LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportLoptové športyBrankárske rukavice - Ako si vybrať tie správne?

Brankárske rukavice – Ako si vybrať tie správne?

Futbalové brankárske rukavice sú najdôležitejšou súčasťou brankárskej výzbroje. Ich hlavnou úlohou je chrániť prsty a ruky brankára pred zranením. Okrem toho pomáhajú lepšie kontrolovať letiacu loptu a sú nápomocné aj pri jej odhadzovaní a vyrážaní.

Brankárske rukavice sú vďaka inovatívnym materiálom a technológiám maximálne priedušné a skvele odvádzajú pot.

Tiež zmierňujú silu strely, ktorá by inak padla na holú kožu.

Iba v kvalitných brankárskych rukaviciach je možné dosiahnuť skvelé výkony. Horšia kvalita brankárskych rukavíc sa ukazuje na horších výkonoch brankára.

Výberu tých správnych rukavíc je preto potrebné venovať dostatok pozornosti.

Najlepšie brankárske rukavice – náš výber

Na čo si pri výbere treba dávať pozor?


Najdôležitejšími parametrami pri výbere brankárskych rukavíc sú:

  • veľkosť rukavíc
  • typ rukavíc
  • ochranné prvky

Správna veľkosť brankárskych rukavice je kľúčová


Správne zvolená veľkosť brankárskych rukavíc môže byť tým rozhodujúcim faktorom či sa vám podarí zabrániť gólu, alebo nie.

Pri výbere správnej veľkosti brankárske rukavice je najdôležitejšie správne zmerať šírku dlane. Potom stačí nameranú hodnotu nájsť v tabuľke a poznáte svoju veľkosť brankárskych rukavíc.

Pozor, nasledujúca tabuľka neplatí pre detské brankárske rukavice!

Veľkosť brankárskych rukavíc 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Šírka dlane v cm Do 6 6 – 6,5 6,5 – 7 7 –  8 8 –  9 9 – 9,5 8,5 – 9 10 – 11 11,5 –  12 Od 12

Typ rukavíc vyberajte aj podľa povrchu a počasia


Pri výbere brankárskych rukavíc musíte brať do úvahy, na akom povrchu budete chytať. Na každý typ povrchu či je to umelá, alebo prírodná tráva, či iné tvrdé povrchy, je vhodný iný typ rukavíc.

Správne vybraný typ rukavíc vám zaistí ideálnu priľnavosť, a tým aj dlhšiu životnosť rukavíc.

  • Suché počasie – na chytanie za sucha je nutné mať brankárske rukavice so špeciálnym zložením dlaňového materiálu. Adhézne vlastnosti peny sú určujúce pre optimálnu priľnavosť a najlepší výkon. Klimatické podmienky ovplyvňujú výkon dlaňového materiálu, preto v dôsledku suchého počasia vyžadujú špeciálne zloženie latexovej peny pre využitie celého svojho potenciálu.
  • Mokré počasie – za mokra musí byť materiál na dlani mäkší s otvorenejšími pórmi, ktoré nadbytočnú vodu absorbujú. Ideálny je Aquasoft alebo A2 Aquatech.
  • Odolnosť proti oderu – latex je veľmi citlivý materiál. Častý kontakt s loptou spôsobuje oder dlane. Odolnosť proti oderu, ktorá rozhoduje o miere opotrebenia, závisí od štruktúry povrchu rovnako ako od schopnosti kompresie dlaňového materiálu. Čím viac robustnejší a hrubší latex, tým je rukavica odolnejšia z hľadiska opotrebenia. Príkladom špeciálnych dlaňových úprav pre tvrdé a umelé povrchy sú D1 Durasoft a R2 Supersolid, ktoré u svojich rukavíc používa Reusch alebo pena Super Graphit u rukavíc Uhlsport.

brankárske rukavice a lopta

Bez ochranných prvkov to nejde


Brankárske rukavice musia mať dostatok ochranných prvkov, inak by vám v bránke príliš nepomohli. Zaisťujú totiž maximálnu bezpečnosť brankára.

Najčastejšími ochrannými prvkami sú tlmiace prvky v oblasti priehlavku ruky.

