LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieZima je za dverami: Ako vybrať lyžiarske nohavice pre celú rodinu

Zima je za dverami: Ako vybrať lyžiarske nohavice pre celú rodinu

Lyžovanie je presne tým druhom športu, pri ktorom je správna výstroj kľúčová. Hlavnou a nosnou súčasťou tejto výstroje sú kvalitné lyžiarske nohavice. Či už idete na svah ako rodina spolu s deťmi, alebo si idete užiť večerné lyžovanie sami. V žiadnom z týchto prípadov nesmiete zabudnúť na osvedčené a kvalitné lyžiarske nohavice.

Ak nie ste skúsený lyžiar a nepotrpíte si na kvalitné nohavice na lyžovanie, zbystrite. Nie je nič horšie, ako pustiť sa do hôr na lyže v obyčajných zimných nohaviciach alebo nekvalitných lyžiarskych nohaviciach.

Najlepšie lyžiarske nohavice (vyberali odborníci)

Idete na zjazdové lyžovanie, freeride či skialpinizmus?

Nie sú nohavice ako nohavice. Určite je aj v tomto prípade potrebné rozlíšiť, na aký druh lyžovania ich budete potrebovať. A rovnako či ste rekreačný lyžiar, alebo či chodíte na lyžiarsky svah každý rok a každú lyžiarsku sezónu.

Zjazdové lyžovanie

Lyžiarske nohavice určené na zjazdové lyžovanie sú viac podšité. Najväčšiu námahu v tomto prípade vydáte pri samotnom zjazde. Pokiaľ po dojazde nemáte v pláne namierené hneď domov, vaše telo vychladne a v prípade nedostatočného oblečenia začnete rýchlo mrznúť. Z tohto dôvodu majú takéto nohavice na zjazdové lyžovanie veľmi vyvážený pomer medzi priedušnosťou a tepelnou izoláciou.

lyžiarske nohavice

Freeridové lyžovanie a skialpinizmus

V prípade freeridu a skialpinizmu sú nohavice menej podšité. Pri stúpaní (pešo kvôli freeridu a na lyžiach pri skialpinizme) sa veľmi rýchlo zahrejete, vďaka čomu nepotrebujú vaše lyžiarske nohavice väčšiu tepelnú izoláciu.

Čo by kvalitným lyžiarskym nohaviciam nemalo zaručene chýbať?

Keďže trh ponúka veľké množstvo lyžiarskych nohavíc rôznych značiek, je naozaj umenie vybrať si tie správne. Či už vyberáte detské lyžiarske nohavice alebo lyžiarske nohavice pre dospelých.

Čo by v tomto prípade nemalo chýbať kvalitným lyžiarskym nohaviciam?

 • ventilácia na stehnách,
 • zvýšený zadný sed,
 • reflexné prvky,
 • vlastnosti ako nepremokavosť, priedušnosť, vetruvzdornosť a tepelná izolácia,
 • odopínacie traky,
 • pútko na zavesenie rukavíc.

Nemenej dôležitou funkciou kvalitných lyžiarskych nohavíc je aj ochrana pri páde. Konkrétne pred odreninami a inými povrchovými zraneniami. Vrchná vrstva kvalitných lyžiarskych nohavíc by mala byť vyrobená tak, aby odolala aj ťažkým drsným svahovým podmienkam. A to najmä vtedy, ak sa s nimi stretnete vo vysokej rýchlosti.

Niektoré lyžiarske nohavice však majú aj niečo viac, čo vás ešte lepšie ochráni pri páde na svahu. Ide o všité a integrované chrániče kolien a zadných partií tela. Takéto vylepšené nohavice sú však vhodnejšie pre skúsených lyžiarov, ktorí robia extrémnejšiu formu lyžovania. A to z toho dôvodu, že takto integrované ochranné doplnky zvyšujú váhu nohavíc, čo sa odrazí na úrovni vášho komfortu a lyžiarskych zručností.

Ako vybrať lyžiarske nohavice pre celú rodinu podľa „vodného stĺpcu“

Najdôležitejšími a najzákladnejšími parametrami pri výbere kvalitných lyžiarskych nohavíc je hodnota vodeodolnosti za 24 hodín a paropriepustnosť. Inak nazývaný aj „vodný stĺpec“.

Tento „vodný stĺpec“ sa podľa svojej účinnosti a toho, ako funguje v styku s vodou, rozdeľuje do niekoľkých kategórií:

 • do 2000 mm,
 • 2000 – 5000 mm,
 • 5000 – 10 000 mm,
 • 10 000 – 15 000 mm,
 • nad 15 000 mm.

Ako sa meria paropriepustnosť a vodeodolnosť materiálu?

Veľmi obľúbenou metódou je metóda MVTR. Táto metóda vyjadruje hmotnosť vodných pár, akú dokáže určitý materiál prepustiť (udáva sa vždy za 24 hodín a na 1 m2 materiálu). Platí tu priama úmera – čím vyššia je paropriepustnosť, tak tým je aj vyššia hodnota. 

Ide o metódu merania, ktorá je ľahšia a lacnejšia. Jej výsledky môžu byť dokonca skreslené a ovplyvnené negatívne okolím (teplotou tekutín a vzduchu).

