Stolný tenis a ping pong sú často zamieňané pojmy. Hoci majú veľa spoločných prvkov, ide o dva rozdielne športy s odlišnými pravidlami a históriou. V tomto článku sa podrobne pozrieme na rozdiely medzi týmito dvoma športmi a ich vývoj v priebehu rokov.
Obsah článku
História Stolného tenisu a ping pongu
Vznik Stolného tenisu
Stolný tenis má svoje korene v 19. storočí v Anglicku, kde sa vyvinul z tzv. „nástenného tenisu“.
Prvým oficiálnym turnajom v stolnom tenise bol organizovaný v Londýne v roku 1901, čo z neho urobilo jeden z najstarších organizovaných športov na svete.
História stolného tenisu na Slovensku siaha až do roku 1926, keď bol založený Slovenský zväz stolného tenisu (SZST).
Odvtedy slovenskí hráči a hráčky reprezentujú našu krajinu v medzinárodných súťažiach vrátane majstrovstiev Európy, sveta a olympijských hier. V priebehu rokov sa slovenský stolný tenis rozvíjal a posilňoval svoju pozíciu na medzinárodnej scéne.
„Stolný tenis je oficiálnym olympijským športom“
Medzi najúspešnejších slovenských stolnotenisových hráčov patrili János Molnár, Milan Ordaš, Eva Ódorová či Barbora Balážová.
V súčasnosti sa slovenskí stolnotenisoví hráči a hráčky zúčastňujú na medzinárodných turnajoch a súťažiach s cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky a udržať tradíciu úspechu.
Rozvoj Ping Pongu
Ping pong sa vyvinul z hry, ktorá sa hrala so stolnotenisovými raketami a loptičkami na konci 19. storočia. Prvýkrát sa tento názov objavil v roku 1901, keď ho anglická firma J. Jaques & Son registrovala ako obchodnú značku.
Ping pong sa rýchlo rozšíril do celého sveta a stal sa populárnou zábavou v spoločenských kluboch a domácnostiach.
Rozdiely medzi Stolným Tenisom a Ping Pongom
Pravidlá
Hoci sa na prvý pohľad môžu tieto dva športy zdať podobné, majú niekoľko zásadných rozdielov vo svojich pravidlách:
- Počet loptičiek: Stolný tenis sa hrá s jednou loptičkou, zatiaľ čo pri ping pongu sa môžu použiť až tri loptičky naraz.
- Veľkosť raket: Rákety v stolnom tenise sú väčšie a ťažšie ako v ping pongu, čo umožňuje rýchlejšie a silnejšie údery.
- Skóre: V stolnom tenise sa hrá na 11 bodov, zatiaľ čo v ping pongu na 21 bodov.
- Podanie: Pri stolnom tenise sa podávanie mení po dvoch bodoch, v ping pongu po päťbodových intervaloch.
- Povrch raket: V stolnom tenise môžu hráči používať gumové povrchy s rôznymi vlastnosťami, čo umožňuje širokú škálu úderov a stratégií. V ping pongu sú povrchy raket jednotné a zjednodušené, čo obmedzuje variabilitu úderov.
Súťaže v stolnom tenise a ping pongu
Stolný tenis je oficiálnym olympijským športom od roku 1988 a je súčasťou mnohých medzinárodných súťaží, ako sú napríklad Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy alebo Ázijské hry. Viac sa dočítate na webe slovenského olympijskeho tímu…
Stolný tenis je obľúbený najmä v Ázii, kde dominujú hráči z Číny, Južnej Kórey a Japonska.
Ping pong, na druhej strane, nie je olympijským športom a je viac zameraný na rekreačné hranie a spoločenské udalosti.
Medzi najväčšie súťaže patrí Svetový šampionát v ping pongu (WCPP), ktorý sa koná každoročne od roku 2011. Táto súťaž zdôrazňuje zábavu a pohostinnosť, čo odráža menej formálnu povahu ping pongu oproti stolnému tenisu.
Čítať viac o ping pongu na Slovensku…
Záver
Hoci majú stolný tenis a ping pong veľa spoločných prvkov, ide o dva odlišné športy s vlastnou históriou a pravidlami. Stolný tenis je viac zameraný na profesionálnu súťaž, zatiaľ čo ping pong je zábavný a spoločenský šport. Oba športy majú svoje miesto vo svete športu a ponúkajú rôzne úrovne zábavy a výzvy pre hráčov.
Ak sa chcete venovať tomuto krásnemu šport, prečítajte si náš článok o výbere pingpongového stola.