DomovVýživové doplnkyKĺbová výživaBoswellia serrata: nenápadný suplement, ktorá má protizápalové účinky

Boswellia serrata: nenápadný suplement, ktorá má protizápalové účinky

Ďalší suplement? Kto sa v tom má vyznať? Na trhu stále pribúdajú nové a nové doplnky stravy. Bylinné extrakty, adaptogény, antioxidanty, aminokyseliny, vitamíny, minerály, nové formy sľubujúce lepšiu vstrebateľnosť a výkony. V nasledujúcom článku sa pozrieme na stálicu ajurvédskej medicíny – extrakt z rastliny Boswellia serrata.

Čo je to Boswellia serata?

Boswellia serrata ako doplnok stravy je extrakt zo živice stromu s názvom kadidlovník pílovitý. Jeho latinský názov je Boswellia serrata – takže už vieš, ako asi vznikol jeho názov :-).

Boswellia je využívaná už niekoľko tisíc rokov a je súčasťou tradičnej ajurvédskej medicíny.

Ak ťa zaujímajú aj iné látky z ajurvédy, nenechaj si ujsť náš článok o adaptogéne ashwagandha.

Aké účinky má Boswellia serrata?

  • protizápalové
  • zmierňuje príznaky osteoartrózy, astmy aj sennej nádchy
  • pomáha pri zápalových ochoreniach čriev
  • znižuje opuchy a stuhnutosť kĺbov

Boswellia ako prírodný Ibalgin?

Počul si už o tzv. NSAID liekoch? Táto skratka znamená non-steroid anti-inflammatory drugs, teda v preklade ide o nesteroidné protizápalové lieky (napríklad  známy ružový Ibalgin), ktoré ale pri užívaní môžu spôsobovať tráviace ťažkosti.

Za posledných 20 rokov zaznamenala Boswellia prudký nárast popularity a stále sa objavujú nové výskumy, ktoré poukazujú na jej potenciálny efekt pri liečbe zápalových ochorení, ako je napríklad reumatická artritída, osteoartróza alebo astma.

Najobľúbenejšia Boswellia serrata - fitland tím odporúča

Boswellia však nie je iba záležitosťou alternatívnej medicíny: v roku 2002 ju Európska agentúra pre lieky a liečivá klasifikovala ako „liečivo na ojedinelé ochorenia“, konkrétne na peritumorálny opuch mozgu.

Aké účinné látky obsahuje Boswellia?

Keďže ide o extrakt živice, Sherlock Holmes v nás nám už našepkáva, že pôjde prevažne o látky rastlinného pôvodu. Konkrétne sú to napríklad fenoly či terpény, pričom najvýznamnejšiou účinnou zložkou je kyselina boswellová (resp. kyseliny)- v českej literatúre boswélliové kyseliny.

boswellia serrata

Ako funguje Boswellia?

Až donedávna boli liečivé účinky BSE (extrakt z Boswellia serrata) pripisované hlavne dvom boswellovým kyselinám, ktoré potláčali tvorbu leukotriénov.

Leukotriény sú zlúčeniny, ktoré radíme medzi eikozanoidy. Ide o zápalové mediátory, ktorých nadmerná produkcia je často hlavnou príčinou zápalu u astmy alebo sennej nádchy.

Biochémia, biochémia, všade veľa biochémie. Predstav si to jednoducho. V tvojej bielej krvinke (leukocyte) sa z kyseliny arachidonovej (omega-6) a eikozapentaénovej (EPA) vytvárajú zlúčeniny – leukotriény.

Určité ich množstvo je žiaduce, no akonáhle ich začne byť veľa, je to problém. Tu nastupujú boswellové kyseliny, ktoré zasiahnu priamo do procesu ich tvorby.

Inhibujú 5-lipoxygenázu, čo je enzým, ktorý je nevyhnutnýna to, aby bola premena z kyseliny arachidonovej a EPA na leukotriény úspešná. Majú to na svedomí dve boswellové kyseliny: 11-keto-beta-boswellová kyselina (KBA)acetyl-11-keto-beta-boswellová kyseliny (AKBA).

