LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyKoľko vitamínu D denne potrebujeme? Takáto je denná dávka!

Koľko vitamínu D denne potrebujeme? Takáto je denná dávka!

Vitamín D je pre ľudí nevyhnutná živina. Môžete ho nájsť v rybách, vajciach alebo obohatenom mlieku. V tomto článku sa pozrieme na to, koľko vitamínu D denne potrebujeme. Ak chcete vedieť viac informácií o vitamíne D, pozrite si náš ďalší článok.

Koľko vitamínu D denne prijať?

Množstvo vitamínu D, ktoré by ste mali denne prijať, sa nazýva odporúčaná denná dávka (ODD). ODD je 600 IU (alebo 15 mcg) denne pre ľudí vo veku 1-70 rokov a 800 IU (20 mcg) denne pre ľudí vo veku 71 rokov a starších.

Počas tehotenstva a dojčenia je ODD 600 IU (15 mcg) denne. U detí závisí ODD od veku. Vitamín D sa tvorí aj v pokožke po opaľovaní sa. Stráviť 15-30 minút na slnku každý deň by malo stačiť na udržanie normálnej hladiny vitamínu D pre väčšinu ľudí.

Väčšina ľudí by nemala konzumovať viac ako 4000 IU denne, pokiaľ nie pod dohľadom lekárov. Porozprávajte sa s vašim lekárom alebo lekárnikom, aby ste zistili, aká dávka môže byť najlepšia pre váš konkrétny stav.

Ľudia môžu merať príjem vitamínu D v mikrogramoch (mcg) alebo medzinárodných jednotkách (IU). Jeden mikrogram vitamínu D sa rovná 40 IU.

Odporúčané denné dávky vitamínu D podľa dôveryhodného zdroja sú nasledovné:

  1. Dojčatá 0-12 mesiacov: 400 IU (10 mcg).
  2. Deti od 1 do 18 rokov: 600 IU (15 mcg).
  3. Dospelí do 70 rokov: 600 IU (15 mcg).
  4. Dospelí nad 70 rokov: 800 IU (20 mcg).
  5. Tehotné alebo dojčiace ženy: 600 IU (15 mcg).

Rozumné opaľovanie sa po dobu 5–10 minút, 2–3 krát týždenne, umožňuje väčšine ľudí vyprodukovať dostatočné množstvo vitamínu D. Vitamín D sa však rozkladá pomerne rýchlo, čo znamená, že jeho zásoby sa môžu míňať. A to najmä v zime.

Je možné predávkovanie vitamínom D?

Predávkovanie sa vitamínom D, tiež nazývaná hypervitaminóza D a je to zriedkavý, ale potenciálne závažný stav, ktorý sa vyskytuje, keď máte v tele nadmerné množstvo vitamínu D.

Predávkovanie sa vitamínom D je zvyčajne spôsobené veľkými dávkami vitamínu D a nie stravou alebo vystavením slnku ale najmä výživovými doplnkami. Je to preto, že vaše telo reguluje množstvo vitamínu D produkovaného slnečným žiarením a dokonca ani obohatené potraviny neobsahujú také veľké množstvo vitamínu D aby ste sa nimi mohli predávkovať.

Predávkovanie sa vitamínom D môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, slabosť a časté močenie. Toxicita vitamínu D môže viesť k bolestiam kostí a problémom s obličkami, ako je tvorba vápenatých kameňov.

Odporúčame preto striktne dodržiavať odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete na všetkých výživových doplnkoch s obsahom vitamínu D!

1/5 - (1 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.