LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživové doplnkySpaľovače tukovL-Theanín - skúsenosti, dávkovanie a účinky

L-Theanín – skúsenosti, dávkovanie a účinky

Ak ste milovníkom čaju, pravdepodobne poznáte jednu z jeho základných zložiek, známu ako L-theanín. Táto zložka, ktorá sa prirodzene nachádza v zelenom a čiernom čaji (ale je prítomná aj v niektorých hubách), ponúka množstvo zdravotných benefitov, vrátane toho, že pomôže relaxovať a lepšie spať.

V oblasti fitness sa používa v predtréningových kokteiloch a v bežnom živote ako doplnok na podporu kreativity a sústredenosti. Zvyšuje koncentráciu serotonínu v mozgu, priaznivo pôsobí na imunitný systém a optimálne harmonizuje s kofeínom.

Najlepší L-theanín

Čo je to L-theanín?

Táto neproteinogénna aminokyselina bola objavená v roku 1949 ako zložka čajovníka (rod Camellia).

Okrem listov čajovníka je prítomný iba v rastline guayusa, ktorá patrí do rodu cezmína, a v hríbe gaštanovom. V čiernom čaji je však obsiahnutý v menšom množstve ako v zelenom.

Čierny čaj sa vyrába fermentáciou zeleného čaju a pri tomto procese sa časť theanínu rozloží

Najprv si prejdime, čo sú aminokyseliny a prečo sú dôležité.

Aminokyseliny sú bielkoviny a sú skutočnými stavebnými kameňmi nášho života. Sú to molekuly, ktoré používa všetko živé na tvorbu bielkovín. Celkovo ako ľudia potrebujeme na správne fungovanie tela 20 rôznych aminokyselín.

Zatiaľ čo L-theanín nie je nevyhnutný pre prežitie, jeho prítomnosť v rastlinách a hubách bola skúmaná z hľadiska jeho možného vplyvu na funkciu mozgu.

L-theanine zo zeleného čaju kapsuly

L-theanine zo zeleného čaju kapsuly

 • extrahovaný zo zeleného čaju
 • pozitívny účinok na kvalitu a trvanie spánku
 • antistresové účinky
 • vynikajúci pomer cena /objem
 • balenie postačí na 45 dní

Vlastnosti L-theanínu

L-Theanín je biela pevná látka. Začína sa topiť až pri 214 °C. Je to neproteinogénna aminokyselina, preto sa nepoužíva na tvorbu bielkovín. Pri užívaní L-theanín dosiahne maximálnu koncentráciu v krvi po 32-50 minútach.

Len L theanín sa dokáže tvoriť biologicky. Zrkadlový obraz D-theanín možno vyrobiť iba chemickou syntézou.

Účinky L-theanínu

L-Theanín má množstvo účinkov na ľudský biosystém. Najmä na centrálny nervový systém. Nasledujúce účinky L-theanínu sa týkajú izolovaného použitia.

Zvýšenie koncentrácie serotonínu v mozgu. V mozgu serotonín okrem iného riadi kontrolu alebo vplyv vnímania, spánku, regulácie teploty, zmyslových funkcií, vnímania a spracovania bolesti, chuti do jedla, sexuálneho správania a sekrécie hormónov.

V týchto procesoch pôsobí serotonín ako neurotransmiter (medzi dvoma nervovými bunkami) alebo neuromodulátor (na voľných nervových zakončeniach).

Užívanie L-theanínu zvyšuje koncentráciu serotonínu v mozgu

Zvýšená tvorba alfa vĺn. Po užití L theanínu boli v mozgu namerané zvýšené alfa a delta vlny a znížené beta vlny. Alfa vlny sú znakom relaxácie.

Je dôležité zdôrazniť, že predaj L-Theanínu je možný len pod hlavičkou „doplnok stravy“. Nie je určený na liečbu, diagnostiku, alebo vyliečenie akejkoľvek choroby alebo stavu. Najlepšie je brať ho ako doplnok zdravej výživy a životného štýlu.

