LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPomôcky na cvičenieZávažie na nohy - Vyberáme tie najlepšie (TOP 5)

Závažie na nohy – Vyberáme tie najlepšie (TOP 5)

Závažie na nohy je praktická pomôcka na cvičenie. Je to ideálny spôsob, ako zlepšiť kondíciu počas tréningu.

Väčšina závaží na členky sú v podstate malé vrecúška s pieskom, ktoré si pripevníte okolo členkov pomocou popruhu na suchý zips. V dnešnom článku si povieme, kedy sú vhodné a naopak, kedy ich radšej vynechať + zistíte ako s nimi cvičiť. Poďme na to.

Najlepšie závažie na nohy

Typické závažia sa pohybujú v hmotnosti od 1 do 5 kg a možno ich použiť počas bežnej chldze alebo začleniť do tréningu.

Pridanie členkových závaží do tréningu je skvelý spôsob, ako zvýšiť odpor počas jednotlivých cvikov. Ak vám už nestačia cviky s vlastnou váhou, týmto spôsobom môžete zvýšiť náročnosť cvikov.

Keďže väčšina závaží na členky má nízku hmotnosť, je to tiež skvelý spôsob ako sa dostať späť do formy po zranení alebo operácii.

žena cvičí so závažím na nohe

Aj keď závažia na nohy nie sú tak preštudované ako iné bežné metódy kondičného tréningu, výskum naznačuje, že môžu byť vhodné na zvýšenie dynamiky cvikov a pomáhajú tiež spáliť viac tuku počas cvičenia.

Okrem toho, v špecifických prípradoch môže nosenie závažia na nohu zlepšiť fungovanie kolenného kĺbu a zvýšiť rovnováhu u ľudí, ktorí sa zotavujú po mŕtvici (zdroj).

Čo sú závažia na nohy?

Ako sme už spomenuli, závažia na nohy sú závažia, ktoré si pripevníte okolo členkov. Sú navrhnuté tak, aby zvyšovali odpor počas chôdze alebo cvikov. Vďaka zvýšenému odporu viac zapojíte jednotlivé svalové partie na spodnej časti tela.

Závažia na členky ponúkajú zaujímavý spôsob ako ozvláštniť svoj tréning, a tým „šokovať“ svaly.

V posilňovni často používajú ako alternatívu ku klasickým závažiam na nohy napríklad kladku, tak ako vidíte na obrázku nižšie.

závažie na nohy na kladke

Ako vybrať tie správne závažia na nohy?

Pred nákupom si premyslite si niekoľko vecí. Musíte myslieť hlavne na váhu, materiál a zapínanie.

Pri nákupe závaží na členky tiež zvážte, na aký typ cvičenia ich plánujete použiť. Napríklad, ak milujete HIIT tréningy, budete potrebovať pár, ktorý je odolnejší a bezpečnejší.

Váha

Najprv sa zamyslite nad hmotnosťou, ktorú chcete a hlavne nad tým, čo vaše telo dokáže zvládnuť.

Hmotnosť by mala byť prvou vecou pri kúpe závaží na členky a množstvo závažia v každej sade by malo byť v súlade s úrovňou vašej zručnosti. Zo začiatku vám úplne bude stačiť 1 kg závažie.

Možno to neznie ako veľa, ale verte nám, výpady budú oveľa náročnejšie a ten priganý kilogram budete cítiť. Ak máte pochybnosti, vyberte si pár s nastaviteľnou hmotnosťou, aby ste mohli zistiť, aká úroveň odporu vám najviac vyhovuje.

Materiál

Závažia na členky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ale väčšina z nich je vyrobená z neoprénu. Ten je dostatočne pevný a má skvelú priedušnosť. Niektoré jemnejšie varianty sú potiahnuté polyesterom, bavlnou alebo froté, ktoré poskytujú väčšie pohodlie.

Zapínanie

Pred začatím cvičenia je potrebné zabezpečiť, aby boli závažia dobre upevnené, aby ste predišli zraneniu alebo odreniu pokožky. Väčšina produktov je vybavená suchým zipsom, ktorý toto všetko zabezpečí.

