Masáž patrí medzi veľmi obľúbené druhy relaxu u mnohých ľudí. Netreba sa však čomu čudovať. Pri kvalitnej a dobrej masáži si oddýchnete, zrelaxujete sa a vyčistíte si myšlienky. Jej najväčšou výhodou je to, že má množstvo skvelých benefitov nielen pre psychické, ale tiež fyzické zdravie. Bohužiaľ nie každý si môže dovoliť alebo má čas na masáž. Ak do jednej z týchto skupín patríte aj vy, mali by ste staviť na masážny prístroj.
Obsah článku
- TOP MASÁŽNE PRÍSTROJE – náš výber
- Masážne prístroje
- Ako a prečo vlastne bolesť krku vzniká?
- Prečo je dôležité masírovať sa po tréningu?
- Masáž doma
- Na čo je masážny prístroj vhodný?
- Pre koho je masážny prístroj vhodný?
- Typy
- Ako vybrať ten najlepší masážny prístroj?
- Zhrnutie
TOP MASÁŽNE PRÍSTROJE – náš výber
Masážne prístroje
Predstavíme si pár masážnych prístrojov, ktoré vôbec nezruinujú tvoju peňaženku, a svoju robotu si urobia skvele. Vedel si, že aj v predajni Lidl majú široký sortiment masážnych prístrojov na krk a šiju?
SILVERCREST Šijový masážny vankúš SMKA 2000 A2
tento vankúš pôsobí trochu masívnejšie, ale zato pomocou vibrácií skvele uvoľní šiju a krk.
Masážny vankúš na krk a šiju sa jednoducho bezdrôtovo ovláda, a nabíja približne 2 hodinky cez USB kábel. Pracovať vydrží nepretržite 60 minút.
Môžeš ho mať na sebe aj pri práci s počítačom, alebo si po tréningu na polhodinku ľahnúť a nechať sa rozmaznávať dvomi stupňami vibrácií. Je vyrobený z polyesteru, takže ho vieš aj jednoducho čistiť. Veľmi dobrý pomocník aj na dlhé lety, a nebude nikoho rušiť hlukom. Tento vankúš nezruinuje tvoju peňaženku a príjemne ťa uvoľní.
SILVERCREST Šijový masážny prístroj shiatsu SSMN 2 C2
tento masážny prístroj je tenší a kompaktnejší ako masážny vankúš, a pozor! Dá sa použiť nielen na šiju, ale aj na plecia, chrbát, brucho, stehná a predkolenie. Týmto malým zázrakom si po tréningu rozmaznáš skoro celé telo. Má ergonomický tvar.
Masáž shiatsu v 2 rôznych rýchlostiach, so 4 proti sebe rotujúcimi hlavicami, ktoré ti zaručia dokonalé uvoľnenie. Okrem toho si môžeš zapnúť aj ohrev, takže s týmto prístrojom máš dva v jednom. Tým že je dlhší, má pútka na ruky, ktoré zaručia reguláciu tlaku a optimálne vyrovnanie pri použití na šiju. Používa sa s priloženým modulom sieťového zdroja.
SILVERCREST Masážny vankúš shiatsu na chrbát a šiju
tento malý, futuristicky pôsobiaci masážny vankúšik môžeš použiť kedykoľvek počas dňa na rýchlu masáž. Tieto skladný kúsok sa zmestí do kabelky, aj do športovej tašky. Ergonomicky tvarovateľný na šiju, kríže aj spodnú časť tela. Vybrať si môžeš z dvoch tvarov (obdĺžnik a tvar motýľa).
Poťah z polyesteru sa môže prať v práčke, pričom 4 protichodne rotujúce hlavy pracujú vonkajšou aj vnútornou rotáciou. Ako bonus má tento masážny prístroj aj tepelnú funkciu so svetlom. Tiež sa používa zapojením do elektriky pomocou sieťového kábla.
