LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaČakankový sirup – Konečne zázračné sladidlo?

Čakankový sirup – Konečne zázračné sladidlo?

Čo keby sme vám povedali, že existuje sladidlo, ktoré si môžete dopriať bez výčitiek, nemá takmer žiadne kalórie a ešte vám pomôže naplniť denný príjem vlákniny? Zoznámte sa s čakankovým sirupom.

Kto občas nemá chuť na sladké? Keď však príde rad na cukor, veľa ľudí sa mu v snahe urobiť niečo pre svoje zdravie vyhýba. Na trhu dnes existuje  obrovské množstvo iných sladidiel, no často znamená ich výber iba staré známe „z kaluže do blata“.

Aké sú najčastejšie nevýhody náhrad cukru?

Hnedý cukor ani med nie sú také terno, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Trstinový (aj hnedý) cukor obsahujú iba stopové množstvo vitamínov a minerálov – takže ak denne nezjete polovicu kilového balenia, vaše telo rozdiel oproti klasickému cukru nepocíti.

Agágový, kukuričný či iný sirup spravidla obsahuje veľké množstvo fruktózy. Tá sa síce nazýva „zdravo“ – ovocný cukor, jej nadmerný príjem však môže viesť napríklad k ochoreniam pečene.

cakankovy sirup

Narozdiel od glukózy nemá taký vplyv na hladinu cukru v krvi (glykémiu), preto si o nej ľudia mylne myslia, že musí byť zdravá. Nuž, aj tu platí, že všetko s mierou.

Niektorí ľudia siahajú aj po umelých sladidlách. I napriek tomu, že ich bezpečné dávky sú starostlivo kontrolované a pravdepodobne ich z bežnej stravy nepresiahnete, často so sebou prinášajú aj nepríjemnú umelú pachuť.

Niet sa čomu čudovať, majú to predsa aj v názve.

Čo čakáme od náhrady cukru?

  • mala by byť zdraviu prospešná alebo aspoň neškodiť
  • minimum kalórií je výhodou
  • nespôsobí veľké výkyvy glykémie, ktoré následne spôsobia ešte väčší hlad
  • nemá pachuť – toto je do istej miery individuálne, známa je tým napríklad stévia či sukralóza

Riešenie? Čakankový sirup!

Poznáte tú malú nenápadnú modrú rastlinku s pevnou stonkou, ktorá cez leto rastie všade ako burina?

Práve jej koreň je východiskovou surovinou pre výrobu čakankového sirupu.čakankový sirup

Prečo je čakankový sirup najlepšou náhradou cukru?

Čakankový sirup obsahuje minimum kalórií a sacharidov. Chuťovo pripomína med, takže sa nemusíte báť nepríjemnej pachuti.

V porovnaní s ostatnými prírodnými sladidlami obsahuje o 95 % menej cukru.

Čakankový sirup v skratke

  • vysoký obsah rozpustnej vlákniny
  • málo kalórií (iba 16 kalórií na porciu)
  • nespôsobuje výkyvy glykémie a je vhodný aj pre diabetikov
  • znižuje krvný tlak
  • pôsobí ako prebiotikum – zlepšuje zdravie črevnej mikroflóry
  • pomáha pri zápche

Zloženie čakankového sirupu poteší aj príslušníkov nízko-sacharidovej diéty

V jeho zložení nenájdete nič navyše. Extrakt z koreňa čakanky tvorí minimálne 98 %, v stopových množstvách sa objavuje glycerol kvôli príjemnej textúre, karamel a sukralóza (0,01 %).

Vysoké percento extraktu z koreňa čakanky znamená, že pre ostatné pridané látky ostáva menej než 2 % obsahu balenia.

Aké sú nutričné hodnoty čakankového sirupu?

Na 100 g obsahuje čakankový sirup iba 161 kcal, pričom odporúčaná denná dávka je približne 10 – 20 gramov. Neobsahuje žiadne tuky, bielkoviny ani soľ.

