LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovPrečo užívať L-carnitin? Máme overenú odpoveď!

Prečo užívať L-carnitin? Máme overenú odpoveď!

L-karnitín je aminokyselina, ktorá sa často používa ako spaľovač tukov. Mnohí ľudia ho užívajú s cieľom zlepšiť svoju postavu a dosiahnuť lepšie výsledky pri chudnutí. V tomto článku sa pozrieme na to, ako L-carnitin funguje a aké sú jeho výhody.

V súčasnosti sa veľa ľudí snaží dosiahnuť ideálnu váhu a fit postavu. S tým súvisí aj zvyšujúci sa dopyt po rôznych doplnkoch stravy, ktoré pomáhajú s chudnutím. Jedným z takých doplnkov je aj L-karnitín. Poďme si ho rozobrať do detailov.

Najlepší L-carnitine

Čo je L-karnitín?

L-karnitín je aminokyselina, ktorá hrá dôležitú úlohu pri prenose tukov do buniek, kde sa môžu premieňať na energiu.

Táto látka sa nachádza prirodzene v našom organizme. Je produkovaná pečeňou a obličkami. L-carnitin sa tiež nachádza v niektorých potravinách, ako sú mäso, ryby, mlieko a syry.

L-karnitín je vyhľadávaný výživový doplnok.

Hrá kľúčovú úlohu pri výrobe energie transportom mastných kyselín do mitochondrií vašich buniek.

l-carnitine

Mitochondrie fungujú ako motory v bunkách, ktoré spaľujú tieto tuky a vytvárajú využiteľnú energiu.

Naše telo si dokáže vyrobiť L-karnitín z aminokyselín lyzínu a metionínu.

Aby ho vaše telo produkovalo v dostatočnom množstve, potrebujeme aj dostatok vitamínu C.

l-carnitine

Okrem prirodzeného L-karnitínu, ktorý sa tvorí v našom tele, môžeme malé množstvá získať aj konzumáciou živočíšnych produktov, ako je mäso alebo ryby.

Vegáni alebo ľudia s určitými genetickými problémami nemusia byť schopní vyprodukovať alebo získať dostatok tejto látky.

L-karnitín sa v organizme syntetizuje z aminokyseliny L-lyzín a L-metionín.

Ako sme už spomínali, prirodzené zdroje L-karnitínu sú najmä mäso, ryby a mliečne výrobky. L-carnitin sa však môže užívať aj ako doplnok stravy.

Druhy L-Karnitínu

L-karnitín je štandardná biologicky aktívna forma karnitínu, ktorá sa nachádza v našom tele, potravinách a väčšine výživových doplnkov.

Existuje niekoľko typov karnitínu:

  • D-karnitín: Táto neaktívna forma môže spôsobiť nedostatok karnitínu vo našom tele tým, že bráni vstrebávaniu iných, užitočnejších foriem.
  • Acetyl-L-karnitín: Často nazývaný ALCAR, je to pravdepodobne najúčinnejšia forma pre náš mozog. Štúdie naznačujú, že môže byť prínosom pre ľudí s neurodegeneratívnymi ochoreniami.
  • Propionyl-L-karnitín: Táto forma je vhodná pri problémoch s krvným obehom, ako je ochorenie periférnych ciev a vysoký krvný tlak. Môže zvýšiť produkciu oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje prietok krvi.
  • L-karnitín L-tartrát: Bežne sa pridáva do športových doplnkov kvôli jeho rýchlej absorpcii. Môže pomôcť pri bolestiach svalov a regenerácii po cvičení.

Pre väčšinu ľudí sa zdá, že acetyl-L-karnitín a L-carnitin sú na fitness využitie najúčinnejšie.

starší ľudia cvičia

Vždy by ste si však mali vybrať formu, ktorá je najlepšia pre vaše osobné potreby a ciele.

Ako funguje a prečo ho užívať?

L-karnitín funguje ako prenášač mastných kyselín do mitochondrií, kde dochádza k ich oxidácii a následnému uvoľňovaniu energie.

