LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportZimné športyViete ako vybrať lyže? Máme skvelé tipy!

Viete ako vybrať lyže? Máme skvelé tipy!

Zimná sezóna láka hlavne fanúšikov zimných športov. Ak milujete svahy a lyžovanie, určite je pre vás dôležité, aby ste mali čo najkvalitnejšie lyže. Tie vám totiž zabezpečia pohodlné brázdenie svahov, ale aj vašu bezpečnosť. Práve tá je pri lyžovaní veľmi dôležitá.

Čo je však pri výbere lyží najdôležitejšie? Ako si vybrať lyže podľa vašej výšky, či zvoliť detské lyže? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto a ďalšie otázky, práve v tomto článku prezradíme všetko podstatné. A potom vám už stačí iba užívať si krásu tohto skvelého zimného športu, ktorým lyžovanie je.

Ako vybrať najkvalitnejšie lyže podľa vašich schopností?

V obchodoch dnes môžete nájsť veľký výber lyží a je len na vás, pre ktoré sa rozhodnete. Je dobré, že v súčasnosti už snáď ani zle vybrať nemôžete. Vďaka technológiám a kvalite materiálov je aj tento trh o kus ďalej a lyže sa vyrábajú naozaj kvalitne.

Je však dôležité zohľadniť niekoľko dôležitých faktov, ktoré vám pomôžu vybrať si správne lyže. Je to predovšetkým váha lyžiara, pravidelnosť lyžovania, ale aj to, na aké svahy lyžiar chodí lyžovať a v neposlednom rade, úroveň lyžiarskych schopností.

Toto sú základné atribúty, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Poďme si ich však rozobrať podrobnejšie.

Tak ako pri iných športoch platí – Nikdy nepodceňujte vaše schopnosti! Nesprávny výber lyží v tomto smere by vám mohol spôsobiť viac škody ako úžitku.

Podľa vašich lyžiarskych schopností si vyberajte lyže nasledovne:

 • Začiatočník alebo málo skúsený lyžiar – nelyžovali ste ešte nikdy alebo len veľmi málo. Na zjazdovke nemáte ešte sebaistotu a svah vám robí stále istý problém. V tom prípade si vyberte lyže s mäkším kompozitovým jadrom. Tie pre vás budú totiž jednoduchšie na ovládanie.
 • Mierne pokročilý lyžiar – chodíte lyžovať pravidelne počas sezóny, dokážete robiť aj oblúky v strednej rýchlosti. Dokážete lyžovať na všetkých zjazdovkách v stredisku a nepredstavuje to pre vás stres.
  Vo vašich lyžiarskych schopnostiach sa chcete posúvať aj ďalej. Vyberte si lyže s tvrdším jadrom, komfortné a evolutívne.
 • Skúsený lyžiar – môžete sa ním nazvať, ak už lyžujete niekoľko rokov a zjazdili ste už množstvo zjazdoviek. Lyžujete pravidelne počas celej sezóny. Viete, ako jazdiť paralelné oblúky či striedanie polomerov. Vyberte si lyže, ktoré budú výkonné. Vhodné sú pre vás tvrdšie lyže s dreveným jadrom alebo vystužené lyže.
 • Expert – za experta sa môžete považovať vtedy, ak pre vás oblúky v akejkoľvek rýchlosti nie sú problém. Viete carvovať a jazdíte bez problémov na všetkých typoch snehu. Vyberte si lyže, ktoré sú exkluzívne a výkonné.

S ďalším rozdelením, s ktorým sa stretnete, je rozdelenie podľa toho, na akom povrchu chcete vaše lyže používať.

najkvalitnejšie lyže

Ako si vybrať lyže podľa terénu?

Hoci sa výrobcovia snažia predovšetkým o univerzálnosť, je dobré si najkvalitnejšie lyže pre vás zvoliť aj podľa toho, na akých zjazdovkách budete lyžovať.

