LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportLoptové športyAko vybrať futbalovú bránku? Máme návod! (TOP 5)

Ako vybrať futbalovú bránku? Máme návod! (TOP 5)

Futbal je šport, ktorý je obľúbený medzi všetkými vekovými kategóriami v rôznych kútoch sveta. Svoje zaľúbenie v ňom objavia dospelí, dôchodcovia a v neposlednom rade deti. Každá pohybová aktivita má skvelý vplyv na ľudské zdravie a výnimkou nie je ani spomínaný futbal. Čo je možné od futbalu očakávať? V dnešnom článku sa dozviete, ako vybrať jednu z najdôležitejších súčastí tejto hry. Presne tak, je to futbalová bránka.

Najlepšie futbalové bránky – náš výber

Aký vplyv má na ľudský organizmus?

 • upevňuje a posilňuje zdravie kardiovaskulárneho systému
 • znižuje množstvo telesného tuku
 • zvyšuje výkonnosť svalovej sústavy
 • zvyšuje hustotu kostnej hmoty a pomáha spomaliť postup osteoporózy

Aké sú výhody pravidelného hrania futbalu?

Výhody hrania futbalu sa neskrývajú len vo fyzických benefitoch.

Futbal do našich životov prináša aj zábavu.

Naučí nás novým zručnostiam a pre deti i dospelých je vhodný, pretože:

 • učí deti pracovať v tíme a zdieľať veci i pocity
 • učí a zlepšuje koordináciu
 • pomáha zlepšovať koncentráciu
 • spoznávať množstvo nových a zaujímavých ľudí
 • zaradiť pohybovú aktivitu do svojho denného režimu
 • pomáha upevniť dôveru vo svoje schopnosti

Viac o výhodách hrania futbalu vypovedá množstvo článkov zameraných na zdravotné i psychologické benefity.

V prípade, že si chcete hru futbalu užiť vy i vaše deti, siahnite po vhodných pomôckach.

Kvalitné kopačky, lopta, brankárske rukavice a futbalová bránka, to sú veci, ktoré by ste si v prípade záujmu o hranie futbalu mali určite zadovážiť.

brankár opierajúci sa o futbalovú bránku

Chápeme, že orientovať sa v rozsiahlej ponuke môže byť niekedy tvrdý oriešok, preto vám v nasledujúcich riadkoch poradíme, ako postupovať pri výbere kvalitnej futbalovej bránky. 

Prečo si zakúpiť futbalovú bránku?

Pri pravidelnom športovaní sa často motivujeme novými pomôckami a zariadením.

Pre deti môže nová detská futbalová bránka znamenať motiváciu a jej používanie radosť z hry.

Pre dospelých zas môže znamenať posunutie sa z levelu začiatočníka do levelu pokročilého. Možností je veľa.

Pravidelným hraním futbalu si budujete množstvo sociálnych zručností, ako je napríklad aj schopnosť efektívne pracovať v tíme.

Či už ste amatérskym hráčom futbalu, alebo chcete hrať na vyššej úrovni, futbalom znižujete mieru svojho fyzického i psychického stresu.

gól futbalová bránka

Na čo prihliadať pri kúpe futbalovej bránky?

Potrebné je zvážiť niekoľko dôležitých aspektov. Najdôležitejšie je zodpovedať si na otázku, či bránku plánujete používať profesionálne, alebo bude slúžiť len na spríjemnenie voľných chvíľ.

Chcete kúpiť futbalovú bránku pre svoje deti?

Majte na pamäti, že futbalové bránky sa medzi sebou odlišujú:

 • použitým materiálom
 • rozmermi
 • možnosťou uchytenia siete

Použitý materiál  

Dnes sa na výrobu futbalových bránok používajú tri druhy materiálov.

Hliník, plast a nafukovacie bránky vyrobené z umelých polymérov predstavujú trio, z ktorého každý je vhodný pre výrobu iného typu futbalových bránok.

Pozrime sa na ne bližšie.

 • Hliník vyniká vlastnosťami, ako sú ľahkosť a odolnosť. Odolný je nielen voči mechanickému poškodeniu, ale i voči zmenám počasia. Z toho dôvodu sa stal hlavným materiálom, z ktorého sa dnes vyrábajú futbalové bránky aj pre profesionálnu ligu. Hliníkovej futbalovej bránke neprekáža, ak ju nebudete pravidelne schovávať, pretože hliníku nehrozí zhrdzavenie. Tieto bránky sa tak vyznačujú dlhoročnou výdržou.
 • Plast je vo väčšine prípadov určený pre deti, ktoré s futbalom iba začínajú. V prípade plastu hovoríme o tvrdenom PVC (polyvinylchloride), ktorý je odolné voči mechanickému poškodeniu a zároveň ľahký, takže sa v jeho prípade nemusíte obávať úrazov. Ak sa rozhodujete medzi kúpou plastovej alebo hliníkovej bránky, v prospech plastovej môže hovoriť jej nižšia cena. Na druhej strane plastová bránka nie je odolná voči nepriazni počasia tak ako hliníková. Mráz a UV žiarenie spôsobujú krehnutie plastu a jeho následné a rýchle poškodenie a štiepenie.
 • Nafukovacie bránky vyrobené z odolných polymérov sú obľúbené u úplných začiatočníkoch alebo u malých detí. Futbal je zábavou a nafukovacia bránka ju rozhodne spríjemní. Nafukovacie bránky sú vo väčšine prípadov nízke, jednoduché na konštrukciu a odolné v rámci mechanického poškodenia. Menej však už pri vplyve vonkajších vplyvov. 

