LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieCyklistické nohavice - Toto je náš výber TOP 5

Cyklistické nohavice – Toto je náš výber TOP 5

Ak ste aktívny cyklista, cyklistické nohavice by nemali chýbať vo vašej výbave. Sú veľmi dôležité najmä pre vaše sedacie partie, pretože zabraňujú otlakom a nedostatočnému prekrvovaniu týchto partií.

Vďaka tomu, že výrobcovia si dávajú záležať na ich funčnosti, sa dnes spája v cyklistických nohaviciach oveľa viac benefitov. Základom sú kvalitné materiály a mnohé extra funkcie, ktoré vám maximálne spríjemnia pôžitok z jazdy na bicykli.

Na čo sú vhodné cyklistické nohavice

Najmä intímne partie a kolená sú pri bicyklovaní citlivé miesta, pre ktoré je potrebné, aby oblečenie spĺňalo špeciálne funkcie.

Práve vďaka cyklistickým nohaviciam bude vaša jazda oveľa komfortnejšia a budete mať dostatočný komfort na to, aby ste sa sústredili iba na jazdu a mohli ste bicyklovať hoci aj každý deň.

Prvky cyklistických nohavíc

 • cyklovýstieľka – jej najdôležitejšou úlohou je zabrániť vzniku otlakov a zaparením. Tiež zabezpečujú to, aby bol zaistený prietok krvi do mäkších tkanív, pretože práve tieto tkanivá sú pri jazde na bicykli najviac namáhané.

Väčšina výstieliek sú antibakteriálne, preto sú ideálnou voľbou na bicykel. Líšia sa tvarom, hrúbkou a použitými materiálmi.

Najlepšie cyklistické nohavice – TOP 5 (konzultované s cyklistom)

V závislosti od toho, aká je cena a prevedenie cyklistických nohavíc, bývajú vložky niekedy tiež perforované a zabezpečujú odvetrávanie a odvádzanie potu z tela.

Kým príležitostný cyklista potrebuje skôr silnejšiu a mäkšiu vložku, pre vytrvalostného cyklistu je prvoradá priedušnosť, ergonómia a gélové vankúše.

 • zakončenie nohavíc – nohavice môžu byť zakončené zipsom, aby sa vám ľahko obliekali. Niekedy majú tiež protisklzový lem alebo pásik pod chodidlo, ak sú dlhé. Vďaka zipsu sa vám budú cyklistické nohavice lepšie obliekať. Všetko však v konečnom dôsledku závisí na vašich preferenciách.
 • traky – súčasťou niektorých cyklistických nohavíc sú aj traky. Ich hlavný význam je v optimálnom priľnutí cyklovýstielky k telu. Vďaka tomu cyklistické nohavice vždy držia tam, kde majú. Môžete si buď vybrať traky so sieťoviny alebo traky s hrejivým počesaním na vnútornej strane. Ak máte bez bezošvý model, znamená to, že v oblasti ramien sú traky bez akýchkoľvek švov, a preto netlačia.
 • reflexné prvky – veľmi dôležitou súčasťou cyklistických nohavíc sú aj ich reflexné prvky, pretože je dôležité myslieť na to, aby ste boli na každej ceste dobre viditeľný. Väčšina tmavých farieb nohavíc je vybavená aj reflexnými prvkami, vhodné sú tiež však výrazné farby nohavíc.
 • ďalšie prvky – ďalším vybavením na cyklistických nohaviciach bývajú membránové materiály na prednom diely, ktoré chránia pred chladom a pred vetrom. Mnohé z nich sú tiež vyrobené z kvalitných a pružných materiálov, aby nebránili pohybu.

Podľa dĺžky sa cyklistické nohavice delia na:

 • krátke,
 • trojštvrťové,
 • dlhé.

Ako si vybrať cyklistické nohavice

Keď sa budete rozhodovať o výbere cyklistických nohavíc, zvažujte okrem ceny niekoľko dôležitých kritérií.

Rovnako, ako pri inom športovom oblečení alebo obuvi je dôležité, aby cyklistické nohavice v prvom rade spĺňali funkčné hľadisko, ale dnes už nájdete v ponuke aj množstvo prevedení, ktoré spĺňajú aj kritérium moderného vzhľadu. Pri ich výbere sa zamerajte na nasledovné:

Spôsob jazdy

To, ako jazdíte, v akom teréne a tiež ako často, je najdôležitejšie. Ak jazdíte na bicykli iba niekoľkokrát do mesiaca, nepotrebujete investovať do tých najdrahších modelov. V tomto prípade vám skôr budú stačiť cyklistické nohavice, ktoré majú mäkkú vložku. Ak však jazdíte na bicykli vždy, keď to počasie dovoľuje a trávite na bicykli hodiny, zamerajte sa tiež na priedušnosť materiálov a vhodný strih, ktorý bude minimalizovať riziko podráždenia kože.

 

Výber kvalitných nohavíc rozhodne nepodceňujte vtedy, ak trávite na bicykli takmer každý deň.

V tom prípade potrebujete, aby mal váš model lepené švy zo štvorsmerového strečového materiálu, a teda sa skvele prispôsobí vášmu telu. Veľký rozdiel je tiež v pretekárskych cyklistických nohaviciach, ktoré majú nižšiu vložku.

