LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaČo sa deje s vašim telom, keď konzumujete cukor?

Čo sa deje s vašim telom, keď konzumujete cukor?

Ak máte veľkú chuť na sladké, nie ste v tom sami. Vo väčšine prípadov sú chute na cukor spôsobom, ktorým vám vaše telo oznamuje, že potrebujete energiu.

Najmä preto, že cukor je pre vaše telo preferovaným zdrojom energie a základnou živinou pre každodenné činnosti. Je síce pravda, že telo cukor potrebuje – a určite má aj svoje zdravotné výhody. Príliš veľa sladkého môže prispieť k zdravotným problémom.

Aby sme zistili, čo sa deje s vaším telom, keď denne konzumujete cukor, pozrime sa na niekoľko faktorov.

 

Čo je cukor?

Rozlišujeme dva druhy cukrov – prírodný a pridaný. Prírodné cukry sa nachádzajú v mnohých potravinách vrátane ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

Pridané cukry sú cukry a iné kalorické sladidlá, ktoré sa v potravinách prirodzene nevyskytujú, ako napríklad med, xylitol, javorový sirup, kukuričný sirup a melasa.

Hoci vaše telo potrebuje cukor na prežitie, keď sa cukor rýchlo vstrebáva do tela, môže to spôsobiť prudký nárast glukózy a inzulínu – to môže časom prispieť k zdravotným problémom.

náhrada cukru

Extra glukóza, ktorú vaše telo nevyužije, sa ukladá v pečeni a svaloch, aby sa využila, kým ju nebudete potrebovať. Ukladanie glukózy je dôležité, ale príliš veľa glukózy môže prispieť k steatóze pečene (stukovateniu).

Benefity konzumácie cukru

Medzi výhody konzumácie cukru patrí zásobovanie tela energiou, zlepšenie nálady a zlepšenie pleti.

Dodáva vám energiu 

Pri rozklade cukru v tele vzniká glukóza, ktorá sa okamžite mení na energiu pre bunky a svaly. Cukor je pre vaše telo preferovaným zdrojom energie. Bez jeho dostatočného množstva sa môžete cítiť unavení a vyčerpaní.

Keď ste hladní, glukóza uložená v pečeni sa uvoľňuje prostredníctvom procesov nazývaných glykogenolýza a glukoneogenéza, aby vaše svaly dostávali stály prísun energie a udržovali stabilnú hladinu cukru v krvi.

 

Keď jete, hormón inzulín stimuluje proces nazývaný glykolýza, ktorý rozkladá skonzumovaný cukor na energiu. Vaše telo potrebuje stály prísun glukózy, preto je dôležité jesť rôzne zdroje sacharidov.

Zlepšuje náladu

Nie je žiadnym tajomstvom, že cukor nás robí šťastnými – a niektorí ľudia po ňom dokonca túžia pravidelne. Pri konzumácii cukru sa v mozgu uvoľňuje neurotransmiter dopamín, ktorý je zodpovedný za motiváciu.

Túžba po cukre a sladkých jedlách je výrazne ovplyvnená dopamínovým systémom, čo môže spôsobiť zmenu nálady po ich konzumácii.

javorový syrup

Poskytuje živiny z prírodných zdrojov

Prírodné potravinové zdroje cukru a sacharidov sú plné dôležitých živín pre telo. Napríklad ovocie a zelenina sú zdrojmi sacharidov, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu.

Laktóza je prírodný cukor, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch. Mlieko, syry a jogurty sú vynikajúcim zdrojom vápnika, vitamínu D, fosforu a horčíka. Okrem toho sú obilniny, ako napríklad quinoa, celozrnný chlieb, cestoviny, farro a jačmeň, dobrým zdrojom vlákniny a vitamínov skupiny B. 

Riziká a faktory

Hoci je cukor nevyhnutnou súčasťou stravy každého z nás, jeho nadmerná konzumácia má aj negatívne stránky a potenciálne zdravotné riziká. Americká smernica pre výživu Američanov odporúča konzumovať menej ako 10 % kalórií v podobe pridaného cukru.

V každom grame cukru sú 4 kalórie, takže pri dennom príjme 2 000 kalórií je to 50 gramov denne.

Spôsobuje únavu

Konzumácia veľkého množstva rafinovaných sacharidov a pridaného cukru vedie k prudkému nárastu hladiny cukru v krvi, po ktorom nasleduje energetický kolaps. Môžete sa cítiť pomalí a unavení.

Kombinácia sladkých jedál s potravinami bohatými na bielkoviny, ako sú grécky jogurt, orechy a vajcia, však pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a prispieva k trvalej energii.

Ak si napríklad popoludní radi dáte sušienku, zvážte, či ju neskombinujete s hrsťou mandlí, aby ste získali aj nejaké bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky.

flav drops nahrada cukru

Súvislosť s chronickými ochoreniami 

Nadmerná konzumácia pridaného cukru sa spája aj s vyšším rizikom chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka 2. typu, nealkoholové ochorenie pečene a zhoršenie kognitívnych funkcií.

Nadbytok pridaného cukru zvyšuje zápal a oxidačný stres v tele, čo môže poškodiť orgány a tkanivá. Môže tiež viesť k inzulínovej rezistencii, ktorá prispieva k dlhodobo vysokej hladine cukru v krvi.

Časom môže vysoká hladina cukru v krvi spôsobiť poškodenie nervov, srdca a malých ciev v očiach a obličkách.

Môže byť návykoví

Ďalším aspektom pri konzumácii cukru je emocionálny aspekt, keď v strese alebo úzkosti siahneme po sladkostiach. Je to prirodzený sklon, pretože cukor uvoľňuje upokojujúce chemické látky v mozgu.

 Dobrý pocit vyvolaný konzumáciou cukru je dočasný a po jeho odznení ľudí často poháňa k ďalšej konzumácii cukru.

Jesť sladkosti môže byť jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom. Je však dôležité nájsť si aj iné, nepotravinové mechanizmy na zvládanie stresu, úzkosti a depresie, aby ste predišli samoliečbe sladkosťami.

Prispôsobenie príjmu cukru vášmu telu

Neexistuje žiadne odporúčané množstvo cukru, ktoré by ste mali denne skonzumovať. Dostatok cukru z prírodných zdrojov udržuje energiu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Zaradenie sacharidového zdroja do každého jedla spolu so zdrojom bielkovín a tukov vám pomôže zabezpečiť, aby ste vyvážene prijímali dostatok cukru.

Kombinácia sacharidov s bielkovinami a tukmi pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Taktiež zabraňuje extrémnym výkyvom cukru v krvi.

Ak potrebujete poradiť s vyvážením stravy alebo chcete lepšie pochopiť, ako cukor ovplyvňuje vaše telo, obráťte sa na registrovaného dietológa.

 

Zdroj:

4.8/5 - (33 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lara
Lara
Študentka sociológie, ktorá miluje prírodu, šport, plávanie a turistiku. V plávaní nachádzam nielen fyzickú výzvu, ale aj relax od bežných činností, a turistika ma privádza na miesta, kde nachádzam pokoj a nové inšpirácie. Cvičenie nie je pre mňa iba povinnosťou - ale rituálom, ktorý posilňuje moje telo aj myseľ. Vždy sa riadim mottom: ,,Zdravie je najcennejším bohatstvom.”

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.