LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieFunkčné tričko - Pánske a dámske + (SUPER CENA)

Funkčné tričko – Pánske a dámske + (SUPER CENA)

Funkčné tričko je vynikajúce hneď z niekoľkých dôvodov. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite alebo naopak v zime, keď má človek na sebe viac vrstiev oblečenia, sa ľudské telo potí. Pot z tela je najvhodnejšie odviezť z tela čo najrýchlejšie. Na to slúži práve funkčné tričko, ktoré zabráni podchladeniu organizmu, a má tiež množstvo ďalších výhod.

Najlepšie funkčné oblečenie – Náš výber

Vlastnosti funkčného trička

Funkčné tričko je vyrobené zo špeciálnych vlákien, ktoré pomáhajú odvádzať pot z tela a dokážu tiež izolovať pred chladom.

Keď sa obzrieme do histórie, toto tričko vzniklo niekedy v 90. rokoch, kedy bolo obľúbené predovšetkým u nadšencom outdoor športov. Odvtedy sa však jeho popularita značne rozšírila. Dnes už ho nájdete v rôznych módnych aj farebných prevedeniach.

Najdôležitejšie vlastnosti funkčného trička:

 • dokáže odvádzať pot z pokožky;
 • nechladí na tele, pretože je tekutina absorbovaná do vnútra tkaniny;
 • nezvyšuje svoju váhu pri absorbovaní potu;
 • rýchlo schne;
 • nebráni v pohybe;
 • dokáže ochladiť, ale aj zahriať (napríklad pri behu v zime).

Ak chodíte, napríklad, na túry, funkčné tričko je pre vás naozaj ideálne. Je tiež vhodné na cvičenie alebo len v prípade chladného počasia. Ak si oblečiete funkčné tričko na ktorúkoľvek z týchto aktivít, budete cítiť značný rozdiel.

Klasické bavlnené tričko alebo oblečenie zo syntetického materiálu, bude pri každej aktivite skôr či neskôr premočené. Preto ak si nechcete brať so sebou na túru alebo na športovanie hneď niekoľko kusov, funkčné tričko je ideálnym riešením.

Prečo si kúpiť funkčné tričko?

Ako je už spomenuté vyššie, najväčšou výhodou tohto trička je, že je vyrobené zo špeciálnych vlákien, ktoré majú schopnosť odvádzať pot od pokožky. Následne je schopné prestupovať do ďalších vrstiev oblečenia, odkiaľ sa odparí. Práve vďaka tomu veľmi rýchlo schne, nebude chladiť a tiež ochráni pred prípadným prehliatím alebo aj prechladnutím.

Úžasné vlastnosti funkčného trička

Ak máte suchú pokožku a nemáte teda, napríklad, mokrý chrbát, vaša pokožka sa ochladzuje pomalšie, nevysušuje sa a telo ostáva v teple. Tu sú jeho ďalšie výhody:

1. Ochrana pred studeným počasím

V ponuke nájdete tričká pre mierne, stredné a extrémne podmienky. To znamená, že si skutočne môžete vybrať tričko podľa toho, kam sa chystáte alebo na aké účely ho potrebujete najčastejšie. Veľká výhoda je teda tá, že nemusíte mať na sebe množstvo vrstiev, aby ste zabezpečili, že vám nebude zima.

2. Neobmedzuje v pohybe

Zatiaľ čo množstvo vrstiev oblečenia a prepotené tričko môže byť skutočne nepohodlné na nosenie, funčkné tričko žiadnym spôsobom neobmedzuje. Nebráni vášmu pohybu rúk a tela, čo je pri športe alebo turistike veľmi dôležité. Termo materiály umožňujú pohodlný pohyb a navyše riadia vlhkosť, čo je veľmi dôležité. Výrobcovia sa tiež snažia o to, aby bol materiál vždy dostatočne pružný.

3. Outdoor aktivity budú oveľa príjemnejšie

Určite poznáte ten pocit, kedy sa pri turistike alebo pri akomkoľvek športe necítite príjemne práve preto, lebo ste spotený. Toto účinne a efektívne rieši funkčné tričko. Môžete mať aj ďalšie funkčné oblečenie, ale práve tričko je to najdôležitejšie. Je ideálne na akékoľvek činnosti od horských túr, cez lyžovanie, horolezectvo, bicykel či iné outdoor športy. Vďaka nemu si tieto aktivity budete môcť užívať oveľa dlhšie.

