LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessHudba na cvičenie (TOP PLAYLISTY)

Hudba na cvičenie (TOP PLAYLISTY)

 Vhodne zvolená hudba na cvičenie má veľký potenciál poslúžiť ako skvelá motivačná podpora. Správny vibe z hudby vám častokrát môže pomôcť premôcť sa a dotlačiť posledné opakovanie, či dobehnúť posledný kilometer. Máme pre vás pripravený výber najpopulárnejších workoutových playlistov.

Aj keď to môže znieť do určitej miery pomerne absurdne a veľa trénerov by sa práve s takouto formuláciou nestotožnilo, práve dobrá hudba dokáže pri cvičení častokrát poslúžiť ako posledný dielik dokonalej súhry.

Niekedy nestačí ani sila našej vôle na to, aby sme naše telo presvedčili, nech vydrží napumpované pre posledných zopár opakovaní. Ak vám ale vhodná pieseň zapadne do momentu, kedy zo seba potrebujete vydať to posledné, kombinácia skvelej hudby a vášho tela dokáže zázraky.

Hudba na cvičenie vplýva pozitívne, potvrdzujú vedci

To, že si súvislosti s vplyvom hudby pri cvičení informácie len tak necucáme z prsta, potvrdzuje aj záver pomerne čerstvej štúdie s názvom „The Influence of Music Preference on Exercise Responses and Performance: A review“. Štúdia bola publikovaná v prestížnom vedeckom časopise National Library of Medicine.

Autori štúdie označili hudbu vo workoutovom kontexte ako veľmi dostupný efektívny prostriedok k merateľnému zvýšeniu výdrže pri kardio, ako aj silových tréningoch.

Samozrejme, nemožno tu očakávať zázraky a aj vplyv hudby pri cvičení je obmedzený v rámci medzí našich biologických možností.

Hudbu si prispôsobujte na základe intenzity tréningu

Pri výbere vhodného workoutového playlistu sa nutne nemusíte držať vami zaužívaného hudobného žánru.

Pri hudobnom doprovode v rámci tréningu častokrát zistíte, že osobné preferencie sa vo vypätí zvyknú zotrieť a skvele vám poslúži aj hudobný štýl, ktorému ste dovtedy vôbec nemuseli holdovať.

Množstvo populárnych workoutových playlistov na hudobných platformách zvykne pesničky na cvičenie mixovať naprieč žánrami ako rock, pop, hip-hop či EDM.

Ak obľubujete vyslovene jeden hudobný žáner, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že práve workoutové playlisty váš hudobný apetít roztvoria do široka.

Prispôsobovanie na základe intenzity tréningu

Hudba dokáže mať pozitívny vplyv na váš výkon pri cvičení aj na základe intenzity, s akou daný cvik praktizujete.

Intuitívne mnohí vnímame, že pri cvikoch s vysokou intenzitou nám podobne ladené piesne s rýchlym tempom, do určite miery pomáhaju udržiavať sa v nastolenom tempe.

Nejedná sa však len o pocit. Vedci v štúdii z roku 2019 potvrdili, že hudba so svižným a vysokým tempom predlžuje našu výdrž pri vysoko intenzívnych cvikoch (HIIT).

Hudbu si môžete prepínať intuitívne podľa toho, aký druh cviku práve vykonávate.

Melodicky si pomalšie playlisty môžete púšťať napríklad počas menej intenzívnejších aktivít ako napríklad joga, zatiaľ čo pri bicyklovaní či crossfite môžete prepnúť na rytmickejšiu a rýchlejšiu pieseň.

Na tejto stránke si dokonca môžete nechať prerátať pieseň do intenzity tepu (v počte úderov za minútu – BPM) a na základe toho si jednotlivé pesničky lepšie napasovať na konkrétny cvik.

Kombinovať na cviky to môžete cez tento ťahák:

 • Pred tréningová rozcvička = 100-140 úderov za minútu (BPM)
 • Joga = 60-90 úderov za minútu (BPM)
 • Kardio po stojačky = 120-140 úderov za minútu (BPM)
 • Kardio na stacionárnom bicykli, crossfit = 140-180 úderov za minútu (BPM)
 • Cviky s činkami = 130-150 úderov za minútu (BPM)

Spestrením vášho workoutu hudbou nemôžete urobiť chybu

Ako sme si už ukázali vyššie, vhodná hudba počas cvičenia má vedecky preukázané pozitívne účinky na náš výkon a vytrvalosť.

Okrem toho nám ale hudba na cvičenie dokáže pomôcť:

 • Zlepšiť našu náladu
 • Namotivovať nás dokončiť tréning, aj keď práve neprecvičujeme obľúbenú svalovú partiu
 • Oddialiť pocit únavy počas tréningu
 • Nabudiť dojem, že tréning ako taký je menej náročný

Napriek všetkým týmto pozitívam ale odporúčame mať neustále na zreteli limity vlastného tela a tak neriskovať privodenie si nechceného úrazu.

Nemusíte strácať čas tvorením vlastných playlistov

Ak sa obávate množstva času, ktorý budete musieť  stráviť hľadaním a manuálnym pridávaním jednotlivých pesničiek do vlastného playlistu, nezúfajte.

Na trhu dnes máme k dispozícii množstvo hudobných platforiem, cez ktoré je tvorba či prehrávanie už existujúcich playlistov nesmierne jednoduché.

Prostredníctvom nich si nájdete stovky už vytvorených playlistov, ktoré sú priebežne aktualizované a tématicky ladené na množstvo aktivít či športov.

