LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportLoptové športyTurfy - Čo to je? + NÁVOD, ako vybrať tie naj

Turfy – Čo to je? + NÁVOD, ako vybrať tie naj

Väčšina ihrísk na hranie futbalu dnes zavádza umelý trávnik ako náhradu za bežnú trávu. Pýtate sa, prečo? Má to dobrý dôvod. Umelá tráva má množstvo výhod oproti skutočnej tráve. Hlavný problém je v tom, že na umelom trávniku nemôžete hrať futbal s rovnakými kopačkami, aké by ste použili na skutočnej tráve. V tomto článku vám predstavíme to, ako vybrať najlepšie turfy na umelú trávu.

Najlepšie turfy – náš výber

Prečo nemôžete hrať v rovnakých kopačkách ako na klasickej tráve?

Či už však hráte na umelom trávniku alebo prírodnej tráve, musíte mať správny typ topánok pre daný povrch, inak bude vaša hra výrazne ovplyvnená slabou trakciou.

Dobré turfy majú na podrážke malé štuple, ktoré sú navrhnuté presne na umelú trávu. Takéto kopačky sú určené na tvrdšie povrchy, takže namiesto toho, aby prenikli do trávy ako klasické kopačky, zostávajú na jej povrchu.

To zvyšuje ich trakciu a umožňuje vám dostatočne priľnúť k hustému umelému trávniku.

Ako vybrať turfy?

Na trhu nájdete obrovské množstvo kopačiek na umelú trávu. S tisíckami dizajnov a značiek, z ktorých si môžete vybrať, môže byť ťažké vedieť, kde začať.

Aby sme vám to uľahčili, zostavili sme zoznam najlepších turfov na umelú trávu. Pozrite si náš zoznam, ktorý vám pomôže nájsť perfektný pár presne pre vaše potreby a zároveň zlepšiť váš zážitok z hry.

Podrážka

Futbalová obuv sa líši vo viacerých aspektoch, ako je vzor kolíkov a kvalita podrážky. Všetky tieto aspekty musia byť vhodné pre hru na umelej tráve.

Umelá tráva si vyžaduje špeciálne podrážky s menej výraznými klinnmi pre správnu priľnavosť.

Používanie nesprávnych kopačiek na umelej tráve môže viesť k zraneniam. Preto sa odporúča, aby ste si zaobstarali špeciálne topánky na umelú trávu.

turfy na umelú trávu

Prečo si kúpiť turfy?

Na umelej tráve sú turfy oveľa efektívnejšie ako bežné kopačky.

Futbalové turfy na umelý trávnik sú tiež výrazne pohodlnejšie na nosenie, pretože sú určené na konzistentnú interakciu s povrchom trávnika.

Turfy a ich cena

Ak ste nováčik, mali by ste hľadať turfy, ktoré stoja do 50 €.

Ak ste stredne pokročilý hráč, mali by ste hľadať kopačky, ktoré sa pohybujú okolo 100 €.

Ako profesionálny hráč, budete chcieť investovať do vysokokvalitnej obuvi, ktorá stojí viac ako 100 €.

V prípade, že kupujete detské turfy, rozhodne sa neoplatí investovať do zbytočne drahých kúskov, ktoré aj tak vaše deti vyrastú. Pozrite si radšej lacné turfy na tomto odkaze.

Je to samozrejme iba orientačná cena, je to vaša voľba, koľko chcete do kúpy turfov investovať.

Turfy a halovky – aký je medzi nimi rozdiel?

Turfy majú malé výstupky na podrážke, ktoré vám poskytnú potrebnú priľnavosť pri hre na umelej tráve.

Hlavným rozdielom medzi týmito typmi futbalových topánok je podrážka.

Halovky majú plochú podrážku určenú na rovná povrch, aby poskytovali optimálnu priľnavosť na tvrdom povrchu.

Sálová futbalová obuv má zvyčajne plochú gumenú podrážku, ktorá by sa na trávniku príliš šmýkala, zatiaľ čo turfy majú na spodnej časti malé štuple, ktoré zasa neposkytujú trakciu na vnútornom halovom povrchu.

ako vybrať správne turfy

Turfy nie sú určené na hranie v hale ale je pravda, že ich môžete nosiť aj v interiéri a dokonca budú aj celkom pohodlné na hranie. Je to na vás, či vám to bude vyhovovať.

Hlavná výhoda turfov je v tom, že v nich môžete hrať na akomkoľvek suchom alebo tvrdom povrchu, dokonca aj na betóne.

Dávajte si však pozor, ak budete turfy používať v hale aby nezanechávali príliš veľa fľakov na podlahe.

Môžem ich nosiť aj na klasickej tráve?

Áno, môžete ich nosiť aj na klasickej tráve ale nebude to príliš vhodné, nakoľko turfy na klasickej tráve neposkytnú toľko stability ako klasické kopačky. Lepšie bude používať klasické kopačky.

Ak ich chcete používať aj na iných tvrdých vonkajších povrchoch (napríklad betón).

Musíte však počítať s jednou vecou!

Turfy majú malé gumené hroty, ktoré sú väčšinou gumené.

Tie sa na betóne rýchlejšie opotrebujú a nebudú fungovať tak efektívne, keď sa znova vrátite na trávu.

Ako sme povedali vyššie, turfy sú špeciálne navrhnuté na hranie na umelej tráve.