 • Lyžovanie na upravenej zjazdovke – vyberajte si skôr lyže, ktoré sú v oblasti viazania užšie. Ak si zvolíte také, ktoré majú širšie špičky, zabezpečí vám to lepší štart do oblúka. Krátka dĺžka lyží zase zníži vaše vibrácie. Konkrétny typ lyží, ktorý je pre vás vhodný sú zjazdové lyže – slalomky alebo obračky.
 • All Mountain – milujete sneh a zjazdovky v akejkoľvek podobe a kedykoľvek počas sezóny. Vyberajte si ľahké lyže, ktoré sú komfortné a najmä bezpečné vo všetkých terénoch.
  Priemerná šírka v oblasti viazania by mala byť asi 80 mm. Špička môže byť o niečo dlhšia, rádius by mal byť vyvážený.
 • Freeride – fanúšikovia neporušeného snehu a prašanových zjazdoviek milujú tiež svahy rovno po snehových zrážkach. Vyberajte si široké lyže, ktoré majú šírku pod viazaním aj 90 mm. Vhodná je aj dlhá a široká špička.
 • Freestyle – ak milujete snowparky, radi skáčete a učíte sa nové triky na lyžiach, vyberajte si lyže so zdvihnutou špičkou aj pätou. Tak budete mať možnosť lyžovať dopredu aj dozadu. Vhodné sú ľahké a pohodlné lyže.

Vyberte správne detské lyže pre vaše dieťa

Pri výberi lyží pre dieťa je obzvlášť dôležitá nielen farba a dizajn, ale najmä kvalita a ich bezpečnosť. Na ich výbere si dajte o to viac záležať.

Tu sú najdôležitejšie zásady pri výbere lyží pre dieťa:

 • Pre dieťa do 3 až 4 rokov sú vhodné plastové lyže. Sú ľahké a pomôžu dieťaťu naučiť sa držať na lyžiach stabilitu a zliezť aj malé briežky. Navyše, na začiatok sú aj veľmi vhodným riešením z hľadiska rozpočtu, pretože sú veľmi lacné. Sami neskôr zistíte, ako veľmi vaše dieťa baví lyžovanie a podľa toho mu zvolíte ďalšie lyže.
 • Ďalšie dôležité kritériá pre výber detských lyží je bezpečnosť ich viazania a dĺžka. Vhodnejšie pre dieťa sú kratšie lyže. Vďaka kratším lyžom si dieťa lepšie natrénuje pohyb, nehovoriac o tom, že sú jednoduchšie na ovládanie.
 • Vhodná dĺžka najkvalitnejších lyží pre dieťa je do výšky ramien. Dlhšie lyže bránia v pohodlnom otáčaní.
 • Pri deťoch kupujete lyže na jednu sezónu, pretože dieťa vyrastie za rok aj o 10 cm. Nekupujte mu však zbytočne dlhé lyže.
 • Tuhosť a pevnosť lyží – je dobré sa s touto veličinou zaoberať až pri väčších deťoch nad 100 cm. Samozrejme, závisí aj od techniky ich jazdy. Tvrdosť lyže spoznáte aj podľa toho, či sa vám dá ohnúť alebo nie.
 • Výber lyžiarky – je pri dieťati nemenej dôležitá ako výber lyží. Lyžiarka môže byť aj o niečo väčšia, je dôležité, aby poskytovala komfort.

Ako si vybrať najkvalitnejšie lyže podľa výšky?

najkvalitnejšie lyže pre ženy

Vaša výška je pri výbere lyží veľmi dôležitá. Avšak, vašu výšku zohľadňujte pri výbere rôznych typov lyží rozdielne. Neexistuje na to teda úplne univerzálna odpoveď.

Podľa výšky si voľte vaše lyže nasledovne:

 • Freeridové lyže – vyberte si dĺžku lyží, ktorá je zhruba rovnaká ako vaša vlastná výška
 • Zjazdovky, all mountain, freestyle – zvoľte si lyže, ktoré sú asi o 10 až 15 cm kratšie ako vaša výška
 • Začiatočníci – najvhodnejšia je dĺžka približne medzi ramenami a bradou
 • Nízky ľudia – vo všeobecnosti platí, že sú pre nich vhodné kratšie a ľahšie lyže, pretože na nich lepšie získajú potrebnú stabilit
 • Vyšší ľudia – vhodné sú tvrdšie a dlhšie lyže

Ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere vhodných lyží, nájdete aj v tomto článku.