Ako ochranný prvok možno považovať tlmiaci materiál na rukavici. Ten brankára nielen ochráni, ale tiež zvýši istotu zákroku. Hrubá vrstva latexu alebo iného funkčného materiálu, dokáže výrazne zmierniť silu lopty.

Táto vrstva tiež uľahčuje chytanie a držanie lopty a zabraňuje, aby brankárovi lopta vykĺzla. Hrúbka sa udáva v milimetroch a je kľúčová pri určovaní ceny a hodnoty rukavíc.

Rôzne systémy na ochranu prstov potom zabraňujú možnému zlomeniu prstov a palca. Prípadne chránia už postihnuté časti ruky.

Hoci všetci výrobcovia týchto konštrukcií na ochranu prstov tvrdia, že flexibilitu prstov nijako neovplyvňujú, veľa brankárov preferuje rukavice bez tohto prvku. Príkladom týchto technológií je Ortho-Tec u rukavíc Reusch, BIONIKFRAME od Uhlsport alebo Fingersave od Adidas.

ako vybrať brankárske rukavice

Ako vyčistiť brankárske rukavice


Brankár sa musí udržiavať vo vrcholnej forme, aby opúšťal trávnik ako víťaz a prakticky to isté platí pre samotné brankárske rukavice.

Ak chcú byť v najlepšej forme, vyžadujú pozornosť aj mimo hracieho poľa. Dobrá príprava pred zápasom, rovnako ako starostlivé čistenie potom, predĺži ich životnosť a zaručí najlepšiu šancu prezentovať svoj plný potenciál na ihrisku po dlhú dobu.

Rovnako ako o iné športové vybavenie, tak aj o brankárske rukavice sa musíte starať. Existuje na ne špeciálny šampón určený na brankárske rukavice. Jeho použitie zaručuje odstránenie všetkých nečistôt. Naviac tiež zlepší priľnavosť gumy na strane úchopu. Zabráni sa tiež tvrdnutiu na bekendovej strane rukavice.

Špeciálny šampón používajte pravidelne a zvýšite tak životnosť vašich brankárskych rukavíc.

Riaďte sa podľa inštrukcií na balení konkrétneho prípravku.

Niekoľko tipov pre správnu údržbu


Správna údržba je pri brankárskych rukaviciach naozaj veľmi dôležitá.

Prinášame vám preto zopár rád od špecialistov:

Dobrá príprava

Najmä pred prvým použitím sa musí dlaňová časť opláchnuť teplou vodou. Tým na dlani nezostane žiadne mydlo, ktoré bolo použité vo výrobnom procese. Bude dokonale odstránené. Až potom bude dlaňový latex plne schopný výkonu.

Optimálna priľnavosť za mokra

Aj špeciálne rukavice do mokrého počasia sa musia pred použitím opláchnuť. Najlepšie teplou vodou s teplotou medzi 35 – 40 stupňami Celzia. Aktivuje sa tak materiál, ktorý zaručuje optimálnu priľnavosť za mokra. Je dôležité, aby dlaňová časť zostala namočená v priebehu celého zápasu!

Po zápase

Ani po zápase ešte nie je po všetkom. Latex je veľmi citlivý materiál, ktorý potrebuje osobitnú starostlivosť. Špina a nečistoty ovplyvňujú latexové rukavice, a preto je potrebné ich rýchlo odstrániť. Umyte rukavice teplou vodou za použitia špeciálneho šampónu pre brankárske rukavice (Reusch Glove Wash, Uhlsport Goalkeeper Glove Cleaner). Potom rukavice pomaly sušte, ale nikdy nie na priamom zdroji tepla či radiátore.

lopta v rukách

Nechajte ich oddýchnuť

Okrem čistenia je to tiež uskladnenie rukavíc, ktoré hrá dôležitú úlohu. Správne uskladnenie zaručí, že rukavice nestratia svoju vysokú funkčnosť. UV žiarenie činí latex tuhým, poréznym a krehkým. Odporúča sa preto nevystavovať brankárske rukavice intenzívnemu slnečnému žiareniu alebo svetlu z agresívnych žiaroviek. Špeciálne brankárske tašky poskytujú najlepšiu ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

Koľko vydržia?

