Valeriána lekárska je rastlina pôvodom z Európy a Ázie, ktorá sa používa v medicíne už od čias raného Grécka a Ríma. Historicky je valeriána známa tým, že sa používa na liečbu nespavosti, migrény, únavy, žalúdočných kŕčov a na tlmenie symptómov PMS.
Rastlina dorastá do výšky až 60 centimetrov, poznať ju môžete aj pod názvom Kozlík lekársky. Zaujímavosťou v prípade tejto rastliny je, že vďaka kyseline valeriánovej je takisto veľmi príťažlivá aj pre mačky, kedy sa používa ako zmes do rôznych hračiek.
Obsah článku
Vyskúšajte valeriánu
Valeriána lekárska je trváca bylina s rovnou, jednoduchou, pozdĺžne ryhovanou stonkou. Spoznáte ju aj podľa kvetov, ktoré sú drobné, biele alebo bledoružové a spoločne tvoria štítovitú metlinu. Takisto keď vysušíte jej koreň, prekvapí vás jeho typický zápach. „Mala som to, mne pomohla na také zrelaxovanie, ukľudnenie, ale viem, že mojej mamine dobre urobila aj keď spávať nemohla. Tá ponocovala, tajničky lúštila a keď toto začala si dávať tak lepšie.“ Podzemky spolu s koreňmi sa vyberajú v auguste až októbri, následne ich očistíte od vňate a od pôdy. Takto očistené korene a podzemky uskladnite do košov a umývajte niekoľkonásobným ponorením do studenej vody. Korene po kúpeli učešte špeciálnym kovovým hrebeňom, pozdĺžne ich narežte, zaveste na motúze a sušte na otvorenom vzdušnom mieste pri teplote do 35 stupňov. Takto usušený koreň a podzemok je vhodný na použitie.Valeriána lekárska, účinné látky a zber
Čo obsahuje valeriána lekárska:
Zber
Účinky Valeriány lekárskej
Valeriánu lekársku nájdete vo forme tabliet, čaju alebo tinktúry. V tejto podobe so sebou prináša niekoľko pozitívnych účinkov na naše zdravie, ktoré sa oplatí poznať.
„Dlhšiu dobu som mal problém so spánkom, tak mi manželka objednala kvapky. Pomohli mi so spánkom a majú aj upokojujúce účinky. Vyskúšal som aj čaj, ten mi až tak nezaberá.“
Ako liek na úzkosti a stres
Ak máte problémy s úzkosťou, stresom alebo sa necítite psychicky fit, liekom na tento stav môže byť práve valeriána lekárska. Táto rastlina totižto môže pomôcť zmierniť úzkostné pocity, ktoré sa vyskytujú v reakcii na vyššie spomínané stavy.
Štúdia z roku 2021 na 39 ľuďoch podstupujúcich hemodialýzu zistila, že po užití 530 mg koreňa 1 hodinu pred spaním počas 1 mesiaca, došlo u týchto ľudí k výraznému zníženiu symptómov úzkosti.
Rovnako niektoré zdroje tvrdia, že kozlík môže takisto pomôcť pri chronických stavoch charakterizovaných úzkostným správaním, ako je napríklad obsedantno-kompulzívna porucha (OCD).
Pomocník pri zaspávaní a problémoch so spánkom
Schopnosť valeriány lekárskej zlepšiť váš spánok, predstavuje jednu z najväčších výhod tejto rastliny. V princípe môže valeriána skrátiť čas potrebný na zaspávanie, ako aj zlepšiť samotnú kvalitu a kvantitu spánku.
Tento fakt potvrdzuje aj vysokokvalitná štúdia z roku 2011, ktorá skúmala účinky extraktu z valeriány u 100 žien po menopauze, ktoré trpeli nespavosťou.
Výsledok tejto štúdie bolo zistenie, že až 30 % z celkového množstva žien, ktoré dostávali 530 mg extraktu valeriány dvakrát denne počas 4 týždňov, mali výrazne zlepšenú kvalitu spánku v porovnaní s tými, ktoré užívali placebo.
Z doposiaľ zistených informácií teda vyplýva, že valeriána lekárska by mohla byť bezpečnou a účinnou liečbou na podporu spánku a prevenciou súvisiacich porúch.
Zmierňuje následky menopauzy
Valeriána lekárska môže pomôcť znížiť návaly horúčavy u žien v menopauze a po menopauze.
Tlmí príznaky PMS
Ženám, ktoré trpia na predmenštruačný syndróm (PMS) alebo bolestivú menštruáciu, môže koreň valeriány pomôcť zlepšiť a zmierniť ich fyzické, emocionálne a behaviorálne prejavy a symptómy.