Toľko teória, ktorá do seba pekne zapadá. Keď sa však postúpilo z výskumov in vivo (v skúmavke) na in vitro výskumy, zistilo sa, že prax je o niečo zložitejšia a účinok BSE sa takto jednoducho popísať úplne nedá.

in vivo výskumoch a pri orálnom podaní BSE bola koncentrácia AKBA a KBA v plazme veľmi nízka, AKBA sa navyše veľmi ťažko absorbovala.

Lenže niekoľko tisíc rokov boswelliu úspešne využívajú v ajurvédskej medicíne: tak ako potom tento exotický extrakt funguje?

Podľa všetkého tvorí gro účinných látok kyselina beta-boswellová, ktorej koncentrácia v plazme je viac ako 100-násobne vyššia než u predchádzajúcich dvoch kyselín. Jej efekt spočíva v inhibícii katepsínu G a takisto sa týka zápalových procesov.

Boswellia serrata pomáha pri zápalových ochoreniach čriev

Protizápalové vlastnosti živicového extraktu kadidlovníka prilákali aj vedcov skúmajúcich ochorenia tráviacej sústavy. Zápalové ochorenia čriev postihujú sliznicu tráviaceho traktu – najčastejšie tenké a hrubé črevo, kde významne zhoršujú vstrebateľnosť živín.

Chronický zápal je záťaž pre imunitný systém a pacientom hrozí aj podvýživa, resp. nedostatok určitých zložiek potravy.

Gerhardt a kolektív skúmali ešte v roku 2001 vplyv BSE na priebeh Crohnovej choroby v porovnaní s bežne užívaným liekom – mesalazínom. Išlo o randomizovaný dvojito zaslepený výskum, ktorý zahŕňal 44 pacientov v skupine s boswelliou a 39 v skupine s mesalazínom.

Výsledok? Veľmi podobný 😊. Vo vedeckom žargóne sa tomu hovorí „štatisticky nevýznamý“ – čo v podstate znamená, že boswellia dosiahla porovnateľné výsledky s klasickou liečbou.

Ďalšie sľubné výsledky priniesla Boswellia pri liečbe kolagenóznej kolitíy. Ide o zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré je charakteristické hnačkami.

Pacienti boli náhodne rozdelení do dvoch skupín: jedna užívala po dobu 6 týždňov 3 x denne 400 mg extraktu Boswellia serrata, druhá užívala placebo.

Po 6 týždňoch zaznamenali pacienti v skupine s BSE zlepšenie klinických príznakov, no histologické vzorky nevykazovali žiadne významné zmeny.

Aj kvôli malej vzorke pacientov je však pre vytvorenie jednoznačného záveru ešte potrebné urobiť ďalšie výskumy.

Zaujímavosťou je, že pacienti, ktorí dostali Boswelliu (a vedeli o tom, že je to boswellia), popisovali takmer úplne vymiznutie príznakov.

Boswellia a zdravie kĺbov: pomáha pri osteoartróze či reumatickej artritíde?

Viaceré výskumy poukazujú na možné benefity BSE v prípade zmiernenia opuchu či zlepšenia pohyblivosti. Nevýhodou je malá vzorka pacientov – väčšinou nejde o viac než 60 ľudí.

Ale v skratke – 3600 mg BSE za deň neviedlo po 12 týždňoch k zlepšeniu stavu reumatickej artritídy, aj keď bolo zaznamenané mierne zníženie užívania NSAID liekov.bolesť kolena oseoartróza klbova vyživa

Osteoartrózu kolenného kĺbu a efekt BSE skúmala štúdia s 30 pacientami, kedy tri kapsule s obsahom á 333 mg BSE po dobu 8 týždňov zmenšili bolestivosť, zlepšili rozsah pohybu a aj chôdzu.

Boswellia a astma

Ešte z roku 1998 pochádza dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia. Zahŕňala 40 pacientov s bronchiálnou astmou, ktorý po dobu 6 týždňov užívali 300 mg BSE 3 x denne (alebo placebo).

