LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorNordic Walking - Vyberáme palice (kompletný návod)

Nordic Walking – Vyberáme palice (kompletný návod)

Prepadli ste kúzlu svižnej severskej chôdze, alias Nordic Walking a chcete si kúpiť poriadne palice? Prečítajte si, ako pri výbere postupovať!

Na trhu existuje celý rad „športových“ palíc. Aby ste s v širokej ponuke rôznych výrobcov nestratili, pripravili sme pre vás tento článok.

Dozviete sa v ňom všetky potrebné informácie o tom, ako si správne vybrať palice na Nordic Walking.

Najlepšie palice na Nordic Walking pre začiatočníka – vyberal náš ODBORNÍK


Použitie palíc na Nordic Walking


Čo je vlastne Nordic Walking? Tento druh športovej pohybovej aktivity vznikol vo Fínsku ako letná tréningová príprava bežkárov.

Nejedná sa teda o žiadnu vychádzkovú chôdzu v pomalom tempe niekde v lese.

Naopak, Nordic Walking je pekne svižná chôdza za pomoci špeciálnych paličiek. Severská chôdza má tiež svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Bez dodržiavania týchto pravidiel nemožno očakávať, že bude tréning efektívny.

Ak si myslíte, že zvládnete tréning Nordic Walkingu s trekovými palicami, ste na omyle.

Tieto dva typy palíc sa často zamieňajú, ale to je zle. Na Nordic Walking je potreba mať tie správne palice!

nordic walking

Začíname s Nordic Walking


V prípade, že patríte medzi začiatočníkov, ktorí ešte Nordic Walking nikdy neskúsili, máme pre vás dobrú správu. Začať môžete kedykoľvek, nehľadiac na ročné obdobie.

Dôležitý nie je ani vek. Tento šport je vhodný nielen pre mladších, ale aj pre starších. Dokáže zlepšiť kondičku, a preto sa časom môžete posúvať.

Vaše výsledky budú každým tréningom lepšie.

Dĺžku a intenzitu svojich tréningov je potrebné prispôsobiť zdravotnému stavu a kondícií. 

Je úplne zbytočné začať s rýchlym tempom, ktoré neudržíte príliš dlho. Poprípade by vám mohlo rôznym spôsobom uškodiť.

Myslite na to, že v tomto športe ide najmä o vašu pohodu. Máte si užiť svižnú chôdzu, pri ktorej si pozriete okolie a vyčistíte hlavu.

Schudnuté kilogramy či formovanie postavy je len bonusom, ktorý získate.

Na začiatok sa vyberte von len na 30 minút. Zvoľte pomalšie tempo, ktoré zvládnete udržať po celý čas.

Následne pomaly tempo zvyšuje a minúty predlžujte. Uvidíte, že už o pár mesiacov budete chodiť omnoho dlhšie vzdialenosti za omnoho kratší čas.

Ešte predtým, ako si palice zakúpite, urobíte dobre, ak si vyskúšate chôdzu bez palíc. Nebojte sa, ide to aj bez nich.

Ak ste tomuto športu prišli na chuť, jednoducho si palice zakúpte a začnite s nimi chodiť.

Meňte trasy a skúšajte niečo nové


V rámci Nordic Walkingu je dôležité myslieť na jednotlivé trasy, ktoré budete chodiť. Aj v tomto prípade totižto platí jedna vec.

Ak budete chodiť po stále rovnakých cestách alebo trasách, o chvíľku vás prestanú baviť. 

Je to rovnako ako pri cvičení. Ak by ste cvičili stále tie isté cviky alebo by ste behali stále tie isté trasy, po pár dňoch alebo týždňoch by sa vám celý proces znechutil.

Práve preto si deň dopredu naplánujte trasu, po ktorej pôjdete.

Vyberajte si iný terén. Pokojne zaraďte kopce či roviny. Je to len na vás.

Výhodou Nordic Walkingu je to, že ho môžete vykonávať kdekoľvek ste. Je jedno, či sa nachádzate doma, na výlete alebo na dovolenke.