Na plnohodnotnú hru na klasickej tráve budete potrebovať futbalové kopačky s väčšími štuplami alebo kolíkmi ako majú turfy.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Ak sa snažíte nájsť ideálne futbalové topánky na umelý trávnik, možno vám pomôže náš návod.

Materiál turfov

Úplne prvá vec, ktorú treba zvážiť pri kúpe tých najlepších kopačiek na umelú trávu, je materiál topánky.

Kopačky sa vyrábajú z dvoch základných materiálov: koža a syntetika. Koža je vždy dobrá voľba. Syntetika je rovnako odolná a môže poskytnúť dlhodobý výkon na umelom trávniku za nižšiu cenu.

Koža

Topánky vyrobené z kože ponúkajú najlepší pocit a pohodlie zo všetkých materiálov.

Kožené turfy (alebo celkovo kopačky) sú o niečo drahšie a môže chvíľu trvať, kým sa prispôsobia vašej nohe, ale keď zmäknú, budú super! Koža je pravdepodobne najodolnejší materiál na kopačky.

turfy

Čím mäkšia koža je použitá na výrobu, tým lepší cit pre loptu budete mať.

Je to tiež jeden z najpohodlnejších materiálov, pretože má tendenciu tvarovať sa do tvaru vašej nohy a v priebehu času sa stále viac prispôsobí.

Syntetika

Kopačky zo syntetiky budú pravdepodobne ideálne pre väčšinu hráčov základnej a strednej úrovne.

Syntetické a textilné materiály môžu byť ľahšie a ich cena je zvyčajne nižšia, no majte na pamäti, že pravdepodobne budú aj menej odolné. Vo všeobecnosti sú lacnejšie ako kožené topánky, ale neponúkajú taký dobrý pocit a nevydržia tak dlho ako dobre udržiavané kožené topánky

Na podrážku sa väčšinou využíva guma. Je to najodolnejší materiál, ktorý sa používa na výrobu väčšiny podrážiek futbalových topánok. Je to tiež kvôli tomu, že poskytuje vynikajúcu priľnavosť a ľahko sa neopotrebuje.

Prémiová syntetika

S pokrokom modernej technológie boli vyvinuté nové prémiové syntetické materiály a používajú sa aj na kopačky vyššej úrovne.

Tieto prémiové syntetické materiály sú vyrobené z vodoodpudivých mikrovlákien a sú vo všeobecnosti veľmi ľahké.

Mnohokrát sa tieto syntetické materiály kombinujú s kožou, aby sa kopačka optimálne prispôsobila a poskytla dostatok pohodlia.

Vzor podrážky

Ďalšia vec, ktorú musíte mať na pamäti, je vzor podrážky a štuplov. Pri hraní na umelom trávniku je nevyhnutná kvalitná gumená podrážka. Tá totiž pomáha lepšie priľnúť k povrchu umelého trávnika.

Ak chcete dosiahnuť ešte lepšie výsledky, hľadajte topánky s medzipodrážkou EVA. Materiál EVA má pre vaše chodidlá niekoľko výhod, ako je zvýšená stabilita a lepšia priľnavosť na trávniku. Je tiež príjemne mäkká a flexibilná takže môže poskytnúť ešte väčšie pohodlie.

Hmotnosť

Venujte pozornosť tomu, koľko turfy vážia a materiálom, z ktorých je vyrobená, pretože to môže ovplyvniť aj váš výkon na ihrisku.

Každé kopačky by mali byť ľahké, aby ste sa mohli po ihrisku pohybovať rýchlo, hladko a bez námahy prihrávať a chytať loptu.

Je to všetko o posúdení vašich potrieb a nájdení tej správnej rovnováhy.

Pohodlie

Či už si vyberiete turfy od značky Adidas, Puma alebo Nike, dve veci, v ktorých nesmiete robiť kompromisy, sú strih a pohodlie.

Ak sa v turfoch, ktoré nosíte, necítite dobre, ďaleko sa nedostanete. Takže sa uistite, že vaše turfy vám dobre sedia a pomáhajú vám užiť si hru.

Bez ohľadu na typ futbalových topánok, ktoré hľadáte, strih by mal byť vždy prioritou číslo jedna.

Na rozdiel od iných typov topánok, futbalové kopačky by mali byť úplne priliehavé.

Bez dobrého strihu sa v kopačkách budete cítiť nepohodlne a nebudete môcť využívať výhody jej vlastností.

Cena a značka

Na trhu s futbalovou obuvou dominujú veľké značky ako Nike, Adidas a Puma. Tieto značky vyrábajú turfy už desaťročia.

Tieto značky majú tendenciu byť o niečo drahšie ako niektoré z menej známych značiek. Avšak dajte si pozor, značka obuvi automaticky nerozhoduje o jej kvalite.

To znamená, že existuje široké spektrum lacnejších značiek, ktoré vám poskytnú rovnakú alebo podobnú kvalitu za nižšiu cenu (napríklad turfy z Decathlonu). Aj lacné turfy vám poskytnú kopec zábavy.

Záver

Turfy a ich výber môže byť náročná úloha.

Dúfame, že vyššie uvedený zoznam TOP 5 a naše rady vám pomôžu vybrať tú správnu obuv, ktorá vám pomôže dosiahnuť najlepší výkon na umelej tráve.

Ako už bolo povedané, pri výbere najlepších turfov na hru na umelej tráve je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Dajte si pozor na materiál, podrážku, pohodlnosť a cenu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.