LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleBicyklovanie a jeho NAJLEPŠIE benefity

Bicyklovanie a jeho NAJLEPŠIE benefity

Bicyklovanie ako šport má veľa fyzických, duševných, environmentálnych a finančných výhod. Dochádzanie do zamestnania na bicykli podporuje duševnú pohodu tým, že kombinuje fyzickú aktivitu a pobyt na čerstvom vzduchu.

Bicyklovanie je aeróbne cvičenie, ktoré ponúka množstvo výhod. Tiež sa počas športovania mení intenzita bicyklovania, takže je vhodné pre všetky úrovne športovcov. Môžete jazdiť na bicykli ako spôsob dopravy, ako príležitostné kardio alebo ako intenzívny HIIT tréning.

Jazda na bicykli je skvelé cvičenie, ktoré vás udrží v pohybe. Môže pomôcť pri formovaní zdravého životného štýlu po fyzickej aj psychickej stránke. Pokračujte v čítaní a pozrite sa na niektoré spôsoby, ako môže bicyklovanie zlepšiť vašu kondíciu a celkovú pohodu.

Najlepšie bicykle

Náhľad

Výhody

Hodnotenie

Zobraziť v obchode

Horské elektrobicykle

Najnovší trend vo svete cyklistiky
Výrazná pomoc pri jazde
Nízke prevádzkové náklady
Zaručená radosť z jazdy

Horské bicykle s 29" kolesami

Najrozšírenejší typ bicyklov
Jednoduché ovládanie
Zvládnu každý terén
Rozšírená záruka na 10 rokov

Horské bicykle s 27,5" kolesami

Rovnako obľúbené ako 29" bicykle
Vhodné na cestu aj do terénu
Na výber rôzne značky
Výhodná cena

Horské bicykle s 26" kolesami

Vhodné do terénu
Jednoduché ovládanie vďaka menším kolesám
Nie až tak vhodné na dlhšie trasy
Rôzny výber modelov za skvelé ceny

Horské bicykle celoodpružené

Bicykle ako stvorené do náročného terénu
Zvládnu každú nerovnosť a prekážku
Vhodné aj na dlhšie trasy
Rôzne modely na výber (XC, DH Enduro...)

Hlavné benefity bicyklovania

Bicyklovanie vám môže pomôcť schudnúť

Klasická cyklistika, najmä pri vysokej intenzite, môže pomôcť znížiť hladinu telesného tuku, čo podporuje zdravé chudnutie.

Štúdia z roku 2019 naznačuje, že bicyklovanie je prospešné cvičenie, ktoré pomáha znižovať telesný tuk. Ak chce človek schudnúť, dôležitá je vyvážená strava a dostatok pohybu.

Bicyklovanie môže pomôcť človeku udržať si váhu, pretože zvyšuje rýchlosť metabolizmu, buduje svaly a spaľuje telesný tuk. Bicyklovanie je skvelé pretože si človek môže meniť dĺžku a intenzitu cvičenia podľa seba.

Dôkazy naznačujú, že pri bicyklovaní môžu ľudia spáliť až 300 kalórií za hodinu. Ak človek zvýši intenzitu, dokáže spáliť ešte viac kalórií za ešte kratší čas. Intenzitu cvičenia si môžete sledovať pomocou hrudného pásu alebo inteligentných hodiniek.

Ďalšie štúdie naznačujú, že spojenie šprintérskeho a silového tréningu s pravidelnou cyklistikou môže zrýchliť váš metabolizmus a budovať svalovú hmotu, čo vám umožní spáliť viac kalórií, dokonca aj v stave pokoja.

muz na bicykli

Jazda na bicykli vám pomôže posilniť nohy

Bicyklovanie zlepšuje celkovú funkciu dolnej časti tela a posilňuje svaly nôh bez nadmerného namáhania kĺbov. Zameriava sa na vaše hamstringy, zadok a lýtka.

Ak chcete, aby boli vaše nohy ešte silnejšie a zvýšili svoj výkon na bicykli, skúste niekoľkokrát týždenne cvičiť drepy, tlaky na legpresse alebo výpady.

Cyklistika je vhodná pre začiatočníkov

Jazda na bicykli je pomerne jednoduchá činnosť. Ak máte problémy so štandardným bicyklovaním, skvelou alternatívou sú stacionárne bicykle.