Plus, netreba zabudnúť ani na fakt, že k tomuto športu vám postačia len palice a športový odev. Nič iné nepotrebujete.

Nezabúdajte na správnu techniku


Tak ako každé cvičenie, aj Nordic Walking vyžaduje určitú techniku. Inak povedané, spôsob, ako ho vykonávať či predvádzať.

Zo začiatku by ste mali zaradiť klasickú chôdzu. Následne, po zakúpení palíc, je dobré staviť na sledovanie rôznych inštruktážnych videí.

Tých nájdete na internete veľké množstvo. Vo väčšine nájdete tipy, ako správne držať palice alebo ako ďaleko ich mať od tela.

Poprípade vám samotný tvorca videa poradí, aká značka palíc je tá najlepšia, a na ktorú by ste mali staviť.

Správnu techniku sa však naučíte najmä vtedy, keď Nordic Walking začnete sami robiť.

Pomaly sa učte to, čo ste videli vo videu alebo prečítali ste na internete v odborných článkoch. Zlepšujte sa a snažte sa o to, aby ste boli stále lepší a lepší.

starší ľudia v lese

Ako vybrať palice vhodné práve pre Nordic Walking?


Pri kúpe palíc na Nordic Walking je dôležité nezameniť palice pre Nordic Walking s palicami pre Trekking (turistiku).

Špeciálne Nordic Walking palice sú vyrobené z odolného a ľahkého materiálu (ľahkej zliatiny, karbón), ktorý absorbuje nárazy palice na zem.

Sú vybavené ergonomicky prispôsobenou a adaptabilnou rukoväťou s pútkom (dobrý výrobca palíc by už mal rozlišovať pútka podľa veľkosti – S, M, L, XL) a špecificky konštruovaným hrotom, ktorý je pri chôdzi na betónovom, asfaltovom, kamennom alebo inom tvrdom povrchu krytý gumovou násadou – tzv. papučou alebo topánočkou.

Palice pre Nordic Walking sa veľmi podobajú paliciam určeným k behu na lyžiach. Ich dĺžka je ale kratšia.

Aká je správna dĺžka palíc?


Výpočet správnej dĺžky palíc pre Nordic Walking vychádza z jednoduchej rovnice, v ktorej sa telesná výška násobí konštantou 0,68.

Ako už bolo povedané – Nordic Walking palice sú buď teleskopické alebo majú konštantnú dĺžku 100-145 cm. Pretože sa dĺžka palíc zvyšuje vždy o 5 cm, vypočítaná dĺžka sa zaokrúhľuje s presnosťou 5 cm.

Pre menej zdatných jedincov alebo tých, ktorí s Nordic Walkingom ešte len začínajú, sú vhodnejším variantom kratšie palice (napr. ak meriate 173 cm, je optimálna dĺžka vašich palíc 117,6 cm. U jednodielnych palíc voľte teda kratší variant – tzn. 115 cm).

Ďalšou pomôckou pre určenie správnej dĺžky palíc je uhol lakťového kĺbu, ktorý by mal byť pri opretí alebo zapichnutí zvislej palice a pri zovretej rukoväti asi 90 stupňov. Pri správnom výbere palíc hrá úlohu popri telesnej výške tiež:

 • zdatnosť
 • kĺbová pohyblivosť
 • proporcie končatín
 • terén

Kvalitné Nordic Walking palice

nordic walking technika chodenia

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych palíc za super cenu.

Teleskopické, alebo pevné?


Na našom trhu sa prevažne stretneme s palicami teleskopickými, ktoré majú nastaviteľnú dĺžku.

Výhodou je možnosť požičiavania medzi ľuďmi rôznej výšky a úprava dĺžky pri rôznom poňatí Nordic Walkingu. Pri transporte takejto palice zaberú menej miesta. Väčšinou sa vyrábajú dvojdielne.

Ak zvolíte teleskopické, tak len kvalitné značkové, ktoré bezchybne držia v nastavenej polohe.

