LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieObuv do vody - Kvalitné topánky do vody (TEST)

Obuv do vody – Kvalitné topánky do vody (TEST)

S prichádzajúcou letnou sezónou sa blíži aj frekventovanosť pobytu ľudí vonku pri vode. Základom je správna výbava, a inak tomu nie je ani v prípade vhodnej obuvi k vode.

Prinášame vám preto článok, v ktorom vám priblížime základné princípy výberu obuvi k moru a k vode všeobecne.

Podotýkame, že rovnaké princípy výberu platia pre výber dámskej i pánskej obuvi do vody.

Dámske modely sa líšia predovšetkým vo farebnom prevedení, nie však v materiáloch a v kvalite.

Nebezpečenstvo pri vode – obuv do vody ho eliminuje


Nepozornosť, neznalosť terénu pri kúpaní, prípadne podcenenie teplotných podmienok, to sú najčastejšie príčiny nehôd v letných mesiacoch.

„V nemocnici často skončia topiaci sa ľudia, amatérski potápači, plavci po skoku či páde do vody s nárazom na hladinu, plytké dno alebo napríklad na skokanskú dosku. Na vine môžu byť tiež veľké horúčavy,“

objasňuje odborník na bezpečnosť pri kúpaní.

Práve výberom vhodnej obuvi môžeme minimalizovať riziko zranení a zabezpečiť si tak bezpečný pobyt pri vode.

Aby váš výber bol dobrý, venujte mu dostatok času a dajte si na ňom záležať. Náš článok vám v tom určite pomôže!

Detská obuv do vody


Popri prípadoch topenia sa či úpalu sa lekári na pohotovosti často stretávajú tiež s najrôznejšími fraktúrami končatín, lebky a prstov.

Tie obvykle spôsobí podkĺznutie bosej nohy na klzkom či nerovnom povrchu.

Slováci totiž podľa odborníkov stále nevenujú dostatočnú pozornosť voľbe vhodnej obuvi.

Kvalitné topánky do vody

K vode si často nenosia žiadne topánky, prípadne volia modely so zameraním na dizajn bez ohľadu na praktické a zdravotné hľadisko.

Špeciálne to platí pre deti. Z dôvodu nižšie vyvinutej motoriky sú náchylnejšie na rôzne pády a nehody.

Preto by sme ich mali na výlety k vode vybaviť kvalitnou obuvou s čo najlepšími protišmykovými vlastnosťami a zabudnúť by sme nemali tiež na zdraviu prospešnú kvalitu detskej obuvi.

Detské topánky do vody

Hľadáte kvalitné detské topánky do vody za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych topánok za super cenu.

Žabky, sandále alebo crocsy?


„Najčastejšími zraneniami na tuzemských vonkajších kúpaliskách sú rôznorodé pomliaždeniny, a to predovšetkým končatín a hlavy po náraze. Tesne za nimi sa potom objavujú zranenia z dôvodu pošmyknutia. Medzi tie sa radia najmä podvrtnutia päty či úrazy prstov a ich následné zlomeniny. Ľudia by mali pohybu na kúpalisku venovať rovnako zvýšenú pozornosť ako prevádzke na ceste. Veľmi dôležité sú aj správne zvolené topánky,“

objasňuje Ján Behúň zo Slovenskej spoločnosti pre ortopédiu a traumatológiu.

Obuv do vody alebo na kúpalisko by mala spĺňať hneď niekoľko špecifických požiadaviek.

„V prvom rade by topánky k vode mali mať protišmykovú podrážku, ktorá zabráni zošmyknutiu nohy po klzkom povrchu. Dôležitá je dostatočne pevná stielka. Topánka sa samozrejme nesmie ani rozmáčať,“ dodáva ortopéd.

Ak sa v topánkach pohybujete dlhší čas, mali by byť aj priedušné.

Slováci často vyrážajú k vode v žabkách, ktoré však neposkytujú nohe dostatočnú oporu a tá v nich ľahko prekĺzne. „Takéto topánky sa hodia na piesok, možno do suchých podmienok s rovným terénom, ale nie na kúpalisko, k rybníku alebo snáď na skalu,“ vysvetľuje Ján Behúň.

Gumové sandále typu Crocs potom ortopéd odporúča na kratšiu dobu, ale nehodia sa na príliš dlhé nosenie.

S výberom pomôže certifikácia


Ako si teda topánky zo širokej ponuky vybrať?

Kľúčom k správnemu výberu môže byť certifikát obuvi, ktorých sa na Slovensku udeľuje hneď niekoľko.

„Certifikát kvality napríklad zaručuje protišmykové vlastnosti topánky, garantuje odolnosti voči potu či vylučuje prítomnosť ťažkých kovov v materiáli. Takáto obuv by mala zároveň spĺňať náročné hygienické kritériá vystavené vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR. Ďalšie skúšky a certifikácia sa zameriavajú napríklad na váhu topánky alebo odolnosť materiálu proti ohybu a oderu. Všetky tieto vlastnosti sa potom hodia napríklad pre pracovnú alebo letnú obuv.“

opisuje Tomáš Jurák zo spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou špecializovanej obuvi.

