LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživa🥝 Kiwi - Najlepšie ovocie pre športovcov - Prečo? + (účinky a...

🥝 Kiwi – Najlepšie ovocie pre športovcov – Prečo? + (účinky a obsah vitamínov)

Ako športovci sa neustále snažíme zlepšovať svoj výkon a zameranie sa na zdravé stravovacie návyky je jedným z osvedčených spôsobov, ako neustále napredovať. Ako ukázal výskum, zahrnutie určitých potravín do vašej stravy, ako napríklad kiwi, môže zvýšiť váš výkon ešte o niečo viac.

Toto zaujímavé chlpaté hnedé ovocie sa pestuje na farmách podobných viniciam. Vo svojej šupke ukrýva žltú alebo zelenú dužinu (záleží od odrody). Kiwi je považované za nutrične najbohatšie zo všetkých bežne konzumovaných plodov. Kiwi plné prospešných zlúčenín, je lahodný spôsob, ako si dopriať sladké občerstvenie bez obsahu tuku! Poďme sa pozrieť na všetky jeho účinky, obsah vitamínov a mnoho iného.

Prečo 🥝 je kiwi vhodné pre športovcov?

Športovci, ktorí tvrdo trénujú, zvyčajne prijímajú počas tréningu veľké množstvo kyslíka.

Aj keď je to nevyhnutné pre svalovú kontrakciu, vysoké množstvo vdychovaného kyslíka tiež zvyšuje množstvo voľných radikálov v tele, ktoré môžu poškodiť bunky a svaly v procese nazývanom „oxidačný stres“.

💡 Zaujímavosti

Kivi alebo kiwi? Hovoríme o ovocí takže kiwi. Kivi s klasickým „v“ je nelietavý vták, ktorý žije na Novom Zélande.

Časť tohto stresu je pravdepodobne nevyhnutná pre pozitívne adaptácie na tréning, ale príliš veľa tohto typu stresu môže prispieť k negatívnym výsledkom súvisiacim s aktivitou, ako sú zranenia, slabé zotavenie a nadmerná únava.

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že žlté kiwi má ešte silnejšie antioxidačné účinky.

Takže prevencia nadmerného oxidačného stresu môže byť dôležitou súčasťou budovania zdravšieho športovca.

Kiwi nutričné hodnoty – aké obsahuje vitamíny?

Jeden kus kiwi (100g) obsahtuje tieto živiny:

 • 44 kalórií
 • 1 g bielkovín
 • 0 g tuku
 • 0 g nasýtených tukov
 • 11 g sacharidov
 • 2 g vlákniny
 • 56 mg vitamínu C
 • 148 mg draslíka
 • 32 mcg vitamínu K
kiwi

V nedávnom výskume publikovanom v časopise Nutrients výskumníci z Japonska naverbovali 30 elitných bežcov na stredné a dlhé trate vo veku od 18 do 26 rokov, ktorí boli bežne vystavení oxidačnému stresu vyvolanému tréningom, a nariadili polovici z nich, aby dopĺňali svoju pravidelnú stravu dve kiwi denne počas jedného mesiaca. (Druhá polovica nekonzumovala žiadne kiwi.)

Po období štúdie (dva mesiace) konzumácia kiwi dvakrát denne zvýšila antioxidačnú obranu bežcov, ktorí zase dokázali znížiť škodlivé účinky tréningu.

Postupom času to môže viesť k zlepšeniu kondície.

Tu sú hlavné účinky kiwi na zdravie

 • Môže podporovať zdravé chudnutie
 • Pomáha v boji so srdcovým ochorením
 • Môže pomôcť pri liečbe astmy
 • Môže podporovať imunitu
 • Podporuje funkciu mozgu
 • Môže pomôcť zvládnuť krvný tlak
 • Obsahuje veľa horčíka a draslíka
 • Môže chrániť pred stratou zraku
 • Môže podporovať zdravú pokožku a vlasy
 • Podporuje zdravé oči
 • Môže zlepšiť zdravie tráviaceho traktu
 • Priaznivé pre pokožku

Vysoký obsah vitamínu C a podpora imunitu

Ak ste si mysleli, že citróny a pomaranče sú najvyšším zdrojom vitamínu C, zamyslite sa znova! Podľa nutričného zloženia 100g kiwi obsahuje 56 mg vitamínu C, čo je takmer dvakrát viac ako citróny a pomaranče.