Palice pevných dĺžok musíte kúpiť v úplne presnej dĺžke. Vhodná voľba pre tých, ktorí sa rozhodli prevádzkovať Nordic Walking (palice na Nordic Walking) intenzívne a majú už „odladenú“ optimálnu dĺžku. N

emožno však požičiavať ľuďom inej výšky (napr. v rodine). Tieto palice majú o niečo vyššiu tuhosť pri odraze a sú málinko ľahšie.

Pre voľbu správnej dĺžky palíc sú dva možné spôsoby:

 • Praktický – Stojíme urovnanie a uchopíme palicu – uhol v lakti by mal byť zhruba 90°.
 • Teoretický – 0,68 x vaša výška, +/- 5cm tolerancie pre voľbu vyrábaných dĺžok palíc.

Berte do úvahy vašu výkonnosť. Ak začínate a ste skôr rekreačný chodec, voľte kratšie palice (napr. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu s veľkosťou 115 cm.)

Ak máte v pláne kondičnú až športovú prípravu, skúste dlhšie palice (napr . výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu s veľkosťou 120 cm).

nordic walking

Teleskopické palice na Nordic Walking


Rodinám, ktoré nechcú za Nordic Walking palice „vyhadzovať peniaze“ a táto pohybová aktivita je pre nich len výnimočnou záležitosťou, poslúžia teleskopické palice, kedy si každý člen domácnosti nastaví dĺžku palíc podľa potreby.

Ich výhodou je teda rôzna nastaviteľnosť výšky palíc a určitá skladnosť.

Ich nevýhodou je ale to, že sa uťahovací patent u väčšiny lacnejších značiek pri silovom zapojení horných končatín a následnom odpichu povoľuje a palica sa pomaly zasúva, bez toho aby sme si to všimli.

V takomto prípade nemá Nordic Walking zdraviu prospešný efekt ale naopak, lebo jedinec má každú palicu inak dlhú, nevedomky sa nakláňa a teda jednostranne zaťažuje svoje telo.

Aby sme predišli negatívnemu zasúvaniu palíc, je treba voliť kvalitného výrobcu.

Jednodielne palice na severskú chôdzu


Pre osoby, ktoré sa tejto zdraviu prospešné pohybovej aktivite chcú venovať pravidelne, sú vhodnejším variantom jednodielne palice.

U jednodielnych palíc nehrozí ich zasúvanie počas chôdze a každý si už pri kúpe vyberie palicu vhodnú jeho potrebám s pútkom podľa veľkosti dlaní (pohodlnejším variantom je rukavicové pútko s odopínacím systémom „Click Lock“, kedy nemusíme pútko vždy odlepovať.

Ak ho chceme na chvíľu z  palice odložiť, stačí pútko z vybrať s tým, že nám zostane na ruke a potom ho opäť jednoducho naspäť nasadíme).

Dodatok: Palice je možné využiť na začiatku a na konci tréningu i pre pretiahnutie exponovaných svalových skupín.

Charakteristiky palíc na Nordic Walking


V tejto časti nášho článku vám ešte viac priblížime jednotlivé charakteristiky palíc na Nordic Walking.

Tieto parametre majú kľúčový vplyv na celkovú mieru využiteľnosti palíc pre vaše športové a zdravotné účely.

Čítajte preto pozorne!

Kvalitné palice na Nordic Walking

nordic walking

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking za prijateľnú cenu? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Vyberiete si z rôznych palíc za super cenu.

Konštrukcia palíc na severskú chôdzu


Ako sme už spomenuli vyššie, na trhu sa predávajú pevné a teleskopické palice na Nordic Walking.

Tak si to na tomto mieste ešte raz zhrnime:

 • Pevné palice sú vždy lepšie, majú lepšiu tlmivosť; nevýhodou je nemožnosť nastaviť dĺžku palice na iný typ chôdze, terénu, alebo postavu.
 • Teleskopické palice – dajú sa zložiť, sú teda skladnejšie pri cestovaní, využívať ich môže ktokoľvek z rodiny – stačí zmeniť nastavenie výšky; nevýhodou je horšia tlmivosť, menej kvalitná palica môže po čase „odísť“ v spoji, a ak si ju poriadne nezaistíte, hrozí nebezpečenstvo pádu.

