DomovVýživaVýživové doplnkyCholín bitartrát - Tablety a prášok (recenzia)

Cholín bitartrát – Tablety a prášok (recenzia)

Existuje množstvo látok, živín a minerálov, ktoré sú pre správne fungovanie nášho organizmu mimoriadne dôležité.

Tie základné vitamíny a minerály pozná každý z nás. O tých ďalších, ktoré sú pre naše telo rovnako dôležité však už vie len málokto.

Jednou z takýchto látok je aj cholín. Mohli by sme dokonca konštatovať, že cholín patrí k tým najdôležitejším látkam, keďže má veľký vplyv na našu nervovú sústavu a schopnosť sústrediť sa.

Aj vďaka cholínu sa teda dokážeme koncentrovať a naučiť sa isté veci.

Podľa posledných prieskumov trpí nedostatkom cholínu, ktorý patrí do skupiny vitamínov B, skoro každý človek.

Čo je to cholín a prečo trpíme jeho nedostatkom?


Látka cholín patrí medzi stavebné kamene acetylcholínu. Ide o zlúčeninu, ktorá je kľúčovou pre našu nervovú sústavu a činnosť našich svalov.

Okrem toho dostatok cholínu zlepšuje našu pamäť a koncentráciu.

Vďaka nemu taktiež lepšie spíme a zlepšujeme si odolnosť voči stresu. Problémom však je, že postupom času sa hladina cholínu začína z nášho mozgu strácať a je potrebné dopĺňať ju z externých zdrojov.

Najväčšie množstvo cholínu obsahuje naše telo v detstve alebo počas raného štádia života, kedy sa náš mozog ešte len vyvíja.

V dospelom veku sa pomaly táto látka z nášho tela stráca a ak ju chceme doplniť, musíme to urobiť pomocou potravín či iných zdrojov, ktoré ju obsahujú.

My odporúčame vyskúšať tento cholín

Prečo cholín potrebujeme?


Ako sme spomínali vyššie, cholín vo veľkej miere pôsobí na našu nervovú sústavu. Pomáha nám sústrediť sa, koncentrovať a zlepšuje našu pamäť.

Jeho nedostatok môžem zapríčiniť zvýšenú hladinu cholesterolu, vysoký krvný tlak či poruchy pamäti.

Doporučená denná dávka tejto látky doposiaľ nebola uvedená.

Výrobcovia rôznych výživových doplnkov, lekári a odborníci na výživu však odporúčajú prijímať množstvo do 1 gramu denne.

Samozrejme, je veľmi dôležité, v akom veku sa nachádzate.

Malé deti, keďže majú cholínu vo svojom tele dostatok, budú potrebovať menšiu dávku ako dospelí. Prinášame stručný prehľad denných dávok cholínu podľa veku:

  • Bábätká – 125 až 150 mg /deň
  • Deti od 1 do 8 rokov – 150 až 250 mg/deň
  • Staršie deti od 8 do 13 rokov – 250 až 375 mg/deň
  • Dievčatá a ženy nad 14 rokov – 425 až 550 mg/deň
  • Chlapci a muži nad 14 rokov – 550 mg/deň
  • Tehotné ženy – 450 až 550 mg / deň
  • Dojčiace ženy – 550 mg/deň

Ako poznáte, že máte nedostatok cholínu?


To, či máte dostatok alebo nedostatok tejto dôležitej látky, je pomerne ťažké určiť.

Napriek tomu však existujú určité znaky, ktoré jeho stav v tele môžu naznačiť.

Ak často pociťujete únavu, bolesti hlavy, zmeny nálady či nejaké svalové bolesti je veľmi pravdepodobné, že hodnota vášho cholínu nie je práve najvyššia.

Problém môžu mať aj vegetariáni, keďže cholín obsahujú prevažne živočíšne produkty. Aj v tomto prípade sa však dá pomôcť.

Listová zelenina obsahuje určité percento cholínu, a preto by ste ju určite mali zaradiť do vášho jedálnička.

Ako cholín získať?


Z článku ste už teda zrejme pochopili, že jedinou cestou v dospelom veku, ako si zvýšiť hladinu cholínu, je jeho príjem prostredníctvom potravín, ktoré ho obsahujú.

Ktoré potraviny sú však tým najlepším zdrojom tejto látky, ktorá je pre náš organizmus taká dôležitá?

Nižšie vám predstavíme prehľad druhov potravín, kde by ste cholín mohli nájsť.

Listová zelenina

Ako sme už spomínali, jedným zo zdrojov cholínu je akákoľvek listová zelenina. Tá by mala byť zaradená vo vašom jedálničku či už ste vegetarián, alebo jete aj mäso a iné živočíšne výrobky.

Ako príklad uvádzame 100 gramov hlávkového šalátu, v ktorom sa podľa prepočtov nachádza zhruba 15 mg cholínu. Nájdete ho aj v keli či v obľúbenej čínskej kapuste.

