LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínLyžovanie: Naučte sa základy a lyžujte ako profesionál

Lyžovanie: Naučte sa základy a lyžujte ako profesionál

Lyžovanie patrí medzi veľmi obľúbené zimné športy. Naša krajina má naň skvelé podmienky a vy si tak môžete vyberať z desiatok rôznych svahov a lyžiarskych stredísk. Na to, aby ste si však lyžovanie užili, ho najprv musíte ovládať. Učenie nového športu, hlavne vo vyššom veku, môže byť náročné, no rozhodne sa oplatí. Vyskúšajte to aj pomocou našich rád.

Lyžovanie na Slovensku má dlhú históriu. Ľudia jazdili dolu svahmi už pred desiatkami rokov v menej kvalitnej výstroji aká sa nám naskytuje dnes. Okrem toho, že v ponuke je veľké množstvo kvalitných lyží, vybrať si viete aj z ďalšieho príslušenstva. Vďaka tomu je šport bezpečný a na svoje si príde úplne každý.

Je lyžovanie vhodné aj pre mňa?

Ak ste si už neraz položili takúto otázku, no nikdy ste neprišli na odpoveď, radi ju zodpovieme za vás.

Áno, lyžovanie je rozhodne vhodné aj pre vás. Nehľadiac na váš vek, počas zimy sa môžete kedykoľvek rozhodnúť a naučiť sa, ako na lyžiach stáť a ako ich používať.

muž, ktorý lyžuje

Samozrejme, v mladšom veku ide všetko akosi jednoduchšie. Deti sa počas jedného lyžiarskeho výcviku, ktorý trvá zopár dní, dokážu naučiť nielen základy, ale aj správnu techniku.

Jednotlivé svahy potom brázdia bez menších zábran.

Čím je však človek starší, tým ťažšie sa učí. A to platí nielen na teoretické, ale tiež praktické učenie.

Svojich snov sa však rozhodne netreba vzdávať. Jediné, s čím musíte počítať je to, že lyžovať sa budete učiť dlhšie ako vaša ratolesť.

Svoje pokroky však sledujte a uvidíte, že každým jedným dňom a každou sezónou na tom budete lepšie.

Nikdy sa neporovnávajte s ďalšími ľuďmi. Neviete, kedy začali lyžovať a ako dlho im trvalo získať istotu, s akou dnes idú po svahoch.

Vždy si dávajte pozor

Lyžovanie je jedným z tých bezpečnejších športov. To však neznamená, že ak si nebudete dávať pozor, nič sa vám nestane.

Rovnako ako pri množstve ďalších aktivít, aj pri lyžovaní je potrebné byť ohľaduplní voči sebe a aj voči ostatným na svahu.

Chrániť musíte nielen seba, ale tiež ľudí v okolí. Na svahu býva niekedy menej, inokedy viac ľudí. Sledujte všetko naokolo, aby ste náhodou do niekoho nevrazili, poprípade ho nevystavili nejakému inému nešťastiu.

Lyže sú dlhé, zo začiatku môžu byť pre vás nepraktické. Nehovoriac o tom, že sa vám v nich bude náročne chodiť.

Nikdy preto nezabúdajte byť opatrní a pozorujte svoje okolie.

Na lyžovanie sa chystajte už doma

Ak chcete podávať na lyžiach tie najlepšie výsledky, mali by ste mať dostatočnú kondíciu. Preto začnite už doma s pravidelným cvičením.

Behajte, cvičte vo fitness centre alebo stavte minimálne na jogu, vďaka ktorej budete ohybní.

Každý pohyb sa počíta a uvidíte, že vám v zime na svahu pomôže.

Následne, keď príde zima, „doma“ môžete zostať stále. Myslíme tým Slovensko. Na to, aby ste sa naučili lyžovať, nemusíte cestovať do Álp. Slovenské hory poskytujú široké možnosti pre každého.

Prekonávajte sa

Zdá sa vám, že už ďalej nevládzete alebo nemôžete? Šport je o prekonávaní samých seba a lyžovanie do tejto skupiny patrí tiež.

V prípade, že ste doteraz ešte na lyžiach nestáli, ničoho sa nebojte. Zahoďte všetky predsudky a jednoducho sa na lyže postavte. Uvidíte, nikto vás nebude kritizovať. Každý niekedy musel začínať a začiatky bývajú ťažké.

Myslite na to, že keď do lyžovania dáte všetku svoju energiu a všetko zo seba, rozhodne sa vám to vyplatí.

