LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportLoptové športyAko vybrať najlepší basketbalový kôš - TOP 10

Ako vybrať najlepší basketbalový kôš – TOP 10

Basketbal je po futbale a hokeji pravdepodobne tretím najobľúbenejším športom. Populárnym už nie je len za veľkou mlákou, ale na chuť mu začína prichádzať čoraz viac ľudí aj u nás na Slovensku. Základným príslušenstvom tohto športu je okrem lopty aj basketbalový kôš.

Najlepší prenosný basketbalový kôš – náš výber

Teraz však nemáme na mysli také basketbalové koše, aké môžete vidieť na basketbalových zápasoch vo veľkých halách. My myslíme na koše, ktoré sú na našom trhu pomerne populárne a ktoré si pokojne môžete umiestniť aj u vás doma. Hranie basketbalu s takýmto košom môže byť pre vás a vašich priateľov skutočnou zábavou.

Ako však vybrať ten správny basketbalový kôš? Na čo si pri výbere dávať pozor?

Aké sú jeho ideálne rozmery a výška? Výber takéhoto koša spočiatku síce vyzerá ako jednoduchý proces, ale v skutočnosti by ste pred jeho kúpou mali zvážiť niekoľko dôležitých faktorov.

Existuje totiž viacero druhov basketbalových košov či odrazových dosiek, a to najmä kvôli viacerým štýlom, akými sa basketbal dá hrať. Ak si však vyberiete správne, basketbalový kôš môže vašim priateľom alebo deťom poskytnúť zábavu na dlhé roky.

Prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko potrebné.

Kde budete basketbalový kôš používať?

Basketbal je skutočne perfektná hra. Má jednoduchý cieľ, trafiť basketbalovú loptu do koša. Môžete ho hrať každý deň a neustále si nájdete nové výzvy.

Či už chcete vylepšiť strelbu na kôš alebo zlepšiť driblovanie, kúpa basketbalového koša vám môže poskytnúť skvelý aktívny oddych.

Musíte sa však rozhodnúť, či je pre vás vhodnejšia neprenosná, pevná varianta alebo naopak prenosný basketbalový kôš.

Väčšina prenosných modelov ponúka nastavenie výšky. To je vhodné ak máte malé deti.

Ešte skôr, ako sa začnete v športových obchodoch alebo na internete obzerať po basketbalových košoch, mali by ste si prečítať náš článok.

Pretože to, kde budete svoj basketbalový kôš používať, koľko priestoru máte k dispozícii a kde ho umiestnite, je veľmi dôležité.

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú si treba položiť je, či budete chcieť v budúcnosti nastavovať výšku svojho koša. Nie u všetkých druhov basketbalových košov je totiž táto funkcia možná.

Na základe toho si potom môžete vybrať z niekoľkých druhov košov, pričom každý z nich má svoje plusy, ale aj mínusy a každý z nich je určený pre iný typ hráčov.

hráči basketbalu

Druhy basketbalových košov

Basketbalové koše by sme mohli rozdeliť do troch základných kategórií:

  • pevné basketbalové koše
  • prenosné koše
  • systém Combo Hoop

Pevný basketbalový kôš

Tento druh basketbalových košov je pevne ukotvený v zemi a nie je možné ho prenášať. Väčšinou sa zalieva betónom. Je však pravdepodobné, že pri žiadnom zo spomínaných druhov, nedosiahnete lepšiu stabilitu, ako pri tomto koši.

basketbalový kôš tarmakPri osadení tohto typu koša je dôležité nájsť preň správne miesto, na ktorom kôš nebude nikomu prekážať. Miesto by malo byť dostatočne priestranné, aby ste si mohli naplno užiť svoju hru.

Tyč, na ktorej bude basketbalový kôš zavesený, odporúčame spevniť aj kotviacim skrutkami, ktoré oceníte pri možnom budúcom pohybe tyče.

Ak máte v záhrade alebo na inom priestranstve dostatok priestoru a považujete sa za hráča s agresívnejším štýlom hry, určite vám tento typ odporúčame. Prenosné basketbalové koše

Prenosné basketbalové koše v porovnaní s tými pevnými košmi, dávajú hráčom väčšiu flexibilitu a univerzálnosť.

Čo sa týka stability, aj pri tomto druhu košov nájdete také, ktoré sa môžu aspoň čiastočne vyrovnať košom s pevnými základmi. Základňa na týchto basketbalových košoch je väčšinou vyplnená vodou alebo pieskom.

