LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChôdza a jej 10 výhod - Poznáte všetky?

Chôdza a jej 10 výhod – Poznáte všetky?

Chôdza je jeden z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať ideálnu hmotnosť, zostať dostatočne silný a dožiť sa vyššieho veku. Zdravotné výhody chôdze sú takmer nekonečné a odborníci sa zhodujú, že zaradením chôdze do vašej dennej rutiny môžete výrazne zlepšiť svoje fyzické a tiež duševné zdravie.

Už 30 minút chôdze každý deň vám môže zlepšiť zdravie niekoľkými spôsobmi. Chôdza je nielen fantastická forma kardiovaskulárneho cvičenia s nízkym dopadom, ale môže výrazne zlepšiť vaše duševné a emocionálne zdravie a pomôcť pri každom wellness cieli od stresu až po spánok.

Hlavné výhody chôdze

Chôdza má veľké množstvo benefitov. Medzi hlavné patrí napríklad to, že:

 • Zlepší náladu
 • Zníži riziko srdcových chorôb
 • Vyčistí myseľ
 • Zníži krvný tlak
 • Dodá energiu
 • Podporí pamäť a zníži riziko vzniku demencie v pokročilom veku
 • Podporí duševné a fyzické zdravie
 • Zabráni priberaniu na váhe
 • Podporí kreatívne myslenie
 • Zníži riziko vzniku chronických chorôb

pár na prechádzke v prírode

Chôdza zlepšuje náladu

Zakončiť deň krátkou prechádzkou je ideálny spôsob ako spraviť niečo dobré pre svoje zdravie. Štúdie ukazujú, že už 10 minút chôdze vám môže zdvihnúť náladu.

Rýchla chôdza bola obľúbeným športom pre mnohých ľudí napríklad aj počas pandémie COVID-19.

Obyčajné chodenie môže výrazne zlepšiť náladu. Ak sa budete prechádzať v prírode, zdravotné účinky chôdze len znásobíte.

Podporuje zdravie srdca

Chôdza je považovaná za jednu z najlepších foriem cvičenia pre zdravie srdca. Už 30 minút chôdze každý deň môže významne (až o 35 %) znížiť riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

Každodenná chôdza vám môže pomôcť udržať si zdravú váhu, rýchly metabolizmus, dobrý krvný tlak a ideálnu hladinu cholesterolu v krvi. Všetky tieto aspekty pomáhajú udržiavať zdravé srdce.

TIP: Ak je pre vás chodenie príliš náročné, vyskúšajte Nordic walking.

Jedna štúdia vykonaná na ženách po menopauze zistila, že chôdza aspoň 40 minút niekoľkokrát týždenne priemerným tempom bola spojená s takmer 25 % poklesom rizika srdcového zlyhania (zdroj).

Chudnutie a chôdza

Chôdza vám môže pomôcť spáliť kalórie a schudnúť prebytočný tuk. Rýchlejšie spaľovanie kalórií vám môže pomôcť udržať si ideálnu váhu.

To, koľko kalórií spálite bude závisieť od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť chôdze
 • vzdialenosť
 • terén (chôdzou do kopca spálite viac kalórií ako na rovnom povrchu)
 • vaša hmotnosť

Pravidelná chôdza vám tiež môže pomôcť dostať sa do kalorického deficitu.

Chôdza vám dodá energiu

Potrebujete doplniť energiu a zlepšiť náladu?

Jedným zo skvelých (a lacných) spôsobov, ako si zlepšiť náladu a znížiť hladinu stresu, je chôdza.

Rýchla prechádzka, keď ste unavení, môže byť účinnejša ako šálka kávy. Chodenie zvyšuje prietok kyslíka v tele. Môže tiež zvýšiť hladinu kortizolu, epinefrínu a norepinefrínu. To sú hormóny, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu energie.

chôdza a jej benefity

Chodenie podporuje kreatívne myslenie

Chôdza vám môže pomôcť vyčistiť hlavu a naštartovať kreatívne myslenie.

Pýtate sa, ako?

Chôdza zlepší prúdenie krvi v tele. Dopraví potrebný kyslík a živiny do vášho mozgu, a tým podporí myslenie.

Štúdia, ktorá porovnávala ľudí, ktorí sa pokúšali myslieť na nové nápady. Jedna skupina pri chôdzi a druhá pri sedení. Lepšie výsledky dosiahla skupina pri chôdzi.

Vedci zistili, že chôdza podporuje tok nápadov a je jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť kreativitu a zároveň si dopriať fyzickú aktivitu.

Dajte si po obede rýchlu prechádzku a uvidíte, že vám to bude omnoho lepšie myslieť.

Chôdza môže znížiť riziko chronických ochorení

Chôdzu často odporúčajú napríklad na zníženie hladiny cukru v krvi a celkového rizika vzniku cukrovky. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že na každých 1000 krokov, ktoré denne urobíte, môžete znížiť svoj systolický krvný tlak o 0,45 bodu.

To znamená, že ak urobíte 10 000 krokov denne, váš systolický krvný tlak bude pravdepodobne o 2,25 bodu nižší ako u niekoho, kto prejde iba 5 000 krokov denne.

Jedna z najcitovanejších štúdií o chôdzi a zdraví zistila, že tí, ktorí sa venovali chôdzi mali o 30 % nižšie riziko kardiovaskulárnych príhod (ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica) v porovnaní s tými, ktorí sa chôdzi nevenovali.

Pre prevenciu chorôb sú kľúčové dlhšie prechádzky.

chôdza a jej výhody

Chôdza v prírode zlepšuje imunitný systém

Každodenná chôdza môže pomôcť znížiť riziko prechladnutia alebo chrípky.

Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí sa venovali prechádzkam aspoň 20 minút denne, 5 dní v týždni, mali oveľa menšiu pravdepodobnosť ochorenia.

Pomáha budovať svaly a silné kosti

Pravidelná chôdza môže zlepšiť rozsah pohybu a presunúť tlak z kĺbov na svaly.

Ak je pre vás klasická prechádzka príliš jednoduchá, vyskúšajte chôdzu do kopca. Tá bude mať ešte lepšie účinky na vaše svaly a kosti. Rýchla chôdza posilní hlavne svaly nôh a tiež svaly stredu tela.

Lepší spánok

Chôdza zlepšuje účinky prirodzených spánkových hormónov, ako je melatonín. Tieto hormóny vám pomôžu rýchlejšie zaspať a taktiež budete mať hlbší spánok.

spánok s fitness náramkom Xiaomi Mi Band 4

Vedci z lekárskej fakulty Harvardskej univerzity uskutočnili štúdiu o účinkoch cvičenia na spánok.

Zistilo sa, že tí ľudia, ktorí trénovali každý druhý deň, zaspali o 50 percent rýchlejšie a vydržali spať až o hodinu dlhšie.

4/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.