LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaGuava - Čo to je? + účinky tohto zaujímavého ovocia

Guava – Čo to je? + účinky tohto zaujímavého ovocia

Guava je tropický strom pochádzajúci zo Strednej Ameriky. Konzumácia jej plodov má úžasné výhody. Medzi hlavné patrí napríklad vysoký obsah antioxidantov, odbúravanie stresu alebo posilnenie imunity.

Jej plody majú oválny tvar so svetlozelenou alebo žltou šupkou a obsahujú jedlé semená. Využiť sa dajú aj listy guavy, ktoré sa používajú na varenie čaju alebo výrobu výživových doplnkov.

Plody guavy obsahujú vitamín C, draslík a vlákninu. Vďaka vysokému obsahu živín má guava mnoho benefitov. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Uľaví od stresu

Horčík prítomný v ovocí je zodpovedný za jednu z mnohých výhod guavy.

Guava dokáže pomôcť uvoľniť svaly a nervy v tele. Prítomnosť horčíka vám pomôže efektívne sa upokojiť. Bude sa vám hodiť hlavne po náročnom tréningu alebo dlhom dni v kancelárii. Dokáže uvoľniť vaše svali a dodá vám potrebnú dávku energie.

ovocie guava

Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi

Niektoré štúdie naznačujú, že guava môže podporiť kontrolu hladiny cukru v krvi.

Vďaka bohatému obsahu vlákniny a nízkemu glykemickému indexu je guava ideálna pre ľudí s cukrovkou. Zatiaľ čo nízky glykemický index bráni náhlemu nárastu hladiny cukru, obsah vlákniny zaisťuje dobrú reguláciu hladiny cukru.

Niekoľko štúdií vykonaných na ľuďoch ukázalo pôsobivé výsledky.

Jedna štúdia na 19 ľuďoch zaznamenala, že pitie čaju z listov guavy znížilo hladinu cukru v krvi po jedle (o viac ako 10 %). Účinky trvali až dve hodiny (zdroj).

Ak vám nevyhovuje čaj, môžete skúsiť extrakt z guavy, ktorý poďla štúdií môže tiež pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi.

čerstvá guava zo stromu

Podporí fungovanie mozgu

Guava obsahuje vitamín B3 a vitamín B6, známy tiež ako niacín a pyridoxín.

Tieto dva vitamíny pomáhajú zlepšiť krvný obeh v mozgu, stimulujú kognitívne funkcie a uvoľňujú nervy.

Je prospešná na zdravie srdca

Guava môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca mnohými spôsobmi.

Vedci sa domnievajú, že vysoké hladiny antioxidantov a vitamínov v listoch guavy môžu pomôcť chrániť vaše srdce pred poškodením voľnými radikálmi.

Zaujímavosťou je, že ovocie guava pomáha zlepšovať rovnováhu sodíka a draslíka v tele, čím reguluje krvný tlak u pacientov s hypertenziou. Keďže vysoký krvný tlak a vysoké hladiny LDL cholesterolu sú spojené s vyšším rizikom srdcových chorôb a mŕtvice, užívanie extraktu z listov guavy môže mať pozitívny vplyv na ľudí s týmito problémami.

Predpokladá sa, že vyššie hladiny draslíka a rozpustnej vlákniny v guave prispievajú k podpore zdravia srdca.

Guava tiež pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu (LDL), ktorý prispieva k rozvoju srdcových ochorení. Naopak, toto ovocie dokáže zlepšiť hladinu dobrého cholesterolu (HDL).

12-týždňová štúdia na 120 ľuďoch zistila, že konzumácia guavy pred jedlom spôsobila celkové zníženie krvného tlaku o 8–9 bodov, zníženie celkového cholesterolu o 9,9 % a zvýšenie „dobrého“ HDL cholesterolu o 8 % (zdroj).

Podobné výsledky boli zistené v niekoľkých ďalších štúdiách.

Môže zmierniť bolestivé príznaky menštruácie

Mnoho žien trápia bolestivé príznaky menštruácie, ako sú napríklad kŕče v brušnej oblasti. Denné užívanie extraktu z listov guavy môže pomôcť znížiť príznaky bolestivej menštruácie.

Existujú dôkazy, že extrakt z listov guavy môže znížiť intenzitu bolesti menštruačných kŕčov. Guava môže mať podobné účinky ako niektoré lieky proti bolesti.

Štúdia na 200 ženách, ktoré pociťovali bolesti počas menštruácie, zistila, že užívanie 6 mg extraktu z listov guavy denne viedlo k zníženiu intenzity bolesti.

Môže pomôcť pri bolesti zubov

Guava, konkrétne jej listy, majú silný protizápalový účinok a antibakteriálnu schopnosť, ktorá dokáže pomôcť pri infekcii a zabíja choroboplodné zárodky.

Konzumácia listov guavy teda funguje ako fantastický domáci liek na bolesť zubov. Môže pomôcť pri bolesti zubov, opuchnutých ďasnách a vredoch v ústach.

Je dobrá na trávenie

Guava je výborným zdrojom vlákniny. Ide o jeden z najbohatších zdrojov vlákniny v porovnaní s iným ovocím. Už konzumácia jedného kusu pokryje asi 12 % vášho denného odporúčaného príjmu vlákniny.

Preto konzumácia guavy môže podporiť zdravé vyprázdňovanie a zabrániť zápche.