„Ja práveže nedám na čaj dopustiť. Všetci okolo sa síce sťažujú, že zapácha, ale mne vonia 🙂 Na môj spánok má priaznivé účinky. Občas si ho urobím aj vtedy, keď sa potrebujem upokojiť kvôli práci a pomáha mi aj pri nervovom vyčerpaní.“
Zmierňuje syndróm nepokojných nôh
Syndróm nepokojných nôh je neurologická porucha, ktorá spôsobuje nepríjemné pocity v nohách spolu so silným nutkaním nimi hýbať a presunúť ich.
V roku 2009 prebehla 8-týždňová štúdia u ľudí so syndrómom nepokojných nôh, ktorá zistila, že užívanie 800 mg valeriány denne zlepšilo spomínané symptómy.
Aké sú ďalšie pozitívne účinky valeriány lekárskej na vaše zdravie:
- pomoc pri neurózach a neurasténiách,
- reguluje činnosť svalového aparátu srdca,
- rozširuje koronárne cievy,
- odstraňuje kŕče hladkého svalstva,
- pomáha pri žalúdočných a črevných ťažkostiach,
- znižuje krvný tlak,
- je vhodná na regeneráciu.
V akej forme môžete valeriánu užívať a kúpiť
Valeriánu lekársku môžete užívať viacerými spôsobmi, najúčinnejšia je v tomto prípade liehová tinktúra – nálev, ktorý sa pripravuje zo sušeného drveného podzemku.
Tinktúra
Tinktúra, liehový nálev sa pripravuje zmiešaním koreňov valeriány so 60 % liehom (v pomere 1:6). Zmes sa uzatvorí do fľaše a nechá týždeň odpočívať.
Ak máte problémy s nespavosťou, v tomto prípade sa odporúča užívať jednu čajovú lyžičku pred spaním. Avšak dajte pozor, pretože táto tinktúra obsahuje alkohol, takže nie je vhodná pre dojčiace a tehotné ženy.
Čaj z valeriány
Čaj alebo nálev môžete kombinovať s levanduľou, medovkou, chmeľom či mučenkou. Aby sa dostavil želaný účinok, čaj z valeriány by ste mali piť 1 až 2 hodiny pred spaním niekoľko týždňov. Dávky znižujte postupne.
Ako si pripravíte čaj z valeriány lekárskej?
Zalejte jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa valeriány 2-3 dl vriacou vodou. Nechajte lúhovať 5 až 10 minút, následne môžete podávať.
Kapsule
Najrýchlejším spôsobom, ako užívať valeriánu, je kúpiť si kapsule.
Kapsule z valeriány kúpite v každej lekárni alebo špecializovanom obchode. Každá kapsula obsahuje výťažok z valeriány, ktorý môže byť v tekutej alebo práškovej forme.
Odporúčané dávkovanie v prípade kapsúl je 1 kapsula 3 × denne, 20 min. pred jedlom.
Korenie
Valeriánu lekársku môžete nájsť aj ako korenie. Toto korenie z valeriány nájde uplatnenie pri príprave jedál a dochutení mäsa alebo polievok.
Na čo si dávať pri užívaní valeriány pozor
Vo všeobecnosti platí, že Valeriána lekárska nespôsobuje závažné nežiadúce reakcie, avšak je odporúčané, že samostatne by sa valeriána nemala užívať dlhšie ako 3 týždne. Pri užívaní bežných dávok určených lekárom či lekárnikom sa predávkovania nemusíte obávať.
Určité riziko však hrozí napríklad v prípade interakcie s liekmi na spanie, v kombinácii s antihistaminikami, antimykotikami či statínmi.
Rovnako kozlík zvyšuje účinok anestetík, preto ak máte naplánovaný chirurgický zákrok, je dôležité ohlásiť užívanie valeriány vášmu lekárovi, chirurgovi a anestéziológovi.
Valeriánu by ste takisto nemali užívať vtedy, ak sa chystáte šoférovať, pracujete na ťažkých strojoch, vo výškach, ste tehotná alebo dojčíte. Rovnako by ste ju nemali podávať ani deťom alebo dospievajúcim.
Aké sú ďalšie zriedkavé vedľajšie účinky pri predávkovaní?
- bolesti hlavy,
- slabosť,
- závraty,
- žalúdočné problémy, ako je hnačka a bolesť žalúdka,
- živé sny,
- kovová chuť v ústach,
- únava,
- sucho v ústach,
- poruchy srdcovej činnosti,
- ranná ospalosť,
- zníženie telesnej teploty.
Záver
Valeriána lekárska, známa aj ako Kozlík lekársky pochádza z Európy. V liečiteľstve sa táto rastlina používa už od 11. storočia.
Dnes je valeriána známa ako liek na liečbu nespavosti, migrény, únavy, tlmenie symptómov PMS a žalúdočných kŕčov. Rovnako je obľúbená aj u chovateľov mačiek, ktorí kupujú svojim domácim miláčikom hračky naplnené touto sušenou rastlinou.