My vám odporúčame skôr piesok kvôli jeho väčšej hustote. Kôš tak stabilný vydrží oveľa dlhšiu dobu.

hod na koš

Druhou obrovskou výhodou prenosných košov je ich nastaviteľná výška. Vďaka tejto vlastnosti môžete takéto koše zobrať na rôzne športové akcie alebo streetbalové turnaje. Zahrať si tak môžu začiatočníci aj pokročilí, keďže výška takéhoto koša, môže dosiahnuť až 305 centimetrov.

Combo Hoop

Systém Combo Hoop, ktorý môžeme inak nazvať aj obručovým košom, je posledným zo základných typov. Ak sa rozhodnete pre tento typ basketbalového koša, určite s ním budete mať najmenšie starosti pri jeho montáži.

Takéto koše zahŕňajú v sebe dosku s montážnym systémom, obruč, ráfik a sieť.

Najčastejšie sa tento typ basketbalového koša montuje niekde nad garáž alebo na pevnejšiu stenu.

Ideálny je najmä pre hráčov, ktorí nemajú dostatok priestoru na umiestnenie prenosného alebo pevného basketbalového koša.

Podobne ako pri pevnom systéme, tak ani tu sa už neskôr, bez opätovnej montáže, nedá nastaviť požadovaná výška.

basketbalový kôš

Zo všetkých spomínaných druhov basketbalových košov je tento typ najlacnejším variantom.

Basketbalový kôš pre deti

Špeciálnym typom košov sú tie, ktoré sú určené pre najmenších hráčov. Na trhu sú populárne najmä plastové basketbalové koše so stojanom do 100 centimetrov.

Takýto kôš môžete vášmu dieťaťu pohodlne umiestniť do detskej izby a postupne v ňom prebudiť malého basketbalistu. Okrem toho si vaše dieťa určite zlepší svoju motoriku v rukách. Väčšinou k takýmto typom basketbalových košov pre deti dostanete aj loptu zdarma ako bonus.

Kvalitné lopty na basketbal

Hľadáte kvalitné lopty na basketbal? V tomto článku sa dozviete ako vybrať tie správne a za super cenu.

Druhy odrazových dosiek

Pri výbere basketbalového koša sa vám typ jeho odrazovej dosky môže zdať ako bezvýznamný detail. Opak je však pravdou. Druh materiálu, z ktorého je odrazová doska vyrobená, má totiž veľký vplyv na celú vašu hru.

Pravdepodobne najrozšírenejším typom na Slovensku sú grafitové a polyetylénové odrazové dosky.

Primárne je však tento typ určený najmä pre basketbalové koše pre deti.

Ideálnym materiálom odrazovej dosky pre začiatočníkov až stredne pokročilých sú akrylátové dosky. Tieto poskytujú hráčom jasný a pevný povrch.

Kvalitná lopta sa od nich oveľa lepšie odráža ako od tých polyetylénových.

Pre hráčov, ktorí basketbal hrajú už na profesionálnejšej úrovni, sú určenie polykarbonátové dosky. Tento materiál sa vyznačuje najmä dlhodobou trvanlivosťou a taktiež skvelým odrazom lopty.

Odrazové dosky, ktoré môžete vidieť napríklad v NBA, nie sú vyrobené ani z jedného z týchto materiálov. Pri nich sa využíva špičkové tvrdené sklo, ktoré je ideálnym riešením pre agresívnych a rýchlych hráčov.

Veľkosť dosky

Odrazové dosky sa okrem rozdielneho použitia materiálov líšia aj svojou veľkosťou. Tá sa udáva v palcoch. Poznáme dosky s veľkosťou od 44 do 72 palcov.

Basketbalové koše pre deti sú zvyčajne vybavené doskou s rozmerom 44 palcov. Táto veľkosť im úplne stačí, keďže sa ešte len učia strieľať.

Pre mierne pokročilých sa odporúča veľkosť dosky od 48 do 52 palcov.

Agresívnym hráčom a profesionálnym športovcom sa odporúčajú dosky v rozmedzí od 54 až do 72 palcov, a to podľa skúseností a typu hry.

Oficiálna basketbalová doska používaná v NBA a NCAA je 72 palcov široká a 42 palcov vysoká. Dosku týchto rozmerov uvidíte doma na dvore len veľmi zriedka.

Ak pre vás peniaze nie sú problém a chcete mať na svojom dvore profesionálne basketbalové ihrisko, vyberte si 72-palcovú dosku a do zeme zapustený basketbalový kôš.