SILVERCREST Elektrický masážny prístroj SKM 20 A2
Tento skladný a šikovný prístroj má až 5 vymeniteľných nástavcov ( 3 – dielna masážna hlava, 3 – bodová hlava, 1 – bodová hlava, oválna a zahnutá guľa). Perfektne premasíruje tvoju boľavú šiju po každom tréningu, a nielen to. Poradí si aj so začínajúcou svalovicou na celom tele.
V balení nájdeš aj cestovné vrecko a kábel, pomocou ktorého ho zapojíš do elektriny. Je veľmi ľahký, váži len 830 gramov. Nastaviť si môžeš až 5 masážnych režimov, nielen na povrchovú, ale aj hĺbkovú masáž svalov. Oproti drahším masážnym pištoliam je tento prístroj aj extrémne výhodný.
SANITAS Stimulátor PocketTens
skúšal si už niekedy po tréningu uvoľnenie pomocou elektrického stimulátora? Ak nie, určite je čas to napraviť. Tento šikovný stimulátor pomocou jemných elektrických impulzov lieči nielen svalovicu, ale aj bolestivé miesta kdekoľvek na tele. Dve oválne elektródy si jednoducho pripevníš na telo.
Vedel si, že pomocou stimulácie sa zlepšuje aj krvný obeh a uvoľňujú sa endorfíny? Je vyrobený z plastu a váži len 76 gramov, takže si ho môžeš zo zobrať všade so sebou. Dokážeš si nastaviť až 15 stupňov intenzity, od jemnej stimulácie až po liečenie bolesti. Tento prístroj sa za tú skvelú cenu ozaj oplatí.
Prečo je vôbec dobré mať masážny prístroj na krk, keď si ho môžem pomasírovať aj rukami? Iste si si aj ty položil túto otázku. Iste, pokiaľ nešportuješ alebo ťa krk nebolieva nejako extrémne, vystačíš si aj s rukami (buď svojimi alebo ti nejaká dobrá duša krk a šiju raz za čas namasíruje).
Pravdou však je, že väčšina ľudí máva tak stuhnutý krk, že len masáž rukami im už v dlhodobom časovom horizonte neuľaví. Vďaka našim pracovným návykom, stresu a iným veciam sme generácia, ktorá už v mladosti trpí bolesťami chrbta, šije, krku a hlavy.
A pravda je, že keď raz vyskúšaš profesionálny masážny prístroj na krk a ramená, už ho nedáš z rúk preč.
Ako a prečo vlastne bolesť krku vzniká?
Existuje samozrejme niekoľko faktorov, ale toto sú podľa lekárov tie najvýraznejšie:
- Keď sa hrbíme . Môžeme športovať aj každý deň, no ak pracujeme za počítačom, podvedome sa začíname hrbiť. Možno v kancelárii sa to dá ustriehnuť, no videl si už niekedy pozície pri práci ľudí na home office? A lepšie to nie je ani s večným čumením do mobilu.
- So stuhnutým krkom sa môžeme už zobudiť. Za to môže nesprávna pozícia pri spánku. Už si niekedy zaspal na bruchu? Je to tá najhoršia spánková pozícia.
- Stres, stres a ešte raz stres. Darmo sa zdravo stravuješ a poctivo cvičíš, ak sa nevieš odosobniť od problémov. Iste, ľahko sa to hovorí, ale ťažšie robí. Pri strese si spomeň na techniku uzemnenia mysle a tela. Vystri sa, a poriadne sa zhlboka nadýchni!
- Za bolesťou šije a krku sa môžu skrývať aj rôzne diagnózy. Ako napríklad zaseknutý nerv, problémy s chrbticou, staré zranenia a traumy, a mnohé iné. Ak bolesť trvá podozrivo dlho a nepomáha ani rozmasírovanie masážnym prístrojom, určite utekaj k lekárovi.
- Zlá technika cvičenia a priťažké váhy. Ak cvičíš doma povedzme plank, a krk máš minútu stuhnutý v neprirodzenej polohe, nečuduj sa, že ťa bude bolieť. Preto je správne osvojenie si techniky cvikov také dôležité!
