LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyGaba: Čo to je a ako pomáha? (účinky)

Gaba: Čo to je a ako pomáha? (účinky)

Mozog je zázračný orgán, ktorý ovláda náš každodenný život. Je plný komplexných chemických procesov a neurotransmiterov. Jedným z kľúčových hráčov v tomto neuropsychologickom divadle je GABA, skratka pre kyselinu gamma-aminomáselnú.

Gaba sa stala v posledných rokoch obľúbeným doplnkom stravy. Čiastočne je to spôsobené najmä tým, že nie je jednoducho dostupná z potravy. Jej účinky sú však pozoruhodné. Tento doplnok stravy vám môže výrazne pomôcť dostať svoj psychický stav pod kontrolu. Stojí za to si niečo o nej aspoň naštudovať.

V tomto článku spoločne preskúmame, čo je GABA a aký vplyv má na náš mozog i celkové zdravie.

Čo je gaba?

Gaba je inak kyselina gama-aminomáselná, ktorá sa prirodzene nachádza v našom mozgu. Patrí medzi inhibičné neurotransmitery, ktoré dokážu znížiť nervovú aktivitu. Neurotransmitery fungujú ako chemickí poslovia. Gaba sa považuje za inhibičný neurotransmiter, pretože blokuje alebo inhibuje (deaktivuje) určité mozgové signály, čím znižuje aktivitu nervového systému.

To môže pomôcť pri pocitoch úzkosti, stresu, strachu či pri rôznych záchvatoch. Znížená aktivita nervového systému sa môže pozitívne prejaviť navodením pocitu pokoja, relaxácie, uvoľnenia a pozitívnej nálady. Vďaka tomu sa táto látka často používa pri starostlivosti o pokojnú myseľ, nerušený harmonický spánok a dobrú náladu, čo sa hodí nielen počas náročného životného obdobia.

Patrí tiež medzi obľúbené nootropiká, ktoré sa spájajú so sústredením a učením. Vďaka tomu je vhodná aj pre študentov, manažérov a ďalších ľudí, ktorí sa venujú duševne náročnej práci. V neposlednom rade ju používajú aj siloví športovci, ktorí sa chcú maximálne starať o optimálnu hladinu rastového hormónu (HGH).

Gaba – účinky na náš organizmus

Vedci už dlhodobo skúmajú pôsobenie gaba na náš organizmus, ale väčšina týchto štúdií bola zatiaľ veľmi malá a na úplné osvedčenie výhod tejto kyseliny sú potrebné väčšie a dlhodobejšie štúdie.

Premýšľate, že by ste gaba vyskúšali aj vy? Pozrite sa, v čom všetkom vie byť nápomocná aspoň podľa doterajších výskumov.

Zníženie úzkosti

Ako sme už spomínali, tým, že gaba má schopnosť znížiť nervovú aktivitu v mozgu môže mať upokojujúci efekt. Preto sa považuje za prirodzený prostriedok na zníženie úzkosti.

Podľa článku z roku 2006, dve veľmi malé štúdie zistili, že účastníci, ktorí užívali doplnok Gaba, mali počas stresujúcej udalosti zvýšené pocity relaxácie.

Podpora duševného zdravia

Rovnováha medzi vzrušujúcimi a inhibičnými signálmi je kľúčová pre duševné zdravie. Tento výživový doplnok môžete užívať ak vás trápi vypäté psychické obdobie, spojené so záchvatmi, depresiou či smútkom.

Lepší spánok

Tým, že gaba podporuje relaxáciu a tlmí nervové vzruchy môže pomocť ľuďom, ktorých trápi nespavosť alebo časté budenie. 

Zmiernenie bolesti

V niektorých prípadoch môže pomôcť zmierniť vnímanie bolesti tým, že ovplyvňuje prenos bolestivých signálov v nervovom systéme.

 

Zlepšuje kognitívne funkcie

Pravidelný prijem kyseliny gama-aminomáselnej môže zlepšiť pamäť, učenie i koncentráciu. Po tomto doplnku často siahajú práve študenti.

