LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessPomôcky na cvičenieŽinenka na cvičenie a na džudo - TOP 5

Žinenka na cvičenie a na džudo – TOP 5

Žinenka je športová pomôcka, ktorú si možno pamätáte z čias svojej telesnej výchovy, ale okrem toho je to aj veľmi užitočné náčinie na cvičenie. Ak sa práve teraz zaoberáte otázkou, či žinenku domov potrebujete, dáme vám návod na to, ako si vybrať tú najvhodnejšiu. Žinenka je skvelá na mnohé športy, ako je, napríklad, džudo alebo gymnastiku. Je tiež veľmi užitočná na akékoľvek cvičenie, pretože prináša množstvo ďalších benefitov.

Ak si chcete takúto pomôcku kúpiť, je dôležité brať ohľad na pomerne veľa detailov. Jednotlivé žinenky sa líšia cenou, kvalitou, ale aj tým, na čo by sa mali primárne používať. Preto vám v tomto článku popíšeme najdôležitejšie detaily, na ktoré myslieť. A tiež, prečo je žinenku dobré si zaobstarať.

Najlepšie žinenky – náš výber (konzultovaný s odborníkom Mišom)

Na čo myslieť pri výbere žinenky na cvičenie

 • Výber žinenky sa líši v závislosti od športu – vyberajte si vašu žinenku podľa toho, na aký šport ju budete používať. V závislosti od toho existuje viacero druhov tohto náčinia.
 • Parametre – je rozdiel, či vyberáte žinenku pre dieťa alebo pre dospelého. Žinenka pre dieťa by mala byť mäkšia a pružnejšia a tiež z odolnejšieho materiálu.
 • Rozmery žinenky – nezabúdajte na samotné rozmery žinenky. Je veľmi dôležitý druh športu, na ktorý ju budete využívať, a teda podľa toho si môžete zvoliť rozmer, ktorý vám vyhovuje.
 • Povrchová úprava žinenky – pri výbere žinenky bude pre vás tiež užitočné, keď si zvolíte správny materiál žinenky. Povrchová úprava je tiež dôležitým parametrom pri zohľadnení, na aký šport ju budete používať.
 • Hrúbka žinenky – posledný dôležitý parameter, ktorý taktiež súvisí s druhom športu, pre ktorý bude určená.

dieťa na žinenke

Ako teda súvisia jednotlivé športy s výberom žinenky?

Podľa športu si vyberajte žinenku nasledovne:

 • Gymnastika – aby sa vám žinenka na gymnastiku nekĺzala, čo je veľmi dôležité, musí byť z jednej strany protišmyková. Jej ideálna hrúbka je 4 – 5 cm. Táto hrúbka je tiež jedna z najuniverzálnejších, preto ju viete použiť aj na iné druhy športov.
 • Akrobatické športy – ak budete používať žinenku na akrobaciu, tu už si musíte dávať väčší pozor na vašu bezpečnosť, a to najmä v prípade detí. Žinenky, ktoré majú väčšiu hrúbku, sa nazývajú duchny, a ich hrúbka je minimálne 10 cm kvôli bezpečnému dopadu. Ak však dopadáte z veľkých výšok, je vhodné použiť žinenku s minimálnou hrúbkou 20 cm.
 • Bojové športy – tu je tiež dôležitá najmä protišmykovosť. Žinenka môže byť tenšia – stačí od 4 do 6 cm. Ak ste v bojovom športe začiatočník, voľte radšej hrubšiu žinenku.

Najbežnejšie materiály žinenky

Presne tak, ako je to pri iných športových pomôckach, či vôbec pri akýchkoľvek produktoch, materiál veľmi súvisí s tým, ako dlho vám žinenka vydrží. Odolnejšie materiály sú pritom prirodzenejšie drahšie ako tie menej odolné.

Žinenka môže byť vyrobená zo syntetickej kože, PVC alebo tiež zo záťažovej syntetickej plachtoviny, ktorá sa nazýva Plawil. Tá sa vyznačuje veľmi vysokou životnosťou a odolnosťou.

Vnútorným materiálom žinenky je prevažne vystužená pena.

Povrchová úprava žinenky

Povrchy žinenky môžu byť tiež rôzne a súvisia ako inak so športom, ktorý budete na žinenke cvičiť. Najbežnejšie povrchové úpravy žinenky sú tieto:

 • hladká z oboch strán – sú prípady, kedy je potrebný klzký povrch žinenky, vtedy je vhodné si zaobstarať práve túto;
 • protišmyková žinenka z jednej strany – tá zamedzuje predovšetkým pohybu žinenky po podlahe a jej kĺzaniu;
 • protišmyková žinenka z oboch strán – v prípade, ak potrebujete, aby bola vaša žinenka stabilná a nekĺzavá z oboch strán.

