LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínRich Piana a jeho značka 5 % Nutrition: steroidy, fanúšikovia a smrť

Rich Piana a jeho značka 5 % Nutrition: steroidy, fanúšikovia a smrť

Rich Piana je meno známeho amerického bodybuildera, ktorý založil značku pomôcok na cvičenie a doplnkov výživy s názvom 5 % Nutrition. Aký príbeh sa za na prvý pohľad náhodným číslom skrýva? A kto to bol Rich Piana? Na toto aj mnohé ďalšie nájdeš odpovede v nasledujúcom článku.

Čo je to Rich Piana 5 % Nutrition?

Rich Piana 5 % Nutrition je značka amerických doplnkov výživy, ktorá funguje od roku 2014. Pôvodne začínala ako značka fitness oblečenia, neskôr sa ich pôsobenie prenieslo aj na trh s doplnkami výživy.

Prečo práve 5%?

Rich Piana bol známy svojou húževnatosťou a pracovitosťou. Počas svojej aktívnej kariéry nazbieral množstvo ocenení a stal sa symbolom vzácneho spojenia talentu, genetiky a cieľavedomosti – bez ktorých sa vo vrcholovej kulturistike uspieť nedá.

Rich raz povedal, že 5 % ľudí symbolizuje hŕstku tých, ktorí sú ochotní obetovať všetko, čo treba, aby dosiahli ich cieľ.

Richa svet poznal ako športovca, ktorý kulturistike zasvätil celý svoj život a pred ničím sa nezastavil: aj vďaka tomu si získal mnoho fanúšikov. Bol ochotný urobiť čokoľvek. Zdieľal nielen tipy na cvičenie, ale na svojom Youtube kanále či Instagrame sa zdôveroval aj s menej ružovými stránkami vrcholovej kulturistiky.

Otvorene hovoril napríklad o užívaní anabolických steroidov, bez ktorých to (podľa jeho, ale aj podľa slov mnohých iných slávnych kulturistov) jednoducho nejde. Zároveň však pred užívaním týchto látok varoval bežnú populáciu a bol si vedomý všetkých rizík, ktoré so sebou prinášajú. Tie sa mu neskôr aj stali osudnými.

Kto to bol Rich Piana?

Celým menom Richard Eugene Piana, no svet ho pozná pod menom Rich Piana. Patrí k najúspešnejším americkým bodybuilderom, ktorých dosah ďaleko prekročil iba hranice sveta fitness.

Rich Piana však nebol iba kulturista, ale aj úspešný motivačný rečník. Státisíce fanúšikov motivovali jeho motivačné citáty, no aj drsná pravda: bol známy tým, že si nedával servítku pred ústa a veci hovoril tak, ako ich mal na srdci.

Rich netajil, že užíval anabolické steroidy

Rich sa viackrát verejne priznal, že užíva zakázané látky. Z anabolických steroidov priznal trenbolón, ktorý je vo svete dopingu známy svojím takmer 5 x vyšším účinkom než testosterón. Zaujímavosťou je, že sa využíva a je schválený iba pre veterinárnu prax – to však, očividne, ľudí pred jeho užívaním nezastaví.

Vo svete kulturistiky je trenbolón obľúbený najmä kvôli tomu, že, narozdiel od testosterónu, nespôsobuje zadržiavanie vody. Nie je to s ním ale zďaleka ružové: potláča prirodzenú produkciu testosterónu, spôsobuje vypadávanie vlasov, zvýšenie cholesterolu či zvýšené uvoľnovanie zápalových mediátorov.

Trenbolón patrí medzi zakázané látky a akékoľvek množstvo v odobratej vzorke je považované za porušenie Antidopingového kódexu WADA (World antidoping agency) a nasleduje nekompromisný zákaz činnosti.

Rich priznal aj užívanie syntetického rastového hormónu a inzulínu, ktoré patria k dopingovej klasike.

Ku cti mu slúži, že spolu s priznaním pred nedovoleným dopingom laickú verejnosť varoval a sám hovoril, že si je vedomý všetkých rizík, ktoré so sebou prinášajú.

Anabolické steroidy sa mu stali osudnými

Richovi úspech v kulturistike nemožno uprieť, treba však povedať, že sa mu toto odhodlanie aj stalo osudným.

V roku 2017 vo veku 46 rokov zomrel na následy užívania anabolických steroidov. Doma ho v bezvedomí objavila jeho priateľka. Následne strávil niekoľko týždňov v umelom spánku, z ktorého sa už neprebudil.

Aké sú zásady značky 5 % Nutrition?

Na Richovu pamiatku nám ostala jeho značka doplnkov stravy, ktoré sú dnes k dostaniu aj na našom trhu.

Značka 5 % Nutrition dbá na:

  • vysokú kvalitu a bezpečnosť svojich výrobkov
  • pravidelné laboratórne prísne kontroly kvality
  • expanziu na zahraničný trh
  • vytváranie kontaktu so zákazníkom
  • pravidelná účasť na celosvetových kulturistických súťažiach a expo

Fitland výber: Rich Piana 5 % Nutrition: k toré sa oplatí vyskúšať?

Predtréningovka 5 % Nutrition Kill it

Táto predtréningovka obsahuje mnohé overené a obľúbené účinné zložky, ako napríklad:

Kofeín a kreatín patria k najoverenejším, bezpečným a nejefektívnejším suplementom, ktoré sa spájajú so zlepšovaním športového výkonu. Kofeín ti pomôže oddialiť únavu aj subjektívne znížiť jej vnímanie. Beta alanín, ak ho ješ pravidelne, pomôže lepšie zvládať vysoko-intenzívny výkon.

V jednej dávke obsahuje Kill it 250 mg kofeínu, čo splní odporúčanú predtréningovú dávku pre väčšinu ľudí.

