LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovFitnessOblečenieAké termoprádlo je pre vás vhodné? Máme odpoveď!

Aké termoprádlo je pre vás vhodné? Máme odpoveď!

Časy, kedy bolo na šport alebo túru preferované oblečenie z bavlneného textilu, sú dávno preč. Postupne ho nahradilo funkčné prádlo alebo, ako ho inak nazývame, termoprádlo. Tento druh oblečenia je populárny najmä kvôli svojej skvelej schopnosti rýchlo odviesť pot od pokožky.

Vďaka termoprádlu si už na túru nemusíte so sebou brávať niekoľko tričiek navyše. Ušetríte miesto vo svojom turistickom batohu alebo športovej taške a nemusíte už prácne vymieňať svoje spotené tričká.

Aj pri výbere funkčného oblečenia však treba dbať na kvalitu. Ak teda nemáte skúsenosti s nákupom termoprádla, tento článok je určený práve pre vás.

Na aký účel si funkčné oblečenie chcem kúpiť? Z akých materiálov sa vyrába? Koľko má vrstiev? Ako termoprádlo funguje?

Veríme, že na všetky tieto otázky vám zodpovie tento článok.

Ako termoprádlo funguje?


Ako sme spomínali vyššie, funkciou termoprádla je najmä odvádzať pot od pokožky. Možné to je kvôli špeciálnemu tvaru vlákien, ktoré sú vo funkčnom oblečení použité. Pot sa tak rýchlo dostáva cez ďalšie vrstvy oblečenia, kde sa následne odparí.

Okrem tejto funkcie je ďalšou výhodou termoprádla fakt, že oproti iným materiálom veľmi rýchlo schne. Preto vás nechladí a ochraňuje pred nachladnutím.

Výhody funkčného oblečenia sú naozaj skvelé. Nič z toho vám však nebude fungovať a plniť želaný efekt, ak na termoprádle nebudete mať ďalšie vrstvy oblečenia. Ďalšie vrstvy musia byť priedušné, aby dokázali odvádzať vlhkosť.

Ako si vybrať termoprádlo?


Termoprádlo nie je najlacnejšia položka, a preto si pri jeho výbere treba byť istý, či ste zvážili všetky dôležité faktory.

Tento typ oblečenia totiž väčšinou vydrží aj niekoľko rokov.

Preto je dôležité vybrať si termoprádlo, ktoré je pre vás ideálne.

Najlepšie termoprádlo – odporúčame vyskúšať


Na aký účel budem termoprádlo používať?

Prvým faktorom pri vašom rozhodovaní by mal byť samotný účel termoprádla. Nezáleží na tom, či kupujete pánske, dámske alebo detské termoprádlo.

 

Na trhu existuje niekoľko typov. Ak však chodíte na turistiku len párkrát za rok a pravidelne nešportujete, určite sa vám neoplatí vyhadzovať peniaze na termoprádlo s tkaninou obohatenou o častice striebra.

Pri nákupe spodnej bielizne však už stojí za zváženie kúpiť termoprádlo s technológiou redukcie zápachu, keďže ide o kus oblečenia, ktorý sa používa dennodenne.

Všetko toto platí ako pri pánskom, tak aj pri detskom či ženskom termoprádle.

Vrstvenie termoprádla

Funkčné oblečenie sa okrem technológií rozdeľuje aj na tri základné kategórie, a to podľa hrúbky vrstvy textilu:

 • Prvá vrstva – patria do nej funkčné tričká, spodné prádlo alebo legíny
 • Druhá vrstva (izolačná) – je nazývaná aj ako stredná a patria do nej ľahké bundy, roláky alebo mikiny
 • Tretia vrstva – tvoria ju bundy, nohavice a vesty

Výber termoprádla podľa vrstiev

Samotné vrstvy oblečenia sú pri výbere ďalším dôležitým faktorom. Každá vrstva termoprádla totiž spĺňa iný účel, no zároveň všetky na seba nadväzujú.

Kvalitné termoprádlo

Hľadáte kvalitné termoprádlo? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

Úlohou prvej vrstvy je odsávať pot z pokožky a odvádzať vlhkosť do vonkajších vlákien. Vďaka tejto vrstve sa vám stabilizuje telesná teplota a nehrozí tak nachladnutie alebo prehriatie tela.

Táto vrstva oblečenia sa preto používa aj ako funkčné termoprádlo do mrazu aj do tepla.

Spomínali sme, že pri používaní funkčného oblečenia je veľmi dôležité mať viacero vrstiev na sebe kvôli izolácii.

Práve na toto slúži druhá vrstva, ktorá z prvej vrstvy odvádza vlhkosť do tretej a izoluje teplo. Preto sa často nazýva izolačná vrstva.

Posledná vrstva má za úlohu najmä ochraňovať pred vonkajšími vplyvmi.

Veľkosť oblečenia

Čo sa týka veľkosti pri kupovaní termoprádla platí jednoduché pravidlo. Oblečenie by vám malo priamo priliehať na telo. Nie však príliš, pretože by vás mohlo obmedzovať v pohybe.

Pre pohodlné nosenie odporúčame kupovať funkčné oblečenie s plochými švami.

Ak kupujete termoprádlo pre deti, dajte si záležať hlavne na tom, aby bolo vášmu dieťaťu pohodlné a nikde ho zbytočne neškrtilo.

Materiál termoprádla


Veľmi dôležitú úlohu pri výbere termoprádla zohráva samotný materiál, z ktorého je termoprádlo vyrobené.

Najčastejšie použitými materiálmi sú rôzne polyesterové a polypropylénové vlákna. Našli by ste však aj oblečenie vyrobené z vlny alebo bavlny.