Druhá metóda sa nazýva metóda Ret. Táto metóda naopak vyjadruje odpor, aký kladie materiál akémukoľvek prípadnému priechodu všetkých vodných pár. Tu platí, že čím je toto číslo menšie, tak tým lepšiu má materiál paropriepustnosť

V prípade metódy Ret ide o objektívnejší a presnejší štýl merania paropriepustnosti materiálov.

V prípade svetových výrobcov, ktorí sú TOP triedou vo výrobe týchto technických funkčných tkanín, môžeme hovoriť o:

 • francúzsky DUPONT s materiálom GORE – TEX,
 • švajčiarsky SCHOELLER s technológiou C – CHANGE CORK SHELL,
 • japonský výrobca TORAY s membránou

TIP: Minimálne hodnoty paropriepustnosti a vodeodolnosti by mali byť medzi 8000-10000 mm / 24 h. V prípade náročnejších vysokohorských podmienok je to 15000-20000 mm / 24 h a viac.

Aké sú ďalšie parametre, podľa ktorých by ste mali vyberať lyžiarske nohavice?

Aké sú ďalšie parametre a oblasti, podľa ktorých by ste sa mali riadiť pri výbere tých správnych lyžiarskych nohavíc?

Materiál a spracovanie

Materiál a spracovanie lyžiarskych nohavíc by vždy malo byť kvalitné a prepracované do najmenšieho detailu. Na materiál sa kladie veľký nárok, či už pôsobením počasia alebo mechanického poškodenia. To znamená, že lyžiarske nohavice musia byť nepremokavé a vyrobené z oteruvzdorných a robustných materiálov.

Rovnako je v tomto smere dôležitá aj priedušnosť materiálu. Ak sa pri lyžovaní zapotíte, po ruke vám budú vetracie otvory. Dôležité však je, aby mali lyžiarske nohavice všetky švy podlepené.

Spodná vrstva

Kvalitné lyžiarske nohavice vás síce zahrejú, ale základom by aj tak v tomto prípade malo byť termoprádlo. Termoprádlo má jednu veľmi dôležitú funkciu,  a tou je odvádzanie potu.

V prípade, že by ste termoprádlo pod lyžiarskymi nohavicami nemali, môžete tak či tak prechladnúť. Preto kvalitné termoprádlo by malo byť vždy základom kvalitných lyžiarskych nohavíc.

Strih a dizajn

Strih lyžiarskych nohavíc vám musí dokonale padnúť. Pri lyžovaní máte veľa pohybu, to znamená, že vás nemôže nič tlačiť, ťahať, ani vám nemôže byť nič úzke. Rovnako nemôžu byť nohavice ani moc široké, pretože by vám mohli pri pohybe prekážať a naplno by nevyužili svoje izolačné vlastnosti.

Dizajn lyžiarskych nohavíc sa líši na základe pohlaví, a či ide o nohavice pre dospelých alebo deti. Dizajn je pre zákazníka rovnako dôležitý, ako samotná funkčnosť nohavíc. Takisto dnešným trendom sú aj úzke slim lyžiarske nohavice, ktoré vám nebudú nikde odstávať a ani vás rozširovať.

Dnešný trh ponúka lyžiarske nohavice rôznych farieb, materiálov a prevedení od svetoznámych značiek, takže na svoje si príde naozaj každý.

Veľkosť

Pri výbere veľkosti lyžiarskych nohavíc musíte myslieť aj na rezervu. Ak nosíte veľkosť nohavíc S, vyskúšajte si pre istotu veľkosť M a pod nohavicami si predstavte spodné funkčné prádlo.

Aby ste mali istotu, skúste si do obchodu zobrať so sebou termoprádlo, ktoré budete nosiť na lyžovanie. Tak budete mať aspoň pri skúšaní istotu, že vám nové lyžiarske nohavice padnú ako uliate.

Ďalšie prídavné funkcie

Opasok slúži hlavne vtedy, ak máte v páse menšiu vôľu. Pri použití opasku sa nemusíte báť, že vám lyžiarske nohavice počas lyžovania spadnú.

Čo ďalšie a praktické by vám na lyžiarskych nohaviciach nemalo chýbať? No predsa strečový pás!

Strečový pás vám zaručí, že sa vám do lyžiarskych nohavíc nič cez otvory nedostane. Vďaka zabudovanému strečovému pásu sa nohavice veľmi rýchlo prispôsobia vaším bokom a ide aj o praktickú funkciu. A to najmä v prípade,  ak v závislosti na počasí meníte množstvá vrstiev oblečenia.

lyžiarske nohavice

Posledným a praktickým doplnok na lyžiarskych nohaviciach sú rozhodne traky. Lyžiarske nohavice zvyknú byť niekedy ťažšie, a práve traky dokážu v tomto smere zabrániť ich nechcenému posúvanie vplyvom rýchlosti či zmien smeru pri jazde.

Cena

Tak, ako aj pri iných kvalitných kúskoch, aj kvalitné lyžiarske nohavice niečo stoja. Ide však o časť lyžiarskej výstroje, do ktorej sa naozaj oplatí investovať.

Prečo investovať do kvalitných lyžiarskych nohavíc:

 • vydržia pomerne dlhú dobu bez výraznej zmeny funkčných parametrov,
 • pri lyžovaní sa nezraníte,
 • neprechladnete v nich,
 • majú rôzne prémiové technické vychytávky ako integrované ventilačné systémy, ručne leštené zipsy alebo dizajnové doplnky z pravej kože.
4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.