To umožňuje telu využiť tuky ako zdroj energie. Okrem toho L-karnitín zvyšuje množstvo kyslíka v bunke, čo vedie k zlepšeniu výkonnosti a vytrvalosti.

Hlavná úloha L-karnitínu vo vašom tele zahŕňa mitochondriálnu funkciu a produkciu energie.

Asi 98 % zásob L-karnitínu sa nachádza vo svaloch spolu so stopovými množstvami v pečeni a krvi.

L-karnitín môže pomôcť zvýšiť mitochondriálnu funkciu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri chorobách a zdravom starnutí.

Novšie výskumy poukazujú na potenciálne výhody rôznych foriem karnitínu, ktoré možno použiť pri rôznych ochoreniach vrátane srdcových a mozgových chorôb.

Výhody suplementácie L-carnitínom

Vďaka modernému spôsobu života a strave s vysokým obsahom tukov, je získanie ideálnej postavy pre mnohých z nás skutočnou výzvou.

Hoci existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť prebytočných kíl, L-carnitin je v súčasnosti jedným z najefektívnejších a najobľúbenejších spaľovačov tuku na trhu.

Neskôr v tomto článku vám predstavíme jeho výhody ako spaľovača tukov a dôvody, prečo by ste ho mali užívať.

L-carnitin zvyšuje energiu a výkon

L-karnitín zvyšuje hladinu energie v tele, čo môže pomôcť pri zlepšovaní výkonu a znížení únavy.

Tento doplnok môže byť preto veľmi prospešný pre športovcov a ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoju fyzickú kondíciu.

Dôkazy sú zmiešané, pokiaľ ide o účinky L-karnitínu na športový výkon.

Niekoľko štúdií však zaznamenalo mierne výhody spojené s väčšími alebo dlhodobejšími dávkami.

Výhody L-karnitínu môžu byť nepriame a môžu trvať týždne alebo mesiace, kým sa prejavia. To sa líši od doplnkov ako kofeín alebo kreatín, ktoré môžu priamo zvýšiť športový výkon.

L-carnitin môže mať prospech:

  • Regenerácia: Môže zlepšiť zotavenie svalov po cvičení.
  • Zásobovanie svalov kyslíkom: Môže zvýšiť zásobovanie svalov kyslíkom.
  • Výdrž: Môže zvýšiť prietok krvi a produkciu oxidu dusnatého, čím pomáha oddialiť nepohodlie a znížiť únavu.
  • Bolestivosť svalov: Môže znížiť bolesť svalov po cvičení.
  • Produkcia červených krviniek: Môže zvýšiť produkciu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do celého tela a svalov.

 

Spomalenie úbytku svalovej hmoty

Pri chudnutí sa často stratí nielen tuková, ale aj svalová hmota. L-karnitín môže pomôcť zabrániť úbytku svalovej hmoty a zlepšiť regeneráciu po cvičení.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

L-carnitin môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca a krvných ciev. Zlepšuje sa prietok krvi a znižuje sa riziko vzniku srdcových ochorení.

Môže pomôcť pri zlepšovaní zdravia srdca a ciev.

Tento doplnok môže zlepšiť metabolizmus a znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Okrem toho môže L-karnitín zlepšiť prietok krvi a znižovať krvný tlak.

pár v posilňovni

Zrýchlenie metabolizmu a podpora chudnutia

L-karnitín pomáha telu spaľovať tuky a zlepšuje metabolizmus. To vedie k rýchlejšiemu chudnutiu a zlepšeniu celkového zdravia.

Ako sme už spomenuli, L-carnitin hrá dôležitú úlohu pri prenose tukov do buniek, kde sa môžu spaľovať na energiu. Tento proces zrýchľuje metabolizmus, čo zase znamená, že sa tuky spaľujú rýchlejšie.

Užívanie L-karnitínu môže pomôcť pri redukcii hmotnosti, keďže zvyšuje metabolizmus a pomáha spaľovať tuky.

Okrem toho môže tento doplnok pomôcť aj pri udržiavaní si dosiahnutej hmotnosti.

Zlepšenie kognitívnych funkcií

L-karnitín môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a nálada.

Pomáha tiež pri liečbe niektorých neurologických ochorení.