Už po krátkom čase na sebe budete vidieť zmeny. Každým jedným dňom sa budete posúvať bližšie k cieľu.

lyže v snehu

Vhodné podmienky na lyžovanie

Na to, aby ste sa mohli naučiť lyžovať, budete potrebovať správne podmienky. Týchto podmienok je niekoľko a jednou z najhlavnejších je sneh.

Keď nie je sneh, lyžovať nemôže nikto. Ani ten najväčší profesionál. V zime preto hľadajte lyžiarske strediská s dostatočnou snehovou pokrývkou.

Zimy bývajú v našom podnebnom pásme čoraz slabšie. Mnohé strediská však zabezpečujú minimálne umelý sneh, ktorý dokáže poskytnúť skvelé podmienky pre lyžovanie.

Druhou dôležitou podmienkou je svah. Nie každý je vhodný pre začiatočníkov a nie každý má miesto na to, aby ste začali.

Niektoré svahy sú preplnené lyžiarmi a bude sa vám na nich začínať len veľmi ťažko. Preto sa snažte vyberať tie, ktoré majú aj jednoduchšie trasy pre začiatočníkov.

Poprípade, sú v lyžiarskom stredisku školy pre lyžiarov alebo inštruktori, ktorých služby budete môcť využiť aj vy.

Výhodou je, že väčšina lyžiarskych stredísk má vo svojej ponuke inštruktorov, ktorí sú vhodní nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Čo si na lyžovanie obliecť?

Správna lyžiarska výstroj je veľmi dôležitá. Vďaka nej vám nebude zima, bude sa vám dobre pohybovať a následne sa vám bude aj dobre lyžovať.

Ak to s lyžovaním myslíte vážne, do výstroja rozhodne investujte. V budúcnosti sa vám to všetko vráti. Oblečenie nebudete musieť tak často meniť.

Nehovoriac o tom, že vám poskytne skvelé funkcie ako napríklad odvádzanie potu.

Správne lyžiarske oblečenie obsahuje:

  • kvalitné termoprádlo
  • nohavice
  • bundu
  • prilbu
  • okuliare
  • palice
  • samotné lyže.

Pomocou takejto výstroje sa vám bude dobre lyžovať a budete v bezpečí. Oblečenie si vyberajte podľa svojej bežnej veľkosti.

Nemalo by vám byť príliš tesné, ale ani príliš veľké.

Správne lyže

Výber lyží je niekedy veda, s ktorou je potrebné ísť sa profesionálom. Musia vám dobre sadnúť a taktiež musia byť dostatočne dlhé.

Na začiatok je dobré lyže požičiavať. Vyjde vás to lacnejšie a bude to pre vás, ako pre začiatočníka, praktickejšie.

Požičiavanie lyží je vhodné aj pre tých, ktorí ešte nevedia, či je lyžovanie tým pravým športom. Jednu sezónu vyskúšate a keď zistíte, že vás nebaví, jednoducho ho necháte tak.

Lyže však nie sú lacnou záležitosťou, a preto spravíte najlepšie, keď si ich zo začiatku len požičiate.

Zaplaťte si inštruktora

Samozrejme, základy lyžovania sa viete naučiť aj sami. To, ako sa postaviť na lyže, aký postoj držať, keď budete schádzať dolu svahom.

Na internete dokonca nájdete desiatky videí s návodmi, ako na to. Problém je však v tom, že lyžovanie nie je tak jednoduché ako sa zdá. Minimálne nie pre začiatočníka.

Okrem toho, že musíte vedieť, ako na lyžiach stáť, je dôležité aby ste vedeli jednotlivé pohyby.

Lyžovanie nie je pečenie chleba alebo bicyklovanie, ktoré sa viete naučiť doma sami za pomoci videí. Ide o šport, ktorý má niekoľko úskalí.

Musíte počítať so všetkými a vždy vedieť, ako na svahu reagovať.

lyže v snehu s batohom

Kde lyžovať?

Ak hľadáte miesto na dobrú lyžovačku, je hneď niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré patria medzi veľmi obľúbené. K nim sa radia napríklad Donovaly, Jasná, Tatranská Lomnica či Bachledka. 

Výber je na vás. Všetky zo spomenutých majú aj inštruktorov, poprípade lyžiarske školy. Na Slovensku však nájdete ďalšiu desiatku miest, kde si užijete dobré lyžovanie.

A ak by ste chceli vyjsť niekam za hranice, Alpy to vždy istia.

Zhrnutie

Lyžovanie patrí medzi veľmi obľúbené športy. Viete si pri ňom zacvičiť, oddýchnuť a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Začnite s lyžovaním ešte tento rok a uvidíte, že si ho zamilujete.

5/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.