Rozsah dĺžky konštrukcie palíc býva od cca 85 do 135 cm.

nordic walking obuv

Rukoväť


Prezrite si pár základných charakteristík palíc na Nordic Walking v prehľadnej forme:

 • Má u palíc na severskú chôdzu vzhľad ako rukoväť bežeckej palice – je teda štíhla a dlhá
 • Pútko je s rukavičkou – pri otvorení dlane v nej rukoväť zostane a palica nám nevypadne.
 • Niektoré palice využívajú systém rýchleho upínania– ak chcete palicu odložiť, nemusíte odnímať celú rukavičku, ale palicu jednoducho od pútka odopnete.

Okrem všetkého spomenutého je dôležité myslieť aj na materiál. Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi. K tým najčastejším sa radia:

 • plastové
 • gumové
 • penové
 • korkové

Každý materiál má nejakú výhodu a nevýhodu.

Plastové rukoväte sú ľahké. Dobre sa držia a môžete ich nájsť vo viacerých farebných prevedeniach.

Často sú ergonomicky upravené a dobre sa držia.

Menším problémom môže byť fakt, že keď sa ruka spotí, rukoväte sa môžu šmýkať. Nemusia sa držať príliš dobre.

Okrem toho, plastové typy sú najlacnejšie a najmenej odolné. Môžu sa veľmi jednoducho zlomiť alebo inak poškodiť.

Nevydržia dlhé roky používania.

Druhým, často používaným typom, sú gumové rukoväte. Tie sú vo veľmi podobnej cenovej relácií ako plastové.

V ruke sa dobre držia a nešmýkajú sa. Problém však nastáva vtedy, keď máte spotené ruky. Je to podobný prípad ako pri plaste.

Guma však vydrží omnoho dlhšie ako plast. Ak by vám náhodou palica padla, rukoväť sa nepoláme.

Penové typy sú veľmi obľúbené, pretože sa nešmýkajú, sú za príjemnú cenu a skvelo sa držia.

Samozrejme, aj ony majú určitú nevýhodu, ktorou je fakt, že pot nasakujú. Po čase sú nepríjemné na používanie, poprípade sa pena začne trhať a ničiť.

Pena však vydrží omnoho dlhšie ako plast.

Korok je jedným z novších materiálov, ktoré môžete pri paliciach pozorovať. Môžete sa tu stretnúť s dvomi typmi – prírodným alebo umelým. 

Umelý sa v ruke drží omnoho lepšie. Je odolný a vydrží dlhé roky. Nezničí sa ani pri páde palíc.

Nevýhodou tohto materiálu je to, že je drahý, a preto vás Nordic Walking palice vyjdú omnoho viac ako v prípade gumových, penových alebo plastových.

muž s nordic walking palicami

Rúrky


Najčastejšie sa na ich výrobu využíva hliník, sklolaminát, karbón:

 • hliník, hoci ľahký, je zo všetkých materiálov najťažší; je nutné, aby tieto palice v sebe mali tlmenie nárazov; palice sú lacné, hodia sa pre nenáročného užívateľa
 • sklolaminát, kompozitné materiály – ľahšie, ale opäť problém s tlmením nárazov; vhodné predovšetkým pre mäkké povrchy; sú lacné
 • karbón – čím viac karbónu, tým lepšie; palica je pevnejšia; palice sú ľahké, tvrdé, dobre vedú, otrasy neprechádzajú do tela. Množstvo karbónu udáva CI index (ak je CI 400, obsahuje palica 40% karbónu); vhodné pre tých, čo chcú športovať pravidelne a zlepšovať si fyzickú kondíciu.

Odpruženie


Nordic Walking palice nie sú odpružené. Pre niekoho, kto používa trekingové typy, to môže byť prekvapením. Dôvod, prečo tomu tak je, je však logický.

Chôdza v rámci Nordic Walk je dynamická a rýchla. Ak by boli palice odpružené, mohli by uberať energiu, ktorá je dôležitá.

Palica by vás zbytočne spomaľovali.

Chýbajúce odpruženie tak nie je žiadnym negatívom alebo mínusom. Práve naopak.