Podpora regenerácie

Priaznivý vplyv gaba na rastový hormón môže prispieť k lepšej regenerácii a obnove svalov najmä po náročnom tréningu.

Regulácia krvného tlaku

Štúdia z roku 2009 zistila, že užívanie doplnku Chlorella s obsahom GABA dvakrát denne znižuje krvný tlak u pacientov s hraničnou hypertenziou.

Vybrali sme pre vás TOP produkty

NOW GABA

gaba

 • Tlmivý a upokojujúci účinok
 • 750 mg gaba v jednej dávke
 • V balení 100 kapsúl
 • Overený výrobca prírodných produktov
 • Vhodný na navodenie relaxácie

Ak ste sa rozhodli pre doplnok výživy Gaba, kvalitný výrobok ponúka americká značka prírodných produktov NOW Foods. Balenie obsahuje 100 kapsúl. V jednej kapsuli je obsiahnuté množstvo 750 mg kyseliny gama-aminomáselnej. Odporúčané dávkovanie predstavuje 1 kapsulu 1 až 2 krát denne. Užívajte na lačný žalúdok a tabletu zapite dostatočným množstvom vody.

Tento doplnok výživy vám môže pomôcť zmierniť nervové i svalové napätie. Má tlmivý účinok, upokojuje a pritom chráni neuróny pred poškodením. Je vhodný len pre dospelých. Vyhýbajte sa mu v prípade, ak trpíte ochorením, ste tehotná, dojčíte alebo sa snažíte otehotnieť. Pokiaľ užívate ešte iné lieky, poraďte sa najskôr s vašim lekárom.

Gaba – GymBeam

gaba

 • Balenie so 120 alebo 240 kapsulami
 • Cena/kvalita
 • Obľúbený výrobca
 • Pre pokojnú myseľ, relaxáciu a harmonický spánok
 • Hodí sa silovým športovcom
 • Vhodné aj pre študentov

Ďalším overeným produktom je Gaba od spoločnosti GymBeam. Kyselina gama-aminomáselná patrí medzi obľúbené nootropiká. Je vhodná pre športovcov, študentov a ľudí pracujúcich duševne. Dokáže byť nápomocná pri psychickej záťaži, môže vám pomôcť s učením a sústredením a pritom zachová „chladnú hlavu“. Športovci ju ocenia najmä pre jej regeneračné vlastnosti a optimalizáciu rastového hormónu.

Tento produkt si môžete vybrať 120 alebo 240 kapsulový. Výrobca odporúča užívať 1 až 2 kapsuly denne. 1 kapsula obsahuje 500 mg gaba. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku, čiže maximálne 2 kapsuly denne. Produkt nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Gaba kapsuly – Natural Nutrition

gaba

 • Kvalitné ingrediencie
 • Vhodné aj pre vegetariánov
 • Bez pridaných aróm, farbív, konzervantov a GMO
 • Duševná koncentrácia a pamäť
 • Svalový rast, syntéza HGH, spaľovanie tukov
 • Balenie obsahuje 90 tabliet
 • 450 mg gaba v jednej dávke

Natural Nutrition ponúka Gaba kapsule, ktoré sú vyrobené z účinných ingredienciíbez umelých plnidiel a prídavných látok. Neobsahujú pridané arómy, farbivá, konzervačné látky ani GMO. Sú vhodné aj pre vegetariánov. Dostupné je 90 kapsulové balenie. V jednej tabletke sa nachádza 450 mg kyseliny gama-aminomáselnej.

Produkt odporúčame tým, ktorí chcú zlepšiť svoju duševnú koncentráciu i pamäť. Športovcom môže pomôcť s rastom svalov, syntézou HGH a tiež s rýchlejším spaľovaním tukov.

Ako podporiť hladiny Gaba v tele?