Ak jazdíte po náročnom teréne, na trhu nájdete aj voľné modely z materiálov, ktoré sú odolné. Niektoré z nich majú aj vyberateľnú vložku.

Sezóna a počasie

Pri výbere je tiež dôležité brať ohľad na sezónu a počasie, v ktorom budete jazdiť. Ak chcete jazdiť na bicykli aj počas sychravej jesene alebo dokonca cez zimu, zvážte dlhý a zateplený model.

Jeho predná časť je zvyčajne vyrobená z odolného materiálu, preto vás bez problémov ochráni aj pred studeným počasím.

Skúsení cyklisti tiež veľmi radi vrstvia jednotlivé nohavice, to znamená, že si môžete obliecť najskôr cyklistické nohavice v jarnej alebo letnej verzii, na ktoré si oblečiete voľné nohavice bez vložky.

Cyklistické nohavice nájdete na trhu vo všetkých preferovaných dĺžkach.

Na jar alebo jeseň sú vhodné cyklistické nohavice, ktoré majú dĺžku po kolená alebo modely s dĺžkou do polovice lýtok, vďaka čomu budú vaše nohy v teple. Na leto sú ideálne cyklistické šortky. Pánske modely na rozdiel od dámskych bývajú zvyčajne o niečo dlhšie a končia tesne nad kolenami. Dámske cyklistické nohavice nájdete vo variáciách do polovice stehien alebo tesne nad kolená.

Pohlavie

Určite si vyberajte cyklistické nohavice podľa pohlavia. Líšia sa strihom aj spôsobom uloženia vložky, ktorá je prispôsobená ženskej alebo mužskej anatómii. Hoci sú na trhu dostupné aj unisex modely, je lepšie, keď si vyberiete nohavice, ktoré sú určené pre vaše pohlavie, pretože vám budú lepšie sedieť.

Ďalšou dôležitou skupinou sú aj deti. Ak vyberáte cyklistické nohavice pre ne, nemusíte sa báť unisex modelov, ktoré sú v tomto prípade najčastejšie. Ich základným znakom tiež je, že majú mäkkú vložku.

Komfort a vzhľad cyklistických nohavíc

V tomto prípade záleží iba na vašich preferenciách. Základnými prvkami, ktorými sa nohavice líšia, je dĺžka a ich priliehavosť. To znamená, že je na vás, či si vyberiete upnuté, voľné alebo elastické nohavice.

Výhody upnutých modelov nohavíc:

 • sú aerodynamické,
 • vhodné pre klasickú cyklistiku,
 • poskytujú príjemnejšie sedenie,
 • zmenšujú odpor pri jazde.

Ak jazdíte skôr v teréne alebo trial, hodia sa pre vás skôr voľné cyklistické nohavice z odolných materiálov.

Tie vás tiež lepšie ochránia pri prípadnom páde. Na trhu nájdete modely s vložkou alebo bez vložky. Tieto nohavice vyzerajú skôr ako klasické športové nohavice než ako cyklistické nohavice.

Cena cyklistických nohavíc

Cena týchto špeciálnych nohavíc nie je rozhodne niečo, čo by vás malo zruinovať, preto je skutočne dôležité, aby ste minimálne jedny vo svojej cyklistickej výbave mali. Na trhu nájdete jednoduchšie modely, ktoré spĺňajú len základné funkčné kritériá, ale aj modely, ktoré majú veľa ďalších výhod. Od toho sa priamoúmerne vyvíja aj ich cena.

Výhodou cyklistických nohavíc je to, že to nie je investícia na krátky čas. Ak sa budete o ne starať podľa odporúčaní výrobcom, môžu vám cyklistické nohavice vydržať aj niekoľko rokov. 

Cyklistické nohavice nájdete na trhu už od 10 Eur. Ich cena je v prvom rade daná aj ich dĺžkou, pričom dlhé alebo zateplené modely sú spravidla drahšie. Ďalšie kritérium ceny je ich funkčnosť. 

Keď si budete vyberať nohavice, odporúčame nevyberať tie najlacnejšie modely, ktoré mnohokrát postrádajú niektoré dôležité vlastnosti. Voľte minimálne zlatú strednú cenu. V tomto prípade by vás mohli nohavice stáť zhruba 30 až 40 Eur.

Základný rozdiel medzi cenou lacnejších a drahších cyklistických nohavíc býva v:

 • ľahkosti a odolnosti materiálu,
 • technickom prevedení, odvetrávaní a regulácii vlhkosti,
 • antibakteriálnej a anatomickej vložke,
 • lepšom strihu,
 • v reflexných prvkoch.

Cyklistické nohavice sú teda jednou z najlepších investícií do vášho obľúbeného športu. Vďaka nim nebudete žiadnym spôsobom obmedzený v pohybe a dokonale sa prispôsobia vašej postave.

Či už ste rekreačný športovec alebo profesinálny cyklista, správne nohavice by vám nemali chýbať.

Zaujíma vás tiež, ako si vybrať prilbu na bicykel? Prečítajte si článok tu.

 

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.