LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínRegeneráciaMelatonín a spánok: Výhody, vedľajšie účinky + (dávkovanie)

Melatonín a spánok: Výhody, vedľajšie účinky + (dávkovanie)

Melatonín je hormón produkovaný v pineálnej žľaze (eipfýze) v mozgu. Jeho hlavnou úlohou je regulovať cirkadiány rytmus spánku a bdelosti, no má aj iné vlastnosti, ktoré môžu byť pre telo veľmi prospešné. Je to jediný známy hormón syntetizovaný epifýzou a uvoľňuje sa v reakcii na tmu, preto sa často nazýva „hormón tmy“. Čítajte ďalej a dozviete sa viac zaujímavých informácií.

Odporúčame kvalitný melatonín

Výhody melatonínu

Melatonín sa uvoľňuje do krvi, keď sa stmieva, čo signalizuje telu, aby sa začalo pripravovať na spánok.

Jeho produkcia sa zvyšuje v noci a klesá počas dňa, keď je človek v bdelom stave.

Melatonín pôsobí na mozog a telo tým, že pomáha regulovať cirkadiánny rytmus, ktorý kontroluje fyzické a psychologické procesy v tele, ako je teplota tela, hladina hormónov a aktivita mozgu.

Tento rytmus je synchronizovaný so svetelným cyklom a pomáha nám udržiavať zdravý spánkový režim.

melatonín na spánok

Spánok v hlavnej roli

Melatonín sa používa na problémy s nespavosťou a inými porúchami spánku. Je tiež používaný na liečbu jetlagu a niektorých typov depresie.

Je však dôležité si uvedomiť, že to nie je liek na predpis a môže mať vedľajšie účinky, ako napríklad ospalosť, bolesti hlavy a nevoľnosť. Je preto dôležité konzultovať s lekárom pred užívaním melatonínu.

Ďalšie benefity suplementácie:

Pomáha zaspať

Melatonín môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a skrátiť čas potrebný na zaspávanie. Preto môže byť užitočný pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom.

Podporuje reguláciu cirkadiánneho rytmu

Cirkadiánny rytmus sa riadi vnútorným biologickým hodinou a určuje náš denný cyklus.

Melatonín pomáha regulovať tento cyklus a podporuje zdravý cirkadiánny rytmus.

cirkadiány rytmus spánku melatonín
Cirkadiány rytmus spánku

Ideálny na nespavosť

Pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou, môže byť melatonín užitočný ako súčasť liečby.

Je vhodný pri jet lagu

Melatonín môže pomôcť pri prevencii jet lagu, ktorý môže vzniknúť pri cestovaní cez viacero časových pásiem.

Pomáha pri chudnutí

Niektoré štúdie naznačujú, že melatonín môže pomôcť s redukciou telesného tuku. To je vďaka tomu, že melatonín môže pomôcť s reguláciou hladín iných hormónov, ako je napríklad inzulín.

Inzulín je hormón, ktorý reguluje metabolizmus cukrov v tele. Ak sú hladiny inzulínu v tele vysoké, telo bude mať tendenciu ukladať tuk.

Melatonín môže tiež pomôcť s redukciou stresu, čo môže mať pozitívny vplyv na metabolizmus tukov.

Keď sme pod stresom, náš organizmus produkuje kortizol, hormón, ktorý môže spôsobiť ukladanie tuku. Tento hormón môže pomôcť znížiť hladiny kortizolu a tým pomôcť s redukciou telesného tuku.

Melatonín a budovanie svalov

Melatonín môže tiež pomôcť s budovaním svalovej hmoty.

To je vďaka tomu, že dokáže stimulovať produkciu rastového hormónu.

Rastový hormón je dôležitý hormón pre rast svalovej hmoty a regeneráciu tkaniva. Keď máme v tele dostatok rastového hormónu, môžeme budovať svalovú hmotu efektívnejšie.

 

Okrem toho, melatonín môže tiež pomôcť s regeneráciou svalov.

Keď spíme, naše telo má čas opraviť poškodené tkanivá a obnoviť sa.

Môže vám tiež pomôcť zabezpečiť, že vaše telo bude mať dostatok času na regeneráciu tkanív a obnovu.

mladá žena cvičí s činkami

Môžu ho užívať aj deti?