Väčšina hudobných platforiem prostredníctvom svojich mobilných aplikácií či webových rozhraní ponúka ako platené, tak aj bezplatné možnosti prístupu. Najzásadnejší rozdiel spočíva najmä v prítomnosti reklám a možnosti ukladania si piesní v offline režime priamo do pamäte vášho telefónu, či počítača.

Ktorú platformu na prehrávanie playlistov si vybrať?

K dispozícii dnes máte na výber z niekoľkých známych platforiem, na ktorých je dostupná drvivá väčšina pesničiek a interpretov, na ktorých si spomeniete.

Výber odporúčame zúžiť na:

 • Spotify (dostupné vo forme bezplatného prístupu s reklamami a prémiového mesačného predplatného)
 • Apple Music (dostupné vo forme bezplatného prístupu s reklamami a prémiového mesačného predplatného)
 • Youtube/Youtube Music (dostupné vo forme bezplatného prístupu s reklamami a prémiového mesačného predplatného)

Do úvahy pri týchto službách treba brať ich limitácie, najmä v prípade že sa rozhodnete ich používať v bezplatnom režime.

V tomto prípade sa pripravte na nutnosť neustáleho pripojenia na internetovú sieť, keďže hudobná platforma bude pesničky streamovať v reálnom čase.

Ďalšou výraznou nevýhodou je tiež prítomnosť reklám počas prehrávania.

Ak sa rozhodnete si priplatiť za prémiové funkcie, všetky tri spomínané platformy vám odomknú niekoľko dodatočných výhod.  Okrem úplnej absencie reklám a možnosti ukladať si pesničky a playlisty do offline režimu je to napríklad aj vyššia kvalita prehrávania.

Ak ešte žiadnu z hudobných streamovacích platforiem nevyužívate, určite si najprv vyskúšajte bezplatné verzie každej z nich a následne sa rozhodnite na základe toho, ako vám vyhovovalo užívateľské prostredie a dostupná ponuka playlistov.

NÁŠ VÝBER WORKOUTOVÝCH PLAYLISTOV

Nech už používate ktorúkoľvek z nášho odporúčania hudobných aplikácií, pripravili sme si pre vás výber TOP 5 workoutových playlistov so stručným popisom.

TOP 5 workoutových playlistov

Workout Hits (Spotify)

Jeden z najpopulárnejších workoutových playlistov na Spotify nesie názov Workout Hits a je vytvorený priamo spoločnosťou Spotify. Jedná sa o súbor svetovo najpopulárnejších hitov zo žánru EDM, ktoré sa svojou rytmickosťou a melódiou hodia ako vyšité váš tréning.

Pesničky sú na týždennej báze aktualizované a obmieňané, takže sa nemusíte obávať ani priskorého „obohratia“.

V playliste figurujú interpreti ako:

 • Tiësto
 • Mike Candys
 • David Guetta
 • Ella Henderson
 • MEDUZA

Hip-Hop HIIT (Apple Music)

Pre používateľov platformy Apple Music ponúkame tip na hip-hop playlist od Apple Music Fitness, ktorý sedí ako vyšitý na vysoko intenzívne intervalové tréningy (HIIT).

V playliste figurujú interpreti ako:

 • Kendrick lamar
 • Drake
 • 21 Savage
 • DJ Khaled
 • Snoop Dogg

Adrenaline Workout (Spotify)

Ďalším z veľmi populárnychvečne relevantných playlistov je aj Adrenaline Workout na Spotify. Ten na rozdiel od predošlých dvoch pozostáva výhradne z rockovéhometalového výberu.

Ponúka až 150 pesničiek a rovnako ako všetky oficiálne playlisty priamo od prevádzkovateľov platforiem, aj tu môžete očakávať pravidelné a automatické obmieňanie pesničiek.

V playliste figurujú interpreti ako:

 • Linkin Park
 • AC/DC
 • Avenged Sevenfold
 • System of a Down
 • Rammstein

Hype (Spotify)

Obľubujete elektronickú hudbu, no klasický popový EDM žáner vám pripadá príliš mäkký? Odpoveďou môže byť playlist Hype, ktorého definuje práve basovo omnoho agresívnejšia elektronická hudba. Hype vaše telo udrží napumpované počas každého silového tréningu.

Ako už je zvykom, aj tu dochádza k pravidelnej aktualizácii a obmene pesničiek od najrôznejších svetových interpretov.

V playliste figurujú interpreti ako:

 • Skrillex
 • FREAKY
 • Black Tiger Sex machine
 • Jessica Audiffred
 • Crandkat

Pure Cardio (Apple Music) 

Na oživenie vášho najbližšieho kardio tréningu môžete vyskúšať výborný Pure Cardio playlist priamo od Applu. Ten pozostáva z mixu popovej a elektronickej EDM muziky v rytme, ktorý vás prevedie vytrvalostnými cvikmi ľavou zadnou.

V playliste figurujú interpreti ako:

 • Sam Smith
 • Travis Scott
 • Sebastian Ingrosso
 • Martin Garrix
 • Elton John

4.3/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dávid
Dávid
Dávid je pravý športový nadšenec s hlbokým záujmom o atletiku a posilňovanie. Od malička behal a hral hokej, čo ho pripravilo na súčasné zameranie na MMA a box. Pravidelne cvičí v posilňovni, aby zlepšoval svoje výkony a udržiaval sa v kondícii. Je motivovaný k dosahovaniu vynikajúcich výsledkov v športe.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.