Yerba Maté, nazývané domorodými obyvateľmi Južnej Ameriky ako „nápoj bohov“ a neskôr európskymi osadníkmi „zelené zlato Indios“, nadobúda podobnú kultúrnu dôležitosť ako japonské čajové obrady.
Pitie čaju maté je často spoločenská udalosť a zdieľanie tohto nápoja je znakom priateľstva a vzájomného puta.
Čo robí tento čaj tak výnimočným? Čitajte ďalej a dozviete sa všetko.
Najlepšie Yerba Maté
Obsah článku
- Čo je Yerba Maté
- 1. Vynikajúca alternatíva kávy
- 2. Zdroj vitamínov a množstva iných živín
- 3. Je to zdravie vo svojej čistej forme
- 4. Čaj maté to je jedinečná chuť
- 5. Mágia a tradícia indiánov Guarani
- 6. Znamená +10 bodov za prestíž!
- Možné vedľajšie účinky Yerba Mate
- Upozornenia
- Koľko čaju maté konzumovať?
- Zhrnutie na záver
Čo je Yerba Maté
Začnime tým, čo je Yerba Maté vo všeobecnosti. Je to nálev vyrobený zo sušených a mletých listov cezmíny paraguajskej, rastliny, ktorá sa vyskytuje iba v Južnej Amerike, na hraniciach štyroch krajín: Brazílie, Argentíny, Paraguaja a Uruguaja.
V tejto časti sveta nie je nezvyčajné vidieť ľudí kráčať, popíjať „mate“ a niesť si termosku s horúcou vodou na osvieženie svojho nápoja.
Yerba Maté má dlhú históriu používania domorodými obyvateľmi Južnej Ameriky. Paraguajčania ho pijú už po stáročia a považujú ho za posvätnú rastlinu.
Guarani veria, že Ilex paraguariensis je dar od bohov a že má silu liečiť, chrániť a dodávať energiu. V skutočnosti yerba maté obsahuje približne rovnaké množstvo kofeínu ako šálka kávy: 80 mg na šálku.
Čaj maté prvýkrát predstavili Európanom v 16. storočí španielski dobyvatelia. Španieli ho rýchlo prijali za svoj a čoskoro sa stal obľúbeným nápojom v Španielsku aj iných častiach Európy.
A niet sa čomu čudovať. Ako sa ukázalo, yerba maté nie je len „bylinný čaj“, ktorý pijete na zahriatie. Prináša so sebou veľa dobrého.
Každý dúšok je dávkou zelenej indiánskej mágie.
Oplatí sa ho piť? Presvedčte sa sami. Čaj maté je…
1. Vynikajúca alternatíva kávy
Najznámejším kofeínovým nápojom je káva. Mnoho ľudí si nevie predstaviť ráno bez šálky „malej čiernej“. Kofeín povzbudzuje organizmus, dodáva energiu k činnosti, zlepšuje koncentráciu a odstraňuje pocit únavy.
Problém je v tom, že káva stimuluje rýchlo a silno, a… krátkodobo. Šálka kávy vás naštartuje takmer okamžite, no ten nával energie rovnako rýchlo vyprchá. Náhly „náraz energie“ po káve nie je nič príjemné.
Maté obsahuje kofeín – ale účinky sú výrazne odlišné. V čom? Stimuluje, ale vyváženejším spôsobom ako káva. Pije sa pomaly, často sa porcia nalieva na viackrát, takže kofeín sa do tela nevyhnutne uvoľňuje pomalšie.
Čaj maté obsahuje okrem kofeínu aj teobromín a teofylín, ktoré mierne pôsobia na nervový systém a zlepšujú krvný obeh v mozgu.
- podporuje fyzickú aj duševnú energiu
- stimuluje vylučovanie vody z tela
- naštartuje rýchlejší metabolizmus tukov
- prospieva zdraviu kardiovaskulárneho systému
- príjemná chuť opuncie
- až 1000 gramové balenie
2. Zdroj vitamínov a množstva iných živín
Maté obsahuje nielen stimulujúci kofeín. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré majú na organizmus liečivý účinok. Máme tu okrem iného vitamíny: A, B1, B2, B6, C a E, minerály zinok, draslík, fosfor, vápnik, kremík a horčík, ale aj saponíny a antioxidanty vrátane obzvlášť cenenej kyseliny chlorogenovej.