Polyesterové vlákna

Ide o jeden z najpoužívanejších materiálov pri výrobe termoprádla. Vlákna z polyesteru sú výnimočné vďaka schopnosti nepriepustnosti a vysokej teplotnej odolnosti. Ide o veľmi pevný a pružný materiál, z ktorého sa vyrába najmä prvá vrstva termoprádla, no občas sa pridáva aj do izolačnej vrstvy.

Pranie termoprádla z tohto materiálu je síce komplikovanejšie, no svoju úlohu spĺňa na sto percent.

Polypropylénové vlákna

Je to materiál, ktorý sa vyznačuje najmä nízkou hmotnosťou. Oblečenie z týchto vlákien je vhodné najmä pre horolezcov, kde hmotnosť zohráva dôležitý faktor.

Tento materiál je veľmi odolný voči rôznym nečistotám či chemickým látkam. Dôležitá je taktiež nepriepustnosť vody.

Termoprádlo vyrobené z polypropylénových vlákien má tak pravdepodobne len jednu nevýhodu. Vyrába sa len v určitých farbách a ťažšie sa suší.

Vlna

Vlna nie je materiálom, ktorý by bol pri výrobe termoprádla úplne obvyklým. Problém je totiž v jej spracovaní, ktoré je náročnejšie ako pri iných materiáloch.

Ak sa to však urobí správne, môžeme získať zaujímavé výsledky.

Vlna má totiž odjakživa schopnosť veľmi dobrej izolácie teploty. Často sa kombinuje práve so syntetickými materiálmi. Kombinácia týchto dvoch prvkov následne skvele odsáva pot a vlhkosť.

Oproti polypropylénovým alebo polyesterovým vláknam je však termoprádlo z vlny náročnejšie na celkovú údržbu.

Najobľúbenejším typom vlny je určite vlna merino, ktorú mnohí považujú aj za šampióna medzi textíliami.

Musíme uznať, že tento typ materiálu má naozaj skvelé teplo-izolačné vlastnosti a prakticky funguje ako termostat. V lete chladí a v zime zohrieva.

Navyše oblečenie vyrobené z tohto typu vlny nesmrdí a ani neškrabe. Jedinou nevýhodou je možno vyššia cena, ktorú za termoprádlo z vlny merino zaplatíte.

Bavlna

Práve bavlnené tričká sú momentálne čoraz viac nahrádzané termoprádlom.

Na tento materiál však rozhodne netreba zabudnúť, keďže vďaka rôznym technologickým úpravám začína mať bavlna podobné účinky, ako materiály spomenuté vyššie.

Určiť v tomto prípade najlepší materiál pre vás je skutočne náročné. Každý človek má totiž inú reguláciu tepla v tele, a preto aj každý materiál môže fungovať rozdielne.

Preto odporúčame vyskúšať rôzne typy termoprádla, a to, ktoré vám bude najpohodlnejšie je vhodné pre vás.

Pozitíva a negatíva termoprádla


Funkčné termoprádlo má svoje pozitíva, ale i negatíva. Zopár vám ich dnes priblížime.

 • Hlavným pozitívom je nenasávanie vlhkosti. Funkčné termoprádlo pot šikovne odsáva na druhú stranu oblečenia, a tým urýchľuje odparovanie.
 • Termoprádlo vďaka materiálom, z ktorých je vyrobené, má vysokú odolnosť voči rôznym druhom plesní a iných zdraviu škodlivých baktérií.
 • Aj pri namočení si udržuje svoju hmotnosť.
 • Veľmi rýchlo sa suší. Záleží však aj na tom, z akého materiálu je termoprádlo vyrobené.
 • Kombináciou rôznych materiálov sa rozširuje jeho funkcionalita.
 • Skvelo sa prispôsobuje okolnostiam, ako sú napríklad zmena teploty či tempa.

 • Pri nadmernom používaní veľmi rýchla opotrebovateľnosť a komplikovanejšia údržba oblečenia.
 • Vyššie riziko mechanického poškodenia.
 • Termoprádlo sa väčšinou perie vždy pri nižších teplotách. Kvôli tomu sú na ňom viditeľné stopy používania.

Ako sa starať o termoprádlo?


V článku sme viackrát spomínali, že správna údržba a používanie termoprádla vám zabezpečí jeho životnosť aj na niekoľko rokov.

Funkčné termoprádlo by sa malo prať vždy obrátené naruby, a to kvôli ochrane syntetických vlákien. Ideálne sú nižšie teploty prania okolo 40 ˚C.

Určite vám neodporúčame pri praní oblečenia používať rôzne aviváže a ani sušičku. Termoprádlo sa nežehlí, keďže opäť by mohlo dôjsť k poškodeniu vlákien.

Rady na záver


Termoprádlo je skutočne nadštandardným oblečením s veľkým množstvom skvelých funkcií a výhod. Aby však dokonale splnilo svoj účel, musíte ho kombinovať s viacerými vrstvami oblečenia.

Pozor si treba dať aj na dôkladný výber kvalitných materiálov, keďže v obchodoch nájdete všetko možné aj nemožné.

Odporúčame vám preto dať na svoju osobnú skúsenosť s materiálom alebo sa poradiť s človekom, ktorý má v termoprádle aspoň základný prehľad.

Na internete však určite nájdete množstvo recenzií na rôzne značky termoprádla. Ak si teda zakúpite všeobecne dobre hodnotenú značku, určite tým nič nepokazíte.

V neposlednom rade by vám pri samotnom výbere mal pomôcť predavač v danej predajni.

Veríme, že vám tento článok aspoň čiastočne pomohol a vy ste získali lepší prehľad pri výbere termoprádla. Ak si spočítate výhody a nevýhody, kúpou tohto typu oblečenia určite nič nepokazíte, ba skôr naopak zamilujete si ho.

4.1/5 - (9 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.