Vitamín C pôsobí ako silný antioxidant, eliminuje voľné radikály. (zdroj)

Pomáha tiež pri posilňovaní obranyschopnosti organizmu proti škodlivým patogénom, ktorému sa počas športovania vystavujete.

Kiwi obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý stimuluje imunitnú odpoveď organizmu. V skutočnosti kivi obsahuje približne 230 % denného odporúčaného príjmu vitamínu C. Toto odvážne ovocie poskytuje množstvo živín na posilnenie imunity v každom súste.

kiwi
Čerstvo nakrájané kiwi.

Kiwi je tiež bohaté na antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú eliminovať voľné radikály v tele a znižujú oxidačný stres. V konečnom dôsledku to môže chrániť telo pred zápalmi a chorobami.

Lepší spánok = lepšia regenerácia

Máte problémy so spánkom? Podľa výskumu, ktorý vykonala Taipei Medical University, „Početné štúdie odhalili, že kiwi obsahuje mnoho liečivých zlúčenín, medzi ktoré patria antioxidanty a serotonín, ktoré môžu byť prospešné pri liečbe porúch spánku.“

Hovorí sa, že dať si dve kiwi hodinu pred spaním môže nesmierne pomôcť pri navodení spánku.

Dobré trávenie znamená lepší športový výkon

Toto exotické ovocie je nabité vlákninou, ktorá pomáha pri prevencii mnohých chorôb. Podľa štúdie vykonanej Univerzitou v Leedse „zvýšená konzumácia potravín bohatých na vlákninu môže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb (CVD) a koronárnych srdcových chorôb (CHD).

Podľa vedcov z University of Massachusetts Medical School potraviny s vysokým obsahom vlákniny zasýtia dlhšie a kontrolujú metabolické markery, ako je krvný tlak, cholesterol a cukor v krvi. Umožňuje aj chudnutie a často sa odporúča diabetikom.

Výhody horčíka a draslíka

Vysoké hladiny týchto esenciálnych zlúčenín robia z kiwi skvelý spôsob, ako zlepšiť funkciu svalov a hladinu energie.

Vedeli ste, že kiwi obsahuje o 20 % viac draslíka ako banán?

Tento životne dôležitý minerál udržuje krvný tlak a znižuje riziko obličkových kameňov, osteoporózy a mŕtvice. Magnézium zasa pomôže pri regenerácii a fungovaní svalov.

Ako jesť kiwi?

Pokiaľ ide o klasické vychutnanie si kiwi, budete ho chcieť dobre opláchnuť a nakrájať na kúsky. Vnútro vydlabte lyžičkou a vychutnajte si celé alebo nakrájané na kocky. Prípadne ich môžete opatrne olúpať nožom a potom ich nakrájať.

Takto nakrájané kiwi môžete použiť ako ozdobu alebo ako doplnenie proteínovej kaše. Veľmi chutný je tiež fitness kiwi koláč.

Keď kiwi nakrájate, nečakajte s ním príliš dlho, pretože plody kivi obsahujú enzýmy, ktoré môžu zmäkčiť ovocie a urobiť ho príliš mäkkým.

🥝 Vedeli ste, že?

Mnoho ľudí kiwi vôbech nešúpe. Iba ho umyjú aby ich nedráždili drobné chĺpky, ktoré kiwi má a zjedia ho so šupkou. Ak chcete, môžete vyskúšať aj tento spôsob jedenia kiwi.

Je pestovanie kiwi možné aj na slovensku?

Pestovanie na Slovensku je možné avšak je trochu technicky náročnejšie. Ak chcete vedieť, ako ho vypestovať, môžete si pozrieť túto stránku.

Zhrnutie

Ak máte možnosť, kúpte si kiwi so zlatou dužinou (žlté kivi), často predávané pod ochrannou známkou SunGold, pretože väčšina výskumov vykonaných na ovocí využíva túto odrodu a zdá sa, že má väčšiu antioxidačnú silu.

Ale bežnejšia odroda so zelenou dužinou je tiež dobrým zdrojom vitamínu C a ďalších živín, ako je vitamín K.

Rozhodne toto ovocie odporúčame zaradiť do vášho jedálnička.

4.2/5 - (6 hlasov)

3 Komentáre

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.