Odolnosť latexu je dobre známa veličina pre každého brankára. Čím mäkšia a jemnejšia je latexová pena, tým vyššia je priľnavosť. Znižuje sa však jej odolnosť proti oderu a poškodeniu. Je užitočné vedieť, že funkčné vlastnosti zostanú rukaviciam až do takmer úplného opotrebovania dlaňovej časti.

Strih brankárskych rukavíc


Ak si myslíte, že existuje jeden jediný strih rukavíc pre brankárov, ste na omyle. Je ich hneď niekoľko a najpoužívanejšie sú nasledovné:

Negative Cut (NC)

Negative Cut sa odporúča skôr mladším gólmanom s úzkymi dlaňami. Švy sú v tomto prípade skryté vo vnútri a rukavica je veľmi tesná. Vďaka tesnému obopnutiu prstov je tak zaručený lepší kontakt s loptou.

Hyla strih

Hyla strih je nie príliš známym strihom, ale je naozaj skvelý. Má vnútorné šitie, ale pritom v rukaviciach žiadne švy neucítite. Rukavica je ergonomicky navrhnutá priamo na ruku, a tak máte cit na loptu presne taký, aký potrebujete. Voľbou tohto strihu nemôžete nič pokaziť.

Roll Finger (RF)

Ďalším strihom je Roll Finger, ktorý sa vyznačuje bezšvovým pripojením dlane priamo k zadnej strane rukavice. Je určený skôr pre brankára s väčšími dlaňami. Lopta v modernom futbale lieta vysokou rýchlosťou, a preto sa nemôžeme čudovať, že veľa brankárov uprednostňuje robustnejšie rukavice.

Hybrid NC

Posledným strihom, ktorý na trhu môžete zakúpiť, je Hybrid NC. Tento strih kombinuje výhody strihu Negative Cut s inými strihmi. Takže, ak neviete ktorý druh strihu si vybrať, Hybrid je určený práve pre vás.

Typ peny rukavíc


Druh použitej peny predurčuje vlastnosti samotných rukavíc. Táto pena nielenže chráni ruku brankára, ale navyše dodáva rukaviciam špeciálne vlastnosti. Najčastejšie sa používajú tieto typy peny:

Contact Grip

Vysoko profesionálna pena, ktorá má skvelé vlastnosti za mokra a vydrží naozaj neskutočné veci. Aj keď profesionálne peny nie sú určené na umelú trávu, mnoho brankárov túto penu na umelej tráve používa.

Giga Grip

S touto penou budete ako v perinke. Je krásne mäkká, neskutočne drží na ruke a má ju v obľube veľa profesionálnych brankárov.

Super Soft

Túto profesionálnu penu výrobcovia používajú predovšetkým na juniorských rukaviciach. Má podobné vlastnosti ako Giga Grip, avšak je o niečo lacnejšia.

Značky brankárskych rukavíc


Ako to už pri športových pomôckach a vybavení býva, veľkú úlohu tu zohráva aj značka.

Poďme sa preto pozrieť na najpopulárnejšie a najkvalitnejšie značky brankárskych rukavíc.

Medzi špičku sa právom zaraďujú brankárske rukavice značky Nike. Kultové logo je tu symbolom pre kvalitu a dlhú životnosť.

Synonymom pre kvalitu v oblasti športov je aj značka Adidas. Inak tomu nie je ani v prípade brankárskych rukavíc Adidas. Tie nielenže disponujú skvelými vlastnosťami, ale majú aj vycibrené dizajnové spracovanie.

Na záver vám dáme drobnú radu. Ak to s chytaním a futbalom myslíte vážne, nebojte sa zainvestovať do kvalitnejšieho vybavenia.

Kvalitné rukavice sú síce drahšie, no pomôžu vám podávať lepšie výkony a vydržia dlhšie. Vo výsledku sú teda lepšou investíciou ako lacnejšie a menej kvalitné brankárske rukavice.

Najlepší predajcovia brankárských rukavíc


4.9/5 - (55 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.