žinenka na džudo

Najdôležitejšie benefity žinenky na cvičenie

Žinenka je jedno z najpoužívanejších športových pomôcok vôbec. Jej najväčším benefitom pritom je, že poskytuje dostatočne mäkkú doskokovú (dopadovú) plochu, ktorá dokáže ochrániť pred zraneniami.

Medzi ďalšie jej benefity patrí:

 • je stabilná – pevný a odolný materiál je stabilnejší než akékoľvek iné materiály a povrchy;
 • chráni kĺby a vás pred potenciálnym zranením – tým, že je žinenka oveľa pevnejšia a pružnejšia, dokáže ochrániť vaše kĺby, a to najmä pri bojových športoch či pri gymnastike;
 • dlhšie vám vydrží – žinenka je z odolnejšieho materiálu, je hrubšia a pevnejšia, preto vám vydrží oveľa dlhšie, než akákoľvek iná podložka na cvičenie.

Žinenka na gymnastiku

Ako už uvádzame vyššie, na gymnastiku budete potrebovať žinenku, ktorá je tenšie. Hľadajte žinenku, ktorá má 4 – 5 centimetrov.

Je to najmä z toho dôvodu, že takáto žinenka je prispôsobivejšia vášmu pohybu a športu, ktorý na nej budete robiť. Je tiež dôležité, aby bola z jednej strany protišmyková. 

Zabráni to jej nechcenému pohybu pri vašom tréningu. V závislosti od toho, aké nároky na ňu kladiete, vyberte si odolný materiál, ktorý zvládne akékoľvek náročné aktivity. Vhodný je, napríklad, materiál Plawil, ktorý je tiež zdravotne úplne nezávadný.

Ak netrénujete profesionálne, vystačíte si aj s klasickou univerzálnou gymnastickou žinenkou, ale čím budú vaše nároky vyššie, odporúčame sa vám zamerať na ozajstnú profesionálnu žinenku. 

Univerzálne žinenky bývajú väčšinou vyrobené z pamäťovej peny, a teda sú ideálne na opakované cviky.

Skladacia žinenka

 • mäkká skladacia žinenka

 • povrch z umelej kože

 • zapínanie na zips
 • bezproblémové skladovanie a prenášanie

Cena: od 105 €
(platí ku dňu 10.12.2022)

Veľkosť žinenky: 180x60x5 cm

Žinenka na džudo a na cvičenie

Žinenka na judo kladie vyššie nároky na jej protišmykovosť a odolnosť materiálu. Ak sa venujete tomuto športu naozaj profesionálne, je potrebné si vybrať žinenku, ktorá bude spĺňať všetky vaše nároky.

Základom je, aby bola žinenka zo spodnej strany protišmyková. Pri džude aj pri akomkoľvek cvičení sa budete veľa hýbať, protišmykovosť žinenky vám teda zabezpečí jej stabilitu.

V druhom rade je dôležité, aby ste mali hrubšiu žinenku, najmä pokiaľ ste v tomto športe začiatočník.

Všetky ďalšie parametre, ako je materiál, povrch, atď., záležia predovšetkým od vašich nárokov. Myslite na to, že pokiaľ sa budete tomuto športu venovať, vyššia investícia do žinenky stojí za to, pretože vám vydrží aj niekoľko rokov. Zaujíma vás, ako si vybrať kvalitné legíny na cvičenie? Prečítajte si článok tu!

Cena žinenky

Tak, ako pri všetkých produktoch a športovom náčiní, bude cena žinenky závisieť od toho, aké nároky na ňu máte.

Ako spomíname vyššie, z nášho pohľadu sa do žinenky rozhodne investovať oplatí.

Nezľaknite sa vyššej ceny žinenky. Je to kvalitné športové náčinie, ktoré spĺňa oveľa viac účelov než len klasická podložka na cvičenie.

Najlacnejšiu univerzálnu žinenku pre amatérskych športovcov nájdete v cene približne 80 – 90 Eur. Tie drahšie sa pohybujú v cenách od 130 – 150 Eur.

Rozdiel v cene spočíva predovšetkým v kvalite výplne, odolnosti materiálu a jej bezpečnosti, ktorá sa odvíja aj od jej protišmykovosti a tuhosti.

Niektoré drahšie žinenky sú tiež vodoodolné, ako doplnok sa dodávajú v špeciálnom obale pre ich jednoduchšiu manipuláciu, sú prenosné.

Vedzte teda, že pokiaľ sa rozhodnete investovať do kvalitnej žinenky, budete s ňou spokojný aj niekoľko rokov.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.