LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínRegeneráciaNajlepšie tabletky na spanie (TOP 5)

Najlepšie tabletky na spanie (TOP 5)

V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je kvalitný spánok pre mnohých často nedosiahnuteľným luxusom. Stres, technológie či rýchle tempo moderného životného štýlu nám často bránia v dosiahnutí potrebného odpočinku, ktorý je pritom kľúčový pre naše zdravie a pohodu. Pokiaľ ste sa ocitli v nekonečnom cykle prebdených nocí a tipy, ako rýchlo zaspať vám už nepomáhajú, možno je na čase vyskúšať voľnopredajné tabletky na spanie.

Objavte, ako vám tieto produkty môžu pomôcť obnoviť vašu energiu a zlepšiť kvalitu života. Tento článok vám prináša prehľad najlepších voľnopredajných tabletiek na spanie, ktoré vám môžu pomôcť získať späť pokojný a hlboký spánok, po akom túžite.

Prečo je spánok pre nás tak dôležitý?

Spánok je jednou z najzakladanejších potrieb ľudského tela, no aj napriek tomu ostáva často zanedbaný. Zdravý spánok je kľúčom k fyzickej i duševnej pohode a jeho nedostatok môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Prečo je teda spánok pre nás tak dôležitý?

tabletky na spanie

Obnova a regenerácia tela

Počas spánku prebieha intenzívna obnova a regenerácia tkanív a buniek. Tento proces je nevyhnutný pre udržiavanie zdravého imunitného systému, ktorý nás chráni pred chorobami a infekciami.

Spánok tiež podporuje rast svalov, opravu tkanív a syntézu proteínov, čo je obzvlášť dôležité pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí. Po náročnom tréningu dochádza vo svaloch k mikropoškodeniu, ktoré sa napráva počas regenerácie a ideálne počas spánku.

Vtedy sa do tela vylučuje i rastový hormón, ktorý patrí k najdôležitejším faktorom pri vývoji svalov.

Kognitívne funkcie

Kvalitný spánok je nevyhnutný aj pre správne fungovanie mozgu. Počas spánku sa mozog zbavuje toxínov, ktoré sa nahromadili počas dňa. Pomáha nám s učením a zapamätaním si nových informácií.

Nedostatok spánku môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií, problémom s pamäťou a zníženej schopnosti sústrediť sa.

Emocionálna stabilita

Nedostatok spánku môže zvýšiť úzkosť, podráždenosť a náchylnosť k depresii. Kvalitný spánok pomáha udržiavať emočnú rovnováhu a znižuje stres, čo je dôležité pre celkovú duševnú pohodu.

Zdravie srdca

Počas spánku sa srdcový tep a krvný tlak prirodzene znižujú, čo poskytuje kardiovaskulárnemu systému potrebný odpočinok.

Chronický nedostatok spánku je spojený so zvýšeným rizikom vzniku srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a mozgovej príhody.

Metabolizmus a regulácia hmotnosti

Spánok a chudnutie? Áno, spánok ovplyvňuje aj hormóny, ktoré regulujú hlad a sýtosť, ako sú leptín a ghrelín. Nedostatok spánku môže viesť k hormonálnej nerovnováhe, ktorá zvyšuje chuť do jedla, čím len prispejete priberaniu na váhe. Zdravý spánok tak podporuje udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti.

Dlhší život

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne dosahujú kvalitný spánok, majú tendenciu žiť dlhšie a zdravšie. Neznamená to hneď, že musíte spať 10 hodín denne, ale odporúčame vám prispôsobiť si dĺžku spánku podľa veku. Spánok je jedným z najjednoduchších a najprirodzenejších spôsobov, ako zlepšiť svoje zdravie a predĺžiť si život.

Kedy siahnuť po tabletách na spanie?