Ak ste vo fitness svete nováčik alebo ste po zranení či chorobe, môžete bicyklovať voľne s nízkou intenzitou. Keď budete viac fit, môžete zvýšiť intenzitu alebo pokračovať v bicyklovaní tempom, ktoré vám vyhovuje.

Štúdie ukázali, že bicyklovanie je vhodné aj pre ľudí so sedavou robotou.

Priateľská aktivita k životnému prostrediu

Cyklistika je najudržateľnejším spôsobom mestskej dopravy a nespôsobuje prakticky žiadne škody na životnom prostredí. Cyklistika tiež zaberá iba málo miesta a je ekonomická pre cyklistov a verejnú infraštruktúru.

Vďaka tomu je to environmentálne, sociálne a ekonomicky udržateľná činnosť.

Jazda na bicykli môže znížiť hladinu cholesterolu a vysoký tlak

Účinky bicyklovania môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, čo môže zlepšiť vaše kardiovaskulárne zdravie a znížiť vaše šance na mŕtvicu a srdcový infarkt (zdroj).

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je u niektorých ľudí rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Niektorí odborníci naznačujú, že bicyklovanie, by mohla byť primárnou terapiou na predchádzanie týmto zlým zdravotným stavom.

Podľa prehľadu až 300 štúdií má bicyklovanie na stacionárnom alebo klasickom bicykli pozitívny vplyv na celkovú úroveň cholesterolu. Môže zvýšiť hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a zároveň znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

horske bicyklovanie

Jazda na bicykli zlepšuje duševné zdravie

Bicyklovanie môže zmierniť pocity stresu, depresie alebo úzkosti. Zameranie sa na vašu kadenciu pri bicyklovaní vám môže pomôcť rozvinúť koncentráciu a uvedomenie si prítomného okamihu. To vám môže pomôcť odviesť vašu pozornosť od nepríjemných myšlienok.

Výskum to potvrdzuje. Jedna štúdia zistila, že bicyklovanie zlepšilo kognitívne fungovanie a pohodu u starších dospelých.

Na vzorke viac ako milión ľudí bolo bicyklovanie, spojené so zlepšením duševného zdravia.

Štúdia z roku 2019 tiež zdôrazňuje prepojenie medzi bicyklovaním a zlepšením niektorých kognitívnych funkcií.

Okrem zlepšenia kognitívnych funkcií môže pravidelné bicyklovanie pomôcť znížiť úzkosť a depresiu.

Ak sa cítite letargický, apatický alebo vám to nemyslí tak rýchlo ako by malo, sadnite si na bicykel a aspoň 10 minút bicyklujte.

Cvičenie podporuje uvoľňovanie endorfínov vo vašom tele, čo vám pomáha cítiť sa lepšie a zároveň znižuje hladinu stresu. Ako zistila vyššie spomenutá štúdia, cvičenie vonku tieto účinky len zvyšuje.

Ideálne je, keď spravíte z bicyklovania bežnú súčasť svojho každodenného života.

Bicyklovanie môže ponúknuť pozitívny štart do dňa

Začať deň zdravou aktivitou, akou je jazda na bicykli, vás prebudí a rozprúdi krvný obeh. To vám umožní začať deň s lepším pocitom, že už máte jednu prospešnú aktivitu za sebou.

S postupom dňa sa môžete cítiť viac motivovaný robiť zdravé a pozitívne rozhodnutia.

Ranné jazdy na bicykli (ideálne nalačno a s nízkou intenzitou) môžu pomôcť spáliť tuk, zvýšiť vytrvalosť a zvýšiť vašu energiu a metabolizmus po celý deň.

Bicyklovanie môže pomôcť predchádzať zdravotným problémom

Či už chcete predísť vzniku zdravotných problémov alebo zvládnuť existujúce stavy, pravidelné cvičenie je kľúčové. Pravidelné bicyklovanie je jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť sedavému životnému štýlu a jeho možným sprievodnými zdravotnými problémami.

Pravidelné cvičenie môže pomôcť predchádzať srdcovým problémom, ako je mŕtvica, srdcový infarkt a vysoký krvný tlak.