4. Šetrí vnútornú energiu vášho tela

Veľmi podstatnou vlastnosťou je tá, tričko vás chráni pred stratou telesného tepla, vďaka čomu šetrí aj vašu vnútornú energiu. Funguje ako určitý termoregulátor.

Pánske funkčné tričko

To vyberajte podľa toho, kam sa bude nosiť. Hoci je toto tričko univerzálne, je dôležité poznať vaše očakávania, a teda či potrebujete, aby vás viac zahrialo alebo aby dobre odvádzalo pot. Najtypickejší strih tričiek pre pánov je buď klasické tričko s krátkym rukávom alebo tričko s dlhým rukávom.

Dámske funkčné tričko

Výbornou správou je, že v súčasnosti dizajnéri ponúkajú naozaj široké možnosti a aj dámske funkčné tričká vyzerajú naozaj štýlovo a vkusne. Na trhu nájdete množstvo prevedení od klasických alebo športových tielok, cez tričká s krátkym rukávom až po dlhé tričká. Rovnako, ako je to v prípade pánskych tričiek, zohľadnite predovšetkým účel, na ktorý chcete tričko nosiť.

Termoprádlo

Termoprádlo je samostatný druh funkčného trička, ktorého hlavný rozdiel spočíva v tom, že sa líši zmenou tkaniny. Termoprádlo má iný pomer materiálu v tkanine, a teda má hlavne vyššie percento termozložky. Na rozdiel od neho má prádlo, ktoré je určené predovšetkým na nosenie v lete, vyšší pomer vlákna, ktoré sa nazýva odvodové.

Materiál

Pokiaľ ste športovec alebo potrebujete toto tričko nosiť často a dlho, určite oceníte funkčné prádlo, ktoré je obohatené o takzvané nano-častice striebra. To, samozrejme, do určitej miery tiež zvyšuje cenu oblečenia, ale jeho výhoda je v tom, že táto technológia dokáže redukovať zápach.

 

Funkčné prádlo je vo všeobecnosti najčastejšie vyrobené zo syntetických vlákien, ktorými sú:

 • PES – polyester – je ideálny do horúceho počasia, pretože znesie vyššie teploty. Dokáže dobre odvádzať teplo a rýchlo schne. Jeho vlákna umožňujú farbenie, preto ho nájdete v širokej ponuke farebných prevedení.
 • POP – polypropylén – má veľmi nízku úroveň vstrebávania a jeho vlákna sú pekné. Má však tiež nízku tepelnú vodivosť, je ľahké a ideálne do chladnejšieho počasia. Má odolnosť voči plesniam a bakteriám. Jednoducho sa berie a dokáže rýchlo schnúť. Vďaka jeho pevnosti vlákna ho nájdete len v určitých farebných prevedeniach, pretože sa jeho vlákna nedajú farbiť.

Okrem toho môže byť funkčné prádlo vyrobené aj z ďalších prírodných materiálov. Niekedy sa na jeho výrobu používajú aj prírodné materiály, ako je, napríklad bambus alebo vlna.

Výhody týchto materiálov:

 • priedušnosť,
 • sú antibakteriálne,
 • eliminujú zápach,
 • vhodné na dlhšie nosenie.

Čo je dôležité pri nosení funkčného trička?

Dbajte na to, aby ste na ňom mali oblečené vrstvy, ktoré sú priepustné a priedušné. Ideálne je teda klasické bavlnené tričko, pretože inak by aj kvalitné funkčné oblečenie mohlo strácať svoj účinok.

Tak ako každý produkt, aj funkčné tričko má niekoľko malých nevýhod. Sú nimi:

 • možnosť mechanického poškodenia – syntetický materiál či vlna sú materiály náchylnejšie k mechanickému poškodeniu. Je preto dobré, aby ste sa oň správne starali a prali iba na jednom programe. Tiež dávajte pozor, aby nedošlo ku vytiahnutiu alebo porušeniu vlákna.
 • nižšia trvanlivosť – s možnosťou opotrebovania súvisí aj menšia trvanlivosť. Stáva sa, že vlákna strácajú svoju pružnosť a niekedy prádlo vyzerá ako zašlé. Všetko však dokážete eliminovať vhodnou starostlivosťou.

Pri výbere funkčného trička nezabudnite tiež na správnu veľkosť, práve tá je veľmi dôležitá. Je potrebné, aby tričko bolo čo najviac priľnuté k pokožke.

Správna veľkosť funkčného trička zabezpečí všetky jeho dôležité vlastnosti.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.