protipólov alebo jin a jang.

Ešte pár slov k čakrám


Ale späť k čakrám. Čakier je celkom sedem a každá sa viaže k jednej zo siedmich žliaz s vnútornou sekréciou v našom tele. Tie ovplyvňujú ich fungovanie, spájajú sa jedna za druhou a majú vplyv na správnu činnosť celého nášho organizmu.

Sú pekne zoradené po chrbtici od kostrče, kde sa nachádza prvý čakra, až na vrch hlavy, kde je umiestnená posledná siedma čakra.

V optimálne fungujúcom tele čakry víria rýchlo a efektívne tak, že pomáhajú celému telu fungovať správne.

Ale čo robiť, ak je niekde v tele problém?

Okrem už spomínaných metód, ako čakry a s nimi prepojené žľazy energeticky vyladiť, je tu aj ďalšia metóda. Je ňou každodenné cvičenie Päť Tibeťanov.

Kde cvičiť?


Pokiaľ to je možné, snažte sa cviky 5 Tibeťanov cvičiť na mieste, kde nie je príliš horúco ani príliš chladno.

Rovnako je potrebné aj zabezpečenie kvalitného vetrania. Oblečte si voľné oblečenie. Váš odev by vás nemal obmedzovať v pohybe. Za ideálny materiál sa považuje bavlna.

Čím menej budete mať na sebe oblečenia, tým viac si vychutnáte voľnosť vašich pohybov. Ak môžete, vyhraďte si priestor iba pre jogové cvičenia. Ak to možné nie je, udržujte na vašom mieste určenom na cvičenie poriadok a čistotu.

Taktiež platí pravidlo, že žinenka alebo tvrdý matrac je vhodnejší ako tvrdá podlaha.

Tabata

tabata cvičenie

Poznáte cvičenie Tabata? Pozrite si nasledujúci článok a dozviete sa všetko potrebné.

Kedy je najlepší čas cvičiť Päť Tibeťanov?


Päť Tibeťanov možno cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Napriek tomu by sme radi uviedli situácie, ktoré umožňujú cvičiť ľahšie, pohodlnejšie a energeticky optimálnym spôsobom.

Najlepšie výsledky prináša cvičenie ráno pred raňajkami alebo večer pred spaním. Cvičenie ráno tesne po rannej sprche dodáva energiu po celý zvyšok dňa.

Cvičenie 5 Tibeťanov neskoro večer obvykle vedie k hlbšiemu spánku, a tak skracuje dobu nutnú pre dostatočný odpočinok a načerpanie síl.

Môžete však cvičiť ráno aj večer. Dokonca aj inokedy počas dňa, ak vám to vaša pracovná náplň dovoľuje, môžete s týmto cvičením začať.

Päť Tibeťanov je výhodné cvičiť nie menej ako tri hodiny po jedle.

Cvičenie s plným žalúdkom môže spôsobiť nevoľnosť. Ak máte brucho plné jedla, je v tráviacich orgánoch sústredené príliš veľké množstvo krvi a obehovej energie.

Cieľom vášho cvičenia je uvoľnenie obehovej sústavy a voľný pohyb krvi v celom tele.

Koľkokrát každý cvik opakovať?


Ideálnou praxou je opakovať každý z cvikov 5 Tibeťanov 21krát. Na podiv nie je nutné prekračovať tento počet. Najlepší energetický vplyv cvičenia sa objavuje práve pri tomto počte opakovaní.

Nie je známe, že by vyšší počet opakovaní niekomu uškodil. Rozhodne však ani nijako neprospieva.

Väčšina ľudí spočiatku nezvládne toľko opakovaní. Nebuďte teda nešťastní, ak na prvýkrát nedokážete zacvičiť celú sériu. Takmer každému začiatočníkovi trvá asi mesiac, kým dokáže zacvičiť 21 opakovaní cviku za sebou.

Začnite so sériou 10 – 12 opakovaní každého cviku. Dávky zvyšujte v súlade s vlastným tempom. Pri akomkoľvek počte pre seba urobíte veľa dobrého. Už postupný tréning k 21 opakovaniam vám prinesie veľa uspokojenia a zdravotných benefitov.