futbalová bránka a brankár

Rozmery

 • Zápasové bránky – vyznačujú sa rozmermi 7,32 x 2,44 m
 • Tréningové bránky – majú rovnaké rozmery ako zápasové, ale navyše je možné na nich objaviť napríklad terče umožňujúce trénovanie lepšieho zamerania striel
 • Juniorské bránky – ich rozmery sú 5 x 2 m
 • Bránky na halový futbal – ich rozmery zodpovedajú 3 x 2 m
 • Bránky pre rekreačný futbal a voľnočasovú zábavu pre deti a dospelých – vyznačujú sa najväčšou variabilitou rozmerov, ktoré nie sú upravené žiadnymi pravidlami, takže môžete natrafiť na ich paletu.

Uchytenie siete

Výber novej futbalovej bránky ovplyvňuje i bezpečnostná otázka.

Každý z produktov, po ktorom siahnete, by mal obsahovať bezpečnostný certifikát, ktorý je kľúčový najmä vtedy, ak kupujete produkt pre malé deti.

Deti majú často vo zvyku na bránku liezť. Bránka opatrená bezpečnostným certifikátom má však sťažené prevrhnutie a na jej strhnutie je potrebná oveľa väčšia sila.

Okrem bezpečnostného certifikátu sa však zamerajte i na upevnenie bránky a siete.

Sieť je vo väčšine prípadov uchytená dvoma spôsobmi:

 • kovové háčiky – sú charakteristické pre profesionálne produkty a vyznačujú sa vysokou odolnosťou. Na druhej strane však nie sú vhodné pre malé deti, pretože ich hrany sú ostré a deti sa na nich môžu poraniť. Pre profesionálny produkt sú však vďaka svojim vlastnostiam ideálnym riešením.
 • plastové háčiky – bývajú súčasťou profilu futbalových bránok pre deti a sú zakotvené v ráme futbalovej bránky. Sú bezpečnejšou voľbou a v ich prípade nehrozí žiadne poranenie.

futbalová bránka

Aký je rozdiel medzi profesionálnym modelom a modelom na domáce použitie?  

Prvý rozdiel sa týka rozmerov. Rozmery na profesionálnych modeloch zápasových, tréningových a juniorských futbalových bránkach sú presne určené stanovami a neexistujú v nich odchýlky.

Modely na domáce použitie si s presne stanovenými rozmermi nelámu hlavu, a preto je možné naraziť na množstvo variantov.

Profesionálny model je vyrobený z hliníka odolného voči vplyvom počasia, kolísajúcej teplote i fyzickému poškodeniu.

Model futbalovej bránky na domáce použitie je vyrobený z tvrdého PVC alebo v prípade nafukovacích futbalových bránok pre deti z umelých polymérových vlákien. Cena profesionálneho modelu futbalovej bránky je kvôli použitému materiálu logicky vyššia. Na druhej strane však môžeme od hliníkovej bránky očakávať dlhšiu životnosť a výdrž v bezchybnom stave i pri častých tréningoch.

Ako futbalovú bránku používať?

Modely futbalových bránok je možné použiť na domáce i profesionálne účely.

Ak ste sa rozhodli staviť na kúpu detskej futbalovej brány, pred jej použitím sa ubezpečte, že:

 • bránka je skonštruovaná podľa návodu na použitie a jej konštrukcia zodpovedá modelu, ktorý sa nachádza na schematickom nákrese v návode na použitie
 • bránka stabilne a samostatne stojí a je pevná
 • žiadne súčiastky neostali mimo futbalovej bránky
 • detská futbalová brána je určená len na domáce použitie, neodporúčame ju používať pri organizácii turnajov či iných podujatí (na tento účel sú vhodné profesionálne modely)
 • deti nemajú liezť na vrch bránky (i keď je bránka opatrená bezpečnostným certifikátom, môže dôjsť k jej zničeniu a poškodeniu zdravia detí)
 • pravidelne kontrolujte stabilitu futbalovej bránky, ako aj rozsah poškodení, ktoré vznikajú jej pravidelným používaním
 • nezabudnite si užiť skvelú hru a psychické uvoľnenie, ktoré hranie futbalu umožňuje
4/5 - (5 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.