Je to skutočná „vitamínová bomba“!
3. Je to zdravie vo svojej čistej forme
O povzbudzujúcich účinkoch sme sa už zmienili, no čo ešte táto rastlina dokáže? Čaj podporuje stimuláciu metabolizmu, čo sa premieta do zvýšenia energetických zásob a zlepšenia výkonu, čo umožní byť dlhšie fyzicky aktívny.
Nie nadarmo je čaj Mate obľúbený najmä medzi športovcami a ľuďmi, ktorí vedú aktívny životný štýl.
Pri pravidelnej konzumácii pôsobí priaznivo na kardiovaskulárny systém – môže za to kyselina chlorogénová, ktorá pomáha bojovať proti „zlému cholesterolu“.
Kyselina chlorogenová je tiež spojená so zvýšenou citlivosťou na inzulín v tele a zníženou absorpciou glukózy, čo následne vedie k lepšiemu hospodáreniu s cukrom v tele.
Čaj môže pomôcť pri chudnutí. Nejde síce o zázračný liek na obezitu, no pomáha znižovať pocit chuti do jedla a podporuje metabolizmus, ktorý je dôležitý v boji o štíhlu líniu. Pite ho asi hodinu pred jedlom, aby ste využili jeho zoštíhľujúce účinky na maximum.
- pôvodom z Brazílie
- jemná, nasladlá chuť
- spracované bezdymovou metódou
- prirodzená náhrada energetických nápojov
- spaľuje tuk
- vysoký obsah antioxidantov je účinný v boji proti voľným radikálom
4. Čaj maté to je jedinečná chuť
Niektorí tvrdia, že čaj maté je „drsný“. Keď ho vyskúšate prvýkrát, jeho chuť sa vám môže zdať trochu horkastá a sťahujúca, možno až príliš intenzívna.
Najmä ak ste zvyknutí na chuť kávy s mliekom a množstvom cukru, zvyknúť si na čisté maté bez prísad môže byť takmer nemožné.
K tomuto čaju musíte mať správny postoj – je to príroda vo svojej najčistejšej forme. Správne pripravený nálev chutí trochu ako intenzívnejší zelený čaj.
Na začiatok si pripravte slabšiu infúziu, lúhovaním menšieho množstva sušeného čaju. Na zjemnenie chuti môžete pridať aj bylinky alebo ovocie.
Rovnako nie je hriech osladiť si čaj medom alebo inými prírodnými sladidlami – čím len chcete. Akonáhle mu prídete na chuť, zistíte, že je jedinečný a nenapodobiteľný.
5. Mágia a tradícia indiánov Guarani
Celé kúzlo spočíva v správnej príprave nálevu.
Maté sa nepije ako bežný čaj
Šálka sa nahrádza špeciálnou nádobou, kalabasou alebo matero. Nálev sa pije cez špeciálnu kovovú „slamku“ – bombillu. Sušina v nádobe musí byť správne usporiadaná.
Dôležitá je aj teplota vody – nemala by byť ani príliš horúca, ani príliš studená (okolo 70-80 °C).
Všetky činnosti spojené s varením a pitím yerby vytvárajú špecifický rituál, ktorý jej dodáva auru tajomna. Ide o poctu tradícii prvých objaviteľov zázračnej Yerby, indiánov Guarani.
- jemná zemitá chuť
- prášková forma, vďaka čomu ho je možné zamiešať do jogurtu, smoothie, alebo kaše
- ideálny pre kontrolu telesnej hmotnosti
- odvodňuje organizmus
- redukuje únavu
- vhodný aj pre vegánov
6. Znamená +10 bodov za prestíž!
Posledný dôvod, prečo piť čaj maté, je jednoduchý. Ponúka bonus originality a prestíže!
Kávu pije (takmer) každý. Pohľad na kohokoľvek so šálkou kávy nie je ničím výnimočným. Kalabasa s bombillou však rozhodne púta pozornosť.
Môžete si byť istí, že ak si pripravíte maté a budete ho piť z nápadnej nádobky cez „čudne“ vyzerajúcu trubičku pred neznámymi, priateľmi, či kolegami, rýchlo sa stanete objektom záujmu a bude zábavné sa o tejto nádhernej rastline z Južnej Ameriky porozprávať.