V skupine, ktorá užívala boswelliu, nastalo zmiernenie príznakov astmy až u 70 % pacientov.

Výskumníci brali do úvahy napríklad dýchavičnosť, množstvo astmatických záchvatov či výsledky spirometrie (testy, ktoré odhaľujú silu dýchacieho svalstva, pľúcnu kapacitu atď.).

Boswellia a kurkumín

V prípade osteoartrózy je obľúbená kombinácia Boswellia a kurkumín. Táto dvojka sa podľa všetkého vo svojich účinkoch navzájom podporuje.

Aby sme ale boli korektní, uvedieme, že sú ešte potrebné ďalšie kvalitné štúdie, aby sme to mohli jednoznačne potvrdiť. Ich pridaním ku klasickej liečbe však môžeš len získať, keďže neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky.

Ako vzniká BSE?

Živica sa získava narezaním vetvičiek kadidlovníka. Po sušení na vzduchu sa z exsudátu (výpotok – to, čo vytečie zo stonky) stanú nepravidelné priesvitné kúsky stuhnutej živice, ktoré môžu mať až do 3 cm.

Živica kadidlovníka sa skladá z 5 – 15 % prchavých olejov a z 30 % z boswellových kyselín.

Zloženie jednodlivých boswellových kyselín sa u jednotlivých druhov stromu líši. Kadidlovník pílovitý („originál“ boswellia serrata) obsahuje 3 – 4,7 % KBA a 2,2 – 2?9 % AKBA. Oproti tomu napríklad africké druhy kadidlovníka obsahujú KBA menej (0,5%) ako AKBA (3,3 %).

Získaný suchý extrakt je svetlohnedý alebo žlto-hnedý prášok alebo ľahko rozdrviteľné kúsky.

Dávkovanie: ako užívať boswelliu?

Najčastješie sa odporúča užívať 800 mg extraktu 3 x denne na začiatku terapie, pričom sa postupne odporúča znížiť dávku na 400 mg 3 x denne.

Pri akútnych ťažkostiach je krátkodobo akceptovateľné aj užívať denne aj 3600 mg (čo vychádza na tri 400 mg tablety 3 razy denne.

Vo výskumoch sa spomína aj dávkovanie u detí. Deti do 10 rokov užívajú polovicu odporúčanej dávky pre dospelých.

Toto sa však týka celkovej hmotnosti extraktu. Ak sa pozrieme iba na boswellové kyseliny, dennú dávku je ťažké nielen odporučiť, ale aj dosiahnuť – keďže zloženie aj pomer jednotlivých boswellových kyselín sa v produktoch líši. V priemere je to 18 – 110 mg boswellových kyselín za deň.boswellia namaximum warrior

Pri užívaní BSE ti takmer nehrozia vedľajšie účinky

Pri suplementoch sa oplatí dobre prezrieť aj možné vedľajšie účinky. Boswellia sa zdá v tomto naozaj neškodná – vo výskumoch boli vedľajšie účinky pozorované veľmi zriedka.

Spomínané boli napríklad hnačky, tie sa ale vyskytovali v danom výskume aj u skupiny s placebom, a tak boli uzavreté ako nesúvisiace priamo s BSE.

Dodnes teda neboli zaznamenané žiadne nežiaduce trvalé účinky: hnačka, bolesť brucha alebo nevoľnosť rýchlo ustúpili po vysadení liečby.

Zaujímavosti

Kadidlovník svoj názov nedostal úplne odveci – naozaj sa z neho vyrába kadidlo.

Boswelliu môžeš poznať aj pod názvom shalaki.

Strom dorastá do výšky až 8 metrov, rastie prevažne v indických horách.

Po zahriatí živice zo stromu sa z nej získava olej, ktorý je hojne využívaný pri aromaterapii či kožných problémoch.

Zdroje:

ABDEL-TAWAB, Mona; WERZ, Oliver; SCHUBERT-ZSILAVECZ, Manfred. Boswellia serrata. Clinical pharmacokinetics, 2011, 50.6: 349-369.

 

 

4.1/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.