A keď sa vrhneš bez rozcvičky na drepy s ťažkými váhami, len si koleduješ o poriadnu bolesť. Šija ti v podstate môže stuhnúť pri akomkoľvek cviku, preto určite nepodceňuj rozcvičku, a nechaj si poradiť od trénera.
Prečo je dôležité masírovať sa po tréningu?
Ako sme už naznačili, trapézy a deltové svaly dostávajú zabrať ak drepuješ s váhami, a svaly krku môžu zostať úplne paralyzované ak napríklad cvičíš brucho a core dlhšiu dobu v polohe ležmo.
Veľmi stuhnutú šiju mávajú aj ľudia, ktorí trénujú box, a je to preto, že počas tréningu sú ich ruky neustále v polohe hore, aby si chránili hlavu.
Skrátka, každého kto cvičí môže z času na čas zaskočiť ostrá bolesť v šiji. Preto by si sa mal masírovať po každom tréningu! Dokážeš tak zjemniť svalovicu, svaly sa rýchlejšie zregenerujú a predídeš tak aj dlhodobým problémom.
Okrem toho ti masáž pomôže s flexibilitou, zlepší cirkuláciu krvi (čím predídeš po – tréningovým bolestiam hlavy), zbaví ťa zápalov a zlepší imunitu.
Z masáže po tréningu si môžeš spraviť príjemný rituál, na ktorý sa budeš tešiť, a tým ti pomôže aj zrelaxovať nielen telo, ale aj myseľ.
„Vedel si, že bolesť a stuhnutosť svalov po tréningu je vlastne vedľajší efekt stresu, ktorému sú svaly vystavené počas cvičenia? Do určitej miery je to normálne, a svalovica sa zvyčajne objaví do 6 až 8 hodín od cvičenia. Dlhodobá bolesť viac ako 48 hodín je už indikáciou nejakého problému.“
Masáž doma
Ak máš doma masážny prístroj na krk, masírovať sa môžeš aj doma počas pozerania televízie. Každý deň sa predsa dá nájsť tých 10 minút. Aj z dlhodobého finančného hľadiska sa to oplatí. Radšej si zaobstarať domáci prístroj za pár desiatok eur, ako chodiť na masáže niekoľko krát do týždňa.
Na masáž sa nemusíš nijako špeciálne pripravovať, stačí len ak si dáš dole vrchný diel oblečenia, masážny prístroj na krk a šiju predsa len pracuje najefektívnejšie na holej pokožke.
Avšak niektoré masážne prístroje pracujú na princípe tepla, a teda sa jedná o akýsi masážny golier, ktorý si navlečieš a pohodlne sadneš alebo ľahneš. Kým čítaš knihu alebo pozeráš film, tento prístroj ti príjemne uvoľní všetky svaly.
Na čo je masážny prístroj vhodný?
Masážny prístroj je vhodný na uvoľnenie celého tela a relax v pohodlí domova. Na to, aby ste sa cítili dobre dnes nepotrebujete chodiť do špeciálnych salónov. Stačí si len z desiatok výrobkov vybrať ten najlepší.
Pre koho je masážny prístroj vhodný?
Masážny prístroj je vhodný pre úplne každú vekovú skupinu. Je jedno či máte dvadsať alebo päťdesiat rokov. Každý si zaslúži príjemný pocit či už počas alebo po masáži.
Dnešná doba je uponáhľaná. Človek často nemá čas na základné veci, nie to ešte na masáže.
Ak na seba nemáte čas, no chceli by ste to zmeniť, vyberte si pomocou nášho návodu jeden z modelov masážnych prístrojov, ktorý vám bude skvelo slúžiť.
Typy
Pri nakupovaní masážneho prístroja sa stretnete s niekoľkými typmi, z ktorých si môžete vybrať. Medzi ne sa radia:
- Masážne prístroje do ruky
- Masážne prístroje na nohy
- Masážne prístroje na celé telo
- Masážne prístroje na chodidlá
- Masážne prístroje na tvár
- Masážne podložky do auta
- Viacúčelové masážne prístroje
O každom type si povieme niečo viac.