Nájdite si čas pre každodenné cvičenie a cviky robte čo najstarostlivejšie. Uvidíte, že už počas tréningu smerom k 21 opakovaniam každého cviku sa začnete cítiť lepšie.

Ako mi Tibeťania pomôžu?


Týchto päť relatívne obyčajných a nie príliš náročných cvikov dodá správnu rýchlosť vašim energetickým centrám a s nimi prinesie aj ozdravenie.

Pri pravidelnom cvičení sa budete cítiť:

  • zdravšie, vitálnejšie a štíhlejšie, pretože sa zharmonizuje činnosť všetkých žliaz s vnútornou sekréciou, a tým sa aj vyladia hormóny vo vašom tele
  • viac pozitívne naladení a plní energie, vďaka efektívnej detoxikácii tela a spevneniu vašich kostí, svalov, zubov a nechtov
  • bude sa vám lepšie dýchať a ľahšie hýbať, pretože sa okysličí váš organizmus
  • budete mať lepší metabolizmus a vďaka tomu dokonca môžete odbúrať aj nejaký ten tuk navyše
  • váš lymfatický systém bude pracovať správne a vylúči z tela včas a efektívne všetky toxíny
  • budete schopný hodiť za hlavu zbytočný stres a nervozitu, vaša hladina hormónov vám totiž dodá silnú odolnosť
  • budete lepšie a ľahšie zvládať prácu s každodennými povinnosťami a celý svoj život a jeho pozitíva si budete viac užívať
  • spomalíte proces starnutia pokožky, orgánov, svalov a kostí, skrátka celého organizmu

Nie, naozaj v tom nie sú žiadne čary. Mnohé z týchto účinkov sa stali realitou pre nespočetne veľa cvičiteľov tohto unikátneho systému.

Treba však poznamenať, že k týmto účinkom sa dopracujete len tak, že vynaložíte dostatočne primerané úsilie. Odborníci na túto zostavu cvikov hovoria o minimálnej dobe 3 mesiacov každodenného cvičenia.

V praxi teda pre získanie vyššie uvedených benefitov počítajte aspoň so štvrťrokom pravidelného cvičenia.

Ako správne cvičiť 5 Tibeťanov?


Cvičiť je najideálnejšie ráno. Ak to nie je možné, tak kedykoľvek počas dňa. Pravidlom ale je, aby ste necvičili neskôr ako po piatej popoludní.

Neskoršie cvičenie by totiž podľa niektorých zdrojov mohlo mať za následok nabudenie tela energiou. To by mohlo byť kontraproduktívne so snahou večer zaspať.

Absolvujte cvičenie v pohodlnom voľnom domácom oblečení a vo vyvetranej miestnosti.

K samotnému cvičenie nepotrebujete žiadne extra nástroje ani náradie, len karimatku alebo aspoň preloženú deku na podlahe. A môžete začať.

Ako správne cvičiť 5 tibeťanov?
Ako správne cvičiť 5 tibeťanov?

Prvý Tibeťan


Vzpriamene sa postavte na podložku, nohy rozkročte na šírku ramien a rozpažte ruky. Dlane s prstami pri sebe smerujú nadol smerom k podložke.

Začnite sa točiť s otvorenými očami okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek. Otočky si počítajte.

Otočte sa 21-krát bez prerušenia. Potom zostaňte stáť. Dajte si ruky vbok a zhlboka sa 2-krát nadýchnite. Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami.

Druhý Tibeťan


Položte sa rovno s nohami natiahnutými pri sebe na podložku.

Ruky si dajte pozdĺž tela. Pri nádychu nosom dvíhajte hlavu len v krčnej chrbtici, až sa vám brada dotkne hrudníka. Zároveň s hlavou dvíhajte aj spojené nohy až približne do 90° uhla. Vydýchnite ústami a vráťte sa nohami aj hlavou späť na podložku.