Kill it predtréningovka má v jednej dávke takmer nulovú energetickú hodnotu, takže ju oceníš najmä v obdobiach diétovania, kedy počítaš každú voľnú kalóriu. Sacharidy, samozrejme, v predtréningovke môžu mať svoje miesto, no ak si práve vo fáze rysovania, táto predtréningovka ich skvele zastúpi.

Vďaka citrulínu budú mať tvoje svaly zabezpečený zvýšený príjem živín po celú dobu aktivity. Norvalín je novinkou, ktorá znižuje pôsobenie enzýmu arginázy, čo pomáha zvýšiť hladinu arginínu. Podporuje tým pôsobenie citrulínu a udržiava pocit plných a prekrvených svalov dlhšie.

Kill it sa predáva vo forme prášku s praktickou odmerkou. Jednoducho rozmiešaš vo vode, užiješ cca polhodinku pred tréningom (ako by si užil napríklad kofeínové tablety). Pozor si daj jedine na obsah kofeínu, takže táto predtréningovka nie je vhodná na večerné tréningy.

Viac o tom, ako môže kofeín negatívne ovplyvniť kvalitu spánku, si môžeš prečítať v tomto článku.

Predtréningovka Kill it Reloaded

Ide o vynovenú predtréningovku určenú pre náročnejších cvičencov. Obsahuje základ podobný ako predchádzajúca „základná“ predtréningovka, no Kill it Reloaded je obohatená o viaceré druhy kofeínu, NO púmp (GlycerPump), kreatínu a nootropík.

Krokom vyššie je väčšia nálož kofeínu (325 g kombinácie bezvodého koefínu, citrátu kofeínu a dikofeín malátu) a synergickejšie pôsobiaca NO zložka, ktorá podporí prekrvenie a maximalizuje prívod krvi do svalov.

Užíva sa podobne ako väčšina predtréningoviek – rozmiešaš odmerku vo vode a užiješ cca polhodinu pred plánovaným tréningom. Kvôli vysokému obsahu kofeínu si dať opäť pozor na užívanie pri večerných tréningoch.

Rich Piana 5 % Nutrition Full as F*ck

Full as F*ck je predtréningovka, ktorá narozdiel od predchádzajúcich dvoch neobsahuje kofeín, a teda ju využiješ najmä vtedy, ak trénuješ vo večerných hodinách. Obsahuje L-citrulín, glycerol, norvalín, no je bez kofeínu a ďalších stimulantov.

Pre synergický efekt ju môžeš užiť spolu s niektorou z predchádzajúcich predtréningoviek a vytvoríš si kvalitné kombo, ktoré dokonale naštartuje každý tréning. Ty si tak budeš istý, že si zo seba na tréningu dostal maximum 😊.

Rich Piana 5 % Nutrition Drink Sleep Grow

V 5 % Nutrition vedia, že kvalitný tréning je iba jednou časťou skladačky. Ak chceš byť silný, svalnatý a najlepší, potrebuješ okrem tvrdých tréningoch aj dostatok času na regeneráciu.

Svaly totiž, technicky vzaté, rastú v posteli. A ako ich lepšie podporiť, než suplementom, ktorý ti počas noci dodá potrebné aminokyseliny a ďalšie látky na to, aby tvoje telo účinne zregenerovalo?

Drink Sleep Grow obsahuje mix BCAA (valín, leucín, izoleucín) s unikátnou formou leucínu s postupným uvoľňovaním. Ďalej je to kombinácia látok, ktorá podporuje tvorbu rastového hormónu (napríklad GABA – kyselina gaba-amino-maslovú).

V zložení nájdeme ďalších 8 aminokyselín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri regenerácii (napríklad glutamín) a látky, ktoré podporujú zdravie kĺbov (glukozamín, MSM). Drink Sleep Grow kúpiš v dvoch príchutiach – melón alebo limetka/citrón.

 Rich Piana 5 % Nutrition Freak Show

Freak show je zvláštna kategória doplnkov výživy, ktoré sú populáre v Amerike. Ide o látky, ktoré podporujú citlivosť na inzulín, resp. zabraňujú vybudovať si na inzulín rezistenciu. Niekedy sú popisované ako prírodné antidiabetiká.

Vedel si?

Inzulín patrí medzi najzneužívanejšie hormóny, keď príde na doping a rast svalov. Funguje na jednoduchom princípe – umožňuje vstup energie (glukózy) do bunky, čo je pri raste svalov kľúčové.

Mix Freak Show obsahuje napríklad extrakt zo škorice, kyselinu alfa-lipoovú či chróm.

Rich Piana 5 % Nutrition Joint Defender

Kvalitná kĺbová výživa je základom prevencie preťaženia pohybového aparátu. O tom, čo by kvalitná kĺbovka mala obsahovať, sme písali v tomto článku. A ty sa v nasledujúcich riadkoch môžeš presvedčiť, že Joint Defender obsahuje presne spomínané účinné zložky – a ešte niečo navyše.

Táto kĺbová výživa stavila na overenú a synergickú kombináciu najznámejších látok na podporu zdravia kĺbov, a to kombináciu:

  • glukozamínu
  • MSM (metylsulfonylmetánu)
  • kolagénu II. typu
  • kyseliny hyaluronovej
  • a ďalších látok, ako napríklad aminokyselín prolínu a lyzínu (ktoré sú nevyhnutné pri tvorbe kolagénu).

Kĺbovka Joint Defender obsahuje aj extrakty z rastlín (mačací pazúr, borovica Massonova, extrakt z čierneho korenia, Boswellia serrata, zázvor, kurkuma), ktoré pôsobia ako antioxidanty a majú protizápalové účinky.

Aké sú tvoje skúsenosti so značkou 5 % Nutrition? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.