LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPomôcky na cvičenieMedicinbal - úžasná športová pomôcka! + (TOP 5)

Medicinbal – úžasná športová pomôcka! + (TOP 5)

Táto legendárna lopta zažíva už nejaký čas svoj comeback a je to nielen vynikajúca pomôcka na cvičenie a na precvičenie celého tela, ale tiež na rehabilitovanie. Medicinbal má podobu lopty, ktorá môže mať rôznu hmotnosť. Toto náčinie je veľmi populárne pri cvičení typu crossfit, ale nielen to – hodí sa do domácej posilňovne a určite ho nájdete aj vo fitness centrách.

Vďaka medicinbalu si zlepšíte svalovú silu, koordináciu celého tela, zároveň si môžete zlepšiť svoj športový výkon a spevníte si celé vaše telo. Je teda ideálnym doplnkom ku všestrannému precvičeniu celého tela. Možno váhate, či môže byť naozaj táto lopta taká účinná? Prečítajte si v tomto článku, ako vyzerá, ako sa s ňou cvičí, aj koľko stojí.

Čo je to medicinbal?

Vedeli ste, že ako aj názov napovedá, medicinbal je tiež lekárska pomôcka?

Je skvelý na využitie pri koordinačnom, ale aj dynamickom tréningu a je to výborná pomôcka na cvičenie.

Medicinbal patrí medzi jednu z najstarších gymnastických pomôcok. Je najčastejšie vyrobený z pevného materiálu, ktorý je odolný voči nárazom, je vodoodolný a má veľmi dobrý priľnavý povrch. Vďaka tomu dobre drží, nešmýka sa a môžete ho aj bez problémov umývať.

Kedysi boli vyrábané skôr z kože, dnes ich nájdete vyrobené prevažne plastu alebo z umelej kože.

Vnútorný priestor medicinbalu je vyrobený tak, aby bol čo najmenej pružný, ale čo o to viac tuhý.

Veľmi zaujímavým faktom je, že medicinbal bol v určitej podobe známy už v období staroveku.

Najlepšie medicinbaly – TOP 5 – konzultované s odborníkmi

Pomôcka na cvičenie

Medicinbal pomôže nájsť v rôznych váhových kategóriách od jedného kilogramu až po niekoľko kilogramov.

Stredná váha je 5 kg. Táto váha je už vhodná pre stredne náročné cvičenia aj pre objemový tréning.

Toto sú tie najhlavnejšie výhody cvičenia s medicinbalom:

 • Budovanie svalovej sily;
 • Zlepšenie športového výkonu, rýchlosti a vytrvalosti;
 • Zlepšenie koordinácie a spevnenie celého tela;
 • Skvele buduje celkovú vnútornú silu.

V súčasnosti poznáme rôzne druhy medicinbalu. Každý z nich má trochu iný spôsob použitia a inú funkciu. Tu sú tie najznámejšie:

 • Klasický medicinbal – zvyčajne máva dvojitú textúru na povrchu, aby bol lepšie uchopiteľný pri cvičení. Tým, že majú rozmanitú textúru, mení to ich pružnosť a tá sa prejavuje, napríklad, pri hádzaní na stenu. Klasický medicinbal je ideálny do telocvične či na kruhový tréning. Je to tiež veľmi zábavná pomôcka aj pri klasickom cvičení typu drepy.
 • Wall Ball – je mäkší na povrchu, vďaka čomu je aj pružnejší. Bude ideálny na jeho hádzanie o stenu silou alebo pri tréningu s partnerom, pretože sa tiež veľmi dobre drží a je pevný. Veľmi pravdepodobne ho tiež nájdete vo fitness centrách, je tiež obľúbený medzi atlétmi.
 • Medicinbal s úchytmi – umožňuje vykonávať rýchle rotačné pohyby alebo s ním môžete cvičiť v jednej ruke podobne ako s kettleball. Cvičenie je tak dynamickejšie a vo zväčšenom rozsahu pohybu. Tento druh tiež prispieva k rozvoju funkčnej sily.
 • Slamballs – jeho vnútro je naplnené pieskom a môžete ho pri tréningu tiež oprieť o stenu alebo položiť na zem.

Ak začínate s medicinbalom, odporúčame vám skôr klasický medicinbal, ktorý bude ideálny na váš štandardný tréning.