Pomáha vám k tomu, aby sa vám s palicami dobre chodilo a zbytočne ste nevydávali viac potrebnej energie.

Rozdiely oproti trekingovým paliciam


Palice na Nordic Walking sa od tých trekingových najvýznamnejšie líšia v týchto bodoch:

 • neslúžia ako opora pri prechádzkach a behali
 • môžu mať pevne danú dĺžku alebo byť teleskopické
 • rukoväť je tvarované ako u palíc na bežecké lyžovanie – teda štíhle a dlhé
 • pútko je s rukavičkou – keď otvoríme dlaň, rukoväť zostane v dlani a palica nám nevypadne
 • gumové nástavce či topánočky na hrote sú skosené – prispôsobené štýlu chôdze
 • nemajú vymeniteľné košíčky
 • sú štíhlejšie a ľahšie
 • nerobia sa odpružené

Palice pre Treking sú väčšinou teleskopické. Ich rukoväť je robustná s obyčajným, navliekacím pútkom.

Tieto palice sú celkovo ťažšie a ich tubus je mohutnejší. Trekingové palice nám slúži pri turistike v horskom prostredí.

Šetria naše kĺby, šľachy, väzy – tzn. celkovo odľahčujú dolné končatiny pri chôdzi horským terénom pri stúpaní i zostupe.

S palicami pre Treking ale nezvládneme správnu techniku ​​Nordic Walkingu, pretože s týmito palicami nie sme schopní vykonať správny pohyb – podobný ako pri striedavom behu na lyžiach.

Zhrnutie – Na čo si pri výbere dať pozor …


Rukoväť palice musí mať vhodný tvar pre držanie, byť z príjemných materiálov (kombinácia plastu, korku, kaučuku, popr. peny).

Dobrá rukoväť minimalizuje vibrácie, pôsobiace na pažu.

Pre splnenie bezpečnostných nárokov a pre správnu techniku ​​chôdze s palicami je kľúčové kvalitné špeciálne pútko (podobné ako u bežeckých palíc).

Malo by byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, konštrukčne jednoduché a ľahko nastaviteľné tak, aby sa netrela koža a neobmedzoval krvný obeh.

palice skúsenosti

Zároveň musí aj pri ľahkom zovretí rukoväte držať palicu pevne v ruke – pri odpichu z palice sa dlaň otvára a posledný moment sily je prenášaný práve cez pútko.

Malo by byť nastaviteľné podľa veľkosti dlane, ktorá bude napríklad v zime zväčšená o rukavicu.

Malo by tiež umožňovať maximálny rozsah pohybu. Praktickou vlastnosťou je ľahká manipulácia s pútkami.

Najdokonalejšie pútko súčasnosti „Trigger 3 – Shark“ vyvinula firma Leki. Nastavovanie obvodu na akokoľvek veľkú ruku aj spojenie s palicou je geniálne jednoduché.

Samotná turistická palica musí byť dimenzovaná na nárazy a tlaky, ktorým je vystavovaná nielen pri chôdzi, ale najmä pri cvičeniach, ktoré sú so severskou chôdzou spojené.

Palica musí byť pevná a zároveň pružná. Pružnosť je dôležitá pre ochranu pred preťažením ramenného pletenca a krčnej chrbtice.

Optimálne je použitie karbónových trubiek, prípadne kombinácia hliníka s karbónom. Práve karbón dobre pohlcuje vibrácie vznikajúce pri odraze z palice.

Palice na Nordic Walking

Hľadáte kvalitné palice na nordic walking? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

… nezabudnite ani na tieto parametre


Dôležitá je hmotnosť, pri chôdzi by sme palicu v rukách takmer nemali vnímať.

Pri jednotlivých paliciach býva spomenutá. Najčastejšie ide o hmotnosť do 450 – 500 gramov.

Viac by palice vážiť nemali, pretože by vám v ruke mohli oťažieť. Namiesto toho, aby vám pri chôdzi pomohli, vám ju len znepríjemnia.

Plastový vymeniteľný tanierik nad hrotom palice zabraňuje hlbokému zaboreniu palice do pôdy alebo medzi kamene.