A dodáva, že certifikovaná obuv, paradoxne, nemusí byť drahšia než jej nevyskúšané kolegyne. Napríklad letné sandále sa pohybujú od 10 do 30 eur.

Podľa ortopédov by sme v prípade výberu obutia mali myslieť na cenu až v druhom rade. Lebo ako Slovákov a Slovenky nabáda lekár Ján Behúň: „Finančný efekt je po sčítaní nula od nuly a zničené nohy za to nestoja.“

Ešte predtým, ako sa vyberiete na nákupy, je nutné si uvedomiť, na akú vodu vlastne chcete vyraziť.

Či si len raz za rok zapádlujete na kanoe alebo sa vodáctvu mienite venovať intenzívnejšie a budete splavovať divokú vodu.

Je jasné, že vodácke vybavenie sa bude podľa potreby líšiť v mnohých atribútoch, a v neposlednom rade sa bude líšiť tiež v cene.

Ak sa budete chcieť venovať vodným športom dlhodobo, pravdepodobne viete, do čoho idete a už s vodou ako živlom máte vlastné skúsenosti.

Nepotrebujete teda radiť.

Preto sa tento článok bude venovať skôr vodnej turistike a vziať k srdcu by si ho mali najmä ľudia, ktorí napríklad na vode ako vodáci ešte nikdy neboli, a teda nevedia čo a ako.

„Na vode je mokro“


Dôležité je, aby ste rýchlo odbúrali predstavu, že na vode budete stále v suchu. Na vode je mokro, je to jednoducho tak.

A na to je potrebné sa pripraviť! Jednoducho povedané, všetko, čo si so sebou na vodu beriete, môže byť na konci vášho výletu vlhké, mokré alebo úplne premočené.

Počítajte teda s tým, že veci, ktoré si beriete so sebou, by mali byť vode odolné a voda by im nemala vadiť.

Materiály odolné voči vode by preto mali byť samozrejmosťou. Chceme vás hlavne vystríhať pred lacnými výrobkami pochádzajúcimi z Číny.

Tie sú síce mnohokrát cenovo zaujímavé, avšak ani zďaleka  nedisponujú kvalitatívnymi vlastnosťami vhodnými na bezproblémové používanie.

Čo na seba, keď idem na vodu


Veľa vodákov jazdí na svoje výjazdy napríklad len v plavkách, lenže tie vás neochránia pred ostrým letným slniečkom.

Preto je vhodnejšie vybrať zo šatníka aj nejaké tie „kraťasy“ a ľahké tričko najlepšie s dlhými rukávmi, ktoré možno podľa potreby vyhrnúť.

Pozrite si, ako sa zbaliť na dovolenku. Zobraziť článok…

Oblečenie by nemalo byť príliš nasiakavé, aby po prípadnom namočení rýchlo uschlo.

Pre prípad, že by na vode fúkalo, je dobré si so sebou vziať aj nejakú ľahšiu mikinu alebo vetrovku, v ktorej sa človek zaparí a nie je mu taká zima.

Aj keby pršalo, nikdy si neberte na vodu pláštenku alebo niečo podobné. V prípade otočenia lode by ste sa do takejto veci mohli ľahko zamotať. Lepšie je voliť oblečenie viac „na telo“.

Na nohy sú vhodné napríklad topánky do vody alebo uzavreté topánky s pevnou pätou. V žiadnom prípade si na vodu neberte sandále, papuče alebo crocsy.

Takáto obuv do vody neochráni vaše nohy pred kamením na dne môžete ich akurát tak stratiť.

Neoprénové topánky


Ďalším variantom je zakúpiť si alebo zapožičať neoprénový komplet. V horúčave to nemá cenu, zbytočne by vám bolo horúco.

Ak však chcete splavovať nejakú studenšiu vodu alebo si vyraziť na vodu už na jar,  neoprén je na nezaplatenie.

Vodácky neoprén sa líši od potápačského predovšetkým strihom v hornej časti. Ten vodácky vám musí umožniť voľný pohyb rúk pri pádlovaní, a preto hore končí širokými trakmi.

Neoprény s krátkym či dlhým rukávom teda nie sú pre vodákov vhodné.

Takéto vysoké neoprénové nohavice dobre doplní vodácka bunda, ktorá vám zaistí teplo a relatívne sucho.

Skvele sa k nim hodia tiež neoprénové topánky, ktoré vás oproti obyčajným plátenným topánkam do vody zahrejú a väčšinou majú aj pevnejší strih a funkčnejšiu podrážku (čo oceníte hlavne pri vystupovaní alebo pohybe po klzkých kameňoch).

4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.