Melatonín sa môže používať na liečbu nespavosti u detí, ale len pod dohľadom lekára. Je dôležité zvážiť dôvody nespavosti a konzultovať s lekárom, predtým než sa začne melatonín podávať deťom.

 

Prirodzené zdroje melatonínu

Ako sme v úvode spomenuli, melatonín sa produkuje v epifýze, ale je tiež prítomný v určitých potravinách. Najlepšie zdroje melatonínu zahŕňajú:

  • tmavé ovocie, ako sú černice, maliny a jablká
  • orechy, ako sú mandle, lieskovce a vlašské orechy
  • semená, ako sú slnečnicové, sezamové a ľanové semená
  • mäso, najmä kuracie a morčacie
  • ryby, najmä losos a sardinky

melatonín pilulka

Vedľajšie účinky melatonínu

Nepriaznivý vplyv na náladu

Niektorí ľudia uvádzali zhoršenie nálady po užití melatonínu. To je veľmi individuálne a tento vedľajší účinok je zriedkavý.

Môže spôsobiť ospalosť

Melatonín môže spôsobiť ospalosť (to je jeho hlavná úloha) a znížiť pozornosť a reakčnú schopnosť. Preto by sa mal užívať iba pred spaním. Rozhodne ho neužívajte pred tým, ako pôjdete šoférovať!

Môže zvýšiť riziko krvácania

Melatonín môže zvýšiť riziko krvácania u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi. Preto si vždy poriadne prečítajte príbalový leták.

Ako užívať melatonín

Ako sme už spomenuli, melatonín je hormón, ktorý prirodzene produkujeme v tele a pomáha nám regulovať spánok. Je to dôležitý hormón, ktorý má rôzne vplyvy na zdravie.

Môžete ho užívať buď z prirodzených zdrojov, ktoré sme spomínali vyššie alebo z doplnkov stravy vo forme spreja, tabliet alebo nápoja.

Ďalej v tomto článku sa dozviete o výhodách melatonínu, jeho vedľajších účinkoch a dávkovaní.

Dávkovanie melatonínu závisí od konkrétnych potrieb každej osoby. Odporúčaná dávka sa pohybuje od 0,3 mg do 5 mg, podľa potreby.

Je dôležité sa poradiť s lekárom pred začatím užívania melatonínu, aby sa zistila najvhodnejšia dávka.

Ak chcete využiť účinky melatonínu na stratu tuku, budovanie svalov a zlepšenie spánku, mali by ste si zvoliť vhodné dávkovanie a spôsob užívania.

Odporúčaná dávka melatonínu sa pohybuje od 0,3 – 5 mg denne, a to asi 30 minút pred spaním.

Je dôležité si uvedomiť, že nadmerné užívanie melatonínu môže mať negatívny vplyv na hlboký spánok, preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Ako sme už spomenuli vyššie, ak užívate lieky alebo máte zdravotné problémy, mali by ste sa najskôr poradiť so svojím lekárom pred začatím užívania melatonínu.

displej pred spaním zlý spánok
Pred spaním sa vyhnite pozeraniu na displej.

Zhrnutie

Melatonín môže byť užitočným nástrojom pre stratu tuku a budovanie svalovej hmoty. Pomáha s reguláciou hladín inzulínu a kortizolu, čo môže pomôcť s redukciou telesného tuku. Okrem toho, stimuluje produkciu rastového hormónu a pomáha s regeneráciou svalového tkaniva, čo môže pomôcť s budovaním svalovej hmoty.

Avšak, ako pri každom doplnku stravy, aj melatonín môže mať vedľajšie účinky, preto je dôležité dbať na správne dávkovanie a poradiť sa s lekárom.

V prípade nežiaducich účinkov by ste mali okamžite prerušiť užívanie melatonínu a poradiť sa s lekárom.

Ak máte problémy so spánkom alebo cirkadiánnym rytmom, môže byť melatonín pre vás užitočným doplnkom stravy. Avšak, pred začatím užívania sa vždy poraďte so svojím lekárom a dbajte na správne dávkovanie.

Pred začiatkom suplementácie odporúčame vyskúšať niektoré zmeny v životnom štýle, ako sú napríklad zlepšenie spánkovej rutiny, zmena stravy alebo pravidelná fyzická aktivita.

Ak sa vaše problémy so spánkom nezlepšia, môžete zvážiť možnosť užívania melatonínu.

4.5/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.