Listovú zeleninu by ste však nemali konzumovať len kvôli doplneniu cholínu. Okrem tohto vitamínu je totiž bohatým zdrojom ďalších rôznych minerálov či iných zdraviu prospešných látok.

Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky sa v poslednej dobe stali veľmi obľúbenou potravinou. Obsahujú totiž veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Taktiež sú oveľa viac bohatšie na cholín ako napríklad spomínaná listová zelenina. Nemusíme ich teda  skonzumovať také veľké množstvo, aké je potrebné pri listovej zelenine.

V prepočte 100 gramov pšeničných klíčkov obsahuje 2500 mg cholínu. Pšeničné klíčky sa často  využívajú ako prísada do ďalších jedál.

Skúste ich teda používať aj vo vašej kuchyni a vo svojom jedálničku ich kombinujte s inými potravinami. Pridajte si ich napríklad do šalátu.

Arašidy

Veríme, že týmto potešíme mnohých. Arašidy sú totiž veľmi obľúbenou maškrtou hlavne pri sledovaní televízora.

Máme pre vás dobrú správu. Ak konzumujete arašidy pravidelne, svojmu telu robíte veľkú službu. Arašidy totiž nie sú len bohatým zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, železa či horčíka, ale sú tiež plné cholínu.

arašidy s obsahom cholínu

100 gramová porcia arašidov v sebe ukrýva až 1000 mg tohto dôležitého vitamínu.

Pečeň

Pečeň a jedlá z nej buď niekto miluje, alebo nenávidí. Či už vám pečeň chutí, alebo nie, nedá sa jej  odoprieť, že v sebe skrýva množstvo prospešných látok.

Nájdete v nej množstvo železa, fosforu a horčíka. Bohatá je aj na cholín, ktorého sa v 100 gramovej porcii nachádza približne 800 mg. Veľmi však záleží na tom, či konzumujete kuraciu alebo bravčovú pečeň.

Strukoviny

Strukoviny sú vo všeobecnosti kategóriou, v ktorej sa nachádza obrovské množstvo zdraviu prospešných látok.

Cholín, samozrejme, nie je výnimkou. So strukovinami to je však podobné ako so zeleninou. Oproti ostatným potravinám ho obsahujú v oveľa menšom množstve.

Strukoviny by však rozhodne mali patriť do vášho jedálnička, a preto sa predpokladá, že ich budete konzumovať častejšie ako napríklad pečeň či pšeničné klíčky.

Žĺtka

Poslednou potravinou, v ktorej môžete cholín nájsť v značnom množstve sú vaječné žĺtka. Celkovo vajcia sú v každej domácnosti využívanou potravinou, a preto je potešujúce, že obsahujú aj značné množstvo cholínu.

cholín

Napríklad v porcii 100 gramov vaječného žĺtka sa môže nachádzať až 500 mg cholínu. Raňajkujete pravidelne praženicu?

Teraz viete, že práve praženica môže byť skvelým spôsobom, ako posilniť vašu nervovú sústavu, mozog a pamäť.

Výživové doplnky


Môžu však existovať ľudia, ktorí nemajú vo svojom jedálničku zaradenú ani jednu z týchto potravín obsahujúcich cholín. Alebo ich nekonzumujú v takom množstve, aby dosiahli jeho potrebnú dennú dávku.

Aj preto boli vyvinuté výživové doplnky vo forme tabliet cholínu, ktoré môžu doplniť vašu stravu o tento chýbajúci vitamín.

Výživové doplnky obsahujúce cholín sú vhodné najmä pre športovcov v rysovacej fáze. Často sa kombinuje s acetyl L-karnintínom alebo kofeínom.

Samotná príprava a dávkovanie je veľmi jednoduché. Vezmite si vždy jednu tabletu a zapite ju  dostatočným množstvom vody.

Výrobca pri tomto výživovom doplnku odporúča tabletu cholínu užívať 3-krát denne. Tieto 3 tabletky by mali do vášho tela dostať približne 450 mg potrebnej látky.

Tento výživový doplnok sa neodporúča  užívať malým deťom alebo tehotným ženám, ktoré by mali cholín získavať prirodzenejšou formou.

Záver


Možno ste cholín doteraz nepoznali, no vedzte, že ide o zložku, ktorú naše telo veľmi potrebuje,  a preto by ste jej príjem nemali zanedbávať.

Ak sa teda cítite unavení, podráždení, nedá sa vám spať, môže to byť práve kvôli nedostatku tohto vitamínu.

Na jeho doplnenie stačí len obohatiť svoj jedálniček o potraviny, ktoré ho majú dostatok alebo si zadovážiť vyššie spomínaný výživový doplnok.

Vaše telo vám za to poďakuje a vy sa začnete oveľa lepšie cítiť nielen po fyzickej, ale hlavne po psychickej stránke.

Zdroje:

4.6/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.