V tejto časti si ďalej popíšeme aj niektoré obľúbené typy lyží, ktoré by pri výbere mohli osloviť práve vás. Sú nimi lyže Atomic a Nordica. Kedy sú pre vás vhodné a aký je medzi nimi rozdiel?

Lyže Atomic

Táto značka lyží rakúskeho výrobcu patrí medzi jedny z najobľúbenejších značiek vôbec.

Okrem lyží v ich portfóliu nájdete aj lyžiarky a ďalšie vybavenie, ako sú lyžiarky, viazania, prilby, palice, okuliare a ochrannú výbavu.

Bola založená už v roku 1955 a ročne vyprodukuje až 600 000 párov lyží. Spoločnosť sponzoruje aj vrcholových športovcov. Výber tejto značky teda rozhodne neoľutujete.

Lyže Nordica

Nordica je ďalšia veľmi kvalitná značka lyží, ktorá pochádza z Talianska.

Vyznačuje sa špičkovou kvalitou a sústreďuje sa predovšetkým na výrobu lyží a lyžiarskych topánok. Značka ponúka lyže na rekreačné lyžovanie, ale aj zjazdové lyže na všetky typy oblúkov.

TOP 5 tipov na najkvalitnejšie lyže

Ktoré lyže sú najvhodnejšou kombináciou kvality a ceny podľa nás, a ktoré vám odporúčame?

Pozorne čítajte ďalej!

 1. SALOMON E X-RACE JR M + E L7 B80 – sú ideálne pre začínajúcich a mierne pokročilých lyžiarov. Ich výhodou je, že nie sú príliš tvrdé, ale ani naopak, príliš mäkké. Majú kompozitové jadro a ich dĺžka je 140 alebo 150 cm. Sú vhodné predovšetkým na upravené zjazdovky.
 2. FISCHER XTR RC ONE 74 + RS9 GW SLR – tieto lyže sú vhodné predovšetkým na zjazdovky. Sú stabilné a veľmi ľahko sa ovládajú. Tiež sú vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.Majú odľahčenú kompozitovú konštrukciu AirPower a tiež špeciálne upravené hrany. Ich dĺžka, v ktorej sa vyrábajú je od 150 až po 170 cm. Sú vhodné ako pánske aj dámske lyže.

Odporúčame aj tieto:

 1. SALOMON E S/MAX W 6 + L10 – tieto lyže určené na zjazdové lyžovanie vám skutočne doprajú to najlepšie z najlepšieho. Majú technológia zosilnenia Edge Amplifier, vďaka ktorej zaručia naozaj rýchlu jazdu. Okrem toho majú celodrevené jadro Full Woodcore, ktoré zabezpečí optímálnu stabilitu a odpruženie. Sú to dámske lyže.
 2. ELAN AMPHIBIO X + EMX 12.0 – sú dámske aj pánske lyže pre rekreačných lyžiarov, ktorí uprednostňujú upravený povrch na lyžovanie. Majú v sebe viacero unikátnych technológií, vďaka čomu patria medzi jedny z najkvalitnejších lyží. Ich jadro tvorí drevené jadro (WoodCore) plus karbón. Dĺžka týchto lyží je od 144 až do 160 cm.
 3. ROSSIGNOL HERO ELITE MT CA KONECT + NX 12 KONECT GW B8 – tieto pánske lyže sú vystužené karbónom. Sú mäkké a poddajné aj vďaka tomu, že majú drevené jadro z topoľového dreva, vďaka čomu poskytujú rovnováhu medzi hmotnosťou, tlmením vibrácií a pružnosťou.Sú to športové lyže pre nadšených lyžiarov, ktorí ocenia univerzálnu geometriu pre stredne dlhé oblúky.

Keď si teda budete vyberať lyže pre vás, zohľadnite čo najviac kritérií, ktoré vám pomôžu vybrať si tie najkvalitnejšie pre vás.

Nepodceňujte, ale ani nepreceňujte svoje schopnosti. Z nášho pohľadu nie je farba alebo dizajn dôležitá až tak, ako ostatné kritériá, ako je dĺžka lyží, vaša výška, hmotnosť či skúsenosti.

Veríme však, že sa po prečítaní tohto článku budete vedieť v obchode lepšie zorientovať. Investícia do lyží je pomerne drahá, preto je dôležité, aby ste si vybrali tie správne.

4/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.