Masážne prístroje do ruky
Ide o ručný masážny prístroj, ktoré pri masírovaní držíte v ruke. Vždy ho sústredíte na miesto, ktoré chcete masírovať. Je praktický, pretože sa jednoducho ovláda a často poskytuje niekoľko typov nadstavcov.
Mnohé z týchto prístrojov sa dajú okrem chrbta a nôh využiť aj na tvár. V takomto prípade však musí mať prístroj samostatný nadstavec.
Pri tomto type je dôležité sledovať niekoľko parametrov, ako napríklad veľkosť a hmotnosť. Prístroj by nemal byť príliš ťažký, aby sa s ním dobre pracovalo.
Mohutné nástroje sa ťažko ovládajú a nemuseli by splniť svoj účel.
Ich nevýhodou je najmä to, že ich musíte sami ručne ovládať. Tým pádom si toľko neoddýchnete, pretože na masáž sa musíte sústrediť.
Masážne prístroje do ruky sú vhodné najmä vtedy, keď potrebujete rozmasírovať určitú časť tela. Poskytujú uvoľnenie napríklad keď ste stuhnutí po cvičení.
Nie sú však vhodné pre relax alebo oddych.
Tento typ môžeme deliť ešte na dva podtypy a to:
- Manuálne - ide o model, ktorý musíte sami nielen držať, ale taktiež určitým spôsobom ovládať, aby ste si časť tela rozmasírovali. Nemajú svoj vlastný pohon, kvôli čomu sú aj lacnejšie.
- Automatické - tento typ síce stále v rukách držíte, no už má svoj pohon a tým pádom výrobok len nacielite na miesto, kde chcete aby urobil svoju prácu. Cena je vyššia, no stále veľmi príjemná.
Masážne prístroje na nohy
V tomto prípade ide o celkom veľkú a komplexnú skupinu masážnych prístrojov, ktoré sa delia na ďalšie podmodely. K nim sa radia:
- Manuálny masážny prístroj na nohy
- Slippers - masážne papuče
- Masážne podložky
- Elektrické masážne prístroje na nohy
- Lymfatické návleky
- Multifunkčný masážny prístroj na nohy
O každom si povieme zopár informácií.
Manuálny masážny prístroj na nohy
Ako v prípade ručných typov, aj v tomto ide o masážny prístroj, ktorý držíte v ruke. Má však využitie len na nohy. Občas môže poskytnúť nejaké nadstavce, ktoré sa dajú použiť napríklad na chrbát.
Taktiež sa delá na dve skupiny a to:
- Manuálne
- Automatické
Oba fungujú na rovnakom princípe ako pri ručných typoch. Pri manuálnych je potrebné vyvinúť nejaké úsilie, aby ste časť tela mohli masírovať.
Naopak, automatické majú svoj vlastný výkon. Spravidla fungujú na elektrickú energiu alebo batérie. Sú drahšie.
Slippers
Názov "masážne papuče" je odvodený od toho, ako v skutočnosti tento výrobok vyzerá. Má naozaj tvar papúč alebo topánok, do ktorých stačí len vložiť nohy a nechať ich masírovať.
Celý princíp týchto papúč spočíva v tom, že vyvíjajú tlak na určité oblasti chodidla. Tým pádom sú vhodné aj pre tých, ktorí musia dlhé hodiny stáť.
Pod pojmom slippers si predstavte akupresúrnu obuv, ktorá je vhodná pre každého, kto v práci stojí alebo chodí dlhé hodiny. To znamená, časníci, kuchári alebo predavači.
Mnohé druhy tejto obuvi poskytujú aj masáž členkov.
Masážne podložky
Masážne podložky sú zas vhodné pre ľudí, ktorí dlhšie sedia a potrebujú nohy určitým spôsobom nielen prekrviť, ale taktiež masírovať. Spravidla majú šikmý tvar a sú pohodlné.