L-karnitín zlepšuje imunitu

L-karnitín môže pomôcť pri posilňovaní imunitného systému.

Tento doplnok môže zlepšiť funkciu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za boj proti infekciám a chorobám.

L-karnitín je vhodný pre vegetariánov a vegánov

L-karnitín sa nachádza v mäse a iných živočíšnych produktov, preto vegetariáni a vegáni môžu mať problém s jeho dostatočným príjmom.

Našťastie existujú aj L-karnitínové doplnky, ktoré sú vhodné pre vegetariánov a vegánov.

Dávkovanie L-karnitínu

Odporúčané dávkovanie L-karnitínu sa pohybuje od 500 mg do 2000 mg denne. Dávky sa môžu líšiť v závislosti od cieľov užívateľa a jeho telesnej hmotnosti.

Pri užívaní L-karnitínu sa výnimočne môžu vyskytnúť prípadné vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť, bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti. Tieto nežiadúce účinky sa vyskytujú hlavne v prípadeoch, kedy ľudia nedodržiavajú odporúčané dávkovanie.

Kde kúpiť L-karnitín?

L-carnitin je možné zakúpiť v lekárni, športovej výžive alebo online na rôznych e-shopoch so športovou výživou.

My odporúčame zakúpiť ho z nasledujúcich obchodov. Za výhodnú cenu ho môžete nájsť napríklad v obchode GymBeam.sk, Namaximum.sk alebo Kompava.sk.

 

Doplnok stravy alebo prirodzená súčasť potravy?

L-karnitín sa dá kúpiť ako doplnok stravy vo forme kapsúl alebo prášku, ale je tiež dostupný ako súčasť v rôznych potravinách, ako sú napríklad energetické nápoje.

Pri výbere doplnku stravy je dôležité zvážiť kvalitu a pôvod produktu a uistiť sa, že ide o certifikovaný produkt.

Kto by mal užívať L-karnitín?

L-karnitín môže byť prospešný pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje cvičenie, podporiť chudnutie a zlepšiť svoje kardiovaskulárne zdravie.

pár cvičí

Môže byť tiež prospešný pre starších ľudí a tých, ktorí trpia určitými zdravotnými ochoreniami, ako sú napríklad cukrovka, ochorenia srdca alebo metabolický syndróm.

Ako užívať L-karnitín?

L-karnitín sa odporúča užívať 30-60 minút pred cvičením alebo ako súčasť doplnku stravy. V prípade užívania L-karnitínu v práškovej forme sa odporúča zmiešať ho s vodou alebo ovocnou šťavou.

Pri užívaní L-karnitínu vo forme kapsúl sa odporúča užívať ich s dostatočným množstvom vody. L-carnitin sa najčastejšie užíva vo forme kapsúl alebo prášku.

Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb a cieľov. Pri výbere doplnku si treba dávať pozor na kvalitu produktu a overiť si jeho zloženie.

Záverečné zhrnutie

L-karnitín je aminokyselina, ktorá môže byť prospešná pre zlepšenie výkonnosti, podporu chudnutia a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

Odporúčané dávkovanie sa pohybuje od 500 mg do 2000 mg denne. Pri výbere doplnku stravy je dôležité zvážiť kvalitu a pôvod produktu a uistiť sa, že ide o certifikovaný produkt.

Táto látka je účinná a obľúbená. Môže vám pomôcť pri spaľovaní tukov, zvyšovaní energie a výkonu, kontrole hmotnosti a zlepšovaní zdravia srdca a ciev.

Okrem toho môže L-karnitín pomôcť aj pri znižovaní stresu a úzkosti, zlepšovaní imunity a je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

Pri užívaní L-karnitínu je dôležité dbať na kvalitu produktu a dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Štúdie však podporujú jeho využitie pre zdravie, funkciu mozgu a prevenciu chorôb. Doplnky môžu byť prospešné aj pre tých, ktorí majú nižšie hladiny, ako sú starší dospelí, vegáni a vegetariáni.

Z rôznych foriem sú acetyl-L-karnitín a L-karnitín najobľúbenejšie a zdajú sa byť najúčinnejšie.

4.5/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.