Koncový hrot z tvrdého kovu slúži k odrážaniu od povrchu a býva miskovitého tvaru. Kvalitu odrazu a životnosť hrotu očakávajte len u kvalitných značkových palíc.

Súčasťou výbavy palice je tzv. „topánočka“ – gumová násada na oceľový hrot, ktorú používame pri chôdzi po tvrdom povrchu (asfalt, udupaná hlina a pod.)

Výhodou je tlmenie rázov aj to, že palice neklopú ako podkovy koní.

Topánočka Silent Spike od Leki má dokonca na odrazovej ploche integrované oceľové protišmykové hroty, pripomínajúce pazúry na labe šelmy.

Týmto opatrením sa zníži opotrebenie topánočky.

Cena Nordic Walking palíc


Palice na Nordic Walking nájdete vo viacerých cenových kategóriách. Jednotlivé modely sa od seba líšia mnohými parametrami.

Najčastejšie zaváži použitý materiál, značka či miesto, kde palice kupujete. Ten istý model môžete na e-shope nájsť omnoho lacnejšie, ako v kamennej predajni.

Najlacnejšie modely, spravidla s plastovou rukoväťou, nájdete od 20 € vyššie. Je však potrebné počítať s nižšou kvalitou.

Takýto typ palíc vám nevydrží dlhé používanie. Práve naopak. Po krátkom čase ich budete musieť vymeniť.

Dobré je preto zainvestovať do drahších kúskov, ktoré stoja aspoň nad 50 €.

V prípade, že by ste mali záujem o profesionálne kúsky, si budete musieť priplatiť zopár desiatok až stoviek eur viac. 

Kde Nordic Walking palice kúpiť?


Väčšina ľudí si palice na Nordic Walking kupuje v kamenných predajniach špecializovaných na šport.

Výhodou však je, že okrem nich môžete palice nakupovať aj z pohodlia domova. Stačí staviť na jeden zo športových e-shopov.

Jednotlivé ceny či modely si môžete medzi sebou porovnávať a zisťovať, ktoré sú výhodnejšie.

Menšou nevýhodou pri tomto type nakupovania je to, že si palice nemôžete vyskúšať.

V prípade, že by sa vám zdali príliš ťažké alebo by vám nesedeli, ich jednoducho vymeňte za iné. 

nordic walking v lese

Je značka dôležitá?


Pri paliciach môže byť značka dôležitejšia, ako pri iných kúskoch. Často je totižto zárukou kvality.

Na trhu sa stretnete s viacerými známymi aj menej známymi značkami. Veľmi kvalitné modely má napríklad inSPORTline, Nils či Spokey Tierra. 

Posledná spomenutá značka má v ponuke kvalitné, no pritom lacné modely palíc. Ak ste začiatočník, je dobré, keď začnete s ňou a následne sa posuniete ďalej.

V prípade, že by ste sa nechceli orientovať na značku, je dobré staviť na všetky spomenuté parametre a podľa nich si nájsť ten najlepší model.

Niekedy je výber jednoduchší, pretože tie správne palice nájdete rýchlejšie. Inokedy pomalší.

Je však dôležité dať si čas. Zbytočne sa neponáhľajte a kúpu nezrýchľuje.

Otázky na záver


Pred nákupom je vhodné sa opýtať ešte na tieto otázky a výber výsledného produktu prispôsobiť svojim odpovediam.

 • Preferujem skôr športový, alebo pohodovú chôdzu?
 • Budem používať palice len ja, alebo aj niekto ďalší?
 • Chcem si zaobstarať kvalitnejšie palice, alebo len priemerné?

Prajeme správnu voľbu pri výbere a veľa radosti s Nordic Walkingom.

Kvalitné palice na Nordic Walking

Hľadáte kvalitné palice? Vyskúšajte nasledujúce produkty. Sú kvalitné a za super cenu.

Zdroje informácií:

4.1/5 - (9 hlasov)

1 komentár

 1. Palice som dostala na vianoce pred dvoma rokmi a z Času na čas, keď ma to chytí tak ich vytiahnem.V mojom veku je to super vec.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.