Kedy je vhodné ich použiť?

Skvelé je, že závažia na nohy dokážu aj z bežných činností spraviť formu kardio tréningu. Nezáleží na tom, či sa práve venujete joge alebo silovému tréningu.

závažie na nohy

Jednoducho si pripnite závažia na členky a váš tréning naberie úplne nový rozmer. Členkové závažia sú skvelým spôsobom, ako jednoducho pridať náročnosť vášmu tréningu. Aj, keď sa to nemusí zdať, túto pridanú hmotnosť budete rozhodne cítiť (aj na druhý deň, keď dostanete svalovku po dobre odtrénovanom tréningu).

Samozrejme nejde o komplexný nástroj, ktorým odcvičíte celé telo. Sú ideálne ako doplnok do tréningu, ktorý zahŕňa aj silový tréning a kardio.

Nie je vhodné na každý typ cvičenia. Ak vás trápia ťažkosti s kĺbami, môže ich pridaná hmotnosť ešte zhoršiť. Neodporúčame používať príliš ťažké závažia na nohu pri aktivitách ako je tanec, beh alebo akékoľvek cvičenie, ktoré si vyžaduje skákanie (napríklad HIIT). Pri týchto tréningoch používajte radšej ľahšie závažia.

Závažia na členky nie sú vhodné na pridávanie náročnosti k chôdzi alebo behu

Akú hmotnosť zvoliť?

Nezačínajte príliš ťažkou hmotnosťou. Začiatočníci by mali úplne vynechať pridávanie závaží až, kým nezvládnu dokonalé prevedenie techniky jednotlivých cvikov.

Cvičenie s vlastnou telesnou hmotnosťou je spočiatku dosť náročné. Keď sa budete cítiť istí v jednotlivých cvikoch, potom môžete pridať váhu navyše.

Po zvládnutí cvičenia s vlastnou váhou začnite s 1 kg závažím a postupne ho môžete zvyšovať podľa pocitu.

závažie na nohy

Kedy závažia radšej vynechať?

Mnoho internetových obchodov závažie na nohy propaguje ako vhodné riešenie na zvýšenie náročnosti chôdze.

To nie je tak úplne pravda. Závažia na členky nie sú vhodné na pridávanie náročnosti k chôdzi alebo behu.

Dodatočná váha môže zbytočne namáhať kolená a bedrové kĺby, ako aj chrbát, čo by mohlo viesť k zraneniu alebo presileniu.

Sú vhodné pri posilňovaní alebo rehabilitačných cvičeniach spodnej časti tela.

V ponuke obchodov nájdete aj závažia na ruky. My máme jeden skvelý TIP, pokojne použite vaše závažia na nohy ako závažia na zápästia a naopak. Je to v podstate tá istá pomôcka na cvičenie.

Aby sme vám pomohli nájsť najlepšie závažie na nohy, otestovali sme niektoré z najobľúbenejších produktov.

žena cvičí so závažím na nohe

Testovali sme ich počas silových tréningov a zisťovali sme, aké sú pohodlné, či sa ľahko prispôsobujú a ako dobre držia na nohe.

Čítajte ďalej a pozrite si tipy na najlepšie závažia na nohy.

Aké sú najlepšie závažia na členky?

Najlepšie celkové závažia na členky sú podľa nás nastaviteľné závažia inSPORTline Ankler X.

Počas testovania sme zistili, že sú mimoriadne pohodlné, so silnými suchými zipsami, ktoré udržia závažia na mieste aj počas náročného cvičenia.závažie na nohy insportline

Ako už názov napovedá, je tu aj možnosť nastavenia hmotnosti, čo im dáva skutočne veľkú univerzálnosť.

Sú mäkké, pohodlné a majú super bezpečné upevnenie, čo znamená, že závažia sa nebudú pohybovať pri jednotlivých cvikoch.

Navyše sa nemusíte báť o svoj vzhľad, pretože tieto závažia vyzerajú skvele a majú pohodlný a všestranný dizajn.

Nevýhodou však je, že ich cena je mierne vyššia oproti konkurencii.

Pozrite si ako používať závažia na nohy v nasledujúcom videu:

3.4/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.