Možné vedľajšie účinky Yerba Mate
Pitie primeraného množstva yerba maté sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné. Obsahuje však kofeín, ktorý môže potenciálne viesť k nasledujúcim vedľajším účinkom:
- ťažkosti so spánkom
- nevoľnosť
- zvýšená srdcová frekvencia
- zvracanie
- nervozita
- panika
Konzumácia viac ako 10 šálok môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov súvisiacich s kofeínom.
- komplexná zmes nootropných bylín a plodov
- podpora mentálnej činnosti
- zlepšuje prekrvenie organizmu
- priaznivý vplyv na žalúdok a trávenie
- podporuje imunitný systém
Upozornenia
Bezpečnosť yerba maté nebola stanovená u detí, tehotných a dojčiacich žien. Príjem kofeínu sa v období tehotenstva odporúča znížiť na menej ako 200 miligramov denne.
Vysoké dávky kofeínu počas tehotenstva môžu spôsobiť predčasný pôrod, potrat a nízku pôrodnú hmotnosť.
Okrem toho obsah kofeínu v yerba maté môže mať nepriaznivé účinky na určité zdravotné stavy, vrátane:
- úzkosť
- poruchy krvácania
- cukrovka
- hnačka
- glaukóm (ochorenie, ktoré môže spôsobiť stratu zraku a slepotu)
- osteoporóza (zníženie kostnej hmoty a minerálnej hustoty kostí)
- syndróm dráždivého čreva
- vysoký krvný tlak
A ako všade, aj v prípade maté platí, že: Kde je svetlo, tam je aj tieň.
Čaj je podozrivý z toho, že je karcinogénny, ak sa konzumuje nadmerne. Keďže maté je pražené na ohni obsahuje polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU), ktoré sa považujú za karcinogény.
Vysokokvalitné čaje maté sa však spracúvajú pomocou moderných procesov, ktoré sú úplne bez PAU.
Koľko čaju maté konzumovať?
Hoci neexistujú žiadne oficiálne pokyny pre konzumáciu yerba maté, vo všeobecnosti sa odporúča konzumovať ju s mierou. Niektoré štúdie ukázali, že denný príjem do 1 litra môže byť dobre tolerovaný bez akýchkoľvek významných vedľajších účinkov.
Okrem toho je dôležité zvážiť obsah kofeínu. Aby ste predišli akýmkoľvek potenciálne nebezpečným vedľajším účinkom, udržujte denný príjem kofeínu pod 400 miligramov denne.
Ak s maté začínate alebo ste citliví na kofeín, začnite s malým množstvom a postupne zvyšujte príjem podľa tolerancie.
- okrem Ilex paraguariensis obsahuje aj kôru z Catuaby, koreň sibírskeho ženšenu, kôru Lapacho a kôru z Muira puama
- pôsobí ako afrodiziakum, stimuluje libido
- zlepšuje prekrvenie a celkový psychický stav organizmu
- podporuje správnu činnosť nervového systému
- povzbudí metabolizmus
Zhrnutie na záver
Zdá sa, že čaj maté je zázračný nápoj. Faktom ale je, že všetky jeho vlastnosti sú vedecky dokázané. Stačí si ho začleniť do každodennej rutiny a môžete absorbovať plnú silu džungle.
A ako vyťažiť z tejto sily maximum?
- V prvom rade hľadajte kvalitné maté – pre najlepšiu chuť, vôňu a zážitok. Ak chcete určiť kvalitu konkrétneho čaju, musíte použiť svojich päť zmyslov a pozorovať farbu, štruktúru, vôňu a dokonca aj chrumkavý zvuk listov.
- Keď si vyberiete ten najlepší čaj, zaobstarajte si vybavenie na jeho prípravu. Kvalitnú kalabasu, ktorú ste pred prvým použitím riadne pripravili, a vhodnú slamku alebo bombillu (najlepšie zo striebra alebo alpaky).
- Pri príprave infúzie yerba maté zvážte aj aktuálne ročné obdobie. Hoci najtradičnejšou formou a tou, ktorá najlepšie extrahuje všetky ingrediencie z listov maté, je horúci nálev, v lete je veľmi obľúbená studená verzia („tereré“), zmes maté, ľadu a vody.
Zdroje informácií: