LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieAko vybrať kompresné podkolienky - Poradíme vám + (TOP 10)

Ako vybrať kompresné podkolienky – Poradíme vám + (TOP 10)

Nepríjemné kŕče pri športe trápia nejedného športovca. Opuchy nôh, kŕčové žily a mnoho iných faktorov negatívne ovplyvňujú náš výkon pri športe. Riešením týchto problémov je používanie kompresného prádla. Najobľúbenejším a zároveň najvyužívanejším druhom sú kompresné podkolienky.

Sú riešením nielen pri bolestiach pri športe ale univerzálnym pomocníkom pri bolestiach dolných končatín.

Poďme sa na ne pozrieť zblízka.

Najlepšie kompresné podkolienky – náš výber

Univerzálne pre každého

Trápia vás po práci opuchnuté nohy, ktoré budia dojem ťažoby? Máte problém s kŕčovými žilami, s ktorými si nedokážete poradiť? Trápi vás bolesť nôh po športe?

Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali áno, potom by ste naozaj mali po kompresných podkolienkach siahnuť.

Cvičenie s bolesťou kolena môže byť skutočne nepríjemná záležitosť. Okrem zranenia môžu boľavé kĺby spôsobiť, že pre vás bude ťažké zostať aktívny a vykonávať bežné denné činnosti. Našťastie ortézy na kolená a kompresné podkolienky robia doslova zázraky. V prvom rade minimalizujú nepohodlie a podporujú vašu vytrvalosť pri športe.

Kompresné podkolienky pomáhajú chrániť oslabené svaly a zároveň umožňujú vykonávať svalom ich plný rozsah pohybu.

Väčšina produktov používa kompresívnu technológiu, ktorá zvyšuje množstvo kyslíka a prietok krvi do oblasti pridaním jemného tlaku (zdroj). Kompresné podkolienky môžu tiež podporiť zotavenie sa po zranení a zmierniť niektoré príznaky artritídy.

Aké tajomstvo v sebe ukrývajú?

Ako sme už spomenuli vyššie, kompresné podkolienky ukrývajú tajomstvo v podobe stimulácie krvného obehu. Kompresiou povrchových žíl je krv nútená prúdiť pod vyšším tlakom.

Vďaka nej dokážu uvoľniť ťažkým a unaveným nohám po celom dni.

Kompresné podkolienky ocenia vo svojom šatníku muži a ženy.

Je úplne jedno aký druh si zvolíte.

Či už si zvolíte menej nápadné podkolienky, ktoré skryjete pod oblečenie alebo s výrazným motívom, ktorý bude dominovať vášmu športovému outfitu. Výzor však nie je to, na čom by ste mali svoj výber stavať.

Oveľa dôležitejší je materiál, z ktorého budú vaše nové kompresné podkolienky vyrobené.

Tiež je dôležité, aby vám vyhovoval spôsob šitia a cítili sa v nich pohodlne.

Z čoho sú kompresné podkolienky vyrobené?

Hlavnou výhodou kompresných podkolienok je, že pomáhajú urýchľovať vyplavovanie kyseliny mliečnej zo svalov po fyzickej námahe.

Možno sa práve teraz pýtate, ako sa tam kyselina mliečna dostane.

Pri nadmernom zaťažení vlákien, svalové bunky produkujú svojim metabolizmom kyselinu mliečnu, ktorá sa ukladá vo svaloch. Vzniká svalovica, ktorú dobre pozná každý z nás.

Zároveň tiež zabezpečujú väčšiu bezpečnosť a znižujú riziko zranenia.

Dôležitý je však materiál, z ktorého sú kompresné podkolienky vyrobené. Na trhu dnes zoženiete množstvo typov a značiek. Niektoré stavajú svoju reklamnú kampaň na použití prírodných vlákien, iné zas na použití umelých.

Ideálna je kombinácia oboch typov, ktoré zabezpečia mäkkosť a pohodlie a zároveň zabránia preniknutiu chladu a vlhkosti až na kožu.

Mnohé podkolienky navyše obsahujú vnútornú vrstvu, ktorá slúži ako silný izolant. Dôležitý je tiež spôsob šitia kompresných ponožiek. Hoci to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, šitie predstavuje jeden z najdôležitejších faktorov.

Je to z toho dôvodu, že stavba každej nohy je iná a nesprávne vedený šev vie napáchať na nohách skutočnú zlobu. Pľuzgiere či rozodreté rany sa môžu v pohode pritrafiť každému, komu prekáža na kompresných podkolienkach šitie.

Našťastie pre vás, na trhu je široká ponuka a už nie je žiadnym divom vybrať si presne také, aké vám budú vyhovovať.

Ak ešte stále váhate nad kúpou, možno vás presvedčíme nasledujúcou informáciou.

Viaceré štúdie potvrdili, že užívatelia kompresných podkolienok majú vďaka spevneniu nohy ekonomickejšie cvičenie a ich svaly spotrebovávajú menej energie. To už stojí za zváženie, však?

Výhody kompresných podkolienok

  • cvičenie s nimi je ekonomickejšie
  • podporujú odbúranie kyseliny mliečnej vo svaloch
  • spevňujú svaly na nohách
  • predchádzajú poraneniam a úrazom spôsobeným nespevnenou nohou
  • umožňujú dlhší a kvalitnejší tréning
  • v podstatnej miere skracujú dobu potrebnú pre regeneráciu svalov (v tejto kategórii by sme však mali spomenúť, že vtedy je dôležité nosiť kompresné podkolienky aj po fyzickej aktivite)

Kde kompresné ponožky kupovať?