Môžete ich využiť napríklad v kancelárií alebo doma pri sledovaní televízie.
Elektrické prístroje
Elektrické masážne prístroje nemusíte nijako držať. Ide o výrobok, do ktorého dáte nohy a následne si už len vychutnávate príjemnú masáž. V mnohých prípadoch si môžete vybrať typ masáže a množstvo ďalších parametrov.
Elektrické prístroje sú drahšie, no rozhodne sa do nich oplatí investovať.
Ide o zaujímavé návleky, ktoré majú rôznu dĺžku. Môžete ich mať len na nohách, poprípade až pod prsia. Vytvárajú tlakovú masáž, ktorá skvelo bojuje napríklad proti celulitíde alebo opuchom.
Ich najväčšou výhodou je však to, že majú vzduchové komory, ktoré sa nafukujú a tým pádom rozprúdia lymfu.
Multifunkčné masážne prístroje
Tento typ poskytuje rôzne možnosti masáže. Ide o najpraktickejšiu možnosť, na ktorú môžete staviť pri masáži nôh. Ide taktiež často o drahšie typy. Oplatí sa však investovať do nich.
Masážne prístroje na celé telo
Vráťme sa však k hlavnému rozdeleniu masážnych prístrojov. Okrem tých do rúk a na nohy poznáme aj také, ktoré sú určené na celé telo.
V tomto prípade ide o masáž, pri ktorej sa uvoľníte a zrelaxujete. Výhodou je, že nemusíte v ruke držať nič, čo by vás masírovalo.
Do tejto kategórie patrí napríklad masážne kreslo alebo masážne lehátko. Dokonca, niekde nájdete aj masážny vankúš.
Ich menšou nevýhodou je vyššia cena.
Masážne prístroje na chodidlá
Tento typ by sme mohli teoreticky zaradiť k masážnym prístrojom na nohy. Treba hp však spomenúť aj samostatne, pretože sa zameriava skutočne len na chodidlá.
Spravidla ide o vaničky, do ktorých vložíte nohy a následne si o ne necháte postarať suchou alebo mokrou metódou.
Suchú metódu robia podložky a mokrú perlový kúpeľ.
Masážne prístroje na tvár
Tento typ je najlepšie kúpiť samostatne. Mnohé prístroje poskytujú univerzálne nadstavce, ktoré sú vhodné aj na tvár. Nie vždy sú však presne prispôsobené.
Tvár je citlivá a je potrebné, aby ste pred výberom produkt niekoľkokrát porovnali a sledovali jeho vlastnosti. Mnohé z nich fungujú nielen masážne, ale napríklad aj na vyčistenie pleti alebo k redukcií pigmentácie.
Masážne podložky do auta
Vedeli ste o tom, že aj v aute si môžete užívať príjemnú masáž? Podložky sú vhodné najmä pre vodičov, ktorí sú za volantom dlhé hodiny.
Viacúčelové masážne prístroje
Ide o modely, ktoré poskytujú niekoľko nadstavcov a sú vhodné na masírovanie takmer celého tela. Spravidla poskytujú niekoľko funkcií a nadstavcov na prispôsobenie.
Medzi takéto typy patrí napríklad digitálny masážny prístroj - Neurostimulátor Tempo.
Ako vybrať ten najlepší masážny prístroj?
Keď už viete, aké masážne prístroje existujú, je dobré začať s výberom. Pri tom je potrebné vedieť o základných parametroch. Medzi tie sa radia:
- Hmotnosť
- Rozmery
- Hlučnosť
- Funkcie
- Ovládanie
Pri každom modeli sa parametre môžu trochu odlišovať.
Hmotnosť
Tento parameter je dôležitý najmä pri ručných masážnych prístrojoch. Počas celej masáže ich budete držať v ruke, a preto by nemali byť príliš ťažké. Práve naopak.