Pokiaľ sa vám nedarí dodržiavať pravidelný spánkový režim, v takýchto situáciách môžu byť vhodným riešením tabletky na spanie. Predtým, než navštívite lekára, ktorý vám môže predpísať lieky na spánok, za skúšku stoja alternatívne doplnky.

Tabletky na spanie bez predpisu, resp. voľnopredajné výživové doplnky podporujúce spánok sú väčšinou navrhnuté tak, aby ich zloženie bolo čisto na prírodnej báze. To znamená, že majú oveľa menší výskyt vedľajších účinkov ako lieky na predpis. Nezabudnime tiež podotknúť, že nie sú návykové. Môžete ich vysadiť kedykoľvek chcete bez vedľajších účinkov.

tabletky na spanie

V akých prípadoch môžu pomôcť tabletky na spanie?

 • Chronická nespavosť
 • Stresové obdobie
 • Cestovanie a jet lag
 • Pracovný režim na smeny
 • Prechodné problémy so spánkom

Tabletky na spanie: vybrali sme TOP 5 produktov

Calmin 60 kapsúl


 • Podpora zaspávania a kvalitného spánku
 • Prírodné zloženie
 • Nie je návykový
 • Vhodný aj na dlhodobé užívanie

Komplexný výživový doplnok Calmin, ktorý podporuje zaspávanie a kvalitný spánok. Pýši sa unikátnym zložením, pozostávajúcim z 8 prírodných látok. Obsahuje Chmeľ, Mučenku, Valeriánu, Šišiak, L-tryptofan, Vitamíny B5, B6 a Melatonín.

Balenie obsahuje 60 kapsúl. Užívajte 1 kapsulu denne pol hodinu pred spánkom. Výrobok nie je návykový a môžete ho užívať aj dlhodobo. Používa sa pri strese, ako podpora zaspávania a pre kvalitný spánok.

StressFix

 • Slovenský produkt
 • Založený na sile prírody
 • Uvoľňuje a pôsobí proti stresu
 • Môže pomôcť zlepšiť spánok
 • Pridané vitamíny a minerály

Tabletky na spanie StressFix ponúkajú čisto prírodné zloženie a okrem zlepšenia spánku sľubujú i zníženie hladiny stresu. V zložení nájdete napríklad extrakty z látok, ako Medovka lekárska, Levanduľa lekárska, Mučenka opletavá alebo Slncovka Kalifornská.

Veľkou výhodou týchto tabliet na spanie je to, že si ich môžete kúpiť jednoducho bez lekárskeho predpisu. Stressfix vám môže pomôcť s kvalitou vášho spánku a ráno sa tak budete budiť oddýchnutý a nie unavený ako doteraz. Užívanie by so sebou nemalo prinášať žiadne vedľajšie účinky, čo považujeme za ďalší benefit.

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl. Užívanie si môžete prispôsobiť podľa vášho aktuálneho stavu. Neprekračujte však maximálnu dennú dávku doplnku, ktorá predstavuje pri vysokej psychickej záťaži 4 kapsule denne. 

Dreamly

 • Tabletky na spanie bez predpisu
 • Prírodné zloženie
 • Uvoľňuje a upokojuje myseľ
 • Nenávykové
 • Podporuje dobrý spánok a relaxáciu

Dreamly je prírodný doplnok stravy pre lepšie zaspávanie a pokojný spánok. Vyrába sa výhradne v Českej republike a e-shop sa môže pochváliť množstvom spokojných recenzií. V tomto čisto prírodnom produkte nájdete Mučenku, Medovku, L-tryptofam, Valeriánu, Šafran, Vitamín B3 a Vitamín B6.

Užívajú sa 2 kapsule približne pol hodinu – hodinu pred spaním. Najlepšie účinky lieku Dreamly sa začínajú prejavovať pri dlhodobom používaní. Najväčšími výhodami sú úľava od stresu, podpora dobrého spánku a regenerácie, uvoľnenie a upokojenie mysle. Výhodou je, že produkt nie je návykový. Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl, čo vám vystačí na 1 mesiac. Pri pravidelnom užívaní odporúčame zakúpiť trojbalenie, ktoré vychádza cenovo najprijateľnejšie.