Sacharidov obsahuje na 100 g iba 4,7 g, ostatné tvorí vláknina – viac ako 71 gramov / 100 gramov výrobku.

Čakankový sirup má vysoký obsah rozpustnej vlákninyčakankový sirup

Vysvetlenie, prečo má čakankový sirup tak málo kalórií a nespôsobuje výkyvy  glykémie, je jednoduché: inulín. Pýtate sa, čo to je?

Inulín je forma rozpustnej vlákniny. Ide o sacharid rastlinnej povahy, ktorý naše telo nedokáže tráviacimi enzýmami v tenkom čreve rozložiť.

Práve preto sa takmer neporušene dostane až do hrubého čreva. Tam si na ňom „pochutnávajú“ prospešné baktérie, ktoré na oplátku produkujú viaceré prospešné látky.

Inulín zaraďujeme medzi prebiotiká a je dôležitým predpokladom zdravej črevnej mikroflóry. Dnes už vieme, že črevná mikroflóra zohráva dôležitú úlohu nielen v procese trávenia, ale aj obrany voči chorobám.

Výskum preukázal, že početné bakteriálne kmene profitujú z potravy s obsahom čakankového koreňa. Zároveň bola pozorovaná aj vyššia hladina hormónov sýtosti.

Nestráviteľný inulín ušetrí kalórie

Jeden gram bežného sacharidu je zdrojom 4 kcal. Keďže inulín v našom tele úplne nerozložíme a v hrubom čreve ho baktérie takisto úplne nespotrebujú, je jeho energetická hodnota nižšia.

V skutočnosti je to iba 40 – 50 % energetickej hodnoty stráviteľných sacharidov. To znamená, že 1 gram inulínu obsahuje približne 1,5 – 2 kcal.

Všetkého veľa škodí – a platí to aj v prípade čakankového sirupu

Kvôli vysokému obsahu inulínu (viac ako 70 %) je odporúčaná denná dávka sirupu približne 10 – 20 g.

Vyššie (nárazové) dávky vlákniny totiž môžu u ľudí s citlivejším trávením spôsobiť ťažkosti, ako napríklad nafukovanie či bolestivé kŕče.čakanka inulín

Je bezpečný aj pre diabetikov

Potraviny s nízkym glykemickým indexom sú známe vďaka tomu, že nespôsobujú prudké výkyvy hladiny cukru v krvi (glykémie).

Jej prudký nárast je spravidla sprevádzaný strmým poklesom, ktorý má za následok návaly hladu, pokles výkonnosti, únavu a podráždenosť.

Čakankový sirup môžu bez obáv používať aj diabetici, keďže väčšina sacharidov v ňom obsiahnutá je vo forme rozpustnej vlákniny.

Vhodnosť čakankového sirupu v prípade ochorenia cukrovkou potvrdili aj vedci.

Výskumu sa zúčastnilo 46 pacientov, ktorí trpeli cukrovkou II. typu. Po zahájení experimentu boli náhodne rozdelení do dvoch skupín: jedna skupina konzumovala denne 10 g inulínu z čakanky, druhá skupina konzumovala placebo.

Experiment trval dva mesiace.

Vedci sledovali zmeny glykémie, krvné a pečeňové parametre, hladinu vápnika či krvný tlak.

V závere konštatovali, že konzumácia inulínu z čakanky zlepšuje hospodárenie organizmu s vápnikom, znižuje krvný tlak a zmierňuje výkyvy cukru v krvi. Zlepšené boli aj pečeňové parametre

Aj ďalšia štúdia potvrdila, že nahradenie cukru inulínom alebo oligofruktánmi z čakanky môže byť efektívne v snahe zmierniť tzv. posprandiálnu glykémiu (po jedle).

Aj napriek možnému vzniku tráviacich ťažkostí patrí čakankovému sirupu popredné miesto medzi náhradami cukru.

A čo vy – už máte ten svoj? 😊

4.5/5 - (4 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.