Stresujúci muž

L-theanín proti stresu

Mnoho užívateľov L-theanínu uvádza, že po dávke L-theanínu zaznamenajú výrazné zníženie úrovne stresu. V skutočnosti je to jeden z nasignifikantnejších účinkov theanínu.

Japonskí vedci v roku 2012 začali skúmať účinky L-theanínu a kofeínu na hladinu stresu. V troch samostatných štúdiách s použitím L-theanínu, kofeínu alebo placeba dospeli vedci k zaujímavým výsledkom.

Vedci zistili, že suplementácia L-theanínu výrazne znížila zvýšenie krvného tlaku v reakcii na stresové podnety. Správa Mood Profile po dokončení mentálnych úloh tiež ukázala pokles duševného stresu.

L-theanín proti úzkosti

Jedným z najviac preskúmaných účinkov L-theanínu je jeho schopnosť poskytnúť uvoľnenie. Tento jedinečný účinok bol dokázaný v niekoľkých štúdiách.

Napríklad jedna štúdia skúmala účinky L-theanínu na pozornosť a reakčný čas 18 japonských študentov. Študenti boli rozdelení do skupín s vysokou a nízkou úzkosťou na základe ich odpovedí na sériu otázok. Obe skupiny dostávali L-theanín a placebo v opakovaných experimentoch.

Výsledky ukázali výrazné zvýšenie aktivity vĺn alfa v mozgu, zníženú srdcovú frekvenciu, zlepšenie kognitívnej výkonnosti a zlepšenie reakčných časov. Tieto účinky boli primárne pozorované medzi jednotlivcami v skupine s vysokou hladinou úzkosti.

L-Theanine – GymBeam

L-Theanine - GymBeam

 • vhodný na užívanie s predtréningovkou, alebo energetickým nápojom s obsahom kofeínu
 • zmierňuje nástup účinku kofeínu
 • odporúča sa brať v obdobiach stresu a pri poruchách spánku
 • skvelý pomer cena/objem
 • 1 balenie postačí na 90 dní

L-theanín pre spánok

Štúdia z roku 2011 o deťoch s ADHD zistila, že dopĺňanie L-theanínu je dobrý spôsob, ako zlepšiť kvalitu spánku a skrátiť čas potrebný na zaspávanie.

Percentuálne skóre spánku a skóre účinnosti spánku sa výrazne zlepšili u detí užívajúcich doplnok L-theanínu. Okrem toho, pri zvýšenej dávke, bol zaznamenaný aj trend k menšej fyzickej aktivite počas spánku (čo naznačuje pokojnejší spánok). Je to skvelé zistenie, pretože

ľuďom poskytuje prirodzenú alternatívu na podporu zdravého spánku

Užívanie L-theanínu na spánok je dobrou voľbou kvôli bezpečnostným faktorom. Vedľajšie účinky L-theanínu takmer neexistujú, najmä v porovnaní s inými zlúčeninami, ktoré ľudia užívajú na zlepšenie spánku.

Spiaca žena

L-theanín a chudnutie

L-theanín môže byť nepriamo prospešný pri chudnutí tým, že podporuje pokojný a uvoľnený duševný stav. Mnohé štúdie spájajú stres s prejedaním sa a negatívnym životným štýlom. Tie priamo prispievajú k prírastku hmotnosti.

L-theanín a kofeín: Silná synergia

Hlavným prírodným zdrojom L-theanínu je zelený čaj Camellia sinensis, ktorý má veľmi vysoký obsah kofeínu.

Šálka ​​zeleného čaju obsahuje asi tretinu množstva kofeínu šálky kávy

Z tohto dôvodu vedci začali skúmať účinky kombinácie L-theanínu a kofeínu.

Početné štúdie ukázali, že medzi L-theanínom a kofeínom existuje veľmi reálne pozitívne spojenie. Zdá sa, že L-theanín je schopný pôsobiť proti niektorým „negatívnym“ účinkom kofeínu.

