LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínRegeneráciaReflexológia: Aký je jej priebeh + (účinky pre vaše telo)

Reflexológia: Aký je jej priebeh + (účinky pre vaše telo)

Reflexológia je druh masáže, pri ktorej sa vyvíja tlak na špecifické body na rukách a chodidlách. Táto metóda je založená na teórii, že každá časť tela sa spája so špecifickým „reflexným bodom“, na ktorý vyvíjate tlak.

Účinky reflexnej terapie sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť, ale môžu zahŕňať úľavu od bolesti a zníženie stresu. Stala sa populárnou ako komplexný prístup k udržiavaniu rovnováhy a ochrany tela pred chorobami.

Povieme vám niečo o reflexológií, jej fungovaní a možných prínosoch pre vaše telo a zdravie.

Najlepšie masážne produkty

Ako funguje reflexológia?

Masér vyvíja tlak na špecifické oblasti na rukách a chodidlách alebo na „reflexné body“. Podľa reflexológie sú tieto body spojené s rôznymi časťami tela.

Tlak na konkrétny bod pomáha liečiť časť tela, s ktorou je spojený.

Táto metóda vychádza z tradičnej čínskej medicíny (TČM), podľa ktorej je telo tvorené životnou energiou alebo čchi. Stres môže blokovať čchi, čo spôsobuje nerovnováhu emocionálneho, mentálneho, fyzického a duchovného zdravia.

Reflexná terapia pomáha vyrovnávať čchi a predchádzať chorobám.

Benefity reflexológie

Túto jednoduchú techniku sa dá ľahko naučiť a každý ju môže použiť vo svojom každodennom živote na zmiernenie stresu.

Výskum ukázal, že reflexná terapia môže pomôcť liečiť základné príčiny niektorých zdravotných ťažkostí.

Pomáha liečiť migrény a bolesti hlavy

Migréna spôsobuje silnú bolesť na jednej strane hlavy, ktorú zvyčajne sprevádza nevoľnosť a citlivosť na svetlo a zvuk. Niektoré dôkazy naznačujú, že reflexná terapia môže zmierniť bolesť u ľudí s chronickou migrénou a inými typmi bolesti hlavy.

V štúdii uverejnenej v roku 2017 sa zistilo, že stimulácia reflexných bodov na chodidlách pomohla znížiť intenzitu, frekvenciu a dĺžku trvania migrény u žien vo veku 33 – 58 rokov.

Zmierňuje bolesť v krížoch

Bolesť krížov môže spôsobiť obmedzenie pohybu, stuhnutosť a problémy s rovným státím.

V štúdii uverejnenej v roku 2022 absolvovalo 38 zdravotných sestier s chronickou bolesťou krížov 30-minútové reflexné sedenia raz týždenne. Sestry po štyroch týždňoch hlásili výrazne menšiu bolesť v krížoch.

Výskum ukázal, že reflexná terapia môže zmierniť bolesť krížov, ak sa používa popri štandardnej liečbe. Bolesť krížov môžete zvyčajne liečiť ortézou na chrbát, chladovou a tepelnou terapiou a strečingovými cvičeniami.

Bolesť chrbta

Pociťujete nepríjemnú stuhnutosť a bolesť v oblasti chrbta alebo krížov?

Je dôležité sa venovať týmto symptómom, pretože môžu svedčiť o rôznych problémoch s pohybovým aparátom a držaním tela.

V kategórii príslušenstva pre bolesť chrbta nájdete širokú škálu efektívnych nástrojov, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a zlepšiť nežiaduce postavenie tela.

Môže pomôcť pri úzkosti a depresii

Úzkosť a depresia často spôsobujú problémy so zaspávaním a spaním, čo vedie k únave. Výskum ukázal, že tlak na reflexné body na chodidlách môže pomôcť zlepšiť spánok u ľudí s úzkosťou a depresiou.

V štúdii uverejnenej v roku 2020 sa zistilo, že príznaky sa vo všeobecnosti zmierňujú viac s rastúcou dĺžkou reflexného sedenia.