Existuje niekoľko spôsobov, ako podporiť hladiny gaba v tele:

Stravou

Medzi najbohatšie zdroje patria:

 • Fermentované potraviny ako tempeh, miso, kimchi a nakladaná zelenina
 • Ryby ako losos, makrela a tuniak
 • Hydina ako kura a morka
 • Orechy a semená ako mandle, vlašské orechy a tekvicové semená
 • Zelenina ako špenát, kel a brokolica

Doplnkami

Na podporu hladín gaba môžete zvoliť aj doplnky stravy. Avšak, pred začatím užívania doplnkov by ste mali konzultovať so svojím lekárom.

Fyzickou aktivitou

Pravidelná fyzická aktivita je spojená s nárastom hladín gaba v mozgu. Rôzne cvičebné aktivity, najmä tie, ktoré zahŕňajú aeróbne cvičenie, môžu mať pozitívny vplyv na hladiny tohto neurotransmitera.

 

Cvičením jógy

Štúdia s roku 2020 publikovaná v The Journal of Alternative and Complementary Medicine zistila, že cvičenie jógy môže viesť k vyšším hladinám gaba. Vďaka tomu môžete mať lepšiu náladu a menej úzkosti.

Znížením stresu

Stres môže inhibovať produkciu gaba, takže metódy na znižovanie stresu, ako sú meditácia, joga a hlboké dýchanie môžu byť len prospešné.

Pre koho je vhodná?

 • Pre športovcov
 • Študentov
 • Ťažko pracujúcich ľudí
 • Pre osoby, ktoré zažívajú vysoký stres

Dávkovanie doplnku výživy gaba

Pred tým, než začnete užívať doplnok výživy gaba sa poraďte so svojim lekárom. O dávkovaní vás oboznámi lekár, prípadne samotný produkt.

Nezabudnite, že je dôležité dodržiavať predpísané dávkovanie, aby ste predišli nežiadúcim účinkom.

Nežiadúce účinky

Gaba je vo všeobecnosti dobre znášaná a má len málo vedľajších účinkov. Druhým faktom je aj to, že jej potenciálne vedľajšie účinky zatiaľ neboli dopodrobna preskúmané, takže je ťažké vedieť, čo očakávať.

Niektoré bežne hlásené vedľajšie účinky zahŕňajú:

 • podráždený žalúdok
 • bolesť hlavy
 • ospalosť
 • svalová slabosť

V ojedinelých prípadoch môže gaba vyvolať aj alergické reakcie.

Keďže môže u niektorých ľudí spôsobiť ospalosť, po užití výživového doplnku gaba by ste nemali viesť vozidlo ani obsluhovať stroje, kým neviete, ako na vás zapôsobí.

Nie je tiež jasné, ako gaba interaguje s inými liekmi alebo doplnkami. Ak si chcete byť istý a neriskovať prípadné nežiadúce účinky, konzultujte jej užívanie s lekárom. Nezabudnite mu povedať o všetkých liekoch na predpis alebo voľne predajných liekoch, ktoré užívate, vrátane bylín a iných doplnkov.

Záver

Gaba alebo inak kyselina gama-aminomáselná je neurotransmiter v našom mozgu, ktorý má inhibičné účinky a napomáha nám ukľudniť sa a relaxovať. Táto chemická látka pôsobí ako „brzda nervového systému“, čiže znižuje aktivitu neurónov a pomáha udržiavať rovnováhu medzi nabudením a uvoľnením v mozgu.

Niektorí ľudia užívajú tento doplnok stravy na reguláciu nálady, úzkosti, na podporu spánku či svalovej relaxácie. Napriek tomu, že sa gaba v tele nachádza prirodzene, pre podporu zdravia a celkovej pohody môžeme jej hladiny zvyšovať pomocou doplnkov výživy.

Doplnky, ktoré si môžete kúpiť online, môžu stáť za vyskúšanie najmä ak hľadáte prírodné prostriedky na zmiernenie stresu, podporu pamäte či koncentrácie.

 

Máte skúsenosti s výživovým doplnkom gaba? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch.

5/5 - (14 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.