Bicyklovanie môže tiež pomôcť pri prevencii a liečbe cukrovky 2. typu.

Najnovší výskum v skutočnosti naznačuje, že pravidelná cyklistika môže znížiť úmrtnosť ľudí s cukrovkou o 24 % a ak bude pokračovať aspoň 5 rokov, môže znížiť úmrtnosť o 35 %.

Cyklistika je šetrná k životnému prostrediu

Znížte svoju uhlíkovú stopu jazdou na bicykli, kedykoľvek je to možné. Nedávny výskum v Európe zistil, že dochádzanie do práce na bicykli namiesto autom raz denne znižuje uhlíkovú stopu vašej dopravy o 67 %.

Cyklistika je skvelou náhradou za dopravné možnosti, ktoré zahŕňajú dlhé sedenie v autobuse alebo vlaku.

Bonusom je, že nemusíte bojovať o parkovacie miesto na preplnených parkoviskách.

cestne bicyklovanie

Bicyklovanie zlepšuje rovnováhu, držanie tela a koordináciu

Keď udržiavate rovnováhu na bicykli vo vzpriamenej polohe, zlepšujete tým svoju celkovú rovnováhu a koordináciu.

Rovnováha má tendenciu klesať s pribúdajúcim vekom a nečinnosťou, takže je dôležité, aby ste ju udržiavali v dobrej forme. Zlepšená rovnováha je prospešná pri prevencii pádov a zlomenín, čo môže pomôcť znížiť riziko zranenia.

Cyklistika môže tiež stimulovať motorické oblasti v centrálnom nervovom systéme.

V dôsledku toho vám môžu lekári odporučiť jazdu na bicykli ako súčasť efektívneho rehabilitačného programu pre ľudí, ktorí majú problémy s rovnováhou a problémy s chôdzou.

Jazda na bicykli môže tiež pomôcť človeku zlepšiť stabilitu stredu tela, čo môže pomôcť predchádzať zraneniam.

Cyklistika je alternatívou s nízkym dopadom

Cyklistika je nenáročná na vaše telo a poskytuje ideálnu možnosť tréningu s nízkym odporom pre ľudí, ktorí chcú intenzívny tréning bez zaťažovania svojich kĺbov. Vďaka tomu ide o bezpečnú voľbu pre starších a ľudí so slabými alebo poškodenými kĺbmi.

Bicyklovanie je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo celkovú stuhnutosť, najmä v dolnej časti tela.

Bicyklovanie môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení

Bicyklovanie je fantastický spôsob, ako zvýšiť srdcovú frekvenciu, zlepšiť kardiovaskulárne funkcie a zvýšiť celkovú úroveň kondície.

Mnohí vedci poznamenávajú, že jazda na bicykli môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca. Napríklad štúdia vykonaná v roku 2017 naznačuje, že ľudia, ktorí do práce bicyklujú, pociťujú výrazné zdravotné benefity vrátane zlepšeného kardiovaskulárneho fungovania.

rodina pri spolocnom bicyklovaní

Okrem o 46 % nižšieho rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení majú ľudia, ktorí dochádzajú do práce na bicykli, aj o 52 % nižšie riziko úmrtia na infarkt.

Výsledky štúdie tiež naznačujú, že okrem zlepšenia zdravia srdca môže bicyklovanie znížiť riziko vzniku rakoviny.

Výsledky prehľadu z roku 2019 naznačujú, že bicyklovanie je spojené s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Súvisí to aj s nižšou mierou úmrtnosti a nižšou mierou fyziologických rizikových faktorov, ako je cukrovka, fyzická nečinnosť a vysoký krvný tlak.

Záver

Cyklistika ponúka množstvo zdravotných výhod a pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť riziko mnohých vážnych stavov a predĺžiť životnosť. Napríklad jazda na bicykli môže pomôcť výrazne zlepšiť fyzické a duševné zdravie.

Bicyklovanie je tiež vhodnou aktivitou pre väčšinu ľudí a mnohí jednotlivci si ju môžu pridať do svojej každodennej športovej rutiny. Nezabúdajte dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia, aby bola jazda na bicykli bezpečnejšia, ako je nosenie prilby, výber vhodného bicykla a bicyklovanie v oblastiach s menším výskytom áut.

4.8/5 - (33 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.