Niektoré modely nájdete v hmotnosti od 3 - 5 kilogramov. Ide spravidla o menšie typy, ktoré sú vhodné pre každého používateľa.
Určite sa vyhýbajte príliš ťažkým prístrojom. Prácu by ste si mohli zbytočne zhoršiť a sťažiť.
Rozmery
Rovnako ako hmotnosť, aj rozmery sa často sledujú pri manuálnych typoch. Dobré je však brať ich do úvahy aj v prípade, že si kupujete masážne kreslo alebo lehátko. Musí sa vám do domácnosti zmestiť.
Rozmery sú obzvlášť dôležité pri masážnych prístrojoch na chodidlá. Vtedy ide o vaničky, do ktorých sa musia zmestiť vaše nohy.
Hlučnosť
Príliš hlučný nástroj je len príťažou. Neoddýchnete si pri ňom a bude vadiť nielen vám, ale aj ostatným ľuďom v miestnosti či v domácnosti.
Výrobcovia tento parameter uvádzajú v decibeloch.
Aby ste si však vedeli hlučnosť predstaviť, šum lístia má približne 20 dB a tichý rozhovor ľudí 40 - 50 dB. Bežná hlučnosť spotrebičov v domácnosti býva 70 - 80 dB.
Funkcie
Každý masážny prístroj by mal mať nejaké funkcie, vďaka ktorým bude jeho ovládanie jednoduchšie a výsledok z masáže omnoho lepší.
Rovnako ako pri jednotlivých parametroch, tak aj pri funkciách je potrebné vedieť, že pri každom modeli sú iné. Niektoré ich majú viac, iné menej.
Toto sú základné:
- Displej - drahšie modely s viacerými funkciami poskytujú displej, na ktorom môžete vidieť jednotlivé informácie. Táto funkcia pomáha pri nastavovaní programov alebo režimov.
- Regulovanie vibrácií alebo masírovania - pri masírovaní by vám mal prístroj poskytovať reguláciu vibrácií. Jednoduchšie si tak masírovanie prispôsobíte podľa seba.
- Infračervené svetlo - táto funkcia pomáha prekrvovať končatiny a zlepšiť prísun živín do tkanív. Vie tiež uvoľniť kŕče a svalstvo. Ide o skvelú funkciu, za ktorú sa oplatí priplatiť si.
- Časovač - pomáha vám nastaviť si dĺžku trvania masáže. Nemusíte sami sledovať čas. Po uplynutí daného intervalu sa prístroj vypne.
- Nadstavce - ak chcete univerzálny nástroj, ktorý sa zameria na masírovanie viacerých častí tela, je potrebné, aby mal nadstavce.
- Aromaterapia - tie modely, ktoré ponúkajú masáž za pomoci vody, vám vedia poskytujúť aj možnosť aromaterapie. Do vody môžete pridať éterický olej, ktorý pomôže uvoľniť vašu myseľ.
- Ohrev vody - taktiež ide o funkciu, ktorá by nemala chýbať pri masážnych prístrojoch na princípe vody.
- Magnetoterapia - ide o metódu, ktorá funguje na základe magnetického poľa. To vplýva na mäkké tkanivá a zlepšuje prekrvenie.
Ovládanie
A posledným dôležitým parametrom je ovládanie. To by malo byť jednoduché a intuitívne. Masážny prístroj sa najčastejšie ovláda pomocou tlačidiel, ktoré sa na ňom nachádzajú.
Zhrnutie
Výber masážneho prístroja môže byť náročný. Predsa len, na trhu nájdete obrovské množstvo rôznych typov.
Pri výbere sa zamerajte najmä na to, čo chcete masírovať a následne na parametre a funkcie, ktoré modely poskytujú. Takto sa vám podarí vybrať si ten najlepší masážny prístroj.
Masaz je super regeneracia hlavne po cviceni. Ja som pouzival masazny vankus ale teraz som si doprial poriadne masazne kreslo a mozem povedat ze nelutujem ani cent!