Kompresné podkolienky zoženiete v každom dobrom obchode so športovými potrebami. Dnes si už dokonca môžete vybrať z rôznych motívov, ktoré sú v ponuke. Školený personál vám s istotou bude vedieť poradiť, ktorý druh sa pre vás hodí.

Najčastejší šport, na ktorý ľudia kompresné ponožky využívajú je beh.

Dnes však už zoženiete aj kompresné podkolienky na rôzne druhy športov vrátane turistiky. Každé sú vybavené presne tým, čo pre daný šport potrebujete.

kompresné podkolienky

Niektoré majú hrubšiu izolačnú vrstvu, ktorá chráni nositeľa pred chladom.

Iné sú zas opatrené reflexnými prvkami, ktoré oceníte najmä pri nočných športových aktivitách vonku.

Rozhodne neodporúčame kupovať kompresné podkolienky prostredníctvom neautorizovaných e-shopov či z druhej ruky.

 

Pri neautorizovaných e-shopoch sa vám veľmi ľahko môže stať, že miesto kompresných podkolienok budete mať doma len úplne obyčajné. Hoci za ne utratíte menej, nebudete mať doma, čo ste si objednali.

Pri bazároch je odpoveď jednoduchá – kupujete vec, v ktorej sa s veľkou obľubou držia plesne a baktérie.

Baktériám a plesniam vyhovuje vlhko a teplo a často ich nie je možné zbaviť sa ani praním.

Baktérie a plesne spôsobujú problémy aj pri nových podkolienkach. Samozrejmosťou je pravidelné pranie a starostlivosť o ne. Napriek tomu to však nie je dokonalá ochrana.

Dnes stále viac značiek investuje do antibakteriálnej ochrany kompresných podkolienok. Na antibakteriálnu ochranu používajú ióny striebra, ktoré sú mimoriadne účinne v boji s baktériami a plesňami.

Ióny striebra navyše oceníte aj vďaka ich vlastnosti zabraňovať šíreniu nepríjemného pachu z nôh.

Na čo sa zamerať pri kúpe podkolienok?

  • materiál – musí byť dostatočne priedušný a zároveň odolný
  • spôsob akým sú šité – nesprávne šitie spôsobuje boľavé pľuzgiere
  • na aktivitu, na ktorú sú určené – zoženie rôzne druhy na turistiku, beh, cyklistiku, ale i na bežné nosenie
  • odporúčame kupovať v autorizovanom športovom obchode a poradiť sa s predajcom

Materiál

Väčšina moderných kompresných podkolienok je vyrobená buď z neoprénu, alebo z husto tkanej syntetickej látky obsahujúcej zmes nylonu, latexu, spandexu alebo lycry.

Aby sa zaistilo, že zostanú na svojom mieste, podkolienky majú často priľnavú silikónovú alebo SBR (styrén-butadiénovú gumu) podšívku. Navyše, niektoré profesionálne ortézy majú kovové stabilizátory pre ešte väčšiu podporu.

Pred nákupom podkolienok alebo návlekov zvážte, že si vyberiete taký, ktorý vám bude vyhovovať a bude plniť svoj účel.

Kompresné podkolienky zoženiete v mnohých cenových reláciách a preto sa nemusíte báť, že by ste si nevybrali.

Možno to nebudú práve tie, s dokonalým motívom, ale pri športovom oblečení je oveľa dôležitejšia funkčnosť ako estetická stránka.

Zároveň môžu komplexné podkolienky slúžiť aj ako skvelá motivácia najmä pre ženy.

Mnohé z nich sa ponúkajú v krásnych farbách a s výborným dizajnom.

Nosenie týchto kúskov môže byť pre mnohé dámy skvelou motiváciou pracovať na sebe.

Vzhľad by však nemal byť jediným faktom, ktorý rozhodne. Funkčnosť a pohodlie sú tými najdôležitejšími faktormi, na ktoré je treba spoliehať. Na tento fakt by ste pri svojej kúpe nemali v žiadnom prípade zabúdať.

Na záver by sme vás chceli upozorniť na fakt, že hoci sú zdravotné kompresné podkolienky veľmi užitočným pomocníkom, nemusia vyhovovať každému.

Nemusí ísť vôbec o zdravotné komplikácie, ale stáva sa, že sa pri cvičení s nimi nemusíte cítiť dobre.

V tom prípade je ideálne rešpektovať signály svojho tela a kompresným podkolienkam sa radšej vyhnúť.

Koniec koncov, táto športová vymoženosť nemusí sadnúť každému. Ak sa pri cvičení cítite lepšie bez nich, bude rozumnejšie ak sa im vyhnete.

Cena

Na druhej strane sa ich oplatí vyskúšať skôr ako ich odsúdite. Cena kompresných podkolienok sa nepohybuje vo vysokých reláciách, priemerne je to od 5 do 20 €. Záleží však aj na modeli a značke, ktorí si vyberiete.

 Kompresné podkolienky

Hľadáte kvalitné kompresné podkolienky? Vyskúšajte nasledujúce podkolienky a ponožky. Majú pozitívne ohlasy na internete a výhodnú cenu.

Alternatívy ku kompresným podkolienkam

Ortéza je podpornejšou alternatívou ku klasickým kompresným podkolienkam. Tejpovanie, ktoré spočíva v oblepení kolena špeciálnou páskou na obmedzenie nežiaduceho pohybu a podporu kĺbu, je ďalšou skvelou alternatívou.

Majte však na pamäti, že tejpovaciu pásku je potrebné nalepiť pred každou športovou aktivitou, zatiaľ čo podkolienky si stačí natiahnuť a ste pripravení.

4.3/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.