Semená guavy slúžia tiež ako vynikajúce prírodné laxatíva, ktoré podporujú zdravé vyprázdňovanie.

Ak vás trápi hnačka, môže byť pre vás vhodný extrakt z listov guavy. Ten dokáže neutralizovať škodlivé mikróby vo vašom čreve, ktoré môžu spôsobiť hnačku. Štúdie naznačujú, že môže znížiť intenzitu a trvanie hnačky.

Môže pomôcť pri chudnutí

Chcete zhodiť pár kíl? Guava je ovocie, ktoré je vhodné na chudnutie.

Guava je plná vlákniny a má nízky obsah kalórií, čo znamená, že vám môže pomôcť cítiť sa sýto a pomôcť pri chudnutí.

Obsahuje iba 37 kalórií v jednom plode. To z nej robí ideálny zdravý snack. Guava, najmä surová, má tiež oveľa menej cukru v porovnaní s jablkami, pomarančmi, hroznom a iným ovocím.

Pomáha regulovať metabolizmus a naplniť váš príjem bielkovín, vlákniny a vitamínov.

Môže mať protirakovinové účinky

Ukázalo sa, že extrakt z listov guavy má protirakovinové účinky. Štúdie na zvieratách ukazujú, že extrakt z guavy môže zabrániť a dokonca zastaviť rast rakovinových buniek (zdroj).

Aj keď neexistujú priame dôkazy o tom, že by guava bola užitočná pri liečbe rakoviny, v prvom rade môže pomôcť znížiť riziko jej vzniku.

Prítomnosť antioxidantov, ako je lykopén, kvercetín, vitamín C a ďalšie polyfenoly, neutralizujú v tele voľné radikály a zabraňujú voľným radikálom poškodzovať bunky, čo je jedna z hlavných príčin rakoviny. Podľa štúdie extrakty z listov guavy znižujú riziko rakoviny prostaty a inhibujú rast rakovinových buniek (zdroj).

Môže pomôcť posilniť vašu imunitu

Nízke hladiny vitamínu C sú spojené so zvýšeným rizikom infekcií a ochorení.

Keďže vitamín C sa z tela ľahko vyplavuje, je dôležité pravidelne ho prijímať v potrave.

Guava je fantastickým spôsobom, ako doplniť tento vitamín, pretože ide o jeden z najbohatších potravinových zdrojov vitamínu C.

Plody guavy obsahujú 4-krát viac vitamínu C ako pomaranče.

Jedna guava poskytuje približne dvojnásobok referenčného denného príjmu vitamínu C. To je takmer dvojnásobok množstva, ktoré by ste získali z jedného pomaranča.

vitamin C podpora imunity kolagen

Vitamín C hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého imunitného systému. Účinne pomáha zlepšovať imunitu a chráni vás pred bežnými infekciami a patogénmi.

Aj keď nie je dokázané, že vitamín C zabraňuje bežnému prechladnutiu, ukázalo sa, že skracuje trvanie prechladnutia.

Zlepšuje zrak

Vďaka prítomnosti vitamínu A je guava dobre známa ako podpora zraku. Dokáže nielen zabrániť zhoršovaniu zraku, ale dokonca ho zlepšiť.

Môže pomôcť spomaliť výskyt šedého zákalu a makulárnej degenerácie. Aj keď guava nie je až taká bohatá na vitamín A ako napríklad mrkva, stále je jeho veľmi dobrým zdrojom.

Jedenie guavy môže byť dobré pre vašu pokožku

Široká škála vitamínov a antioxidantov obsiahnutých v guave môže s vašou pokožkou robiť zázraky.

Antioxidanty môžu pomôcť chrániť vašu pokožku pred poškodením, čo môže spomaliť proces starnutia a predchádzať vráskam.

Vďaka svojim antimikrobiálnym a protizápalovým účinkom môže extrakt z listov guavy pomôcť pri liečbe akné, keď sa aplikuje priamo na pokožku.

Ako konzumovať guavu?

Plne zrelé plody guavy majú sladkú chuť. Konzumujte guavy s bledožltou alebo zelenou šupkou. Dostatočne zrelé guavy sú mäkké na dotyk, podobne ako zrelé avokádo.

Najjednoduchší spôsob, ako konzumovať guavu, je jesť ju tak, ako je. Celý plod spolu so semenami a šupkou je jedlý. Môžete sa zahryznúť do celého ovocia ako do jablka. Tí, ktorí nemajú radi šupku, môžu dužinu vybrať lyžičkou.

guava prierez

Ideálne je nakrájať guavu a servírovať ju spolu s iným ovocím ako zdravý dezert alebo raňajky.

Šťava z guavy je jemne sladká a je vynikajúcou alternatívou ku klasickým džúsom.

Záver

Guava je neuveriteľne chutné ovocie, ktoré je navyše plné živín.

Má nízky obsah kalórií a zároveň je nabitá vlákninou, vitamínmi a minerálmi.

Jeho sladká chuť a nízky obsah cukru z neho robí vhodné ovocie pre diabetikov. Tiež podporuje fungovanie trávenia a zdravého srdca.

Konzumácia guavy nemá takmer žiadne vedľajšie účinky. Živiny v nej podporia vaše zdravie. Pridajte si ju do svojho jedálnička a užívajte si jej výhody.

4.2/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.