Zmierňuje stres

Výskum spojil chronický stres s viacerými chorobami. Podľa TČM pomáha reflexná terapia zmierniť stres viacerými spôsobmi, aby sa dosiahla rovnováha čchi a predišlo sa chorobám.

Stimulácia reflexných bodov na chodidlách pomáha aktivovať parasympatickú reakciu, ktorá uvoľňuje vaše telo.

Majte na pamäti, že môže trvať viacero reflexných sedení, kým zaznamenáte zmeny ohľadom stresu.

Uľavuje od bolesti

Výskumom sa zistilo, že reflexná terapia pomáha uvoľňovať endorfíny alebo chemické látky, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť. Napríklad v štúdii uverejnenej v roku 2016 absolvovali ľudia s reumatoidnou artritídou (RA) 40-minútové reflexné sedenie raz týždenne.

Výskumníci uviedli, že po šiestich týždňoch mali výrazne menšiu bolesť. RA spôsobuje bolestivé, opuchnuté a stuhnuté kĺby, zvyčajne v oblasti zápästia a prstov.

Pre koho môže byť reflexná terapia prospešná?

Reflexná terapia môže byť prospešná pre ľudí s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Napríklad osoby po mozgovej príhode môžu využiť reflexológiu ako alternatívnu terapiu na zotavenie.

Výskum ukázal, že reflexná terapia môže zmierniť aj príznaky sklerózy multiplex (SM), poruchu nervového systému.

Niektoré dôkazy naznačujú, že reflexná terapia by mohla zlepšiť stratu citlivosti a pocity pálenia, ktoré sa vyskytujú v rukách a nohách ľudí s cukrovkou. Taktiež môže zlepšiť bolesť u ľudí s diabetickou neuropatiou alebo typom poškodenia nervov.

Kto by sa mal reflexnej terapii vyhnúť?

Reflexná terapia je vo všeobecnosti bezpečná, ale niektorí ľudia by sa jej mali vyhnúť. Ľudom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami spomínanými nižšie, by mohla reflexológia spôsobiť ďalšie ťažkosti:

  • Hnačka a zvracanie: Reflexná terapia môže nadmerne stimulovať organizmus a zhoršiť tieto gastrointestinálne problémy.
  • Choroby rúk, nôh a uší: Reflexná terapia pôsobí tlakom na ruky, chodidlá a uši. Tento typ masáže môže byť bolestivý, ak máte kožné ochorenia, ktoré postihujú tieto oblasti.
  • Horúčka: Ak máte horúčku, vaše telo je vystavené veľkému stresu. Reflexná masáž môže nadmerne stimulovať vaše telo, čo ho ešte viac zaťažuje.
  • Tehotenstvo: Pred naplánovaním reflexnej terapie počas prvého trimestra tehotenstva sa poraďte s lekárom. Stimulácia určitých bodov by mohla vyvolať pôrod, čo by mohlo znamenať riziko predčasného pôrodu.

Záver

Reflexná masáž môže priniesť úľavu od každodenného stresu a pomôcť uvoľniť vaše telo.

Ľudia často využívajú reflexológiu ako doplnkovú terapiu na liečbu zdravotných ťažkostí, ako je úzkosť, depresia a chronická migréna. Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, či by reflexná terapia mohla byť užitočná a ako by táto metóda mohla pomôcť zvládnuť stres a bolesť.

 

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/what-is-reflexology
  2. https://www.webmd.com/balance/what-is-reflexology
5/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lara
Lara
Študentka sociológie, ktorá miluje prírodu, šport, plávanie a turistiku. V plávaní nachádzam nielen fyzickú výzvu, ale aj relax od bežných činností, a turistika ma privádza na miesta, kde nachádzam pokoj a nové inšpirácie. Cvičenie nie je pre mňa iba povinnosťou - ale rituálom, ktorý posilňuje moje telo aj myseľ. Vždy sa riadim mottom: ,,Zdravie je najcennejším bohatstvom.”

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.