Celý pohyb by mal byť plynulý a hladký. Opakujte cvik 21-krát a vždy sa nadychujte nosom pri zdvíhaní a vydychujte ústami pri ukladaní hlavy a nôh späť na podložku.

Po absolvovaní 21 opakovaní sa postavte. Dajte si ruky vbok a zhlboka sa 2-krát nadýchnite. Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami.

Tretí Tibeťan


Kľaknite si na podložku s prstami na nohách opretými o podložku a kolenami na šírku ramien. Majte vzpriamený trup s rozpaženými rukami, ktoré dlaňami položíte na zadok alebo podeň.

Celú chrbticu držte vzpriamene a pomaly sa bradou dotknite hrudníka. Nadýchnite sa nosom a súčasne pomaly zakláňajte hlavu dozadu. Rovnako tak aj telo v páse, a to najviac ako budete schopní.

Ruky zapreté pod zadkom vám pomôžu udržať rovnováhu. Po kĺzavom pohybe dozadu až pokiaľ to pôjde vydýchnite ústami a opäť sa kĺzavo vracajte do východiskovej polohy.

Cvik opakujte 21-krát a po ňom sa 2-krát zhlboka nadýchnite – nosom nádych a ústami výdych.

Štvrtý Tibeťan


Sadnite si na podložku vzpriamene s rovným chrbtom a vystretými nohami pri sebe. Ruky pozdĺž tela položte dlaňami tesne vedľa bokov na podložku.

Bradou sa dotknite hrudníka. Nadýchnite sa nosom a plynulým pohybom zdvihnite boky a bedrá z podložky. Nohy pritom pokrčte v kolenách a oprite si ich o chodidlá na podložku. Zároveň zakloňte hlavu, koľko len môžete.

Mali by ste sa dostať do polohy, kedy je váš trup rovnobežne s podložkou, ale nohy a paže sú zvisle.

Pomaly kĺzavo sa vráťte do východiskovej polohy v sede na podložke. Cvik vykonajte 21-krát. Potom sa postavte s rukami vbok a 2-krát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite.

Piaty Tibeťan


Ľahnite si na podložku.

Dajte nohy asi 50 cm od seba a potom sa vzoprite na dlaniach a prstoch nôh nad podložku so vztýčenou hlavou. Vdychujte nosom a snažte sa udržať nohy aj ruky napäté.

Potom zároveň dvíhajte zadok hore a skloňte hlavu k hrudníku. Vaše telo by malo vytvárať s podložkou trojuholník. Pri návrate do východiskovej polohy tela nad podložkou vydýchnite ústami.

Na podložku sa nespúšťajte. Zostaňte dlaňami a prstami nôh zapretí nad ňou a opakujte cvik 21-krát. Potom sa opäť 2-krát zhlboka nadýchnite a vydýchnite.

5 Tibeťanov video


Rada na záver


Môžete začať cvičiť tiež zostupne. Teda týždeň cvičiť 21-krát každý cvik, ďalší týždeň dva ubrať a cvičiť len 19-krát každý cvik. Takto môžete pokračovať a stále uberať až k trom opakovaniam každého cviku.

Po absolvovaní tohto cyklu potom môžete opäť zvyšovať až na 21 opakovaní každého cviku.

Počúvajte svoje telo a cvičte radšej s rozvahou a pomalšie. Uponáhľaným cvičením si rozhodne nepomôžete.

Rovnako možno raz týždenne cvičenia vysadiť. Je dôležité, aby to bolo len jeden deň, inak sa výsledok na vašom tele dostaví oveľa neskôr ako za tri mesiace. To by ste iste nechceli, preto sa radšej disciplinovane držte svojho cieľa a cvičte čo najpravidelnejšie.

Zdroje:

4.1/5 - (9 hlasov)

2 Komentáre

  1. Super, začala som cvičiť pred týždňom od 7 opakovaní lebo ma bolela chrbtica a už sa to lepší.Teraz cvičím už 11 opakovaní.Pekne ste to vysvetlili.👍

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.