Keď si na medicinbal lepšie zvyknete, naučíte sa ho používať a keď už budete vedieť, aké cvičenie s ním vám vyhovuje, môžete si zadovážiť aj ďalšie druhy pre váš ešte lepší tréning.

Cena medicinbalu

Ceny medicinbalu sú rôzne a závisia predovšetkým od toho, o aký druh medicinbalu máte záujem. Najlacnejšia verzia je slamball a medicinbal s úchopmi, drahšie verzie, najmä tie, ktoré majú vyššiu hmotnosť sú zvyčajne o niečo drahšie.

Tie najlacnejšie slambally nájdete v cenách od cca 12 Eur a vyššie, podobná je cena medicinbalu s úchytmi zhruba do ceny 20 Eur. Ak máte záujem o verziu s vyššou hmotnosťou do 5 kg, cena medicinbalu sa pohybuje od 30 do 50 Eur.

Na rozdiel od iných športových pomôcok, napríklad činiek, je táto pomôcka o niečo drahšia, ale jej efekt je o to väčší. A tiež dokáže priniesť skvelú zmenu rutiny vášho tréningu ako aj motiváciu.

Najlepšie cviky s medicinbalom

S medicinbalom môžete prakticky posilňovať všetky svaly na vašom tele. Všetko závisí len od techniky cvičenia a od použitia medicinbalu. Podobne ako v prípade činiek, medicinbal vyvíja väčšiu záťaž na svaly, a tým pádom je s ním cvičenie efektívnejšie. Ak práve nenavštevujete fitness centrum, kde by bol medicinbal súčasťou kruhového tréningu, efektívne s ním budete cvičiť aj doma.

Zapojte ho do vašej klasickej rutiny a cvičenie bude namáhavejšie, ale o to zábavnejšie. Cvičte s ním klasické sed-ľah cviky či ruské otočky. Taktiež ho môžete použiť aj na cvičenie drepov a prakticky sa dajú zapojiť do akéhokoľvek vášho cvičenia.

Ako vybrať medicinbal

Je dôležité si ujasniť niekoľko dôležitých kritérií. Sú to tieto:

 • Premyslite si, s akou váhou chcete cvičiť – pre ženy sú vhodnejšie o niečo ľahšie medicinbaly než pre mužov;
 • Vyberte si váhu, ktorá nie je príliš ťažká na nosenie.
 • Materiál – veľmi dôležité je, aby vám vyhovoval tiež materiál, z ktorého je medicinbal vyrobený. Najlepšie bude, ak zájdete do niektorej športovej predajne a vyskúšate si rôzne materiály. Tak budete presne vedieť, čo vám vyhovuje.
 • Cena a značka – v neposlednom rade je tiež dôležité premyslieť si, koľko chcete do medicinbalu investovať a či je pre vás dôležitá aj značka.

Medicinbal kúpite s váhou od jedného do dvanástich kilogramov. Nekupujte si zbytočne príliš ťažký medicinbal, ktorý bude nad vaše sily. Pre väčšinu zdatnejších športovcov je ideálna váha od 5 do 7 kilogramov.

Tiež je dôležité to, ako chcete s medicinbalom cvičiť. Ak nie je zvyknutý na kruhový tréning, crossfit alebo na cvičenie v telocvični, nevyberajte si zbytočne tie druhy, ktoré sú ideálne na tieto účely.

Vyberte si skôr klasickú verziu alebo medicinbal s úchytom s primeranou hmotnosťou.

Materiál medicinbalu hrá tiež dôležitú úlohu pri vašom výbere. Okrem iného ovplyvňuje tiež životnosť vášho medicinbalu, ale viac-menej každý povrch budete môcť čistiť tak, aby bol vždy pripravený na ďalšie použitie. Počítajte však s tým, že, napríklad, kožený medicinbal je o niečo drahší ako ten gumený.

Táto retro pomôcka s telocvične sa teda môže stať vaším verným spoločníkom pri cvičení. Je skvelá na posilnenie akýchkoľvek svalov a navyše spestrí a zefektívni cvičenie tak, aby ste skôr dosiahli požadované výsledky bez ohľadu na to, či sa jedná o spevnenie vášho tela alebo o zlepšenie vašej koordinácie.

4.9/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.