Vedci zistili, že L-theanín v čaji pôsobí ako protipól kofeínu. Kofeín vás nielen preberie, ale má aj nepríjemné vedľajšie účinky. Najmä vo vyšších dávkach môže viesť k búšeniu srdca, vnútornému nepokoju, nespavosti a zvýšenému krvnému tlaku.

Tu vstupuje do hry L-theanín, ktorý dokáže neutralizovať negatívne účinky kofeínu. Dochádza k často opisovanému účinku zeleného čaju: Jemne vás prebudí – nie tak povzbudzujúco ako káva, ale dlhotrvajúco – a zároveň vás uvoľní.

V štúdii z roku 2010 vedci zverejnili údaje, ktoré ukazujú, že kombinácia L-theanínu a kofeínu zlepšila kognitívny výkon. 44 testovaných osôb dostalo takmer 100 mg L-theanínu a 40 mg kofeínu.

Šálka čaju a lístky čaju

Výsledky zistili, že táto kombinácia výrazne zlepšila aktivitu pri úlohách, duševné sústredenie a pozornosť a znížila únavu. Tieto výsledky naznačujú výrazné zlepšenie kognitívnej výkonnosti.

Novšia štúdia z roku 2015 zistila, že L-theanín zvyšuje prietok krvi mozgom (CBF). To je dobrá správa, pretože je známe, že kofeín znižuje CBF a zvyšuje krvný tlak. Štúdia zistila, že L-theanín dokáže tieto účinky účinne znížiť.

Vzhľadom na tieto štúdie sa zdá, že tento účinný doplnok môže priniesť ešte silnejšie výhody v kombinácii s kofeínom.

Now Foods L-Theanine Stresový manažment 100mg 90 veg kapsúl

Now Foods L-Theanine Stresový manažment 100mg 90 veg kapsúl 90 kapsúl

 • prispieva k relaxácii
 • priaznivo vplýva na kvalitu spánku
 • redukuje stres
 • podporuje kardiovaskulárne zdravie
 • pozitívne vplýva na zdravie mozgových buniek
 • vysoká cena

Dávkovanie L-theanínu

L-Theanín nie je liek, takže neexistujú žiadne oficiálne pokyny na jeho užívanie.

Vo väčšine štúdií sa účastníkom podávalo približne 200 mg L-theanínu 2 až 3-krát denne. Ukázalo sa však, že už aj dávka okolo 50 mg je prospešná.

L-Theanín je zvyčajne dostupný vo forme 200 mg tabliet, skúsenosti však hovoria, že nie je problém, ak L-theanín užívate vo vyšších dávkach, pretože aminokyselina nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky.

Dlaň s dvomi kapsulami

Možné vedľajšie účinky 

Maximálna hladina „bez nežiaducich účinkov“ pre L-theanín je okolo 2000 mg. To znamená, že väčšina užívateľov nepociťuje žiadne vedľajšie účinky ani pri dávke do 2 gramov.

L-Theanín je veľmi bezpečný doplnok stravy

Ale ako každý doplnok môže spôsobiť vedľajšie účinky. Niektoré z hlásených vedľajších účinkov L-theanínu zahŕňajú:

 • bolesti hlavy
 • závraty
 • nevoľnosť
 • nervozita
 • podráždenosť
 • hnačka

Zhrnutie na záver

Prírodná aktívna zložka, ktorá sľubuje väčšiu duševnú výkonnosť, no napriek tomu zaistí, že zostaneme uvoľnení – a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov? To, čo znie ako dokonalý liek na náš niekedy hektický každodenný život, skutočne existuje: L-theanín.

 

Zdroje informácií:

4.6/5 - (17 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Georgina Tašká
Georgina Tašká
S láskou k písanému slovu a aktívnemu životu spájam tieto dve vášne a snažím sa vytvárať pútavý a informatívny obsah, ktorý motivuje a inšpiruje čitateľov k zmene životného štýlu. Verím, že slová majú moc podnietiť zmenu a transformovať životy.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.