Zerex Zenaden

 • Pri nespavosti spôsobenej psychickým napätím
 • Prírodné zloženie
 • Napomáha relaxácií
 • S vitamínmi C a B6

Ak vás trápi nespavosť spôsobená psychickým nátlakom, stresom či depresiou, siahnite po tabletách Zerex ZenadenPodporujú vyplavovanie serotonínu, čiže hormónu dobrej nálady, vďaka čomu predchádza výskytu úzkostných stavov, depresie, porúch spánku či podráždenosti.

Tým, že napomáha relaxácií, dobrej nálade a správnej funkcii nervovej sústavy pôsobí priaznivo i pri zaspávaní. Medovka lekárska, L-tryptofám, Vitamíny C a B6, Mučenka pleťová a Valeriána lekárska sa postarajú o to, aby ste získali opäť duševnú rovnováhu. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Denné dávkovanie predstavuje 1 kapsulu, ideálne 2 krát denne.

Melatonín – GymBeam

 • 1 mg melatonínu v 1 tablete
 • Prijateľná cena
 • Podporuje kvalitu spánku
 • Znižuje čas potrebný na zaspávanie
 • Balenie 120 tabliet

Melatonín je jedným z najdôležitejších hormónov, ktorý vzniká v žľaze zvanej epifýza. Vytvára sa zo serotonínu počas nočných hodín a jeho hlavnou funkciou je regulácia spánkového rytmu. Často je nazývaný aj hormón spánku. Ak je melatonínu v tele nedostatok, človeka môžu trápiť poruchy spánku.

Podľa výskumov je melatonín nenávykový a bezpečný výživový doplnok vhodný pre dospelých aj deti. Melatonín GymBeam vám pomôže doplniť hladinu melatonínu v organizme. Zmeny môžete pocítiť v podobe kratšej doby zaspávania, lepšej kvality spánku či menších pocitoch únavy počas dňa.

V jednej dávke prijmete 1 mg melatonínu. Ak problémy so spánkom stále pretrvávajú, dávku môžete zvyšovať, ale lepšie je sa o riešení nespavosti poradiť s lekárom a s užívaním melatonínu to nepreháňať.

Tabletky na spanie – možné vedľajšie účinky

Aj napriek tomu, že tabletky na spanie bez predpisu sú často zložené z prírodných zložiek, niekedy sa i pri nich môžu dostaviť vedľajšie účinky. Dodržiavajte odporúčané denné dávkovanie a pri prvých negatívnych príznakoch s užívaním radšej prestaňte.

Jedným z najbežnejších vedľajších účinkov je pretrvávajúca ospalosť a únava počas dňa. Niekedy sa môžu dostaviť tráviace ťažkosti, ako je nevoľnosť, zápcha alebo hnačka. Tento stav vzniká aj pri alergií na určitú látku v zložení. Vyhýbajte sa tiež užívaniu tabletiek na spanie pred cestou autom, nakoľko môžu ovplyvniť sústredenie a koordinačné schopnosti.

tabletky na spanie

Záverečné zhodnotenie

Spánok je jedným z hlavných pilierov zdravého životného štýlu. Pri jeho nedostatku trpí celé naše telo. Tabletky na spanie môžu byť vhodným nástrojom pre tých, ktorých trápi nespavosť alebo iné poruchy spánku. Dokážu pomôcť pri relaxácií tela i mysle. Používajte ich však len ako dočasné riešenie a nie ako dlhodobú náhradu zdravého spánkového režimu.

V konečnom dôsledku, investícia do kvalitného spánku je investíciou do vášho celkového zdravia a pohody.

Máte už skúsenosť s nejakými liekmi na spanie? Ak áno, budeme radi, ak sa s nimi podelíte v komentároch.

 

4.7/5 - (3 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.