Ak chcete lacnejšie riešenie, tak na trhu sú rozumnejšie možnosti, ktoré sme spomenuli vyššie.

basketbalový kôš

Basketbalový kôš a jeho materiál

Hoci väčšina basketbalových košov má regulovanú veľkosť a v prípade potreby sa dajú zdvihnúť podobným spôsobom, zadné dosky sa značne líšia.

Existujú totiž rôzne materiály rámu a rovnako aj základne. Každý materiál má inú tuhosť a odolnosť.

Zatiaľ čo väčšina pevných basketbalových košov, ktoré nájdete v exteriéri má oceľový rám a podperu.

Pokiaľ ide o zadnú dosku, existuje veľa možností:

  • drevo
  • lisovaný plast
  • tvrdené sklo

Tvrdené sklo

Tvrdené sklo je zďaleka najlepší materiál pre zadnú dosku koša. Tieto koše nájdete v samotnom NBA.

Materiálom je sklo, ktoré bolo spevnené tepelným a chemickým procesom. Nakoľko ho používajú profesionáli, je to najdrahšia dostupná možnosť a pre bežné hadzanie na kôš doslova zbytočná voľba.

Akryl

Tento syntetický polymér je častý materiál zadnej dosky. Je známy pre svoj kvalitný odrazový efekt a vysokú odolnosť.

basketbalový kôš fitland

Polykarbonát

Zadné dosky vyrobené z tohto materiálu majú mnoho podobných vlastností ako dosky vyrobené z akrylových vlákien, ale sú ešte odolnejšie. Cena je približne rovnaká ako cena akrylových dosiek. Polykarbonát poskytuje skvelý odraz a je vhodný aj pre tvrdšie zápasy.

Drevo

Drevené zadné dosky basketbalových košovlacné a relatívne odolné. Drevo je tiež dobrou voľbou pre tvrdé zápasy. Jednou z nevýhod dreva je to, že neponúka rovnomerný odraz. Ďalšou nevýhodou dreva je jeho nepriehľadnosť. To znamená, že tí, ktorí sedia za košom, nebudú vidieť kompletný zápas.

Lisovaný plast

Jednoduchá inštalácia a nižšia cena robia z lisovaného plastu dobrú voľbu materiálu zadnej dosky. Tento materiál je však menej odolný ako iné možnosti.

 

Sieť basketbalového koša

Oficiálna sieť, ktorá sa používa v NBA je vyrobená zo 100% polyesteru s polypropylénom na povrchu pre extra pevnosť.

Siete môžu byť tiež vyrobené z kovovej reťaze alebo pleteného bavlneného/nylonového materiálu.

Základné rady pre výber basketbalového koša

V závere článku vám prinášame rady, na základe ktorých by ste sa pri výbere svojho vlastného basketbalového koša nemali pomýliť.

Ešte pred nákupom je dôležité uvedomiť si, pre koho basketbalový kôš kupujete a či máte dostatok priestoru na jeho umiestnenie.

hod na basketbalový kôš

Ak ho kupujete pre seba a svoje deti, určite vám odporúčame prenosný basketbalový kôš. Je stabilný a veľmi flexibilný. Veľkou výhodou je jeho nastaviteľná výška. Môžete tak svoju hru prispôsobiť partii, s ktorou práve hráte.

Pozrieť sa však treba aj na priestor, kde chcete basketbalový kôš umiestniť.

Basketbal je rýchla a tvorivá hra, na ktorú potrebujete dostatok priestoru. Ak ho nemáte, odporúčame siahnuť po obručovom montážnom systéme.

Ak sa však považujete za pokročilého hráča a preferujete agresívnejší štýl hry, určite vám odporúčame zakúpenie pevného basketbalového koša.

Práve na ňom si môžete so stopercentnou istotou stability vyskúšať rôzne triky.

Veríme, že vám tento článok zodpovedal aspoň základné otázky pred kúpou basketbalového koša.

Teraz, keď poznáte všetky kritériá, na základe ktorých sa treba rozhodnúť, je to už len na vás.

lopta v basketbalovom koši

Basketbal je skutočne krásna hra a nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek typ basketbalového koša, jeho kúpou určite nič nepokazíte.

Zažijete pri ňom skvelé chvíle so svojimi priateľmi alebo deťmi.

4.2/5 - (9 hlasov)

2 Komentáre

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.